Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

κανονες και πρωτοκολλα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 16 Μαρτίου 2009.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    MM,
    βδελυσσομαι τον πολεμο,ωστοσω εκτιμω απεριοριστα τον πολεμαρχο Μεγαλεξαντρο.
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα

    Άσχετο, και νομίζω το ξέρεις... Κατανοώ όμως ότι μάλλον βιάζεσαι τώρα, θα υποθέσω πως πιθανότατα αύριο θα επανέλθεις, με κάτι ουσιαστικότερο...



     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    οντως παω για κρασι.Καληνυχτα. 
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα


    Είδες που τη μυρίστηκα εγώ; Καληνύχτα, και καλά κρασά...  
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μία ενδιαφέρουσα άποψη.

    Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται μερικά λινκς ακόμη:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t5418/
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t5759/


    Υ.Γ. MindMaster υποκλίνομαι βαθειά.
    Τα σέβη μου...
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα

     

    - Εντάξει παιδί μου... Μπορείς να σηκωθείς τώρα...



     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα

    βλαμμενο!!!!!!!!! κανονισε να με ξεμαλλιασει η Lady Dementia που μου εγινες και property της
    μωρε τον εκσκαφεα θα φερω......  
     
  8. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα

    εχω παρει άδεια!!!!!!
     
  9. Storm

    Storm Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα

    Δεν καταλάβατε!!! Δικιά μου ιδιοκτησία είναι ο μεσιέ! Κάτω τα κουλά σας λυσσάρες!!
     
  10. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    Λατρεμένη μου Θάλεια,
    Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες αυτό το νήμα και προκάλεσες τέτοιο σάλο μέσα σε δύο μόλις μέρες.
    Ρωτάς εσύ για το αν πρέπει να τηρούμαι πρωτόκολλα????
    Ποιός είπε ρε παιδία την έκφραση " Δικός μου είναι ο Μαστερ και ότι θέλω Τον κάνω"????  
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    δεν ειπα master ! αφεντης ειπα !!!!  
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    /me γελάει με την καρδιά της.
    Σ ευχαριστώ  


    Όσοι από τους παλιους με ξέρουν, γνωρίζουν και την αντιδραστικότητα που είχα πάντα, αναφορικά με την ξερή άγονη χρήση των πρωτοκόλλων.
    Τι εννοώ με αυτό.
    Πως δεν πιστεύω πως υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα πρωτόκολλα, σε κάποια βίβλο, που να είναι υποχρεωμένοι όλοι ντε και καλά να ακολουθούν.
    Επίσης, αν και σέβομαι τους διαφωνούντες και τις απόψεις και επιλογές τους, δεν με βρίσκει προσωπικά εντελώς σύμφωνη η εκπαίδευση που αρχίζει με επιβαλλόμενες συμπεριφορές και πρωτόκολλα, ελπίζοντας πως αυτά είναι αρκετά για να αλλάξει η αντίληψη της μέλλουσας σκλάβας. Αντίθετα πιστεύω πως μέσα από την εκπαίδευση συντελείται η αλλαγή στην αντίληψη, έτσι ώστε τα επιθυμητά πρωτόκολλα και συμπεριφορές να βρίσκονται ήδη σε αρμονία και να εκφράζονται με περισσότερο αυθορμητισμό, από την μαϊμουδίστικη και μηχανιστική έκφραση τους στην πρώτη περίπτωση.

    Αλλά θεωρώ την ύπαρξη τους χρήσιμη και απαραίτητη και όπως πολλές ανέφεραν σε άλλα νήματα, ιδιαίτερα διεγερτική.
    Πιστεύω πως ο κάθε Αφέντης επιλέγει εκείνα που αρέσουν στον ίδιο.

    Π.χ. Κάποιοι Αφέντες δεν επιθυμούν να τους κοιτάνε οι σκλάβες τους στα μάτια. Ο Κυριος μου, πέρα από συγκεκριμένες περιπτώσεις που το απαγορεύει επί τόπου, όλες τις υπόλοιπες ώρες μου το επιτρέπει.
    Κάποιοι επιθυμούν την χρήση του πληθυντικού, κάποιοι δεν τον θεωρούν απαραίτητο.
    Ο Κύριος μου ποτέ δεν τον απαίτησε, αλλά όταν από μόνη μου (με τη βοήθεια της Lady Dragon που μέσα απο μια συζήτηση μας μου είπε πως θα βοηθήσει εμένα η χρήση αυτή του πληθυντικού και είχε απόλυτο δίκιο) άρχισα να τον χρησιμοποιώ, τον δέχτηκε με ευχαρίστηση και τώρα και να θέλω να πάω σε ενικό μου απαγορεύεται.

    Τι θέλω να πω με όλα αυτά, είναι πως τα πρωτόκολλα είναι εργαλεία, ανάμεσα σ άλλα.
    Εργαλεία για τη σκλάβα που την βοηθούν στα πρώτα βήματα να μην ξεφεύγει κάθε 10 λεπτά, αλλά κάθε καμιά ώρα τουλάχιστο  , εργαλεία που της υπενθυμίζουν πως δεν βρίσκεται σε μια σχέση ισότητας, αλλά μια άνιση σχέση όπου την εξουσία την έχει Εκείνος και είναι και ένδειξη σεβασμού και αναγνώρισης όλων όσων της προσφέρει.

    Διευκρινίζω πως αναφέρομαι σε Ms σχέσεις, ή σχέσεις αυστηρού Ds και όχι σε όλους τους υπόλοιπους τύπους σχέσεων bdsm, όπου τα πρωτόκολλα δεν εξυπηρετούν κανένα σκοπό, μια και δεν υφίσταται εκπαίδευση, μια και η ανταλλαγή της εξουσίας είναι περιορισμένη και πεπερασμένη.

    Γι αυτό και έχουμε διάφορες απόψεις, ανάλογα με το ειδος της σχέσης που επιθυμεί να έχει ο καθένας.
    Φυσικό είναι για κάποια που δεν επιθυμεί και δεν έχει ανάγκες σκλάβας να μην επιιθυμεί την χρήση τους και φυσικό είναι κάποια που έχει ανάλογες επιθυμίες και ανάγκες να θεωρεί την χρήση τους και χρήσιμη και απαραίτητη.

    Υ.Γ. Καλό είναι να θυμόμαστε όλοι, πως μιλάμε κοιτώντας από διαφορετικές γωνίες και να αποδεχόμαστε πως είναι φυσικό να βλέπουμε διαφορετικά κάποια πράγματα. Το να βδελυσσόμαστε όμως κάθε άποψη που εκφράζεται από κάποιους με διαφορετικές ανάγκες και επιλογές και να μην αποδεχόμαστε ή/και να αναγνωρίζουμε το δικαίωμα στην διαφορά είναι έλλειψη ωριμότητας και ευγένειας και εκφράζει προσωπικά άλυτα θέματα απαξίωσης και θυμού του ιδίου ατόμου που τα εκφράζει μέσα του, για τον ίδιο του τον εαυτό, που απλά προβάλλει στους άλλους, επειδή αδυνατει να τα αναγνωρίσει ή/και επιλύσει στην πηγή τους που είναι ο ίδιος του ο ψυχισμός. Τα άτομα που είναι σε ειρήνη με τον εαυτό τους, αποδέχονται ευκολότερα το δικαίωμα του καθενός να επιλέγει εκείνα τα μονοπάτια που εκφράζουν καλύτερα τον ίδιο γιατί δεν νιώθουν προσωπικά απειλημένοι από την ύπαρξη και την έκφραση της όποιας διαφορετικότητας, ή την ανάγκη να προσβάλουν κάθε βίτσιο ή ανάγκη ή επιθυμία που οι ίδιοι δεν ασπάζονται, δεν κατανοούν και δεν συμμερίζονται.