Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

διαφορά μεταξύ switch και perv

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 15 Δεκεμβρίου 2008.

Tags:
  1. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Διεστραμμένος, βιτσιόζος, (σεξουαλικά) αποκλίνων (του "φυσιολογικού").
    Δεν χρησιμοποιώ (εγώ προσωπικά) την έννοια ανώμαλος (εκτός ίσως εντός εισαγωγικών), καθώς το "φυσιολογικό" είναι υποκειμενικό, εκτός της περίπτωσης που δεχτούμε ως φυσιολογικό/ομαλό το "κοινωνικά αποδεκτό".
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Εξ ορισμού λοιπόν είναι κάτι γενικό   Πάντως δηλώνω ευθέως πως απ ' όλες τις σεξουαλικές κλίσεις,αυτοί που περνάνε καλύτερα είναι πρώτα οι perv και μετά όσοι έχουν στοιχεία perv  
    D/M/s/s/vanilla έχουνε ή παίρνουνε θέματα από το perv στοιχείο για να εμπλουτίσουν τις δραστηριότητες τους ενώ οι (γνήσιοι) perv μπορούν να κινηθούν σε πολλές διαστάσεις έστω και από το ίδιο αντικείμενο ..Όμως ,λυπάμαι που θα το εκφράσω,αλλά οι εξ ολοκλήρου και γνήσιοι perv για ' μένα είναι ελάχιστοι..Πιο λίγοι στατιστικά και από τους γνήσιους BDSMers αν μπορούμε να το δεχτούμε έτσι   ..αλλά σαφώς και περισσότεροι από οποιουσδήποτε άλλους που απασχόλησαν κάποιους τομείς της τέχνης  

    Ένα καλό θέμα γιθα νήμα θα ήταν "Ποιοι επώνυμοι θεωρείτε πως είναι perv ή έχουν στοιχεία της συμπεριφοράς αυτής..  
     
  3. Felicia

    Felicia Regular Member

    Για μένα οι switch είναι ό,τι και οι bisexual. Τους αποδέχομαι φυσικά, αλλά δεν τους καταλαβαίνω με τίποτα.
     
  4. atasai

    atasai Regular Member

    Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά. Το switch αναφέρεται στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι σεξουαλικά τον εαυτό σου, ενώ το bisexual στο πώς αντιλαμβάνεσαι τα δύο φύλα (δηλαδή τους άλλους).
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Switch είναι το status που περιγράφει εκείνον/η που αρέσκεται να συμπεριφέρεται σεξουαλικά τόσο ως Top, όσο και ως bottom, ανάλογα (συνήθως) τον/ην παρτενέρ.
    Perv είναι το status που περιγράφει εκείνον/η που αρέσκεται σεξουαλικά σε γενικότερο kinky/ fetish play, περιλαμβάνοντας ενδεχομένως στοιχεία/ πρακτικές Top ή bottom
     
  6. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι - δεδομένου ότι δεν έχω μια μόνιμη σχέση - με το να πραγματώσω τις ιδέες που έχω μες το μυαλό μου προσπαθώντας παράλληλα να αφαιρέσω από μέσα μου τις όποιες ενοχές για πράγματα που γουστάρω να κάνω και δεν είναι κοινωνικώς αποδεκτά!
    Ουδέποτε είχα αναρωτηθεί τι είμαι ή τι δεν είμαι....
    Αλλα από τότε που ανακάλυψα το φόρουμ - και κατά μια έννοια με κέρδισε - ε ένα θέμα τόχω!
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος πρέπει να νιώθει ενοχές σε σχέση με τη σεξουαλικότητά του. Κι επιπλέον, που κολλάει η κοινωνία στην ερωτική ζωή; Το τι κάνεις στο κρεβάτι σου είναι κάτι που απασχολεί εσένα και τους ερωτικούς σου συντρόφους. Κανένας άλλος δεν έχει λόγο πάνω σ' αυτό το θέμα.
     
  8. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Tό'πιασες πολύ καλά, μόνο εκεί που λες οτι "... [ο perv] σπάνια ασχολείται με την εγκεφαλική, ψυχολογική, ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, πλευρά της κυριαρχίας ή της υποταγής" το χάλασες λίγο.

    Α, ναι, και κάτι άλλο. Άλλο perv, άλλο switch. Eίναι πράγματι πολύ πιθανό o perv να τείνει προς τη μία κατεύθυνση πολύ περισσότερο απ'ότι προς την άλλη.

    Bon soir,
    DocHeart
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κάπως έτσι τα αντιλαμβάνομαι και εγώ.
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Personality cricis


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014