Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

λεσχη καφε

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος moykos, στις 21 Απριλίου 2016.

  1. gaby

    gaby Guest

    Λοιπόν… ακούστε μια ιστορία που μου διηγήθηκαν πριν λίγες μέρες άνθρωποι απολύτως άσχετοι όχι μόνον με τον χώρο, γιατί, τι έγινε αν είναι άσχετοι με τον χώρο, αλλά και με τα μπούτια τους  

    Σε ένα κράτος όπου αναγνωρίζονται μειονότητες και οι LGBT είναι μια μειονότητα, πηγαίνει ένας σύλλογος LGBT σε μια τράπεζα και ζητάει δάνειο για να στήσει ένα night club με έξτρα γυμναστήριο 365/24/7. Το night club θα είναι για όλους, το γυμναστήριο για τα μέλη αλλά με pay as you go και καλεσμένους. Δηλαδή, προτείνουν κάποιον επιτόπου δυο τρία ήδη μέλη, πάει αυτός για γυμναστική, πληρώνει, φεύγει, πάπαλα. Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να χρηματοδοτεί μειονότητες. Ο σύλλογος έχει φτιάξει επιχειρηματικό σχέδιο αξιοπρεπέστατο, έχει βρει διευθυντή και πρόσωπα κλειδί για το club, ξέρει ήδη πού θα δώσει διαφημίσεις και έχει έτοιμα τρια σχέδια για εκδηλώσεις με το πού θα ανοίξει το club. Η τράπεζα καταχαίρεται διότι έχει βρει μειονότητα να σπρώξει δάνειο και να γλυτώσει το πρόστιμο και έτσι χρηματοδοτεί με USD 7.000.000.και η δουλειά προχωράει.

    Ο σύλλογος λέει "τι καλά που πέρασε αυτός ο νόμος να μας χρηματοδοτούν οι τράπεζες, παλιά όλο σε κάτι κωλόμπαρα - κυριολεκτικά - πηγαίναμε που αν δεν τα έκλεινε η αστυνομία στους τρεις μήνες γκρεμίζονταν από μόνα τους".

    Τα συμπεράσματα δικά σας, από πλευράς μου λέω ότι χωρίς χρηματοδότηση, κρίσιμη μάζα και βάθος και εξασφαλισμένη ανωνυμία το εγχείρημα είναι καταδικασμένο γιατί και η δουλειά εκείνη στο Μεταξουργείο που είχε γίνει ήταν μια χαρά και κρίμα που έκλεισε.
     
  2. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    Δωστε μου εναν κουβα μπογια, να βαψω τους αιθερες. Και δυο, αν εχετε.
     
  3. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    και ποιος θα κρινει ποιος/α ειναι μαλακας/μαλακισμενη ?
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Η Τράπεζα πιο πολύ κι απ΄ αυτό που αναφέρεις αγαπητή @gaby χάρηκε επειδή υπάρχει ενδεχόμενο να μην βάλει η ίδια τα χρήματα αλλά να πάρει κάποιο κομμάτι από συνολική επιδότηση πχ. από κάποιο ΕΣΠΑ, και επειδή ακόμα και αν τα πράγματα δεν πάνε καλά με τον οφειλέτη πάλι εμείς όλοι οι μαλάκες θα πληρώσουμε μέσω μηχανισμών στήριξης.

    Εναλλακτικά αν θέλει κανείς να ιδρύσει το οτιδήποτε μπορεί να παρακάμψει την ευθεία εμπλοκή Τράπεζας ως άμεσο χρηματοδότη, δηλ. απευθείας να ρωτήσει γραφεία με χρηματοδοτήσεις που μπορούν να τον κατευθύνουν, αν δεν τον κλέψουν (ΠΡΟΣΟΧΗ)
    και φυσικά κάποιες χρηματοδοτήσεις, πχ. ΕΣΠΑ δεν έχουν όλες τους ίδιους όρους, δεν καλύπτουν όλες το ίδιο ποσοστό εξόδων και προ-φορολογούνται (πλέον).

    Σε αδρές γραμμές τα γράφω.

    Φυσικά θα πει κανείς ψιλά γράμματα, αν δεν υπάρχουν εταίροι και σχέδιο τα παραπάνω σαν 2ο βήμα είναι άχρηστες πληροφορίες ούτως ή άλλως.


    Γενικά, γνώμη μου, αν κάποιος θέλει να χαρεί το BDSM δεν χρειάζεται τόσο κάποιον οργανωμένο χώρο. Θα βρει ταίρι, ή ταίρια αν το επιθυμεί, για αυτό.

    Και αν θέλει να γνωρίσει και κόσμο πέραν των άμεσων επαφών υπάρχουν τα forums και τα sites για αυτή τη δουλειά. Σαν αυτό εδώ που μιλάμε τώρα.

    Και υπάρχουν και οι περιστασιακές συγκεντρώσεις αν θέλει κανείς να γνωρίσει και άτομα από κοντά σαν παρέα, αν δεν έχει κάνει ήδη με μεμονωμένα άτομα διακριτικά και οι δυο τους μεταξύ τους για ένας προς έναν.


    Εγώ έχω γνωρίσει ένα σωρό καλά άτομα εδώ μέσα, οπότε ενώ ένας τέτοιος χώρος θα μου άρεσε να υπήρχε, και που δεν υπάρχει, ή που δεν υπάρχει ακόμα, δεν με χαλάει και τόσο.  
     
  5. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    Νεε μου, πηγες αμεσως στο ΕΣΠΑ και τους μηχανισμους στηριξης...

    Καταρχην, πιστευεις οτι καποιος ΘΕΛΕΙ -και αντε και θελει-, ρωτα αν ΜΠΟΡΕΙ να "κανει" ΒΔΣΜ σε "οργανωμενο χωρο"...
    Μην κοιτας που εδω ο καθε πεινασμενος καρβελια ονειρευεται και θελει το φαϊ ετοιμο.

    Μολις πεις. οκ λοιπον κινκστεραδες, μαζευομαστε και το κανουμε, "μα ΜΟΝΟ για χαβαλε" ειδες. Δεν το ειδες μονο εσυ, το ειδαμε ολοι. Σιγα μη φερει ο καθενας και η καθεμια το σκλαβο και τη σκλαβα του, τα πτυσομενα ντιβανια και σταυρους και το βαλιτσακι με τα συνεργα !

    Πιο πολυ ΒΔΣΜ θα δεις στον Ιντιανα Τζωουνς Νο.1 (ο γερμαναρας με τη μαυρη πετσινη καμπαρντινα και την πτυσομενη ... κρεμαστρα για αυτην, ειναι ολα τα λεφτα ! ) παρα σε "οργανωμενο χωρο". Δεν μιλω για τις εκδηλωσεις οπου συμμετεχουν οι "επαγγελματιες" του χωρου. Απο τα αματουρια, μονο χαβαλε να περιμενεις.

    Το βλεπεις αλλοστε και καθημερινα εδω μεσα. Οσο τ αντεξεις ακομα....

    Κι αμα ηταν μονο για τις μαζωξεις, δεκαδες χιλιαδες μαγαζια υπαρχουν ετοιμα, που λειτουργουν καθημερινα, για καφε και χαζα γελακια.
    (και οχι μια φορα το μηνα, μιλαμε για τρελα εξοδα)

    Δεν ειναι θεμα του ΕΣΠΑ, τραπεζας, εξωγηινων, μοσσαντ και ΣΙΑ, ειναι θεμα οτι καποτε πεφτουν οι μασκες και φαινεται το γιαλαντζιλικι. Αυτο ειναι που ποναει. Και το γυρναμε στους τσακωμους, τους αφορισμους και φυσικα το χαβαλε.

    Αντε στο Αμστερνταμ, λεμε τωρα, οταν λεει η κοινοτητα "meeting ταδε ωρα ταδε μερος, αμφιεση lack & lether" να πεταχτει ο καθε μαϊντανος και να πει "ααα μονο για χαβαλε". Ξερω ποιον θα δεσουν στο σταυρο και θα τον βουτανε στον ποταμο Αμστελ, μεχρι να μολογησει οτι μονο ταινια εχει δει απο ΒΔΣΜ...
     
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Είσαι αντίθετος με τις συναντήσεις (εάν γίνουν ποτέ) με σκοπό να γνωρίζονται τα μέλη από εδώ με σκοπό την φιλία ή ότι προκύψει ή όχι @Jack Wolfskin ;
    Επίσης καταλάβαμε όλοι ότι είσαι αντίθετος με κάποια πράγματα (και έχεις κάθε δικαίωμα) έχεις να προτείνεις κάτι πάνω σε αυτά που λέγονται;
    Βέβαια σε αυτό το νήμα υπάρχει ένα μπέρδεμα! Εγώ μιλώ για συναντήσεις ανοικτές σε όλους ενώ άλλα μέλη μιλούν για πιο κλειστές συναντήσεις.
     
  7. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ειπα εγω οτι ειμαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ σε συναντησεις ?
    ή ειπα εγω οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ "φιλια ή οτι προκυψει" ?
    ή ειπα εγω οτι με το καλημερα σας θα επιδωθουμε σε σαδομαζοχισμους ?
    αυτο που ειπα, και θα στο πω οσο πιο ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ γινεται :
    με το να γραφτεις σε ενα ηλεκτρονικο μεσο που ασχολειται με τους ΑΠΑΤΣΙ, δεν γινεσαι αυτοματα και ΑΠΑΤΣΙ.
    Οσα φτερα και να βαλεις στο κεφαλι. Και μολις χρειαστει να ανεβεις στ αλογο και να πιασεις καναν λαγο, τοσο φαινεται.
    Σε βλεπει ενας που και στ αλογο εχει ανεβει, και λαγους εχει πιασει, και απλα ξεραινεται στο γελιο.

    @Δίας σε εχω δει μια φορα, σε συναντηση καφε, δεν σε ξερω, δεν εχω τιποτε το προσωπικο μαζι σου.
    Αλλα στο λεω ανοιχτα με ολη την ειλικρινεια, οταν ειδα απο σενα, ειδικα απο σενα τη λεξη "για χαβαλε"
    απογοητευτηκα παρα πολυ.
    Την ειπαν κι αλλοι/και αλλες, απ αυτους δεν περιμενα ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
     
    Last edited: 27 Απριλίου 2016
  8. katerina

    katerina Regular Member

    Και ναι... διάβασα όλες τις σελίδες! Συμπέρασμα -παλι- κανένα!!!
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Για την αποκατάσταση της αλήθειας, λέω ότι κάνεις λάθος. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
     
  10. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    Για την αποκατασταση της αληθειας, απο δικης μου πλευρας, δεχομαι οτι υπαρχουν διαβαθμισεις στην φράκτσια των "μη επαγγελματιων" και αρκετα παραδειγματα που εχουν παρα πολυ καλες συστασεις. Και ας μην γελιόμαστε, στο ελλαδισταν δεν , ΔΕΝ υπαρχουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ BDSMers. Τελεία.

    Αναφερομενος χαρακτηριστικα στο αματουριο, κατι μεταξυ ειδα φως και μπηκα, χαβαλε και μπαχαλακι, κραταω παρα πολλες επιφυλαξεις οτι μπορει να προσφερει κατι το ουσιωδες. Τελεία.

    Διευκρινιζω οτι δεν ειμαι οριστικος και αμετακλητος και μονο οι ηλιθιοι ειναι αλαθητοι. Τελεία.

    Ελπίζω να ημουν σαφης και να το ξεκαθαρισαμε.
     
  11. Master D

    Master D Regular Member


    Jack Wolfskin άλλο λέει η gaby, αλήθεια ποιους λες επαγγελματίες BDSMers

    @gaby λες για το μαγαζί με τα ερωτικά εκθέματα "πίνακες" έκλεισε?

    @thief μου θύμησες τη prive λέσχη που προσπάθησε να κάνει κάποιος στο βόλο και είχαμε μαλλιοτραβήγματα
     
  12. Master D

    Master D Regular Member

    χαρά στο κουράγιο σου...το συμπέρασμα είναι το προφανές