Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

πωλείται σκλάβος...!?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Alexandrospp, στις 31 Ιανουαρίου 2013.

  1. Alexandrospp

    Alexandrospp New Member

    οπως διαβαζα ιστοριες θυμήθηκα κατι που δεν ειχα πολυασχοληθει με το τι ειναι αν και φερνει το D/s σε πολυ ρεαλιστική κατασταση, σχεδον αληθινή. και λέω σχεδον διότι δεν μπορώ νομικά να έχω στην κατοχή μου εναν άνθρωπο (υπαρχει δηλαδη ακομη η δικλείδα ασφαλειας).
    άρα στο προκείμενο, μπορείς να αγορασεις ένα σκλάβο/α η να πουληθείς σε καποιον προκειμένου να γίνεις σκλάβος του?
    εκτος απο την χρηματικη αμοιβη που δινει την ρεαλιστικοτητα του αντεικιμενου στον sub και παιρνει πολυ συζητηση υπαρχει και η πρακτικη εφαρμογη που με προβληματιζει. δηλ μπορει μια σκλαβα να πάρει χρηματα και να παραχωρήσει τον ελέγχο της στον μάστερ για μια βδομαδα ασ πουμε? γιατι το για παντα ακουγεται πολυ ουτοπικο. και ακομη και αν γινει υπαρχει συμβολαιο η απλα ενας τιτλοσ ιδιοκτισιας του σκλαβου απ τον αφεντη?
     
  2. papadokori

    papadokori Regular Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    μάλλον πρέπει να απευθύνεις το ερώτημα σε συμβολαιογράφο
    και μάλιστα εξειδικευμένο σε θέματα αγοροπωλησίας σκλάβων

    ΥΣ πληρώνουμε και χαρτόσημο στην περίπτωση αυτή?
     
  3. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανοίξουμε τον Αστικό Κώδικα "περί δικαιοπραξιών" για την πώληση ή ενοικίαση ενός σκλάβου....

    Νομίζω πάντως ότι αυτό που "χαλάει" την όλη πράξη είναι το χρηματικό τίμημα (η εμπορία δηλ., είτε του αγαθού - με μεταβίβαση της κυριότητας, είτε της μίσθωσης μίας υπηρεσίας για συγκεκριμένο χρόνο,)..

    Σίγουρα ένας δικηγόρος που ασχολείται με Αστικό, θα μπορέσει να τεκμηριώσει μία απάντηση, η οποία κατά 99% θα είναι αρνητική, δηλ. ότι είναι παράνομη μία τέτοια συναλλαγή.

    Φιλικά,

    Μάνος (manos291)
     
  4. papadokori

    papadokori Regular Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    μια και μιλάμε για αγοραπωλησία σκλάβων μη παραλείψετε να δείτε την ταινία Α.Λίνκολν, με τον Danielle de Luis.Στις Η.Π.Α. έλυσαν τα θέματα αυτά πριν 2 αιώνες .Εμείς ακόμη αναζητούμε σκλάβους....
    αν και νομίζω ότι η ελληνική κοινωνία με την καταναλωτική μανία της περασμένης δεκαετίας δημιούργησε μία ολόκληρη γενεά σκλάβων του ευδαιμονισμού και των υλικών αγαθών.
    Βέβαια η ανάλυση ξεφεύγει από τα όρια και το χαρακτήρα του συγκεκριμένου forum αλλά εύλογα δημιουργούνται συνειρμοί.Με μία διαφορά:οι σκλάβοι των περασμένων αιώνων αναζητούσαν απεγνωσμένα την κατάλληλη στιγμή να σπάσουν τις αλυσίδες ,ενω οι σύγχρονοι σκλάβοι τρέμουν στην ιδέα ότι θα απελευθερωθούν από τα δεσμά τους.
    Ετσι ο σπαρτιάτικος λιτοδιαιτος τρόπος ζωής φαντάζει τόσο ξένος σε εμάς τους Ελληνες όσο και τρόπος ζωής των Ινδιάνων της Αμερικής
     
  5. zou

    zou

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    η αγοραπωλησια ανθρωπων η ανθρωπινων δικαιωματων στην Ελλαδα απαγορευεται.. Σε αλλες χωρες οπως π.χ. στην Αμερικη υπαρχουν συμβολαια (ιδιωτικα συμφωνητικα) στα οποια υπογραφονται οι υποχρεωσεις και τα δικαιωματα των μελων. Νομιζω απο μια συζητηση που ειχα παλαιοτερα με ενα ξενο Κυριαρχο επι του θεματος, οτι υπαρχει ουσιαστικα μια συναρτηση που οριζει το χρηματικο ποσο που μπορει να πουληθει μια σκλαβα ή ενας σκλαβος, και παιζει ρολο η ηλικια, η εμπειρια, το εισοδημα του/της κλπ
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    @ zou,

    αλλού γίνονται συμβόλαια, τα οποία σε κάθε περίπτωση έχουν μόνον ηθική βαρύτητα εντός του lifestyle. Ιδίως στην Αμερική όπου η σκλαβιά απαγορεύεται ρητά από το Σύνταγμα, αν πάει κανείς να καταθέσει πουθενά τέτοιο συμβόλαιο - έχει συμβεί - πηγαίνει ως και αυτόφωρο και μετά αντιμετωπίζει διάφορες κατηγορίες. Οι μόνες χώρες που κάπως ανέχονται τις αγοραπωλησίες είναι η Αγκόλα και η Μοζαμβίκη, οπότε, όλες οι σοβαρές σκοτεινές δουλειές γίνονται εκεί, με κάμποσες διεθνείς ανθρωπιστικές οργανώσεις να παρακολουθούν εκνευρισμένες  

    Αυτό το πρόγραμμα που σου έλεγε ο ξένος Κυρίαρχος υπάρχει, είχα την εντύπωση ότι είναι σχεδόν παιχνίδι, πάντως προσέχει να είναι αόριστο εκεί που χρειάζεται και συνεκτιμά επίσης την φυσική κατάσταση του κάθε σκλάβου  

    Και μια παλιά ιστορία, στο νήμα https://www.greekbdsmcommunity.com/...ontract-παίρνει-διαστάσεις-χιονοστιβάδας.html
     
  7. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    Ενώ το συνολικό θέμα μου δημιουργεί ερωτήματα σε πολλά επίπεδα και δεν μπορώ να εκφράσω μια άποψη που να με καλύπτει πλήρως, εντούτοις η συγκεκριμένη φράση μου φαίνεται σαν "βρήκα λύση στο βιοποριστικό μου πρόβλημα".. εκτός αν μιλάμε για συμβολικά ποσά..
    Προτιμώ ο Αφέντης μου να με "εξαγοράζει" πότε-πότε, τάζοντας μου δωράκια που ξέρει οτι θέλω και με ευχαριστούν..αν κ εφόσον ανταποκριθώ καλά σε κάποια επιθυμία του.. (γυναικεία bdsm μαλαγανιά λέγεται αυτό, ναι!  )
     
  8. Alexandrospp

    Alexandrospp New Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    οκ με το νομικό κομμάτι, αν και δεν με πολυαπασχολουσε. για το bdsmικο κομμάτι? κάνει τον σκλάβο αντικείμενο στα χέρια του αφέντη αλλά μήπως ανάγει και τη σχέση τους σε μια σχέση πόρνης-πελάτη?
     
  9. slave dimi

    slave dimi Regular Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    Η προοπτική της πώλησης, ο εκβιασμός του υποτακτικού με αυτήν, εξιτάρει και τον αφέντη/την αφέντρα και τον σκλάβο/την σκλάβα. Ο λόγος γι΄αυτό νομίζω είναι ότι ωθούν έτσι τη σχέση στα όρια μιας υποτιθέμενης ακύρωσής της. Σκηνοθετούν την καταστροφή της. Χωρίς, βέβαια, να το κάνουν. Από τη μια ανήκουν ο ένας στον άλλον κι από την άλλη εκβιάζουν με την διάλυση αυτής της σχέσης και την εγκαθίδρυση μιας άλλης, αβέβαιης και ασαφούς. Αυτή η συναισθηματική αντιξοότητα οδηγεί πιστεύω στην ερωτική ηδονή.
     
  10. Alexandrospp

    Alexandrospp New Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    θα μπορούσε όμως να γίνει στα πλαίσια πορνείας?
     
  11. slave dimi

    slave dimi Regular Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    Η "εκπόρνευση" του σκλάβου/της σκλάβας εμπίπτει σε αυτό ακριβώς που ανέφερα παραπάνω. Στην ακύρωση της ερωτικής σχέσης μεταξύ δύο ανθρώπων και στην αντικατάσταση αυτής με μια σχέση εκμετάλλευσης (έστω για χρηματικό αντάλλαγμα). Έτσι η Κυρία μπορεί να φαντάζεται ότι δανείζει ή να δανείζει τον σκλάβο στις φίλες της για το ο,τιδήποτε (με ή χωρίς αντάλλαγμα) και ο αφέντης μπορεί να φαντάζεται ή όντως να βγάζει τη σκλάβα του στο κλαρί (με ή χωρίς αντάλλαγμα). Η αφοσίωση του σκλάβου/της σκλάβας στον Κυρίαρχο είναι εκείνο που εγκαθιδρύει εκ νέου την σχέση ως ερωτική. Πρόκειται για ένα συνεχές διακύβευμα και μια συνεχή επανίδρυση του ερωτικού. Keeps it fresh and interesting.
     
  12. Libertin

    Libertin Regular Member

    Απάντηση: πωλείται σκλάβος...!?

    Από καθαρώς νομικής απόψεως, εννοείται ότι ΔΕΝ στεκει. Το δεχόμαστε ωςς μέρος του παιχνιδιού... Καλό είναι να προσεχθεί το αμπαλάζ... Σε κάποιο υποβλητικό χώρο ίσως, να πέσουν και μερικές ψιλές... Έτσι καλύτερα, πιστεύω!