Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 24 Ιανουαρίου 2007.

  1. mairaincollar

    mairaincollar Regular Member

    Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    Θα εκφράσω μάλλον απλοϊκά την άποψη μου…
    Όταν κάτι μας αρέσει (οτιδήποτε και να είναι αυτό) δεν θέλουμε να το ζούμε όλο και πιο έντονα όλο και πιο πολύ….;
    Όταν λοιπόν κάποιοι/ες αρέσκονται να παίρνουν ηδονή μέσα από την οδύνη (ποτέ δεν μου άρεσε η λέξη πόνος ) που δίνουν ή λαμβάνουν δεν είναι λογικό να θέλουν όλο και πιο πολύ;
     
  2. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    +1.000.000 rep!!!!!*
    Στην τελικη αυτο ειναι που μετραει. Τωρα το γιατι κ πως φθανει κανεις να γινει μαζοχιστης ή σαδιστης ειναι να χαμε να λεγαμε. Αν ρωτησεις 10 διαφορετικους ανθρωπους, θα παρεις κ 10 διαφορετικες απαντησεις.

    *Κ αλλα τοσα στην mairaskilitsa.
     
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ


    Επειδή μου έκανε και άλλο μέλος την ίδια παρατήρηση, διευκρινίζω πως δεν αναφερόμουν ούτε στις δικές σου απόψεις, ούτε στης uther αλλά στη δήλωση του Komisaruk:

    Κάποιες από τις περιοχές του εγκεφάλου...που δραστηριοποιούνται κατά τον οργασμό στις γυναίκες είναι κλασικά γνωστό ότι δραστηριοποιούνται και κατά την αντίδραση στον πόνο.

    Έτσι όπως είναι διατυπωμένη, προκύπτει σαφώς πως πρόκειται για ιδιομορφία του γυναικείου εγκεφάλου αλλιώς θα μιλούσε και για τα δύο φύλα.

    Κατά τα λοιπά συμφωνούμε πλήρως. Προσθέτω απλώς πως τον σαδομαζοχισμό μας τον απολαμβάνουμε στην κρεβατοκάμαρα ή το μπουντρούμι μας με τον μαζοχιστή υποτακτικό μας. Σ’ ένα φόρουμ όμως το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τον συζητάμε και να τον αναλύουμε.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. sw

    sw

    ...και ομως για πολλους μαζοχιστες, εφοσον πληρουνται οι ερωτικοσυναισθματικες προυποθεσεις (υποκειμενικο σε ποιο βαθμο ή μορφη) ικανοποιηση ερχεται απο τον ΙΔΙΟ τον πονο, συνεπικουρουμενη απο τη διαδικασια μεσω της οποιας προκαλεται αυτος.

    Συμφωνω για τον πονοδοντο, γιατι λειπουν οι παραπανω ερωτικοσυναισθματικες προυποθεσεις. Αν, ομως, ο σαδιστης ερωτικος παρτενερ τρυπουσε με μια βελονα το ουλο του μαζοχιστη του φτανοντας στη ριζα του δοντιου (κατα τη διαρκεια ενος ερωτικα πλαισιομενου δρωμενου), ο "πονοδοντος" αυτος θα μπορουσε να "μετουσιωθει" απο τον εγκεφαλο του μαζοχιστη σε ηδονη.


    ... μπααα, "βαρα"!  

    ...ολες οι τοποθετησεις εδω μεσα ειναι υποκειμενικες και σαν τετοιες σου προτεινω να τις ερμηνευεις. Αν (σου) ακουγονται σαν γενικευσεις, να το σκεφτεσαι αυτο.

    ...θα συμφωνησω αλλα θα προσθεσω πως η στερηση της προβλεψιμοτητας (της βιας), απο την αλλη, εμπλουτιζει τα συναισθηματα του μαζοχιστη.
    Πχ. ενα τρυφερα βλοσηρο χαμογελο με ενα γλυκο φιλι και ενα αισθησιακο ερωτικο χαδι σε αντιθεση με τον αργο και βασανιστικα συνεχως αυξανομενο πονο που προκαλει ταυτοχρονα το αλλο χερι του σαδιστη μπορουν να "μετουσιωσουν" υπεροχα (και "υπερογκα") τα αισθηματα πονου σε ηδονη. Μαλιστα, οταν κατορθωσει ο μαζοχιστης να βρει ανασα μεσα στη δυνη του και να αφησει να εκραγει μεσα απο τα βαθη του η ειλικρινεστατη πια εκφραση ΙΚΕΣΙΑΣ (το πραγματικο σημειο της απολυτης παραδοσης του) μπορει να φερει την κορυφωση και στο σαδιστη.

    Γι ργος
     
  5. sw

    sw

    Re: Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    ...η οδυνη δεν ειναι ταυτοσημο του πονου.

    Οδυνη ειναι ο ισχυρος ψυχικος πονος. Η θλιψη.

    Γι ργος
     
  6. mairaincollar

    mairaincollar Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ


    ευχαριστω για την διορθωση...
    το νοημα νομιζω πως ηταν σαφες...
    οταν κατι μας αρεσει (κατα την ταπεινη μου αποψη παντα)
    θελουμε να το ζουμε ολο πιο εντονα ολο πιο πολυ
     
  7. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    Καταραμενα pm!!! Δεν εχω αλλα!!!  
    Μιλαμε αυριο.
     
  8. cassie

    cassie Regular Member

    Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    #@72 Stalker:

    Οσον αφορα την περιπτωση της cassie,κανοντας φυσικα μονο υποθεσεις,θα ελεγα οτι διεκδικει το αποκλειστικο προνομιο να ειναι αυτος και μονο αυτος που ικανοποιει την αναγκη της(με την καυλα του),αναγκαζοντας την ετσι να συνδεσει αρρηκτα την ικανοποιηση της με τη θεληση του.Αυξανοντας την εξαρτηση της απο εκεινον.Η τακτικη του εχει πολλα κοινα στοιχεια(και οχι τυχαια,ειμαι σιγουρος) με τον ιδιοκτητη ενος σκυλου που τον μαθαινει να τρωει μονο απο το χερι του.

    Aκριβως ετσι ειναι αξιοτιμε Stalker. Περιγραψατε μια απο τις πολλες πτυχες της 24/7 M/s σχεσης που εχω την πολυτελεια να ζω...

    Οσο για το μηχανισμο του μαζοχισμου, δεν τον εχω "ψαξει" και πολυ. Το μονο που ξερω ειναι οτι ωρες-ωρες με αφηνει αφωνη και η αναγκη μου για πονο, και η καυλα που μπορει να προκαλεσει αυτος ο πονος (οχι παντα ομως, το τονιζω).

    cassie
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2011
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Re: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    Zωγράφισες..τον ερωτικό σαδισμό/μαζοχισμό με τα χρώματα κ τις σκιές μεγάλου καλλιτέχνη!!

     
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    Ακραίο αλλά άκρως απολαυστικό απο την πλευρά του σαδιστή. Αδυνατώ να πιστέψω ότι μπορεί να ερωτικοποιηθεί από την πλευρά του μαζοχιστή.

    Από τότε που ονόμασαν "gravure" τα ιαπωνικά μοντέλα δεν μπορώ να βρώ αυτή την καταπληκτική gravure με τον οδοντίατρο με την τανάλια.
     
  11. cassie

    cassie Regular Member

    Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    Ισως αυτο να βοηθησει.

    cassie
     
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Re: Απάντηση: πόνος κάθε φορά και πιο πολύ

    όταν λες "professional" τι ακριβώς εννοείς ?