Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

γιατι Εσεις μου αξιζετε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Kits, στις 30 Αυγούστου 2007.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    @soutzoukakia: είσαι πολύ καλή μαγείρισσα τελικά. Δοκιμάζεις ποτέ εσύ η ίδια από τα φαγητά που μαγειρεύεις; 
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Κι εγώ προσπάθησα να κρατηθώ ... να μην μιλήσω....αλλά αφού θέλεις ειλικρίνεια - πεινάω κιόλας τρομακτικά σήμερα - ας μιλήσουμε ειλικρινά.

    Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις κάποια η οποία δεν σου αρέσει εμφανισιακά. Όλα εξαρτώνται από το τί θέλει ο καθένας. Αν εγώ επιλέξω την πνευματική επικοινωνία επειδή αυτό με καυλώνει, αν εγώ βαρέθηκα τις σεξουαλικές σχέσεις με δίμετρους παίδαρους και προτιμώ έναν τρυφερά σκληρό Άντρα ο οποίος θα μου φέρεται με τρόπο που με γεμίζει, που με καυλώνει, που μου δίνει όλα όσα χρειάζομαι στη ζωή, σίγουρα δεν θα με ενδιαφέρει καθόλου η εξωτερική του εμφάνιση, αν και πιστεύω ότι η πνευματική υπόσταση ενός ανθρώπου επηρεάζει και τον τρόπο με τον οποίο τον βλέπω. Δηλαδή στα μάτια μου αυτός ο άνθρωπος θα είναι κούκλος, κι ας μην είναι δίμετρος ή ωραίος με τα στάνταρ της βλακώδους κοινής γνώμης.

    Για μένα μπάζο είναι οποιοσδήποτε βγαίνει για καφέ με μία γυναίκα και σκέφτεται τί θα πουν οι τρίτοι για το ότι επέλεξε την συγκεκριμένη. Δεν μπόρεσα ποτέ να κρίνω τους ανθρώπους από την εμφάνισή τους ή από το πορτοφόλι τους (ή μάνα μου ακόμη με λέει χαϊβάνι που πάντα έκανα σχέσεις με φτωχούς, λαϊκούς και άσχημους, ενώ εγώ υποτίθεται είμαι κουκλίτσα, πανέξυπνη και μορφωμένη - μη χέσω). Κριτήριό μου πάντα: η ευγένεια πνεύματος, η ακεραιότητα χαρακτήρα. Δύο πράγματα που τα αναζητώ διακαώς και για μένα και μου ξεγλιστρούν συνέχεια από τα χέρια (και γι αυτό αγαπητή soutzoukakia δεν γίνομαι μέλος στο club).


    Όχι, κάνεις λάθος. Εσύ διάβασες αυτό που ήθελες να διαβάσεις.


    Δηλαδή ο ρομαντισμός και η παντοτινή αγάπη εξαρτώνται από την εμφάνιση; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

    Αυτοί που έκαναν D/s σχέση λες να κοίταξαν τα κιλά του άλλου; Ή το ύψος του, τα προβλήματά του, την ηλικία του, τι; Μήπως αγκάλιασαν με τρυφερότητα (και σκληρότητα) το άτομο που επέλεξαν γιατί είδαν την πραγματική του αξία; Και ίσως μετά να αντιμετώπισαν μαζί και τα προβλήματά του. Πόσες υποτακτικές δεν έχουν σοβαρά προβλήματα (αυτο-ελέγχου, αλκοολισμού, σεξουαλικής ψυχρότητας, νυμφομανίας κλπ.); Χρήζουν αντιμετώπισης, όταν επιλέγεις κάποιον τον επιλέγεις με τις αδυναμίες του και τα προβλήματά του. Δεν μπορείς να έχεις μία εικόνα στο μυαλό σου και να ψάχνεις να βρεις το άτομο που πληροί όλες αυτές τις προϋποθέσεις (και σκλάβα και Σίντυ Κρώφορντ και έτοιμη να μετακομίσει στη Μυτιλήνη, παίζει; Δεν παίζει).

    Η MPslave έχει δίκιο όταν λέει We all get what we deserve from life. Με τέτοια μυαλά, isnogood, θα καταλήξεις με την καλύτερη του φόρουμ πράγματι. Καμία δίμετρη κότα. Χα. Με γειά σου με χαρά σου. Ξέρεις πόσο εύκολο είναι να κάνεις D/s σχέση με μία κότα; Θα την κοιτάς στα μάτια και θα λες: "Είμαι ο Αφέντης σου." Κι αυτή θα λέει: "Κο-κο-κο." And they lived happily ever after.


    Απαντήθηκε.



    ΥΓ. Σκέψου πριν απαντήσεις. Δεν είμαι σκληρή μόνο επειδή πεινάω σήμερα. Με ενδιαφέρει ειλικρινά η άποψή σου.
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    dora .... περα απο την φωτο στο προφιλ σου που με κανει να σε θεωρω πολυ ομορφη ....αν μη τι αλλο διαθετεις αιμα που βραζει και προσδιδει γοητεια , ελξη , σε μενα τουλαχιστο ... ελπιζω να αντιδρασει και αλλος ετσι , να νιωσω οτι υπαρχει λιγη φωνη , λιγη ενταση ...
    επιτελους καποιος μιλαει στα ισια .... αρχιζει και γινεται πραγματικα σεξυ αυτο ....
    Εμφανιση :
    να ξεκαθαρισω πρωτα οτι μιλωντας για εμφανιση δεν εννοω καλιστεια μις Γιανγκ και Μις Ελλας .... εννοω την συνηθισμενη κλασσικη γυναικια σιλουετα που περιμενει κανεις απο τον ανθρωπο της διπλανης πορτας .... ε πως να το κανουμε ? ... οσο και ορθανοιχτο να μεινει το στομα μου απο το πνευμα και την ψυχη του Δαλαι Λαμα ... σεξουαλικα , μου ειναι τελειως αδιαφορος ... απεναντιας η ρωσσιδουλα που θα ερθει στο ξενοδοχειο και δεν θα ξερει ουτε "πισωκολητο" πως λεγεται στα Ελληνικα , ειναι απειρα ποιο καβλωτικη και σεξυ ... τι να κανουμε ? ... ετσι ειμαστε οι αντρες ...
    ομως το θεμα "εμφανιση" δεν ειναι απολυτο ... αυτο που εγω λεω ομορφο ο αλλος μπορει να το θεωρει ασκημο και αντιστροφα , ακομα και οι ιδιοι αλαζουμε με την παροδο του χρονου στα οσα μας ελκυουν ...
    Ηλικια ....
    καποιοι θελουν να εχει μελον η σχεση τους ... ειναι λοιπον δικαιωμα μου να ξερω ποσο ευκολα ή ποσο δυσκολα , βιολογικα , θα ειναι μια ολοκληρωμενη σχεση ..παιδια σκυλια γατια .... ας μην το παμε παραπερα αυτο ...
    Γνωμη τριτων ....
    Ναι ... μου αρεσει να ειναι ομορφος για μενα πανω απο ολα ο ανθρωπος μου ... αλλα μερος του παιχνιδιου ειναι να μην το λεω μονο εγω αυτο .... ναι θα δισταζα να καθησω στην καφετερια με μια ασχημη γυναικα ... καποιος αλλος αντρας θα το εκανε με χαρα , αυτος αξιζει να του δωσει την ψυχη της ... πειραζει εγω να προτιμησω την ψυχη καποιας αλλης ? ...
    Δηλαδή ο ρομαντισμός και η παντοτινή αγάπη εξαρτώνται από την εμφάνιση; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
    τοτε λοιπον ας ενσαρκωσουμε τον Ρωμαιο και την Ιουλιετα με ενα αλλο πετυχημενο κιολας δυδυμο : Αυλωνιτη - Βασιλειαδου και ας φανταστουμε τα συναισθηματα των θεατων .. πιστεψε με ως κομεντι θα το ξεραμε το εργο ....
    δεν εχω προθεση ουτε να μειωσω ουτε να πληγωσω , αλλα να αφυπνισω για λιγη περισσοτερη διαθεση .. περισσοτερη γυμναστικη και λιγοτερη σοκολατινα .... δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις μεσα εδω ... εκει εξω ειναι ... θελει ιδρωτα και σκοπο ... οχι καναπε και μπιριμπα ....
     
  4. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν είναι κάπως εγωιστική αυτή η φράση ;

    όσο αφορά την ασύμετρη συζήτηση που αναπτύσετε, εγώ ομολογώ ότι κάποια στοιχεία εξωτερικά για εμένα είναι καθοριστικά στο αν θέλω να αναπτύξω κάποια ιδιαίτερη σχέση με ένα άτομο... ναι η εμφάνιση είναι καθοριστική πιστεύω και δεν μιλάω για κριτήρια που καθορίζοντε από τα περιοδικά ,αλλά κυρίως από χαρακτηριστικά του προσώπου,το βλέμμα,οι εκφράσεις ... γιαυτό και σιχαίνομε τα γυαλία ηλίου στους ανθρώπους τους καθιστάνε ανέκφραστους...
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την ήρεμη απάντηση. Χαίρομαι πραγματικά να συνομιλώ με άτομα που κρατάνε την ψυχραιμία τους (μαζί μου είναι λίγο δύσκολο, το παραδέχομαι). Γράφτηκα προ ημερών σε κάποιο άλλο φόρουμ όπου είναι οι περισσότεροι τόσο σκιαγμένοι και μυγιάγγιχτοι που δεν μπορεί κανείς να συζητήσει μαζί τους ενδιαφέροντα πράγματα και να κάνει ουσιαστική ανταλλαγή απόψεων. Μόλις τα πεις λίγο χύμα και μιλήσεις με λίγο πάθος και πολλή ειλικρίνεια αρχίζουν οι φωνές. Το βρίσκω βαρετό γιατί δεν μπορεί να γίνει σωστή συζήτηση έτσι. Ίσως γι αυτό να το κάνουν. Να φανταστείς ότι κάποιος συνδύασε την σκέψη και την δυναμική αντιπαράθεση με Κυριαρχική τάση! Σχεδόν θίχτηκα. Σχεδόν. Ευτυχώς καταφέρνω να αδιαφορώ, όταν χρειάζεται, με μεγάλη επιτυχία τώρα τελευταία. Μου το έμαθε ένα αξιόλογο μέλος του δικού μας φόρουμ πριν λίγο καιρό (ξεκλέβω γνώσεις από όπου μπορώ).

    Κι εδώ έχουμε διαφωνίες και ακόμη και προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά γίνονται πάντα με στυλ και πιστεύω καλοπροαίρετα.

    Στο επίμαχο θέμα:

    Κατανοώ απόλυτα τις προδιαγραφές που θέτεις. Φυσικά υπάρχουν και τα γραφεία συνοικεσίων. Ή το πιο κοντινό μπαράκι όπου γίνεται νυφοπάζαρο.

    Μήπως έχεις και άλλες απαιτήσεις και γι αυτό βρίσκεσαι εδώ;

    Δεν είναι λίγο άδικο αυτό όταν δεν γνωρίζεις πώς περνούν την ημέρα τους τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ; Πόσα μέλη έχεις γνωρίσει εκ του φυσικού; Εγώ πολλά. Όλα τους μπορούν να σου πουν, και νά έχουν δίκιο: "Αυτό το σχόλιο δεν Μου αξίζει."


    Είσαι σίγουρος ότι όλοι οι άντρες είναι ίδιοι; Κι εγώ την πίστευα αυτή τη μπαρούφα κάποτε, μέχρι που άρχισα να "βλέπω" πραγματικά τους άλλους. Έδιωξα λοιπόν τον κούκλο και νεαρό γκόμενό μου με τον οποίο δεν είχα καμία ουσιαστική επικοινωνία και κάνω πλέον παρέα (καμιά φορά και έρωτα) με άντρες λιγότερο ωραίους αλλά πιο απολαυστικούς. Ο τελευταίος που γνώρισα ήταν 110 κιλά. Σκέτη γλύκα. Παρά το γεγονός ότι ανταλλάξαμε μόνο ένα φιλί, δεν ξέρω πώς αλλά τον έβαλα στο λούκι να χάσει 30 κιλά. Κλείσαμε ραντεβού για το επόμενο Καλοκαίρι στο ίδιο beach bar. Δεν του έδωσα το κινητό μου. Λες να τα χάσει τα 30 κιλά; Δεν ξέρω, αλλά αν το κάνει θα του έχω ήδη δώσει το περισσότερο που μπορώ. Έναν υπέροχο χρόνο επιθυμίας (χώρια που θα γίνει κούκλος και θα είναι πιο υγιής). Λες να προτιμάει παιδιά και γάμους και έρωτες;


    isnogood, το γεγονός ότι δεν είμαι 16 ετών σαν την Ιουλιέτα και ότι πρέπει να τρώω μαρούλια και να τρέχω καθημερινά 4 χιλιόμετρα στον διάδρομο για να χάσω τα 6 εξτρά κιλά που έχω, και το γεγονός ότι πηγαίνω συχνά στο κομμωτήριο για να βάψω τις ρίζες των μαλλιών μου, δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ικανή να νιώσω μεγάλα πάθη όπως η χαζο-Ιουλιέτα. Κι εγώ βέβαια μπορεί να αγγίζω τα όρια της κομεντί, συχνά αισθάνομαι γελοία, ακόμη πιο συχνά κωμικοτραγική. Αυτό ουδόλως με πτοεί. Η κάθε μέρα μου φέρνει πολλές ευκαιρίες να βιώσω διάφορα όμορφα πράγματα. Δεν ξεκινώ την μέρα μου λέγοντας "Α, σήμερα θα βρω τον Ρωμαίο. Θα είναι Κυρίαρχος, όμορφος, πλούσιος, θα με θέλει, θα με πηδάει όσο συχνά θέλω, θα μου κάνει όλα τα βίτσια και θα με ταϊζει ενδορφίνες κατά το δοκούν". Αντίθετα πάω στο beach bar ή στη δουλειά μου ή μπαίνω στο φόρουμ και αν προκύψει κάτι καλό το εξετάζω προσεκτικά. Αν αξίζει τον κόπο και αν μπορώ να εκπληρώσω κάποιες επιθυμίες μου (ταυτόχρονα εκπληρώνοντας κάποιες από τις επιθυμίες του άλλου) το κάνω. Ή προσπαθώ να το κάνω, δεν πετυχαίνω πάντα. Είναι μία πιο προσγειωμένη προσέγγιση στην αναζήτηση της απόλαυσης, δεν συμφωνείς;

    Έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά θα μπορούσαμε να τα είχαμε πει πριβέ. Αλλά από την άλλη, το θέμα αυτό είναι μεγάλο και ίσως ο διάλογός μας να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα περί επιλογών σε BDSM σχέσεις. Με ποιά κριτήρια δηλαδή επιλέγει ο ένας τον άλλον σε μία BDSM (και όχι μόνο) σχέση;

    Δέχομαι ότι ο καθένας έχει τα δικά του. Πιστεύεις ότι μας είπες τα δικά σου; Αν ναι, λίγα ζητάς. Και δεν Σου αξίζει.
     
  6. Eri

    Eri

    Νομιζω πως μπορει να το πει κ ανετα κιολας....Υπαρχουν πολλοι/ες υποτακτικοι/ες που μορφωτικα πνευματικα κ εμφανισιακα ειναι πολυ πιο ανωτεροι απο καποιους κυριαρχους/ες....Οποτε ισως μερικοι απο τους δευτερους ισως κ να πρεπει να προσγειωθουν κ να κατανοησουν οτι επειδη ειναι κυριαρχοι δε σημαινει οτι οι υποτακτικοι ειναι κατωτερα οντα.Ασε που αμα τους το πει καποιος αυτο θα ειναι πολυ ωραια προκληση ωστε να αποδειξουν οτι οντως τους αξιζει κ δεν ειναι απο τους κυριαρχους-μαιμουδες....Καποιες φορες καλο ειναι να βαζεις στην ακρη τον εγωισμο κ να φερεσαι με λιγο περισσοτερη εξυπναδα....
     
  7. Seduction

    Seduction Regular Member

    Η εμφάνιση δεν είναι καθοριστική. Βέβαια έχει την σπουδαιότητα της, (και δεν είναι μικρή) ειδικά στην πρώτη επαφή μεταξύ δύο ανθρώπων.

    Αλλά ποιό είναι το ζητούμενο στο επόμενο βήμα? Να κάνεις ή να βιώσεις? Να εκτελείς την σκέψη σου ή να εκφράζεσαι μέσα από την κίνηση της? Εγραψα σε άλλο post για αυτό το άχαρο και ανούσιο κυνήγι του "φαίνεσθαι" που οι περισσότεροι δυστυχώς έχουν αναλωθεί. Τους έχει καταπιεί τόσο πολύ, που ακόμα και όταν είναι στον δικό τους ιδιωτικό χώρο πράττουν και κινούνται σαν να έχουν θεατές-κριτές! Ω τι υποκρισία! Πόσο μα πόσο μακριά είναι από την εννοια της ειλικρίνειας, κυρίως προς τον ίδιο τους τον εαυτό. Πόση μαγεία χάνουν στο διάβα τους!

    Να ζυγίσω την γνώμη των τρίτων γι αυτή που εγώ επέλεξα να πιώ καφέ ή ότι άλλο? Χέστηκα για την γνώμη τους. Τόσο πολύ, που ούτε την αδιαφορία μου δεν τους δίνω.

    Φίλε Ιsnogοod μήπως βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ? Εκτός του ότι, μια τέτοια τοποθέτηση μπορεί να κρύβει κάποιον που όντως βγαίνει με μπάζα και κλαίει την μοίρα του και το ριζικό του, γιατί την ομορφιά την συναντάει μόνο στο περιοδικό που διαβάζει ή στα διπλανά τραπέζια, δεν έχει νομίζω θέση σε ένα bdsm φορουμ.

    Η απόλαυση υπάρχει άραγε στην ομορφιά που έχουν καθορίσει τα media? Αυτή η ξεχωριστή ηδονή που γεύεται κάποιος σε μια σχέση του χώρου μας, προυποθέτει και επιβάλει συγκεκριμένο ύψος, οριοθετημένο βάρος και ειδικό χρώμα μαλλιών και ματιών? Ποιός προσδιορίζει το όμορφο αν όχι εμείς οι ίδιοι?

    Δεν διακρίνω και πολύ ειλικρίνεια σε πολλές από τις τοποθετήσεις σου.

    Και αυτό το "έτσι είμαστε οι άντρες", τι είναι? Είσαι ο εκπρόσωπος μας?

    Διάβασε προσεχτικά την απάντηση της Doras. Μέσα και "πίσω" από κάποιες γραμμές της σκέψης της, που αποτυπώνει στα γραφόμενα της, μπορούν να οδηγήσουν το μυαλό σου σε άλλες παραμέτρους. Αξίζει τον κόπο πιστεύω αρχικά να σταθείς σε αυτές και στη συνέχεια να τις ψάξεις. Ξέρεις, μερικοί πίνακες αλλάζουν κατά πολύ σύμφωνα με την γωνία που τους κοιτάζεις.

    Γιατί προτιμάς μόνο την μια γραμμή (body), όταν με ακόμα δύο μπορείς να δημιουργήσεις το τρίγωνο της πραγματικής ηδονής?

    Βody, mind, spirit. Aυτό είναι το ζητούμενο. Διαφωνείς?
     
  8. female

    female Contributor





    Οι αρσενικοί δίνουν άλλες εμφάσεις στην εμφάνιση του επιθυμητού άλλου από τα θήλεα, για μια πλειάδα λόγων.

    Άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με τον isnogood ή με την υπάρχουσα κατάσταση, πιστεύω οτι όντως εκφράζει με ειλικρίνεια τις αρχές της γενικής σεξουαλικής αγοράς από την αντρική, κυρίως, πλευρά. Στο βαθμό που η bdsm αγορά αποτελεί μέρος της, διατηρεί και τις γενικές αυτές αξίες, και τις τροποποιεί, θέτοντας επιπλέον κριτήρια και αλλάζοντας τις προτεραιότητες, κατά τη βανίλλα γνώμη μου, μόνο εν μέρει.

    Μακάριες οι ιδανικές ή άλλες επιλογές εκτός πλειοψηφικών κριτηρίων, σε προσωπικό επίπεδο, όπως αυτές της dora_salonica. Για όλους μας, ευτυχώς, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.



     
    Last edited: 2 Σεπτεμβρίου 2007
  9. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η καταλληλότητα μιας απάντησης κρίνεται από την ερώτηση.
    Αν ο Κυρίαρχος ρωτά "γιατί να σε επιλέξω" απαξιωτικά και χωρίς να δείχνει ενδιαφέρον ανάληψης της υποτακτικής, τότε οποιαδήποτε περεταίρω συζήτηση είναι άσκοπη (όχι "λανθασμένη", απλώς "φλύαρη").
    Αν την προκαλεί για να του δείξει η ίδια τον λόγο γιατί να την αναλάβει (υπό την προϋπόθεση πως ο Ίδιος ενδιαφέρεται και γνωρίζει το γιατί Τον ενδιαφέρει), τότε η απάντηση της υποτακτικής δείχνει:
    α) Πως η ίδια αναγνωρίζει πως έχει αξία.
    β) Πως έχει επίγνωση ποιά είναι η αξία της
    γ) Πως το αντίτιμο της αξίας της είναι να βρίσκεται υπό το καθεστός ιδιοκτησίας Του.
    Ο τρόπος που δίνεται η απάντηση έχει διπλή ερμηνεία, ανάλογα από την οπτική που το εξετάζει κάποιος. Δείχνει έπαρση από την sub, καθώς για να τον πλησιάσει (ή για να μπορέσει να τον πλησιάσει) εξυψώνει τον εαυτό της τόσο, ώστε να φανεί ισότομη με Εκείνον. Οξύμωρο, αν σκεφτεί κανείς πως του ζητά να συνάψουν σχέση όπου η ισοτιμία παύει να υφίστεται. Από την άλλη, η ίδια αναγνωρίζει πως το ακριβές αντίτιμο της ελευθερίας της είναι το δικό Του collar, πράγμα που κάλλιστα μπορεί να σημαίνει και αυτογνωσία ενός ατόμου συνειδητοποιημένου και ειλικρινούς. "Η ομορφιά βρίσκεται στο μάτι του παρατηρητή".
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μια και ο LStrike επανεφερε το νημα στον σωστο του δρομο , δεν θα απαντησω σε οσους αναφερθηκαν σε μενα , δημοσια αλλα με ΠΜ , .. φυσικα μπορουν να τις δημοσιευσουν σε αλλο νημα εαν υπαρχει θεμα συζητησης ....
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Να προσθέσω κάτι ακόμη τότε isnogood γιατί αισθάνομαι άσχημα που το πήρες έτσι. Ξέρω ότι είσαι ομορφόπαιδο και ζητάς και η άλλη να έχει την αντίστοιχη εμφάνιση. Ο καθένας με τα γούστα του. Για μένα δεν είναι προϋπόθεση αλλά για άλλους είναι και το δέχομαι. Δεν θεωρώ ότι είσαι ανειλικρινής αλλά δεν ανέφερες και τα υπόλοιπα κριτήρια επιλογής. That's okay, δικό σου θέμα άν θέλεις να τα μοιραστείς μαζί μας (ιδίως μετά από τον τρόπο που σε αποπήρα, sorry, συνήθως γράφεις πολύ ψαγμένα και είσαι απόλαυση).

    L_Strike, γιατί θεωρείς ότι η υπό πιστεύει ότι το "ακριβές" αντίτιμο της ελευθερίας της είναι το δικό του collar; Μπορεί και να μην είναι. Στις επιλογές υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες, ίσως άσχετοι με αξιακές κρίσεις. Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, πώς είναι δυνατόν να πιστεύει ότι σε μία ασύμμετρη σχέση ο Κυρίαρχος της αξίζει; Το μόνο που θα μπορούσε να πει είναι: Είστε ο καλύτερος και είμαι η χειρότερη. Άρα είμαστε πλασμένοι ένας για τον άλλον. Καλό ε; 

    female, πιστεύω πως η ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η ικανότητα να ονειρευόμαστε. Και μετά "πεθαίνει"¨και ο άνθρωπος.
     
  12. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Να ένα θέμα ιδιαιτέρως ενδιαφέρον!!

    πιστεύω ελάχιστα στην τύχη και θεωρώ ότι τα περισσότερα απο οσα μας συμβαίνουν έχουν μια σχέση αιτίας-αποτελέσματος σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας.

    Βεβαίως θεωρώ μάλλον εξτριμ τη φράση "εσεις μου αξίζετε" , όχι γιατι περιέχει έπαρση ή και το ακριβώς αντίθετο (ανάλογα με το ποιος το λέει σε ποιον και πότε) , αλλά γιατί το ποιός σου αξίζει και το αν σου αξίζει μπορεί να κριθεί μόνο εκ του αποτελέσματος! Μόνο στον απολογισμό.

    Σε κάθε περίπτωση όμως σαφώς οι επιλλογές μας είναι που οδηγουν τη ζωή μας και που κρίνουν την πορεία της. Και ακόμα πιο σαφες είναι ότι αυτές οι επιλλογες (άλλοτε γίνονται συνειδητά , άλλοτε ασυνείδητα) μα έχουν πάντα να κάνουν με την προσωπική μας αντίληψη περι του τι είμαστε, τι ανάγκες έχουμε και του τι ζητάμε.
    Πολλοι θα αναρωτηθουν: μα εμένα μου ετυχε αυτος/η ο ακατάλληλος ..ο μ@@@ς!
    και θα πουν με σθένος , θυμό και πίκρα : ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕ...!!

    Αλήθεια?? για σκεφτείτε (όσοι το αναλογιστείτε αυτό) πως κάναμε την επιλογή τότε...? Τότε που κόβαμε τις φλέβες μας γι¨αυτον? Τι κριτήρια και τι προτεραιότητες υπήρχαν στην επιλογή μας ? γιατι με λίγα λόγια επιλλέξαμε αυτόν/ην ?

    τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει ορατή απάντηση. Ή ακόμα χειρότερα η απάντηση είναι επιπόλαια και με απειρες δικαιολογίες για εμάς τους ίδιους.
    "ε..ήταν γοητευτικός...!"
    "φαινόταν διαφορετικός/η απο τους άλλους..."
    "χμ...δεν μπορούσα να του/της αντισταθώ..."
    "μου άρεσε πολύ...τον/την ερωτεύθηκα τρελλα..."

    τρίχες!!!!! και μετά ψάχνουμε γιατί μας απογοήτευσε ..γιατι δεν ήταν αυτο που περιμέναμε γιατι γιατι γιατι.....
    (ένα πράγμα σαν τις φωτιες....φταίει το κρατος ...ποτέ δεν φταίμε εμεις!!)

    Εντάξει δεν λέω! Ισως εγω να είμαι πολύ κακια και αυστηρή με τον εαυτό μου και ιδιαιτερως ελαστική με τους άλλους... Ομως δεν φταινε ποτέ μόνο οι άλλοι και στις διαπροσωπικές σχέσεις φταίμε κυρίως εμεις!

    Για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα... Πολύ θά θελα να γνωρίσω πραγματικά κάποιον που να ξέρει ποιος και τι του αξίζει ειλικρινά και εξ΄αρχής!! Μα το θεό!!
    Αν τον γνώριζα δεν θα τον φευγα λεπτο απο διπλα του μέχρι να μάθω το φοβερό μυστικό της τόσο καλής αυτοεκτίμησης και αυτοαξιολόγησης , όσο και της φοβερής (απίστευτης) δυνατότητας να κρίνει τον άλλο έτσι σβέλτα και σίγουρα!!