Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

προσωπικός προβληματισμός ενός αρχάριου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος kostas1dyt, στις 8 Αυγούστου 2020.

  1. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Μέσω της αφαιρετικής μεθόδου καμιά φορά βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα, τεσπά, πάρτε το χρόνο σας, μην πέσετε με τα μούτρα σε ότι αφορά σχέσεις Κ/υ
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Άμα πεις και το πως,σε παραδέχομαι.
     
  3. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Θα εκπλαγείτε με το πόσο δυναμικοί χαρακτήρες είναι πάρα πολλά υποτακτικά άτομα. Κάποια από αυτά κιόλας κατέχουν υψηλές θέσεις στον εργασιακό τομέα.
    Το πως εκδηλώνει κάνεις τη σεξουαλικότητά του, με το πως λειτουργεί στην κοινωνική του ζωή, είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
     
  4. Fortinbras

    Fortinbras New Member

    Ένας καλός τρόπος είναι να "βγεις" από τον εαυτό σου, να σταθείς απέναντί του να τον αποτιμήσεις ορθολογικά, ήρεμα, με επιείκεια και αγάπη, όπως θα έπρεπε να κάνεις με οποιοδήποτε ανθρώπινο ον. Πάντα με συνείδηση της τραγικότητας της ύπαρξης και τις εγγενείς αντιφάσεις της ζωής. Έτσι θα μπορέσεις, καταρχήν, να δεις τις πραγματικές διαστάσεις αυτών των χαρακτηριστικών, θα απαλλαγείς από την πίεση και την στρέβλωση που προκαλούν τα κοινωνικά στερεότυπα, θα καταστείλεις, ή ακόμα θα καταφέρεις να εξαφανίσεις πιθανά αισθήματα ενοχής. Στο επόμενο στάδιο, με όπλο πλέον μια στέρεη και πραγματική εικόνα του εαυτού σου θα θέσεις τα όρια του πεδίου εντός του οποίου θα μπορείς να κινείσαι και εσύ όσους συναναστρέφεσαι. Χρειάζεται συνεχή άσκηση, καθημερινή άσκηση.
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Η αυτοπαρατήρηση κι η ειλικρίνεια που βάζεις στην διαδικασία αυτήν,δεν πιστεύω ότι μπορεί να θεωρηθεί τρόπος διαχείρισης ή ότι μπορεί να φέρει από μόνη της,συμφιλίωση...Απλώς βλέπεις πράγματα στην πραγματική τους διάσταση...τίποτα παραπάνω.Είναι σίγουρα μια βάση πάντως,και μια βελτίωση...Αλλιώς να αγνοείς κι αλλιώς να γνωρίζεις,αλλά από μόνο του δεν βγάζει αποτέλεσμα...
    Το επόμενο στάδιο που ανέφερες,είναι μια κατεύθυνση.Δε θα μπορούσε να παρεκκλίνει από αυτήν εξαιτίας της μη συμφιλίωσης που έγραψες,κι ας γνωρίζει τις αιτίες;
     
  6. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Πως τα γράφετε έτσι...σημειολογικά και περίπλοκα αγαπημένοι.

    «Τα μονοπάτια φτιάχνονται με το περπάτημα» Φ. Κάφκα

    Έχεις κάποιες φαντασιώσεις να υποτάσσεσαι στο σεξουαλικο κομμάτι, αλλά δεν επιθυμείς (+/-ακόμα) να υποτάσσεσαι στην καθημερινότητα;

    Ξεκινα να το ζεις, και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.  
     
  7. kostas1dyt

    kostas1dyt New Member

    (+/- ακομα).....το εννοείς με αυτο;
     
  8. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Το volume στην τηλεοραση
     
  9. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Εννοώ ότι δεν έχω καταλάβει, δεν επιθυμείς υποταγή πέρα από το «σεξουαλικο» κομμάτι ακόμα; Μήπως δίνεις πιθανότητα αυτή η επιθυμία να έρθει αργότερα (με περισσότερες εμπειριες);
     
  10. Fortinbras

    Fortinbras New Member

    Τώρα, νομίζω ότι μπαίνουμε στο πεδίο των άλυτων, των εκκρεμών εσωτερικών συγκρούσεων. "Βλέπω τον εαυτό μου καθαρά και κάτι σε αυτόν δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να το αποδεχτώ, ή τουλάχιστον να το ανεχτώ". Νομίζω ότι τέτοια "αγκάθια" είναι αυτά που, κατεξοχήν, απαιτούν διαχείριση, άμβλυνση. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άνθρωπο που να μην έχει τέτοιες εκκρεμότητες. Αν τώρα τέτοια χαρακτηριστικά ή αντιφάσεις καθίστανται μη διαχειρήσιμα σε βαθμό που να κάνουν μια προσωπικότητα μερικώς ή απολύτως μη λειτουργική, τότε μπαίνουμε στο πεδίο της ψυχοπαθολογίας μάλλον. Εδώ έχουν ρόλο οι ειδικοί. Υποθέτω ότι η αφετηρία του προβληματισμού σου, ας το πούμε έτσι, είναι από προσωπικό βίωμα. Για κάτι τέτοιο, φυσικά, δεν μπορεί να γίνει δημόσια συζήτηση. Αν θεωρείς ότι σε κάτι μπορώ να συμβάλλω είμαι διαθέσιμος σε ιδιωτικό επίπεδο ασφαλώς.
     
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δεν καθρευτίζω καθετι που γράφεται,πάνω μου.Απλώς διάβασα κάτι το οποίο μου κίνησε την περιέργεια και ήταν άναλογο αντίστοιχων προβληματισμών που βγαίνουν από άλλο νήμα.Είμαι αρκετά αναλυτική και συγκεκριμένα θέματα με παρακινούν να τα επεξεργάζομαι από ενδιαφέρον.Αναμενόμενη και πολύ κατανοητή απάντηση εφόσον μιλάμε "φιλοσοφικά",και για να δώσουμε κάτι πιο συγκεκριμένο όπως έναν τρόπο διαχείρισης,πρέπει κάτι να είναι όντως έστω συγκεκριμένο και σαφές,αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να πλατιάσουμε σε πολλές πιθανές περιπτώσεις και να μπλεχτούμε δίχως νόημα.Απόλυτα σωστή παρατήρηση.Ευχαριστώ
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    παρά το οτι είναι περίπλοκη και υποθετική η συζήτηση, θα συνεισφέρω κανα δυο εικασίες.
    με την παραδοχή οτι άλλο πράμα είναι τι δηλώνει κανείς, κι άλλο πώς λειτουργεί:

    τα 1,2,3..72 σεσσιονς δεν συνιστούν υποχρεωτικά "σχέση" και πιθανόν δεν καθορίζουν "την σχέση"
    θέλω να πω μ αυτό οτι μιά χαρά μπορεί κάποιος να μην είναι σε σχέση και να φαντασιώνεται οτι του ρθει, που να μην τον αφορά, να μην λειτουργεί αν βρεθεί σε σχέση, η έλλειψη σχέσης κάνει παιγνίδια.
    μπορεί να είναι σε σχέση, και να κάνει κινκιες στο κρεβάτι, διασκεδαστικότατες, που να μην έχουν σχέση με τις συμπεριφορές των συμμετεχόντων, σκέτες κινκιές. σαν να τρως παγωτό.
    μπορεί μιά σχέση να έχει μια δυναμική, που να εκδηλώνεται στο κρεβάτι, και να μένει κλειδωμένη εκεί, να εμποδίζεται να βγεί έξω, λόγω αναστολών, προσχημάτων, φόβων, βαρεμάρας, οτιδήποτε. αν εκδηλωθεί δυναμική, έστω στο κρεβάτι, υπάρχει δυναμική, επηρεάζει και παραέξω στον έναν ή τον άλλον βαθμό, ακόμη κι αν κρατιούνται προσχήματα.
    μπορεί, τέλος, η δυναμική να απλωθεί, ως και πολύ.
    υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρχουν κι άλλες εκδοχές.