Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

εμπιστοσυνη ή φοβος ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Cruel_Captain, στις 8 Μαρτίου 2007.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο ή σχήμα λόγου ήταν;
    Γιατί αν όντως περιμένεις από κάποιον να σε ξέρει ή και να σε μάθει καλύτερα από τον εαυτό σου στην κυριολεξία, μάλλον δύσκολα θα βρεθεί κάτι τέτοιο. Όχι προσωπικά να βρεις μόνο εσύ, αλλά μάλλον και όσοι άλλοι περιμένουν κάτι παρόμοιο.
     
  2. skia

    skia Contributor

    Δε μιλώ για μένα προσωπικά. Ύποτίθεται ότι το κυρίαρχο μέλος έχει τη γνώση να σε καθοδηγήσει, έτσι δεν είναι? οπότε μάλλον προς το σχήμα λόγου πάει.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Και όμως     ...
    Αλλά δεν είναι κάτι που περιμένεις ή ψάχνεις να βρεις είναι κάτι που συνέβη και όχι από την αρχή - αρχή.
     
  4. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Συμφωνώ tender lilly, αλλά έχω και την αίσθηση πως αυτό δεν συμβαίνει συχνά ( και οι λόγοι που σκέφτομαι είναι διάφοροι) οπότε και καταλαβαίνω την αντίθετη άποψη....και τους "άπιστους Θωμάδες". Είναι αναμενόμενο μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα σε μια M/s σχέση (σε τέτοια δεν αναφέρεσαι; ) να συμβαίνει; Ή πρέπει να έχουμε κατα νου παράγοντες όπως η ηλικία, οι εμπειρίες, κλπ οπότε και η ικανότητα του Κυρίαρχου να γνωρίζει ακόμα και πριν απο σένα για σένα μπορεί πλέον να υφίσταται; ( Η σκέψη μου είναι περισσότερο εστιασμένη στο θέμα αναγκών και λιγότερο στα σωματικά όρια μας γιατί νιώθω πως ένα "στραβοπάτημα" στην πρώτη περίπτωση αφήνει πιο έντονο αποτύπωμα απ οτι στην δεύτερη )
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Δεν θα πρέπει να συμβαίνει συχνά, είτε στο M/s που ίσως είναι και το πιθανότερο να ανιχνευτεί μία τέτοια όσμωση  , είτε στο D/s.

    Η εμπειρία του Κυρίαρχου στη διαχείριση της σκλάβας παίζει τεράστιο ρόλο σε αυτή την περίπτωση τόσο στο θέμα των αναγκών της, όπως πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου λες, όσο και στο θέμα των σωματικών ορίων.

    Το σκεφτόμουν μετά που έγραψα το ποστ, ως συνήθως  , ότι κάπου πρέπει να διευκρινιστεί ότι άλλο είδος εμπιστοσύνης έχει μία υποτακτική σ έναν Κυρίαρχο όταν π.χ. ξεκινάει μία σχέση μαζί Του και άλλο μετά την πολλοστή φορά που έχει αφήσει την ζωή της στα χέρια Του την ώρα της σκηνής...

    Καταλαβαίνω τους άπιστους θωμάδες, και όχι μόνο αλλά κι εγώ άπιστος θωμάς είμαι γιατί αν δεν δω κάτι στο πετσί μου πάνω, ότι όντως γίνεται, όρκο δεν παίρνω. Και πάλι όμως, να θεωρούμε δεδομένο ότι "δεν γίνονται τέτοια πράγματα", γιατί; Αφού γίνονται  
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τι ορίζει ο καθένας ως φόβο και πως ερμηνεύει την ίδια τη λέξη κάνει όλη τη διαφορά.
     
  7. BDSMan34

    BDSMan34 New Member

    Δεν ανηκει το στοιχειο του φοβου στην ψυχολογια του υποτακτικου;...
    Το απροσμενο, το αναπαντεχο....

    Μια βαση εμπιστοσυνης για τη σωματικη ακεραιοτητα ειναι βεβαια ΠΑΝΤΑ δεδομενο πωσ πρεπε να υπαρχει..
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Άλλο πράγμα ο φόβος και άλλο η έκπληξη ή η προσμονή.Ο φόβος εξελίσσεται σε πανικό πολύ γρήγορα και εύκολα
     
  9. Algerian79

    Algerian79 New Member

    Η εμπιστοσύνη που κάποιοι θέλουν μπορεί να είναι παγίδα από άλλους που σκοπεύουν μέσα από το BDSM να γ#σουν μυαλά (αναφορικά με κάποια αγγελία https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=7452) και να θέσουν κάποιους στο περιθώριο της κοινωνίας. Τι προστασία μπορεί να λάβει κάποιος όσων αφορά τα BDSM εγκεφαλικά παιχνίδια που ενδεχωμένος κάποιοι να ασκήσουν σε άλλους παρά την θέλησή τους?
    Και τι άποψη διαμορφώνουν για εμάς οι αμύητοι ή οι rookie όπως είμαι εγώ?
     
  10. Lady_D_Arbanville

    Lady_D_Arbanville Regular Member

    Απάντηση: εμπιστοσυνη ή φοβος ?

    ειχα εμπιστοσυνη..και σε κλασματα δευτερ... εγινε πανικος ..φοβος.. τρομος...
    δεν γινεται να εχω ξανα εμπιστοσυνη...και οσο για τον φοβο .. ειναι πια παντα εδω 
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    xanthi,

    Μήπως βιάστηκες να πεις στον εαυτό σου πως έχει εμπιστοσύνη;
     
  12. Lady_D_Arbanville

    Lady_D_Arbanville Regular Member

    Απάντηση: εμπιστοσυνη ή φοβος ?

    οχι... μετα 1χρ..σχεδον..