Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

βιασμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος mimibdsm, στις 11 Ιουλίου 2014.

  1. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Απο την στιγμή που γίνεται σαν role play τότε δεν είναι "βιασμός". Η γυναίκα που βιάζεται δεν το επιθυμεί για κανέναν λόγο και είναι κάτι που την στηγματίζει για το υπόλοιπο της ζωής της και ο βιαστής φτιάχνεται απο αυτήν της την αντίσταση.
    Το role play βιασμός θα το χαρακτήριζα πολύ άγριο σεξ γιατί είναι μια σκηνή-φαντασίωση που και οι δυο θέλουν να παίξουν-ζήσουν.
     
  2. Aquarius86

    Aquarius86 Aquarius86

    Δεν ειναι και λιγες οι περιπτωσεις που εχουμε ακουσει απο θυματα να παθαινουν αυτο το κολλημα με τον βιαστη τους (Μαλλον για θυματα που ηταν υπο κρατηση και βιαζοντουσαν για καιρο...)
    Εγω απο οτι εχω καταλαβει οι γυναικες που το φαντασιωνονται αυτο κατα βαση το εχουν στο μυαλο τους οτι καποιος ασχετος στο δρομο θα της πιασει και θα τις ξεσκισει... Θα φερουν λιγη αντισταση στην αρχη λογο
    αιφνιδιασμου αφου θα χουν ξαφνιαστει αλλα μετα θα κοιτουσαν να το ευχαριστηθουν. Απο την αλλη ειναι αυτο που απλα ειπε και η @Elena_gr ... Πολυ αγριο με καμποσο ξυλο, το 'θυμα' να προβαλει λιγη αντισταση, εως οτου αναγκαστει να κανει αυτα που λεει ο "βιαστης". Ε νταξει εχει το χαβαλε του κι αυτο απλα ναι ο ορος <<Βιασμος>> δε κολλαει σ αυτη τη πραξη
     
  3. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Ακριβώς. Πολύ ξύλο και βια γενικά. Καθόλου άσχημη ιδέα αλλά καμία σχέση με βιασμό. Ο Θεός να μας φυλάει μην συμβεί σε καμία.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ... μου χαλάτε την φαντασίωση.   
     
  5. ...αν και καταλαβαίνω το γιατί το απεύχεται κανείς, και συμφωνώ,
    έχω λίγο κουραστεί να ακούω για την...πανίσχυρη καταστροφική δύναμη του βιασμού
    .. όπως κάθε τραυματικό και απρόβλεπτο γεγονός, μπορεί να πάρει (εντάξει, ως ένα βαθμό) και τις διαστάσεις που θα του επιτρέψει ο/η παθών/ούσα και το περιβάλλον του/ης να πάρει

    ..φοβάμαι, επίσης, μήπως αυτή η "ισοπεδωτική" του δράση σχετίζεται με μια αμφίβολη ηθική που καθιστά τη γυναίκα/άντρα που έχει βιασθεί μιαρή/ό...

    μύθος: Αν δεν ούρλιαξε, πάλεψε ή τραυματίστηκε, τότε δεν ήταν βιασμός ! (συνήθεις μέθοδοι χειραγώγησης και φόβος πραγματικός από απειλή που παγώνει τον άνθρωπο πιθανόν να αποτρέψουν τέτοιες αντιδράσεις)
    Ο βιασμός είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε μια γυναίκα: ένας ακόμη μύθος, που συντηρεί τον προηγούμενο
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2016
  6. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Μπορεί να μην ούρλιαξε γιατί δεν πρόλαβε...
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    εγω αυτο που ειχα διαβασει καποτε ειναι οτι αν παλεψε το ξεπερναει πιο ευκολα.

    κατα τ αλλα εχω αποδεχτει το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι αρεσκονται σε φαντασιωσεις που δεν θελουν να γινουν ποτε πραγματικοτητα. μου πηρε λιγο να το καταλαβω...
     
  8. μπορεί...τα μύρια όσα : δεν πρόλαβε, δεν ήθελε, δεν μπόρεσε, το έκανε και δεν είχε το αποτέλεσμα να γλυτώσει οπότε σταμάτησε, δεν έβγαινε φωνή, ούρλιαξε και πάλεψε και αυτό βοήθησε ή δε βοήθησε σε ψυχολογικό επίπεδο κλπ κάτι που βοηθά έναν άνθρωπο, είναι το χειρότερο για κάποιον άλλον, δεν υπάρχει σωστή και λάθος αντίδραση, κυρίως δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρίνει κανείς την όποια αντίδραση ή μη αντίδραση..

    ως φαντασίωση, πάντως, μου είναι ελκυστική (εκεί μπορεί να είναι από άσχημοι έως αηδιαστικοί οι πρωταγωνιστές, κανένα πρόβλημα).
    Ως παιχνίδι, που ρώτησε ο νηματοθέτης, θα μπορούσε, υπό προυποθέσεις, να είναι ελκυστικό (μη με πάρετε και ως παράδειγμα προς μίμηση, μια λόξα την έχω ...  )
    Σημαντικό είναι να ξέρει τι περιμένει κανείς απ αυτό, αλλά και τι δεν θα ήθελε, αν νομίζει ότι του αρέσει, ώστε να μην πάει το πράγμα αλλού νταλλού...
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2016
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θέλουν προσοχή αυτά τα ζητήματα. Ένας φορέας σεξουαλικά κακοποιημένων ατόμων θα σε βοηθήσει να το αντιληφθείς.
     
  10. συμφωνώ, αυτά τα ζητήματα θέλουν προσοχή, ένας τέτοιος φορέας μπορεί να βοηθήσει ενημερώνοντας τον κόσμο (σίγουρα αποτελώ και μέρος του...κόσμου) Σε καμία περίπτωση δε θέλω να υποβιβάσω τον εγκληματικό χαρακτήρα της πράξης και το σοβαρότατο αντίκτυπο στον παθόντα. Η δική μου εστίαση ουσιαστικά σκόπευε να φωτίσει τη δυνατότητα εναλλακτικής αντιμετώπισης και άρα ηπιότερων συνεπειών...αν άλλο πράγμα έβγαλα, τότε απέτυχα να αποδώσω τη βασική μου σκέψη: η δουλειά που μπορεί να κάνει ο παθών μετά το συμβάν και η κατάλληλη αντιμετώπιση από το περιβάλλον μπορούν να παίξουν καίριο ρόλο
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2016
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σου κάνω μια ερώτηση κι αν θέλεις μου απαντάς. Αλλά πριν προχωρήσω, σου λέω, ότι δεν υπάρχει υστεροβουλία από μέρους μου ( αν θέλεις με πιστεύεις ), απλά θα ήθελα να καταλάβω ένα σημείο του συλλογισμού σου.
    Όταν μιλάς για δυνατότητα εναλλακτικής αντιμετώπισης και ηπιότερων συνεπειών, αναφέρεσαι στον/στην παθόντα/ούσα ή στον/στην δράστη?
    Έχω ξαναγράψει δυο φορές στο παρελθόν σ' αυτό το νήμα. Την πρώτη ήμουν κάθετα ενάντιος ακόμη και στην ιδέα της φαντασίωσης ( πόσο μάλλον του "παιχνιδιού" ).
    Μεταγενέστερα, άλλαξα λιγάκι το "σημάδι", δίχως όμως να πάψω να θεωρώ αρκετά άκυρη την ιδέα του "βιασμού" ( τα εισαγωγικά είναι υποχρεωτικά, αφού μιλάμε για play ή φαντασίωση ).
    Αφού δεν είναι δυνατόν να κατακρίνεις, πόσο μάλλον να καταδικάσεις κάποιον/α για τις φαντασιώσεις του/της ( θα ήταν παράλογο απ' την στιγμή που δεν θα υπήρχε αντίκτυπος στην πραγματικότητα ).
    Εγώ το πάω λίγο παραπέρα ( και για μια φορά παραβλέπω την πιθανή ή πιθανολογούμενη "ασέβεια" ή "χλεύη" στα αληθινά θύματα βιασμού. Τα εισαγωγικά αυτή την φορά δεν ξέρω αν έκανα σωστά ή όχι που τα χρησιμοποίησα ) και απευθύνω μια ερώτηση σε όποιον/α, θα ήθελε να πει την γνώμη του/της. Σκεφτήκατε ακόμη και την μακρινή πιθανότητα παρεκτροπής απ' τα συμφωνηθέντα αναφορικά με το play? Ποιος διαβεβαιώνει, ότι σε κάποια φάση του "παιχνιδιού" το "θύμα" δεν θα κατέληγε να νιώσει θύμα δίχως εισαγωγικά?
    Που να έβαλε το χεράκι του ή όχι. Και σε κείνη την περίπτωση, θα ήταν να χτυπάει τουλάχιστον το κεφάλι του στον τοίχο μετά ή όχι?
    Μήπως με κάποια κάρβουνα θα ήταν καλύτερο αν δεν παίζαμε?
    Τεσπα, ειλικρινά εύχομαι να μην τύχει ποτέ σε καμία/κανέναν εδώ μέσα να νιώσει, ότι θα είχε υποπέσει θύμα βιασμού ή ακόμη χειρότερα να αμφέβαλε για το αν είχε βιαστεί ή όχι.
    Εμπειρία από πρώτο χέρι επί του θέματος δεν έχω, αλλά μια κάποια ιδέα - πλαγίως -, ίσως και να την είχα ( για λόγους που όσοι/ες ξέρουν ή θυμούνται, θα ήξεραν ή θα θυμόντουσαν. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνω κάποια πράγματα ).

    Anyway, ελπίζω να μην έγινα κουραστικός. Αν το θέμα δεν ήταν τόσο λεπτό - για μένα είναι πολύ λεπτό - σίγουρα θα ήμουν ο "παλιός, καλός" κάφρος. Μια φορά είπα να δοκιμάσω άλλο "δρόμο"  
     
  12. πιστεύω
    προηγείται ο παθών, τον παθών είχα κατά νου πρωτίστως, αλλά υπάρχει αντίστοιχη νομική πρόβλεψη και για δράστες
    το role play είναι αναγκαίο να μη μπερδεύεται με την πραγματικότητα λαμβάνοντας και από πριν όλα τα σχετικά μέτρα για αυτό
    αν, για κάτι τέτοιο υπάρχουν αμφιβολίες από τα μέλη αν μπορεί να εξασφαλιστεί, παρόλα τα μέτρα,
    τότε δεν υπάρχει λόγος να λάβει δράση
    καθόλου κουραστικός