Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ο Μοναχικός Δρόμος Ενός Μaster....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 14 Ιουνίου 2006.

  1. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Το μυστηριο, εκτος των οσων ορθοτατων ανεφερε ο @Nickname , ψυχολογικα μπορει να λειτουργησει ως κηλιδα του Rorscach, ή αν θελεις ως λευκη οθονη, στην οποια θα προβληθουν ελλειψεις, απωθημένα, φαντασιωσεις και καθε ειδους προσδοκιες, ρεαλιστικες και φαντασιακές.
    Στους πιο ανασφαλεις, νευρωτικούς, υπεραπασχολημενους ή αγχωδεις τυπους, και σε ολους οσους θελουν αμεσες απαντησεις και γρηγορο καθορισμο πλαισιου, το μυστηριο ειναι παρατεταμένη αβεβαιοτητα, κουραστικό και δυνητικη απειλη, και θα τους διωξει γρηγορα.
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Μου λες για άτομο που ενθουσιάζεται με το μυστήριο,φτιάχνει από μόνο του ιδανικά χαρακτηριστικά για να γεμίσει τα "θολά σημεία" που αφήνει ένα μυστήριο,τα οποία καθρευτίζει πάνω στον άλλον,και τα θαυμάζει.Εκεί γίνεται εξιδανίκευση.
    Το μυστήριο είναι επιφανειακό και συνήθως υπάρχει μέχρι να λυθεί ή να γίνει βαρετό/κουραστικό το μοτίβο του.Αν έχει κάποια αίγλη το μυστήριο,σίγουρα χάνεται σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα,απ' την φύση του δεν μπορεί να διατηρηθεί για πολύ.Οδηγεί ή στον έναν δρόμο ή στον άλλον απ' αυτούς που ανέφερα.Χάνεται πριν καν χτιστεί κάτι οτιδήποτε.Ειδικά για θεοποίηση,απλώς δεν προφταίνει...
    Άλλο πράγμα να φτιάχνεις το τέλειο στο μυαλό σου,κι άλλο να γνωρίζεις πράγματα και να τα αναγνωρίζεις και να δίνεις μυθικές διαστάσεις.
     
  3. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Συμφωνούμε ότι η έννοια χρησιμοποιείται μεταφορικά, έτσι;

    Δεν θεωρώ ότι όσα γράφεις αναιρούν όσα γράφω ή αντίστροφα.
    Η ουσιαστική διαφορά είναι στο αν "μπορεί να διατηρηθεί για πολύ", συνθήκη που επηρεάζει το σύνολο της σκέψης και των επιχειρημάτων. Θεωρώ πως είναι πιθανό, εσύ όχι. Οκ, ούτως ή άλλως για εκτίμηση μιλάμε, εκατέρωθεν
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Αλήθεια;;Πωπω....κι εγώ την χρησιμοποιώ κυριολεκτικά τόση ώρα....για να δείξω ότι πλάθω μυθικά πλάσματα απ' αυτά που συναντά ο Ηρακλής στον δρόμο του
    Είναι εμφανές,δεν υπάρχει συνεννόηση.
     
  5. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @vussinada με τρολάρεις, έτσι;
    Αν όχι, επειδή, αν μου επιτρέπεις, μου είσαι εξαιρετικά συμπαθείς, θα πάρω το θάρρος να σου ζητήσω μια χάρη.
    Πες μου τι είναι αυτό που συμβάλει στην μυθοποίηση και στην απομυθοποίηση, όχι τι δεν συμβάλει.

    μυθοποιώ

    κάνω κάποιον / κάτι μύθο αποδίδοντάς του ανάλογες ιδιότητες
    Κατανόηση
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2020
  6. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Σαν την πραγματικότητα και τη καθημερινή τριβή δεν έχει  
    Κ/υ με το κοκαλάκι και το αιματακι τους
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Εννοείται ήταν τρολάρισμα αυτό με τον Ηρακλή....
    Την ξέρω την εξήγηση κι έχω ήδη πει αυτό που μου ζητάς.
    Θα το επαναλάβω.
    Συμβάλει το να γνωρίζεις πράγματα για τον άλλον,να τα αναγνωρίζεις,να τα θαυμάζεις.Όποια κι αν είναι αυτά για τον καθέναν.

    Το να μυθοποιήσεις κάτι μυστήριο δηλαδή άγνωστο,απλά δεν στέκει.Το μυστήριο είναι μια άλλη κατηγορία απλώς.
    Κι εγω σε συμπαθώ,απλώς μάλλον δεν συμπίπτουν οι ερμηνείες,that's all.Ας το σταματήσουμε εδώ γιατί κουράστηκα η ίδια να λέω τα ίδια και σίγουρα κούρασα και εγώ πολύ.Δε ξέρω πως τα καταφέρνω κάθε φορά να γράφω κάτι και μετά να καταλήγω να εξηγώ αυτό το κάτι ξανά και ξανά.
     
  8. Astra

    Astra Regular Member

    Φαίνεται κάπως ενδιαφέρον όμως αυτός ο δρόμος του Master δεν θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αλλά ακούγεται ωραίο και έντονο.
     
  9. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Το ωραιο και εντονο ειναι συστατικα της εξιδανικευμενης ωραιοποιησης.

    (Ωραιο και εντονο ειναι και το bunjee jumping. Αλλα κανενας δεν σκεφετται εκ των ρποτερων οτι αν τυχον κατουρηθεί απο το φοβο του, θα ειναι αναποδα...)
     
  10. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

  11. Astra

    Astra Regular Member

    Μπράβο στον Master! Και ας είναι μοναχικός λύκος :Ρ

    (Επίσης ισχύει, αλλά εγώ δεν θα το δοκιμαζα για άλλους λόγους ! )
     
  12. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Ο Κυρίαρχος βιώνει τη μοναξιά του ανέστιου, του ανθρώπου που "δεν ανήκει"...