Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

αυτή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος skia, στις 20 Αυγούστου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Στο βαθμό που το "αποφασίζει" δεν είναι συνειδητό, ναι.
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πώς θα μπορούσε ποτέ να είναι συνειδητό; Αν το πίστευα αυτό θα πίστευα ότι υπάρχει και ουσιαστική συναίνεση.

    Λάθος μου που το ανέφερα στις αυτοκτονίες. Στους φόνους συγκαταλέγεται.

    Το άλλο παράδειγμα ισχύει. Εκεί θα υπήρχε συνειδητότητα.
     
    Last edited: 26 Αυγούστου 2007
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dora: Ενδιαφέρουσα προσέγγιση να ζητάει συγνώμη ο πράττων την ώρα της πράξεως <χ> και συνήθως ενδειξη ανειλικρίνιας  

    Δεν ανησυχώ (ούτε επιχειρώ μετρήσεις), όταν οι παρατηρήσεις μου αφορουν άτομα μη επαρκες(τατο) ένστγκτο επιβίωσης.
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    MasterJP δεν είμαι ανειλικρινής αλλά βιτσιόζα. Μη μου πείτε ότι δεν το καταλάβατε. 

    Το ότι είμαι ενίοτε αλλαζονική δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι θετικά το ενδιαφέρον σας και με ιδιαίτερη προσοχή τα σχόλιά σας. Το ότι (αντι)μιλώ δεν σημαίνει ότι δεν ακούω ταυτόχρονα.

    Αλλά: για να βιώσεις την απώλεια πρέπει πρώτα να είχες κάτι. Αλλιώς βιώνεις την απώλεια της δυνατότητας της κατοχής, η οποία φυσικά θα συνεπαγόταν την αναπόφευκτη τελική απώλεια. Ελπίζω να μην ακούγομαι απαισιόδοξη γιατί δεν είμαι. Το χαμόγελο που βλέπετε στα αριστερά του ποστ στολίζει το πρόσωπό μου σχεδόν μονίμως για όσους με ξέρουν καλά. Εκτός από τις σπάνιες στιγμές που κλαίω.

    Και φυσικά η απώλεια της δυνατότητας κατοχής ανοίγει την πόρτα σε άπειρες νέες δυνατότητες, MasterJP, όπως είμαι σίγουρη ότι γνωρίζετε.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όποιος έχει φαντασιωθεί μία τέτοια Έξοδο, έχει οδηγηθεί σε μία ψυχολογική λύτρωση τοποθετώντας τον εαυτό του, σε μία θέση παρατηρητή λίγο μετά το τέλος, γεμίζοντας το κενό του από τις αντιδράσεις αυτών που τον βλέπουν ξεψυχισμένο μπροστά τους.

    Μια ικανοποιητική ψευδαίσθηση που στην πραγματοποίηση της κρύβει μία δυσάρεστη παγίδα.

    Στην φαντασίωση περιλαμβάνεται και το μετά καθώς όντας ζωντανός μπορεί η φαντασία σου να προσθέσει και ότι άλλο παραμυθένιο.
    Στην πραγματικότητα;
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dora: <χαμογελάει> "συγνώμη" = "αναγνώριση λάθους και μεταμέλεια" μην μου πεις πως δεν το γνωρίζεις  .

    Ίσως είναι βίτσιο η απόλαυση της αναγνώρησης του λάθους η συνέχισή του όμως άρει την έννοια της συγνώμης.

    Επί του θέματος

    Του βιώματος της απώλιας και για την δυνατότητα του διαχωρισμού της δυνατότητος κατοχής από την ίδια την κατοχή (πρέπει να) προηγείται η κατανόηση της διαφοράς του επιθυμητού από το εφικτό. Πέραν τούτου συμφωνώ πως για να "χασεις" πρέπει πρώτα να "έχεις".
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Κατ' αρχάς δεν υπάρχει λόγος να βαράτε τόσο δυνατά. Έχω ξεμάθει τον τελευταίο μήνα 

    Το βίτσιο έγκειται στην αναγνώριση της αδυναμίας, την ανικανότητα να διορθωθεί αφ' εαυτής και επομένως την μη μεταμέλεια. Δηλαδή χαϊδεύομαι. Η συγγνώμη είναι κυρίως μία προσωπική υπόθεση, ίσως από τις πιο δύσκολες. Όσο για σας, δεν πιστεύω πως είστε ικανός να μην συγχωρέσετε κάποιον αδύναμο, ακόμη και αν δεν ζητήσει συγγνώμη. Η συγχώρεση και η δυσαρέσκεια μπορούν να συνυπάρχουν. Ας πούμε ότι σας κάνω το δώρο της δυνατότητας της δυσαρέσκειας (μετά τα μεσάνυχτα είναι ένα δώρο που εύκολα μπορεί να μεταμορφωθεί σε αυτό που πραγματικά είναι, κολοκύθα, ποντίκια και μία γυναίκα βουτηγμένη στις στάχτες που χαμογελάει μανιωδώς).

    Επί του άλλου θέματος: γιατί το επιθυμητό να μην είναι και εφικτό; Πιστεύετε ότι βρίσκομαι εδώ για να επιθυμώ και να μην έχω; Επειδή δηλώνω μαζοχίστρια δεν σημαίνει ότι θα περνάω καλά επειδή περνάω χάλια. Δεν είμαι τόσο αυτοκαταστροφική. Το πολύ πολύ να έχω αυτό που δεν επιθυμώ. Ή να έχω και να μην επιθυμώ τίποτα.

    Να το πάμε πριβέ; Το τσακίσαμε το νήμα.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dora: Μια δεύτερη ανάγνωση ίσως σε πείσει πως το νήμα πραγματεύεται αυτό ακριβώς που συζητάμε   αν δεν σταθούμε στην λογοτεχνική του αξία και επεκταθούμε στο "τι θέλει να πεί ο ποιητής (εν προκειμένω ποιήτρια)".

    Η απάντηση μου έπεται
     
  9. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Άσχετο ίσως αλλά για μένα (για λόγους όχι προφανείς), ενδιαφέρον:

    MasterJP νομίζω πως άδικα μαλώνετε τη Dora για την κατάχρηση της συγνώμης .
    Πιστεύω πως το: ["συγνώμη" = "αναγνώριση λάθους και μεταμέλεια], δεν αποτελούν ισότητα αλλά το κάθε ένα από τα μέρη της έπεται του άλλου
    Με ποιο τρόπο;
    1. Αναγνωρίζω το λάθος, 2. ζητώ συγνώμη και 3. μεταμελούμαι (αν θέλω ή για να φτιάξω μια συναισθηματική ισότητα με αυτόν από τον οποίο αναμένω τη συγχώρεση) ή όχι (άσε με να κάνω λάθος)

    Μόνο η αναγνώριση του λάθους είναι προϋπόθεση για τη συγνώμη, δηλαδή την αίτηση για επιείκεια και ανοχή απέναντι σε ένα σφάλμα που διέπραξα, μια άπρεπη ή άστοχη ενέργεια ή συμπεριφορά προκειμένου να γίνει ακόμη και η παράβλεψη της και να μη τιμωρηθώ
    Η μεταμέλεια έπεται, δεν είναι απαραίτητη και δεν εννοείται
    Κατά τη διαδικασία της μεταμέλειας ο πόνος αυτού που γίνεται αποδέκτης του λάθους ισορροπεί και ανταλλάσσεται με την θλίψη που αισθάνομαι εγώ κατανοώντας το σφάλμα και την ψυχική μου ταλαιπωρία κατά την επιδίωξη της επανόρθωσης.

    Αναδιατυπώνοντας (πιστεύοντας ότι μιλώ με ταυτόσημους όρους-διορθώστε με) θα έλεγα: ζητώ επιείκεια και συγκατάθεση (=συγνώμη) στη πορεία μου της συνέχισης του λάθους (γιατί να το κάνεις; <σηκώνει τους ώμους>)

    Η έλλειψη μεταμέλειας και γι αυτό η επανάληψη του λάθους την ίδια στιγμή του αιτήματος επιείκειας μπορεί να δείχνει απλώς ένα ειλικρινέστατο καλομαθημένο παιδί
    …που έχει μάθει ότι αυτοί που το αγαπούν το έχουν συγχωρέσει εκ των προτέρων (τι πιο όμορφο 
     
    Last edited: 30 Αυγούστου 2007
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    όπως σωστά γράφεις οι άνθρωποι δεν άλλαζουν ... οι βάσεις μένουν ίδιες άρα και δεν γεννιέτε κάτι άλλο παρά μόνο στην επιφάνεια...

    όσο αφορά για θυσίες ονείρων και πόσοι δεν το έχουμε κάνει ; βασικός κανόνας της αλχημίας είναι ,χωρίς να θυσιάσουμε το ανάλογο δεν παίρνουμε ποτέ τίποτα περισσότερο
    από το κάρβουνο δεν βγάζουμε χρυσό...


    έτσι και η σκλάβα της skia κέρδισε την απόλυτη ηδονή της υποταγής με το απόλυτο τίμημα για το αν άξιζε τα σκουλίκια που θα την καταβροχθήσουν θα μας ενημερώσουν ...
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ξέρεις ότι έχει δημιουργηθεί ένα άτυπο club, "Αυτοί που συγχώρεσαν τη Ντόρα;" Ακόμη δεν έχω γίνει μέλος του. 
     
  12. hugger

    hugger Regular Member

    Re: Απάντηση: αυτή

    Το ποστ αυτο μου θυμισε την οπερα Turandot του Πουτσινι που εχει και χαππι εντ. ΒΤW το κομματι Nessun Dorma ειναι καταπληκτικη μελωδια. http://en.wikipedia.org/wiki/Nessun_Dorma