Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

προσωπικός προβληματισμός ενός αρχάριου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος kostas1dyt, στις 8 Αυγούστου 2020.

  1. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Το κάθε άτομο εδώ έχει διαφορετικές εμπειρίες, διαφορετική αφετηρία, διαφορετικά ζητούμενα κοκ.
    Κάποια κιόλας έχουν διαφορετική θεώρηση στο bdsm.
    Εγώ θα σε συμβουλευα αρχικά να διαβάσεις κάποια νήματα σχετικά με τα στατους και τις ιδιότητες, κάνε μετά μία ερώτηση στον εαυτό σου σχετικά με το τι θες και πως φαντάζεσαι μια τέτοιου είδους σχέση ώστε να μπορέσεις αρχικά να αυτοπροσδιορισεις το τι είσαι (μου αρέσει να γλείφω πόδια, δε σημαίνει ντε και καλά υποτακτικός).
     
    Last edited: 8 Αυγούστου 2020
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αυτό που περιγράφετε δεν είναι ασυνήθιστο: μια σχέση που ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο προσανατολισμό ελέγχου, στην οποία προστέθηκε αργότερα μια σεξουαλική (αμιγώς, αν κατάλαβα σωστά) "ασυμμετρία". Κάποιος - η σύντροφός σας φαίνεται - έχει το πάνω χέρι, τον έλεγχο, στο σεξουαλικό πεδίο, κάποιος άλλος - εσείς μάλλον - το κάτω χέρι. Έξω από αυτό, η σχέση δεν είναι σταθερά ασύμμετρη - εννοώ με αυτό ότι φαίνεται πως δεν υπάρχουν σταθερά καθορισμένοι ρόλοι.

    Περισσότερα ενδεχομένως μετά, αν σας ενδιαφέρει να συνεχίσετε την κουβέντα, γιατί δεν είμαι σίγουρη αν ερμήνευσα σωστά την περιγραφή της παρούσας σας κατάστασης.  
     
  3. kostas1dyt

    kostas1dyt New Member

    ευχαριστώ όσους και όσες αφιέρωσαν από τον χρόνο τους να γράψουν πάνω στο μπερδεμένο θέμα που άνοιξα στην αρχή . Σίγουρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα μέσα μου και να σταματησω να βάζω ταμπέλες στον εαυτό μου γτ από ότι έχω καταλάβει μόνο κακό στην ψυχολογία μου κάνω.
     
  4. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Η κοπέλα έχει θελήσει να αναλάβει κυρίαρχο ρόλο; Αν όχι γνωρίζει τη φάση στην οποία βρίσκεσαι; Είστε μαζί σε αυτό; Και τέλος, η ίδια είναι επίσης άπειρη;

    Κινδυνολογώ αυτή τη στιγμή μη γνωρίζοντας πως οδηγήθηκες σε αυτή την κατεύθυνση, αλλά αυτή τη στιγμή θέλεις να σε αναλάβει την ώρα της κρεβατοκάμαρας. Αυτό που αναζητάς πραγματικά είναι να έχει το πάνω χέρι ή υπάρχουν και επιθυμίες για s/m στοιχεία;
     
  5. kostas1dyt

    kostas1dyt New Member

    @estelwen μια χαρά το ερμηνευσατε και το είπατε καλύτερα από μένα
     
  6. kostas1dyt

    kostas1dyt New Member

    @volt αρχικά να πω γτ μάλλον ούτε σε αυτό έγινα κατανοητός ότι δεν υπάρχει κάποια σχέση απλά ήταν κάτι που σκεφτόμουν μια τετοια σχεση από τότε που "γνωρισα" το bdsm . παντως για να απαντησω στην ερωτηση σου δεν εχω καποια φαντασιωση τουλαχιστον που να περιεχει σαδομαζογιστικα στοιχεια .Τώρα αν θα δοκίμαζα αφου μου το ζητουσε μόνο και μόνο για να κάνω χαρούμενη την κοπέλα είναι άλλο θέμα .
     
  7. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ποιά σχέση  
     
  8. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Η σωστή ερώτηση όσο αφορά τον αυτοπροσδιορισμό θεωρώ ότι είναι, αν σας ζητούσε κάτι το οποίο δεν είναι αρεστό σε εσάς, δεν το έχετε φαντασιωθεί και ίσως να σας τρομάζει και σαν ιδέα, θα το δοκιμάζατε μόνο και μόνο για να ευχαριστήσετε την κοπέλα;
     
  9. kostas1dyt

    kostas1dyt New Member

    ανάλογα ...αν έχει συζητηθεί από πριν και δεν καταπατά τα όρια που έχουμε θέσει αλλά και πάλι ανάλογα την εμπιστοσύνη που υπάρχει και πως σου το βγάζει η κοπέλα....αλλα πως αυτή η ερώτηση αφορά τον αυτοπροσδιορισμο;;
     
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Γνωρίζεις μέσα σου τι είναι αυτό που θες να ζήσεις; Αυτό που σε φτιαχνει;
     
  11. Fortinbras

    Fortinbras New Member

    Κατά την γνώμη μου η σεξουαλική συμπεριφορά είναι απόλυτα συνδεδεμένη με τον τρόπο ζωής και αντιμετώπισής της σε όλα τα επίπεδα. Η "κυριαρχική" ή "υποτακτική" στάση, με όλες τις διαβαθμίσεις έντασης , με όλες τις ιδιαίτερες μορφές που μπορεί να λάβει και να εκφραστεί, ακόμα και όταν λανθάνει φαινομενικά, ενυπάρχει σε όλα τα πεδία πέραν του ερωτισμού. Άρα το πιθανότερο είναι ότι τα στοιχεία "ασυμμετρίας" σε μια τέτοια σχέση είναι ενεργά πολύ πριν εκφραστούν με συγκεκριμένο τρόπο στην ερωτική συνεύρεση. Κατά την γνώμη μου όλες οι σχέσεις ανάμεσα στους ανθρώπους και ακόμα περισσότερο οι ερωτικές έχουν κάποιο βαθμό "ασυμμετρίσς". Νομίζω ότι ο καθένας πρέπει να αναζητά και να συμφιλιώνεται με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, "κυριαρχικά"ή "υποτακτικά" και να τα διαχειρίζεται έτσι ώστε να τα καθιστά λειτουργικά στην έκφρασή τους και για τον ίδιο και για τους ανθρώπους που συναναστρέφεται.
     
  12. kostas1dyt

    kostas1dyt New Member

    @Fortinbras καταρχάς να πω πως απάντησες ακριβώς στην ερώτηση που έκανα προφανώς με την δική σου οπτική. Απλά τώρα θα ήθελα να σε ξαναρωτήσω εγώ ότι αυτό που γράφεις δεν αναιρεί τους T/b ; δηλαδή κάποιος/α που δηλώνει top ή bottom για 1,2,3.....sesion σημαίνει ότι ότι είναι παθητικος/παθητικη ή κυριαρχος/κυρίαρχη και στην υπόλοιπη σχέση ;