Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    Η Γυναίκα του Ζωγράφου ή περί της σωστής διαχείρισης του μαζοχισμού

    Συγγραφέας η Μαρία Περράκου, που έχει επίσης γράψει το "La taupese de Lacan" (δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά).

    Μετάφραση από τις Ευδοξία Δελλή και Μίρκα Σκάρα, Εκδόσεις Εστία, 11 ευρώ, κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες.

    Μεγάλη, πολύ μεγάλη απόλαυση η μη ενοχική ανάγνωση της υποταγής και του μαζοχισμού...
     
    Last edited by a moderator: 18 Μαϊου 2010
  2. karina

    karina New Member

    Κορίτσι της Anne Wiazemsky Εκδόσεις ΠΟΛΙΣ
    Η ιστορία της 17χρονης πρωταγωνίστριας Αν κ του 64χρονου σκηνοθέτη Ρομπέν Μπρεσόν στα γυρίσματα της ταινίας του, γραμμένη από την ίδια. Η εκπληκτική στρατηγική κ η επιβολή του πάνω στο κορίτσι για να την βάλει στο πετσί του ρόλου της κυμαίνεται μεταξύ πόθου κ σαδισμού.
    Στο τέλος των γυρισμάτων, πάντως η Αν του είπε: «υπήρξα τόσο ευτυχισμένη κοντά σας..»
     
  3. Amanteus

    Amanteus Regular Member

    Απάντηση: Re: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε



    Αγαπητέ Fanshawe

    Τώρα είδα την απάντησή σου, σχετικά με την ΠΕΡΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ του Αριστοτέλη.
    Είναι η καλύτερη και πιο σοβαρή έκδοση.
    Εξαιρετική επιλογή.
    Την έχω διαβάσει 2 φορές και ακόμα ταξιδεύω.


    ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ


    Αρ. 2

    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ
    ΠΕΡΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ

    Μετάφρασις
    Από
    ΣΙΜΟΥ ΜΕΝΑΝΔΡΟΥ
    Εισαγωγή, κείμενον και ερμηνεία
    Υπο
    Ι. ΣΥΚΟΥΤΡΗ


    ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΝ ΤΗΣ «ΕΣΤΙΑΣ
    Ι. Δ. ΚΟΛΛΑΡΟΥ & ΣΙΑΣ Α.Ε.
    Σόλωνος 60 – Αθήνα 106 72

    Εύχομαι να την απολαύσεις.

    Με εκτίμηση,


    Amanteus
     
  4. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

     
     
  5. Amanteus

    Amanteus Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    Αν σας ενδιαφέρουν τα μυθιστορήματα, τότε μερικά πολύ ενδιαφέροντα βιβλία είναι τα:

    1. Σαούλ Μπέλοου - Η κλοπή - Μυθιστόρημα (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1976)
    2. Καμίλο Χοσέ Θέλα - Η οικογένεια του Πασκουάλ Ντουάρτε - Μυθιστόρημα (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1989)
    3. Περ Λάγκερκβοστ - Ο νάνος - Μυθιστόρημα (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1951)
    4. Γιασουνάρι Καβαμπάτα - Κιότο - Μυθιστόρημα (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1968)
    5. Ναντίν Γκόρντιμερ - Η ιστορία του γιού μου - Μυθιστόρημα (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1991)
    6. Λουίτζι Πιραντέλο - Γυμνή ζωή και άλλα διηγήματα - (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1934)
    7. Γουίλιαμ Γκόλντινγκ - Άνθρωποι από χαρτί - Μυθιστόρημα (Νόμπελ Λογοτεχνίας 1983), όλα από τις Εκδόσεις Καστανιώτη.

    Εάν θέλετε να γελάσετε, τότε όλες οι κωμωδίες του Αριστοφάνη προτείνονται.

    Ακόμα ενδιαφέρον χιούμορ μπορείτε να βρείτε στα:

    1. George Mikes – How to be a Brit, How to be Poor, The land of the Rising Yen και άλλα, όλα Εκδόσεις Penguin.
    2. Tom Robins - Skinny legs and all, Half asleep in Frog Pajamas και άλλα, όλα Εκδόσεις Bantam.
    3. Όλα του Arhtur Hailey όπως, Wheels, The strong Medicine, Hotel, Airport, The evening News, όλα best sellers και τα περισσότερα γυρισμένα ταινίες. Ενδιαφέρον είναι σε όλα τα βιβλία τοθ η αλλαγή της ψυχοσύνθεσης των ηρώων κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

    Δεν πρέπει να παραλείψω να αναφέρω και τον αγαπημένο όλων μου τον Αριστοτέλη, και όλα τους τα συγγράμματα, με έμφαση στο Περί ποιητικής και στο Περί ψυχής.

    Σας εύχομαι αν επιλέξετε κάποιο από τα παραπάνω καλή ανάγνωση και καλό ταξίδι.

    Με εκτίμηση,


    Amanteus
     
  6. sebativo

    sebativo New Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    αγαπητέ Amanteus πρόσεξα moti olla τα μυθιστορήματα που αναφέρεις είναι με νόμπελ (προσωπική γνώμη, ότι έχει πάρει νόμπελ δεν είναι και καλο, γιατί είναι μια βιομηχανία δημοσιων σχέσεων από πίσω)
    για αυτό το καλοκαίρι θα πρότεινα ένα πολύ ελαφρύ βιβλίο -γιατί το βυζάντιο της ΓΛΥΚΑΤΖΗ - ΑΡΒΕΛΕΡ ΕΛΕΝΗ Απευθύνεται στο ευρύ κοινό και ειδικά σε εκείνους που τους απασχολεί το ζήτημα της ελληνικής ιστορικής συνέχειας.
    Απευθύνεται, σύμφωνα με την ίδια, "σε όσους από τους Νεοέλληνες ταλανίζονται με το πρόβλημα της ελληνικής ιστορικής συνέχειας και στους ξένους (κυρίως τους Δυτικοευρωπαίους και τους Αμερικανούς βλαστούς τους) που αρκούνται στην επιλεκτική γνώση του παρελθόντος τους".
     
  7. Amanteus

    Amanteus Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    Αγαπητέ sebativo,

    Σε ευχαριστώ για την ανάγνωση του σχολίου μου και των προτάσεων μου. Νόμπελ Λογοτεχνίας δεν έχουν δοθεί μόνο στους συγγραφείς που εγώ έτυχε να αναφέρω. Απλά, αυτά εγώ ξεχώρισα σαν πρόταση.

    Όσον αφορά το βιβλίο της ΓΛΥΚΑΤΖΗ - ΑΡΒΕΛΕΡ ΕΛΕΝΗ, δεν το έχω διαβάσει, αλλά το γεγονός ότι η συγκεκριμένη συγγραφέας – ακαδημαϊκός είναι από τις πιο σημαντικές παγκόσμιες προσωπικότητες που έχει ασχοληθεί εδώ και πολλά χρόνια με το Βυζάντιο, το κάνει ξεχωριστή πρόταση σε αυτούς που έχουν ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο θέμα.

    Με εκτίμηση,


    Amanteus
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: βιβλία που αξίζει να διαβάσουμε

    Oscar Wilde (1905), De profundis
    Νίκος Καζαντζάκης (1945), Ασκητική
    Rene Descartes (1649), Les passions de l'ame
     
  9. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    Δεν το περιμενα σε ενα τοσο μεγάλο νήμα (και ειδικα στο δικο μας forum) να μην υπαρχει η αναφορα που θα κανω...

    Chronicles Of Gor του John Norman

    Περιεχεται σε αυτα τα 26 βιβλια η γεννηση και η αναλυση του κοσμου του Gor... Δεν σας χτυπαει καμπανακια? ...
    Ας πουμε οτι απο εκει βγαινει η λεξη Gorean   ...

    Ειμαι στο τεταρτο βιβλιο τωρα και ειμαι ενθουσιασμενος
     
  10. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Δύσκολες πρακτικές...Ακόμα πιο δύσκολα θα βρεις slave πρόθυμη να τις διδαχτεί.
    Καλή ανάγνωση  
     
  11. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    Indeed φιλε μου... αλλα θα βρω... οπως λεει και το moto μου...
    "I will do it, or I will die trying"

    Οκ... τρομαζω τωρα... σαν μελος της Καστας των Πολεμιστών ακουγομαι...
         
     
  12. xrysopsari

    xrysopsari Regular Member

    Τα Δάκρυα του Θεού-Χρύσα Δημουλίδου Εκδοτικός Οργανισμός Λιβάνη

    Τα Δαιμόνια-Άντριου Ντέιβιντσον Εκδόσεις Τόπος


    Είναι αυτά που άξιζαν πραγματικά απο αυτά που διάβασα τελευταία. Και πραγματικά αξίζουν και τα δύο....