Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

βιασμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος mimibdsm, στις 11 Ιουλίου 2014.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ως προς τα λεγόμενα της Kati

    ----------------------------------------

    Απαντώ σαν ένας από εκείνους που καταδίκασαν τον βιασμό σαν παιχνίδι ρόλων...

    Εγώ τουλάχιστον είπα ότι το θεωρώ σιχαμερό και μαλακία σαν παιχνίδι και δεν χρησιμοποίησα τον όρο αρρώστια....

    Επίσης είπα ότι όποιου του αρέσει, με γεια του και χαρά του.

    Γιατί δεν καταδικάζω τις άλλες "ευγενείς πρακτικές" του είδους ξυλοδαρμός, μαστίγωμα κτλ που όπως σωστά λες, θίγουν την μνήμη πολλών κακοποιημένων γυναικών?

    Επειδή απλούστατα όπως προέγραψα, ο καθένας έχει τα όρια του και εμένα το δικό μου είναι το συγκεκριμένο.

    Χρησιμοποιώ δυο μέτρα και δυο σταθμά με γνώμονα ότι με "συμφέρει" η είναι του γούστου μου? Σίγουρα ναι...

    Δέρνω, μαστιγώνω η εξευτελίζω? Αυτό είναι κάτι που το ξέρω μόνο εγώ και η εκάστοτε παρτενέρ μου...

    Καταδικάζω αυτές τις πρακτικές, όταν εντάσσονται στα πλαίσια μιας σχέσεως D/S, M/S η χρησιμοποιούνται κατά την διάρκεια Sex play?
    Αν τις καταδίκαζα στις προαναφερόμενες περιπτώσεις, δεν θα γινόμουν μέλος αυτού του φόρουμ...

    Τις καταδικάζω όταν τελούνται δίχως την συναίνεση του ενός από τα δυο μέρη η όταν παρά τη συναίνεση του ενός ο άλλος "ξεφεύγει" ?
    Τις καταδικάζω οριζοντίως και καθέτως....γιατί σε εκείνη την περίπτωση μιλάμε για κακοποίηση...
    και την κακοποίηση την θεωρώ τουλάχιστον βδελυρή σαν πράξη και άξια της βαρύτερης δυνατής ποινής ( και δεν εννοώ BDSMικες τιμωρίες αλλά αληθινές ποινές, επιβεβλημένες κατόπιν άσκησης ποινικής διώξεως, διεξαγωγής δίκης και εκδόσεως δικαστικής αποφάσεως )

    Τότε γιατί δεν δέχομαι το role play του βιασμού από την στιγμή που είναι συμφωνημένο και από τους δυο? Γιατί μου γυρίζει τα έντερα, έτσι απλά...Ο καθένας με τα γούστα του, και με την άποψη του, τι να κάνουμε δηλαδή....

    Ότι εγώ δε γουστάρω κάτι, δεν σημαίνει ότι όποιος το γουστάρει δεν πρέπει η δεν θα το κάνει...Επαναλαμβάνω..."μαγκιά" του άμα το φαντασιώνεται η αν το κάνει η αν θα το κάνει...Εξίσου "μαγκιά" μου αν επιμένω να το θεωρώ μαλακία και αηδία...

    Στο κάτω κάτω ποιος είμαι εγώ για να πω στους άλλους τι να κάνουν με το κορμί η το μυαλό τους...Αλλά επίσης δεν δέχομαι από κανέναν να μου πει τι πρέπει να καταδικάζω η όχι...

    Είναι υποκριτική η στάση μου? Από την στιγμή που παραδέχομαι ανοιχτά, ότι άλλες κοινωνικά καταδικαστέες ( δηλαδή για την πλειοψηφία ) σεξουαλικές πρακτικές δεν με "χαλάνε"
    - αλλά ότι το συγκεκριμένο είναι ζήτημα προσωπικού ορίου και γούστου -, για μένα είναι απλά ειλικρίνεια...

    ----------------------------

    Ως προς την παρέμαβση της Gaby

    ----------------------------

    Συμφωνώ εκτός από το σημείο περί κνίτικης ορθοκρισίας -που με κάθε σεβασμό ως προς την άποψη σου - το βρίσκω άκαιρο....Προσωπική γνώμη πάντα...

    --------------------------

    Υ.Γ. Για εκείνο που με αφορά...σε αυτό το νήμα δεν θα είχα τίποτε άλλο να προσθέσω...Παρά μόνο να διαβάσω πιθανές νέες απόψεις...
     
    Last edited: 13 Ιουλίου 2014
  2. Noardos

    Noardos Regular Member

    Πες το και διαφορετικά....
    Θα έπεφτες από τα σύννεφα;
    Θα έκανε βαβά η ευαίσθητη ψυχοσύνθεσή σου;
    Θα σήμαινε τον νοητικό θάνατο των ροζ συννεφακίων;

    Βρε κάτσε καλά, άσε την τσίπα από το γιαούρτι και τους ποιητές γιαούρτια του Κοσμοπολιτάν....
     
  3. kati

    kati Regular Member

    Gaby, ποια είναι η απάντηση στο ερώτημά μου; Ο Tenebra_Silente δέχτηκε οτι χρησιμοποιεί δυο μέτρα και δυο σταθμά. Ο συλλογισμός μου δεν έχει να κάνει με την απαξίωση του bdsm αλλά με τη λογική οτι και ο βιασμός ως παιχνίδι ρόλων δε διαφέρει από οποιαδήποτε άλλη μορφή βίας που αναφέρεται εδώ μέσα.

    Αντί για ευχαριστίες και σημειώσεις σε νοητικά τεφτέρια ίσως να ήταν πιο εύστοχο να μας πεις εαν καταδικάζεις ή όχι τις φαντασιώσεις (ορισμένων από εμάς) βιασμόυ ως παιχνίδι ρόλων επειδή προσβάλλει τα δικαιώματα κάποιων σαφώς ταλαιπωρημένων μειονοτήτων.
     
    Last edited: 13 Ιουλίου 2014
  4. Noardos

    Noardos Regular Member

    Τι νόημα έχει να καταδικαστούν οι φαντασιώσεις; Καθένας άξιος των επιλογών, παθών, αδυναμιών του, του συνειδητού του και του ασυνείδητού του. Πλην λόγου χάρη ένα 10% τύχης, timming, και λοιπά που δεν έφταιξαν αλλά πλήρωσαν.
     
  5. kati

    kati Regular Member

    Εντάξει, διατυπώνω καλύτερα. Αν είναι εύλογο να καταδικάζονται οι φαντασιώσεις (ορισμένων από εμάς) βιασμόυ ως παιχνίδι ρόλων επειδή προσβάλλει τα δικαιώματα κάποιων σαφώς ταλαιπωρημένων μειονοτήτων.
     
  6. Noardos

    Noardos Regular Member

    Εμφανώς ταλαιπωρημένοι στην κοινή οπτική μπορεί να είναι ως λες αυτές οι μειονότητες.
    Περισσότερο ταλαιπωρημένοι μπορεί να είναι οι φαντασιάζοντες από μια άλλη οποτική...
    Είναι οι ερασιθάνατοι, είναι και οι φοβούμενοι τον θάνατο.....

    Το μόνο που μας μάρανε πλέον είναι να καταδικάζομαι και την φαντασία στα χωράφια των άλλων.
     
  7. vivicdath

    vivicdath New Member

    Θα το ήθελα να μου συμβεί ..ή σαν ρόλος
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Έχω φαντασιωθεί έναρξη ερωτικής επαφής με πολύ έντονο στοιχείο επιβολής από άντρα που είτε λατρεύω είτε λατρεύω να μισώ   Όταν η φαντασίωση φτάνει στη σεξουαλική διείσδυση, κάθε στοιχείο βιασμού έχει πάψει να υπάρχει.

    Σαφές και περιεκτικό, έτσι πιστεύω κι εγώ ότι είναι.

    Πλην, οι ενδείξεις από τούτο το νήμα (αλλά και από πολλές άλλες πηγές) είναι ότι ο βιασμός ως παιχνίδι ρόλων γίνεται αντιληπτός διαφορετικά από άλλα παιχνίδια ρόλων και άλλες πρακτικές S/M. Γνωρίζω Κυρίαρχους M/s που θέτουν τον βιασμό ως παιχνίδι ρόλων ή οποιαδήποτε προσομοίωση βιασμού ή οτιδήποτε σχετικό ως σκληρό όριο γι' αυτούς. Δεν έχω ακούσει πάντως, να απαγορεύουν στις σκλάβες τους να έχουν τη φαντασίωση, αν έτσι επιθυμούν αυτές. Πιθανό σταδιακά να μαθαίνουν τις σκλάβες τους ότι το M/s που έχουν υπόψη και το S/M που διακονούν οι ίδιοι την παραμικρή σχέση δεν θα έχει ποτέ με βιασμό.

    Η δε ένστασή μου στην τοποθέτησή σου οφείλεται, μεταξύ άλλων, στο ότι αλλάζεις το πλαίσιο αναφοράς της συζήτησης υπεργενικεύοντας και βάζοντας όλες τις S/M πρακτικές στην ίδια σειρά για σένα ενώ εδώ γίνεται λόγος για μια πολύ συγκεκριμένη χαρακτηριστική φαντασίωση. Αν είχες μπορέσει να ξεφύγεις από τη δική σου παρωπίδα, δεν θα ετίθετο καν θέμα του ερωτήματος που θέτεις, θα ήταν αυτονόητη η απάντηση.

    Θα μπορούσα να το πω. Αν είχα επιλέξει να δεχτώ τις προκλήσεις σου. Τις οποίες αρνούμαι διότι είναι άσχετες όχι μόνον με το νήμα αλλά και με τη θεματική του φόρουμ.

    Να "καταδικάσω φαντασίωση"; Να "καταδικάσω φαντασίωση"; Αν είναι ποτέ δυνατό! Μου πέφτει λόγος να κάνω τέτοιο πράγμα; Έχει ξανακουστεί; Μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι η πιο ροβεσπιερική κοτσάνα που έχω διαβάσει ποτέ μου!
     
  9. alex85

    alex85 Regular Member

    αποσπασμα απο ενα αρθρο για τον δρακο της Δραμας Κυριακο Παπαχρωνη 30 χρονια πριν.

    "Το συγκλονιστικότερο ωστόσο της υπόθεσης Παπαχρόνη είναι ότι παρ’ όλες τις πράξεις του, όσο βρισκόταν έγκλειστος στις φυλακές άρχισε να λαμβάνει ερωτικά γράμματα από γυναίκες που δήλωναν τρελά ερωτευμένες μαζί του εκφράζοντας κάθε είδους θαυμασμό στο πρόσωπό του. Γράμματα πάθους που ερμηνεύτηκαν από πολλούς ψυχολόγους ως αρρωστημένη εμμονή, ως σύνδρομο που πηγάζει από το μίσος που ενδόμυχα μπορεί να κρύβει μια γυναίκα απέναντι στο ίδιο της το φύλο."
     
  10. Niamh-Alysia

    Niamh-Alysia Regular Member

    ...δεν κατανοώ το ύφος της απάντησης σας αγαπητέ.... τα ροζ συννεφάκια και ο ρομαντισμός τείνει να αποτελεί προσόν ανδρικό πλέον.....
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Θεωρώ τον όρο βιασμό έστω και εντός εισαγωγικών για παραλληλισμό με το έντονο σεξ αδόκιμο, αποτυχημένο και απαράδεκτο προς χρήση. Ο βιασμός υποδηλώνει το εξαναγκαστικό σεξ όρος που δεν βρίσκει υπόσταση όταν δύο ή περισσότερα άτομα συναινούν στην εκπλήρωση μιας επιθυμίας. Τώρα όσες φαντασιώνονται τον βιασμό δεν έχουν παρα να κάνουν μια βόλτα τις βραδυνές ώρες σε καμια Αχαρνών ή 3ης Σεπτεμβρίου όλο και κάποιος καλοθελητής θα βρεθεί να τους εκπληρώσει τη φαντασίωση.... άλλωστε δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από την πραγματική αίσθηση μιας φαντασίωσης...
     
  12. anima0

    anima0 Regular Member

    μαλακιστηκες ποτε μετα επαναλαμβανοντας τη σκηνη στο μυαλο σου;