Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

δωρητες οργανων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος ekpaideyomenh_slave, στις 29 Ιουνίου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ... εχω ακουσει οτι ο εγκεφαλος του πεθαμενου" μπορει να βιωσει φρικτους πονους κατα την αφαιρεση οργανων του σωματος του ...
    πρεπει η επιστημη να παρει θεση και να δωσει σαφεις απαντησεις σχετικα με κατω απο ποιες συνθηκες μπορει κατι τετοιο να συμβει ... νομιζω πως κανεις μεχρι σημερα δεν εχει τολμησει να αμφισβητησει το κοινο αυτο μυστικο ...
     
  2. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: δωρητες οργανων

    Δεν υπαρχει φοβος να σε ''φαει'' κανενας πριν την ωρα σου.Στο παρελθον βεβαια εχουν γινει τετοια περιστατικα,σε ανθρωπους που ειχαν γινει μεγαλο διαστημα πριν το θανατο τους εθελοντες οργανων.Μπορεις πια προς αποφυγη τετοιων καταστασεων να γινεις δωρητης ,με τη συγκαταθεση την στιγμη του θανατου και μονο,ενος συγγενη 1ου βαθμου.Και υποχρεωτικα τηρειται η λιστα προτεραιοτητας και εκτατων περιστατικων,για το που θα δοθουν τα οργανα σου.

    Υ.Γ.....Παντως ειλικρινα με απασχολει,αν θελω να βοηθησω συνανθρωπους,πως θα το κανω εν ζωη,παρα μετα το θανατο μου.!!!!!!!
     
  3. k-nos

    k-nos Regular Member

    Εδω είμαστε τόσο χέστηδες και εγωιστές που δε γινόμαστε αιμοδότες.... δωρητές οργάνων.....με το φόβο ο νεκρός εγκέφαλος μας να πονέσει απο την αφαίρεση οργάνων..... πάει πολύ....

    Μια βόλτα σε ενα νοσοκομείο..... τίποτα άλλο δε θέλει.....να δει κανείς την αγωνία για μια φιάλη αίμα.... τις απίστευτες δικαιολογίες κάποιων και καλά κοντινών που δε μπορούν να δώσουν αίμα...
    Βρείτε μια μάνα που περιμένει στη λίστα να βρεί μόσχευμα για το παιδί της... και εξηγήστε της τους φόβους σας... οτι θα σας ξεκάνει κάποιος πριν την ωρα σας για να σας πάρει το μόσχευμα, οτι θα νιώσει πόνο ο νεκρός εγκέφαλος σας κατα την αφαίρεση των οργάνων...

    Νιώθω υπέροχα σε κάθε μου αιμοδοσία. Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο απο το να σκεφτείς τη στιγμή που πάει μια νοσοκόμα στους συγγενείς και τους λέει πως 'βρέθηκε αίμα' ή 'βρέθηκε μόσχευμα'. Πιστέψτε με, η ζωή, για να μη πω ο Θεός που ξέρω οτι πολλοί απο εσάς δε πιστεύουν, σας ανταποδίδει πάντα το καλό που κάνετε.

    Σόρρυ που έστρεψα λίγο το θέμα στην αιμοδοσία, η φιλοσοφία όμως είναι η ίδια και είναι μια καλή αρχη, πριν την εγγραφή ως δότης οργάνων
    ( http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_serial=001001011&e_cat_id=13&e_article_id=32 )

    Ρίξτε μια ματιά και στα ακόλουθα λινκς......
    http://www.aima.gr/
    http://www.apodimos.com/arthra/Ioulios_2004/AIMODOSIA_MYTHOI_KAI_PRAGMATIKOTHTA/
     
  4. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    είμαι σαφέστατα υπέρ της εθελοντικής δωρεάς οργάνων. ευκαιρία να σώσεις ανθρώπους και να δώσεις λιγότερη τροφή στα σκουλίκια. αν και θα ήθελα να συντάξω μια λίστα με άτομα στα οποία δεν θα ήθελα να μεταμοσχευθούν δικά μου όργανα:mwink:
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Just for the record:

    είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων, (αιμοδότης είμαι ήδη) και απλώς αναφέρθηκα στον φόβο νας μας φάνε πριν της ώρας μας για να δείξω ένα παράδειγμα της τρέχουσας παράνοιας που μας χαρακτηρίζει (και σε αυτό το ζήτημα). Το έχω ακούσει, όμως, επανειλλημένα να προβάλεται για δικαιολογία!
     
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Η απαντηση παρτε τα αρχιδια μου στην ερωτηση αν θα γινοσασταν δωρητης οργανων ειναι θετικη ή αρνητικη.Περα απο την πλακα,σκεφτομαι να το κανω οταν κλεισω τα ματια μου ή να με καψουν.
     
  7. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Περα απο τη πλακα, σαφως και ειμαι υπερ της εθελωντικης δωρεας οργανων.

    Αν και ευελπιστω να ζησω τοσο πολυ ωστε τα οργανα μου να μην ειναι πλεον χρεισιμα σε κανεναν. 
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    παντως μην το σχετιζουμε με το αιμα ....
    η αιμοδοσια δεν ειναι μονο ακινδυνη για τον δοτη .. αλλα και στην δικη μου περιπτωση ... 53 αιματοκριτης διχως να καπνιζω .. ειναι και πολυ ωφελιμη και ανακουφιζει τον οργανισμο
    στο θεμα της δωρεας των οργανων , με απασχολει μοναχα το θεμα με τους φρικτους και αφορητους πονους που λενε οτι βιωνει ο "νεκρος" εγκεφαλος ... και φυσικα ουδεις φαινεται οτι τολμα να το διαψευσει τεκμηριωμενα .... περα απο αυτο θα ελεγα πως οποιοσδηποτε ηθικος ή συναισθηματικος λογος για να ΜΗΝ το κανεις , ειναι για γελια ...
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: δωρητες οργανων

    Μια έξυπνη πρόταση, την οποία νομίζω έφερε προς συζήτηση ο Gordon Brown, είναι να είμαστε όλοι by default δωρητές οργάνων μετά θάνατον, εκτός αν δηλώσουμε (όσο ζούμε) ότι δεν το επιθυμούμε ή κάποιος συγγενής μας το αρνηθεί (όταν πλέον θα είναι αργά για εμάς να το δηλώσουμε).
     
  10. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: δωρητες οργανων

    Σωστή πρόταση.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται ο νεκρός εγκέφαλος να βιώνει φριχτούς πόνους, αφού τα αισθητήρια κέντρα έχουν απονεκρωθεί. Δεν έχει λογική, παρεκτός και εισχωρήσουμε στη μεταφυσική διάσταση των πραγμάτων. Λόγοι θρησκευτικής φύσεως, που έχουν να κάνουν με τη Δευτέρα παρουσία και το ξύπνημα των νεκρών, την ώρα της Κρίσης, φαίνεται να προωθούν τέτοιες αντιλήψεις.
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: δωρητες οργανων

    Δεν μιλαω για θρησκευτικους φοβους ή επιφυλαξεις ...
    αλλα για φημες (αν το θελετε να το πω ετσι) για ισχυροτατους πονους , παραθετω αποσπασμα σχετικης ιστοσελιδας :

    The concerns come from the fact that if a patient is not sedated during procedures to remove heart, lung, liver and pancreas, there is often an alarming and dramatic response from the body.

    ωστοσο παρακατω γραφει :

    But the controversy deepened last year when British public watchdog, the Intensive Care Society, published guidelines which stated that analgesia was not necessary in this situation. The Department of Health has agreed with this assessment.

    και ολο το αρθρο :

    http://www.abc.net.au/science/news/health/HealthRepublish_166001.htm
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: δωρητες οργανων

    Το να μην εισαι δωρητης οργανων το θεωρω άκρως εγωιστικο...

    Μην σου τυχει παντως...
     
Thread Status:
Not open for further replies.