Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

η σκοτεινή πλευρά του bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος papadokori, στις 10 Ιουλίου 2014.

  1. RottenApple

    RottenApple New Member

    Το bdsm lifestyle θεωρειται σκοτεινο λογω της βιας .
    Αλλα αυτο ειναι ηλιθιο ,οπως πολλα αλλα στην κοινωνια μας.
    Γιατι ουσιαστικα εξιμνουν την βια . Boxing ,hockey , αμερικανικο football ολα αυτα ειναι απιστευτα βιαια . Ουδεμια σχεση με το bdsm kiolas οπου δυσκολα παθαινεις σοβαρες ζημιες.
    Αναρχικοι ,μπατσοι,χουλιγκανια ,χρυσαυγητες ,ομαδες που απλα υπαρχουν οχι για την ιδεολογια ,αλλα απλα για να πλακωνονται μεταξυ τους.
    Οσο για την ψυχολογικη βια υπαρχει σε πολυ χειροτερο βαθμο σε σχεσεις φιλικες και ερωτικες που δεν εχουν να κανουν με bdsm.
    Παιχνιδι ειναι , openminded ατομων...
    Στους υπολοιπους που το κατακρινουν μαλλον εχει γινει brainwash .
     
  2. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Γιαννακη ουτε εσυ εισαι ψυχιατρος αλλα φερνεις τα κλαδικα των γιατρων στην κουβεντα κ μετα στριβεις. Αντιδεοντολογικο δεν ειναι να ριχνεις το μενος σου σε εναν κλαδο της ιδιας της επιστημης σου? Με την ιδια λογικη που δεν την υιοθετω θα μπορουσε καποιος να πει οτι εσυ δεν εισαι "κανονικος" γιατρος, σωστα? Το θεμα ειναι τι νοημα εχουν ολα αυτα?

    Ελισιουμ δεν περιμενα να εχουν αλλαξει οι αποψεις σου, απλα ηθελα να δειξω και στους υπολοιπους τις αποψεις σου περι βιας, αλλα ξεχασα στα παιδια και στους ανθρωπους με διανοητικα προβληματα το ξυλο ειναι μεσο σωφρονισμου για εσενα, σωστα? Άλλο καπελο το bdsm, σαφως!
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor


    Τι μαλακίες γράφεις....
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εντάξει...Εδώ παίρνω το μέρος του Eysium...Παρά ήταν χοντράδα αυτό που έγραψες ρε Luco...Είπαμε...και η αντιπαράθεση έχει ένα όριο...Και η αντιπάθεια προς κάποιον...Αλλά μην το μαμάμε κιόλας...

    Και παίρνω το μέρος του όχι επειδή έχει ανάγκη από συνήγορο...Αλλά επειδή είναι το σωστό...Και επειδή μου γυρίζουν τα καρύδια σαν μπάλες του φλίπερ όταν βλέπω λασπολογίες...Εύχομαι κάποιος να περάσει και να σβήσει αυτές τις τελευταίες " απείρου κάλλους παρεμβάσεις "....Και των τριών μας...
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2014
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ο πιο κλασικός και εύκολος τρόπος για να διαβάλλουμε κάποιον....Είναι χρησιμοποιώντας μόνο ένα μέρος από τον συλλογισμό του και προσπαθώντας να τον γυρίσουμε σαν την "ομελέτα", όπως θα μας βόλευε...Επαναλαμβάνω ότι ούτε συνήγορος του Elysium το παίζω ( δεν έχει ανάγκη )...ούτε ανάγκη έχω από "χειροκρότημα"...Αλλά είναι σιχαμερό να πετάμε περιττώματα ( aka σκατά ) στον οποιονδήποτε...επειδή έτσι μας καύλωσε...Εγώ τις τοποθετήσεις του Elysium σ'εκείνο το νήμα τις διάβασα...Δεν λέει κάπου ότι επικροτεί την βία πάνω σε ανθρώπους με διανοητικά προβλήματα...Άρα, η τα ελληνικά μου είναι για τα σκουπίδια η έχω νοητικά προβλήματα κι εγώ...

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Τιμωρία-ή-κάτι-άλλο.39888/

    Όποιος θέλει το διαβάζει..Είχε μείνει πολύ πίσω σε αυτό το νήμα και πήρα το ελεύθερο να το ξαναφέρω "μπροστά"...Μετά αν κάποιου του δείχνουν το φεγγάρι και κοιτάζει το δάχτυλο...Ας το κάνει αλλά το "δάχτυλο" μην το δαγκώνει, επειδή δεν φέγγει...Και το γεγονός ότι είμαστε σε μια διαδικτυακή σελίδα, δεν σημαίνει ότι ο καθένας από εμάς μπορεί να λοιδορεί κανέναν άλλο...έτσι για το γούστο του...Και όποιος θέλει, ας έρθει να με πει μαλάκα η τιμητή του κώλου...Να γελάμε και να γράφουμε είναι ωραίο...Να χρησιμοποιούμε τα chat και τα πμ επίσης...Αλλά να τραβάμε και τα αυτάκια ακόμα και φίλων η ατόμων που θα συμπαθούσαμε όταν το παραμαμάνε όχι, είναι Τζιζ κακά...Αλλά όταν κάτι δεν μας αφορά...Δε γαμενέται ε ?

    ...Ένας μαλάκας χρήστης αυτού του φόρουμ...
     
    Last edited: 18 Αυγούστου 2014
  6. seduced mind

    seduced mind Guest

    Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξης: Το νήμα αφορά τη σκοτεινή πλευρά του BDSM. Κάποια στιγμή ανεβαίνει ένα άρθρο του ΠΚ. Αυτό το άρθρο χρησιμοποιεί ένα ιατρικό όρο (βλάβη της υγείας του). Ο όρος βλάβη υγείας περιλαμβάνει και βλάβες του ψυχικού κόσμου ενός οργανισμού. Και λέω το εξής απλό: Το DSM αναφέρει ρητά πως δεν ενδείκνυται η χρήση του σε νομικές υποθέσεις. Το DSM είναι ένα σύγγραμμα που κατηγοριοποιεί όλες τις ψυχικές ασθένειες που έχουν εφευρεθεί, πρόσεχε δεν λέω ανακαλυφθεί, λέω εφευρεθεί. Και λέω το εξής πως θα μπορέσεις να πεις ότι προκλήθηκε στο υ η τάδε βλάβη όταν το DSM σου λέει μην με χρησιμοποιείς σε δικαστήριο; Δεν μπορεί σύμφωνα με το DSM να χρησιμοποιηθεί όρος από το DSM στα δικαστήρια, για όνομα του Θεού γράφω απλά και κατανοητά Ελληνικά.

    Υ.Γ Δεν είμαι ψυχίατρος αλλά έχε υπ' όψιν σου πως ο νόμος μου παρέχει το δικαίωμα να χορηγήσω ότι ψυχιατρικό σκεύασμα θεωρώ και κρίνω αναγκαίο για τη θεραπεία ενός τετράποδου. Εντάξει αγαπητέ;
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εγώ ακόμα ψάχνω τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό.
    Πφφφ... πάλι πίσω επόμεινα ο βοϊδόσαυρος  

     
  8. Noardos

    Noardos Regular Member

    Με τόσο ξύσιμο επί του θέματος έχω αρχίσει να πιστεύω πως σε μερικούς/ές μερικού/ές είναι φέτιχχ να βρεθούν σε δικαστήριο/πίσω από τα κάγκελα για τον εν λόγω θέμα.
    Κλουβί, κελί, ανάκριση, μπορείτε να κάνετε και σπίτι σας, κοστίζει ελάχιστα, θα χύσετε και κατόπιν θα ηρεμήσετε.
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    @Tenebra_Silente δεν είχα σκοπό ούτε να τον διαβάλλω, ούτε να τον λασπολογήσω, μετέφερα την άποψη του από άλλο νήμα και μάλιστα έδωσα και το λινκ.
    Επίσης σε μία πρώτη ανάγνωση θα μπορούσες να πεις ότι όντως δεν τις επικροτεί αυτές τις συμπεριφορές, όμως σε παρακάτω δημοσίευση του, σε αυτό το το θέμα, αναφέρει παραδείγματα βίας εναντίον ανηλίκων. Μπορει εσύ κι εγώ να τ΄αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά, επέτρεψε μου όμως να έχω την άποψη μου σε αυτά που γράφει.

    Μου φαίνεται λοιπόν ιδιαίτερα υποκριτικό να υποστηρίζουμε μεθόδους ''σωφρονισμού'' κι εκπαίδευσης ζώων και παιδιών που εμπεριέχουν βία χωρίς συνέναιση και από την άλλη την συνεναιτική ελεγχόμενη βία σε μία σχέση σαδομαζοχιστικού χαρακτήρα να την κατακρίνουμε. Δύο μέτρα; Δύο σταθμά;

    Αν, τελικώς, διαφώνει με αυτά που γράφω, ή αν θεωρεί ότι έχω εκλάβει όλο το θέμα λάθος, εδώ είμαι, όλος αυτιά να μου πει κάτι διαφορετικό!
     
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    ρίξε μία ματιά εδώ αν θες, http://www.psych.gr/documents/psychiatry/20.3-GR-2009-262.pdf

    και μετά εδώ http://www.jaapl.org/content/39/1/6.full

    Το DSM και το ICD δεν χρησιμοποιούνται για να κατατάξουν κάποιον, κάπου στα δικαστήρια.
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @lucozade εγώ αναφέρθηκα στο πρώτο νήμα που είχες παραθέσει και που διάβασα και ξαναπαρέθεσα κι εγώ...Επειδή έχω μάθει το σωστό να το λέω και να το υποστηρίζω, σαν Σκοτάδιας η Tenebra...Και το σωστό κάποιες φορές είναι ευτυχώς αντικειμενικό...Ο τρόπος με τον οποίο έθεσες εαυτόν πριν την συγκεκριμένη σου τοποθέτηση. Συγνώμη αλλά παρεξηγιόταν ανετότατα και στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον, φάνηκε σαν καθαρή λασπολογία...Αν θέλεις με πιστεύεις, θα έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα αν υπέπεφτε στην αντίληψη μου ( γιατί δεν είναι ότι περιπολώ το φόρουμ, ούτε δουλειά μου είναι, ούτε με ενδιαφέρει να το κάνω ) κάτι παρόμοιο αλλά μ'εσένα από την άλλη μεριά...

    Η άποψη σου είναι σεβαστή και έτσι πρέπει να είναι...Αλλά η άκρα αρνητική κρίση που αφορά κάποιον άλλο, με βάση "λειψή" και η οποία δημιούργησε καθαρά λάθος εντύπωση για το το άτομο στο οποίο αναφέρεται ( τουλάχιστον ως προς το ζήτημα που "έπιασες" και εμένα εκείνο το ζήτημα "ενδιαφέρει" ), δεν είναι άποψη, αλλά λασπολογία...Συγχώρεσε με αλλά κρατώ και εγώ την δική μου άποψη...Αν παρέθετες ταυτόχρονα και την διαδοχική του τοποθέτηση, ως προς ενίσχυση των λεγόμενων σου, το ζήτημα άλλαζε. Δεν το έκανες και εγώ το εξέλαβα όπως ήδη σου έγραψα. Και πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε θα το εξελάμβανε με τον ακριβώς ίδιο τρόπο...Τώρα αν το θεωρούμε διασκεδαστικό να διαξιφιζόμαστε ξεπερνώντας τα όρια της σύνεσης και του καλού γούστου...Και δεν μας φτάνουν εκείνα που ο συγκεκριμένος δικτυακός τόπος μας προσφέρει...Είναι άλλο ζήτημα...

    Δεν θέλω να σε θίξω...αλλά όταν ρίχνουμε την πέτρα, τουλάχιστον δεχόμαστε ότι ρίξαμε πέτρα και όχι χάρτινο ομοίωμα της...Και αν επανήλθα σε αυτό το νήμα....Είναι επειδή το θεώρησα σωστό να επιχειρηματολογήσω μαζί σου...Από την στιγμή που ήμουν τόσο κατακριτικός απέναντι σου...Παραμένω της άποψης ότι διέπραξες ολίσθημα...Καταλαβαίνω ότι ίσως κάτι που για εσένα είναι σημαντικό και ένιωσες ότι σου το "ακούμπησε", να σε εξώθησε να εκφρασθείς με τον τρόπο που έκανες...Αλλά δεν φτάνει για να δικαιολογήσει το ατόπημα σου...Πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν το δέχεσαι καν...

    Ατόπημα πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη...Τώρα αν κατάλαβα εντελώς λάθος εκείνα που διάβασα σε εκείνο το "μυθικό" πλέον νήμα...Ζητώ εγώ συγνώμη που σε πήρα από τα μούτρα...Αλλά είμαι σίγουρος ότι λάθος δεν κατάλαβα, ούτε ότι παρερμήνευσα εκείνα τα λεγόμενα του Elysium....

    Και επαναλαμβάνω για τελευταία φορά...Δεν το παίζω συνήγορος του γιατί δεν του χρειάζεται...Είσαι ελεύθερος να με πεις με μαλάκα, η ότι φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν...

    Αλλά όταν βλέπω αδικίες, ψιλοσεληνιάζομαι και ας μην με αφορούν άμεσα...Και εγώ στην θέση σου πρώτα θα του ζήταγα συγνώμη και μετά θα περίμενα να μου αλλάξει γνώμη...Γιατί η υπόληψη του άλλου δεν χρειάζεται επεξηγήσεις...όταν έχει ξεκάθαρα πληγεί αδίκως...Και καλώς η κακώς τα λόγια μιλάνε μόνα τους...

    Υ.Γ. Όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα κάντε ότι νομίζετε από εδώ και στο εξής...

    Την υποχρέωση μου να σου απαντήσω την εκπλήρωσα...Κατ' εμέ δεν σε έθιξα...Και θα σε παρακαλούσα να μην περιμένεις από μέρους μου συνέχεια αυτού του αντιλόγου...Γιατί δεν έχω λόγο πλέον να το κάνω...

    Με κάθε σεβασμό και σ' εσένα και στους υπόλοιπους...

    Καλή μέρα σε όλους...
     
    Last edited: 18 Αυγούστου 2014
  12. seduced mind

    seduced mind Guest

    Λοιπόν θα αναφέρω μια υποσημείωση του άρθρου που είναι στα Ελληνικά και αναφέρει πως κάποιος για να οριστεί πραγματογνώμονας αρκεί να κάνει μια αίτηση στο πρωτοδικείο και δεν λαμβάνεται υπ' όψιν η εμπειρία του ή οι τίτλοι που κατέχει αλλά συνήθως η σειρά!!!!!!!

    Το δε άρθρο που είναι γραμμένο στα Αγγλικά αναφέρεται στο DSM αναφέρεται στο DSM IV και όχι στο DSM V. Λοιπόν αν θέλεις διάβασε αυτό το άρθρο, είναι γραμμένο από δικαστικό ψυχολόγο και αναφέρει ωραία πράγματα από την αρχή μέχρι το τέλος. Η αλήθεια είναι πως είχα ενημερωθεί για αρκετά που αναφέρονται μέσα σε αυτό, αλλά όχι τόσο πολύ εγώ προσωπικά έμεινα έκπληκτος παρόλο που είχα αντιληφθεί κάποια αλλά όχι όλα.


    http://jonathanturley.org/2013/05/1...ystem-mental-illness-issues-in-the-courtroom/