Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

περι ορίων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος mottull, στις 15 Ιουνίου 2007.

  1. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Επαναπρογραμματίζω κ' άρα εκπαιδεύω από το μηδέν.
    Του σβήνω αυτά που ήξερε κ' του τα μαθαίνω από την αρχή, καλύτερα  

    Πολύ σωστός.
     
  2. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: περι ορίων

    Πιστεύεις πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό;;

    Δεν είναι δική μου άποψη έχει γραφτεί σ΄ένα νήμα σχετικό με την ταυτότητα της υποτακτικής..
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Το εχω σαν αρχη να μην ξεπερνω τα ορια του!
    Δεν ζουμε στον μεσαιωνα σε πυργους με μπουντρουμια οπου το κυριαρχο εχει εξουσια ζωης και θανατου πανω στο υποταγμενο!
    Το να υποβαλεις τον αλλον σε κατι που δεν του αρεσει η που βλεπεις πως δεν το αντεχει ειναι διαστροφη!
    Και παντως, το να παιζεις με την ψυχικη ισσοροπια του αλλου, δεν ειναι και υγιες η σωστο!
    Μια Αφεντρα εχει την αναγκη των σκλαβων της οπως κι εκεινοι την δικη της!
    Χωρις την υπαρξη τους ειναι σαν βασιλισσα χωρις βασιλειο!
    Προσωπικα πριν απο καθε συνεδρια, συζητω μαζι του να δω μεχρι που μπορει να φτασει!
    Οταν δω τα ορια του εκει τραβω μια νοητη κοκκινη γραμμη και δεν την ξεπερνω ποτε!!!!!!!!
     
  4. Raven

    Raven New Member

    Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα. Να ξεκαθαρίζουμε το bdsm από τον ωμό σαδισμό. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο και θεωρώ ότι όποιος δεν το καταλαβαίνει δε θα έπρεπε να ασχολείται καθόλου. Μπορεί να ακούγομαι απόλυτος αλλά αυτή είναι η άποψή μου και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν μαζί μου.
    Θα προσθέσω ακόμη ότι η αναγκαία εμπιστοσύνη που οδηγεί στην υπέρβαση κάποιων ορίων, πάντα σταδιακά, με ωριμότητα και προσοχή, όσο δύσκολα χτίζεται, τόσο εύκολα καταστρέφεται.
     
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    Τι κρίμα....
     
  6. Mr_Miss_O

    Mr_Miss_O New Member

    Απάντηση: περι ορίων

    καθε ατομο βλεπει τα πραγματα περι σπασιματος οριων απο την δικη του οπτικη γωνια.
    συμφωνουμε ομως περισσοτερο με την zondag
    αλλο να κανεις τον αλλον φυτο κι αλλο υπο σου...
     
  7. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: περι ορίων

    Το είδα το post σου magda37 προ 2(?) ημερών αλλά τότε δεν μπόρεσα να βρω αξιόλογη απάντηση.

    Για την πρώτη σου ερώτηση, το να ξεχάσουμε όσα μάθαμε από παιδική/εφηβική μας ηλικία
    ειδικά όσα αποκομίσαμε από την οικογενειακή μας ζωή είναι τα πιο δύσκολα. Αλλά αν
    κάποιος συνεχίζει να έχει εμπειρίες, τότε κρίνει με νέο μάτι το πώς ζούσε παλαιότερα.
    Παρατηρεί λάθος συμπεριφορές του, εμμονές και φοβίες, και εάν θέλει να αλλάξει προς
    το καλύτερο οφείλει στον εαυτό του να αρχίσει να ξεπερνά αυτά τα εμπόδια. Ο χαρακτήρας
    του σίγουρα δεν αλλάζει. Αλλά μπορεί κανείς να χτίσει πάνω σε αυτό, πάνω στα θετικά
    κ' τα αρνητικά του χαρακτήρα του ώστε να γίνει καλύτερος άνθρωπος. Εξάλλου ο δρόμος
    για την αυτογνωσία δεν τελειώνει ποτέ, σωστά;

    Πάνω στο quoted κείμενο, συμφωνώ εν μέρει. Πλήρης αλλαγή της προσωπικότητας χωρίς
    αρνητικά αποτελέσματα στην ψυχοσύνθεση του ατόμου δεν νομίζω πως είναι εφικτή(διάβασε
    και αυτό το βιβλίο όμως για μια
    άλλη γνώμη).

    Δεν ξέρω ποιοι προσπαθούν να αλλάξουν τον άλλον σε μια BDSM/ή μη σχέση. Είχα την
    εντύπωση πως ο καθένας αλλάζει όταν το νιώθει κ' όταν θέλει. Κ' όχι επειδή του το επιβάλει
    ("μπες μέσα στο φέρετρο μην σου γαμ..") κάποιος άλλος.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: περι ορίων

    Νομιζω οτι ορια εχει μονο η πιστωτικη μας καρτα...... 

    Αν μια υπο εχει απολυτη εμπιστοσυνη στον Κυριο της, και αυτος την καταλληλη εμπειρια τοτε πολλα ορια διασπωντε.
     
  9. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: περι ορίων

    Τα "αν" που έβαλες πιο πάνω είναι από μόνα τους όρια, αναγκαίες συνθήκες για οποιαδήποτε υγιή αλλαγή σε μια bdsm/ή όχι σχέση...
     
  10. Elvira

    Elvira Regular Member

    Κατοπιν Αδειας Του Κυριου μου

    Οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου νομιζω πως το μονο οριο ειναι η εμπιστοσυνη. Αν αυτη υπαρχει τοτε δεν υπαρχει οριο που να μην μπορει να διασπαστει οσο "σκληρο" και να ακουγεται. Η εμπιστοσυνη ειναι αυτη που βαζει τα γερα θεμελια στην σχεση και η εμπιστοσυνη ειναι αυτη που σπαει τα ορια, η εμπιστοσυνη ειναι αυτη που δινει την δυναμη και την θεληση να συνεχισεις. Εμπιστοσυνη στην γνωση πως ολα θα πανε καλα και θα ειναι κατα τη διαρκεια και στο τελος ολα υπεροχα.
    Δε νομιζω πως μπορει να υφισταται bdsm σχεση χωρις εμπιστοσυνη και απο τις δυο πλευρες. Και κατα την γνωμη μου η εμπιστοσυνη ειναι αυτη που καθημερινα κερδιζεται μεσα απο τις πραξεις και οχι τα λογια και εμπνεει την Κυριαρχεια/υποταγη αντιστοιχα.
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2007
  11. mottull

    mottull New Member

    Απάντηση: περι ορίων

    πραγματικά χάρηκα που υπάρχουν τόσοι σοβαροί άνθρωποι σε αυτό το forum.
    το θέμα δεν είναι η συγκεκριμένη κοπελιά ή η συγκεκριμένη τιμωρία, έχω ακούσει πολλες περιπτώσεις που ξέφυγαν απο τον έλεγχο. Υπάρχουν αρκετοί που βλέπουν το bdsm ως μέσο για να "ξεσπάσουν" ή να βγάλουν τα αποθυμένα τους και αυτό με έκανε να ξανασκεφτώ μερικά πράγματα
     
  12. looking4Dom

    looking4Dom New Member

    αν συμφονα με τα λεγομενα αυτου του site ο φιλος σου ηταν σκλαβος κακος επαθε νευρικο κλονισμο. αν παλι δεν ηταν σκλαβος και αφου ειχαν τεθει ορια τα οποια κακος ξεπεραστηκαν, τοτε φταιει ο Dom και πιθανοτατα να χασει την εμπιστοσυνη του sub.