Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

σκόρπιες σκέψεις και προβληματισμοί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Antigoni1997, στις 16 Ιανουαρίου 2021.

  1. χάη σας!
    5 τα ξημερώματα με την καραντίνα να μου προσφέρει το ελεύθερο, είπα να γράψω.

    παραμένω λοιπόν εδώ για τις εξαιρέσεις των εξαιρέσεων που έτυχε να γνωρίσω και για τον εαυτό μου που ξέρει πως ένα μικρό κάτι του θέλει να φωλιάσει σε αυτά τα πλαίσια.

    αλλά ειλικρινά
    τι καταφύγιο είναι όντως εδώ;
    απελευθέρωσης και έκφρασης ή συνέχισης της ήδη υπάρχουσας καταπίεσης;
    κάπου δε πρέπει να στέκεται μια αντικειμενικότα η οποία θα προφυλάσσει,
    εμένα και έσενα αντίστοιχα;

    διαβάζω σχόλια που μου δείχνουν πως ο σεξισμός καταλαγιάζει τοσο αβίαστα εδώ μέσα πίσω από το πέπλο του bdsm.
    κακόβουλες προθέσεις που κρύβονται πίσω από περίτεχνες λέξεις και περίπλοκα νοήματα,
    άτομα που βρήκαν έναν εύκολο τρόπο να ξεράσουν τον μισογυνισμο τους.

    τις λίγες φορές που διάβασα σχόλια βουτηγμένα στη ζεστή χύτρα της συνειδητότητας και της ευαισθησίας, δάκρυσα.

    φοβάμαι όμως πολύ πως υπάρχουν άτομα εδώ που προσελκύουν κοράκια. άτομα που στα μάτια μου φαίνονται αβοήθητα.
    και για να μη παρεξηγηθώ! δεν ονομάζω αβοήθητους αυτούς που εκφράζονται με υποτακτικό τρόπο.
    αυτό από μόνο του δε μου λέει τίποτα.
    αλλά το ότι σε εκλιπαρώ να με σπάσεις στο ξύλο, δε σημαίνει πως μόλις αυτό τελειώσει δεν είμαστε ίσοι όπως ήμασταν και πριν, όπως ήμασταν και κατά τη διάρκεια που ο καθένας έπαιρνε αυτό που ήθελε.
    αν μετά μου φερθείς σαν να είμαι κάτι λιγότερο απο εσένα, θα θελω εγώ να σε σπάσω στο ξύλο χωρίς να συναινέσεις.

    με προβληματίζει επίσης το πως κανείς θα εξιστορήσει την εμπειρία του, το πως θα εκφραστεί για αυτήν, το πως θα την παρουσιάσει και το πως θα παρουσιάσει τον άλλον μέσα από την κοινή τους εμπειρία.

    πραγματικά, δεν υπάρχουν πράγματα που έχετε διαβάσει εδώ μέσα ως καταστάσεις/ εμπειρίες που σας έχουν προβληματίσει;
     
    Last edited: 16 Ιανουαρίου 2021
  2. espimain

    espimain Contributor

    Τυχερούλα να τις έχετε να τις χαίρεστε.

    Όταν αυτό το μικρό μεγαλώσει μπορεί να καταλάβετε.

    Δεν είναι καταφύγιο.

    Αν δεν σας αρέσει γιατί παραμένετε; Θέλετε να διορθώσετε τα κακώς κείμενα που βλέπετε ή φαντάζεστε;

    Να που έχει και τέτοια. Έχει κι άλλα αλλά δεν τα βρήκατε ακόμη.

    Τα κοράκια λένε τα προσελκύουν τα ψοφίμια υπενίσσεστε κάτι τέτοιο;
    Εγώ τα βλέπω όταν έρχονται και κόβουν κλαδάκια για να τις φωλιές από ένα αγιόκλημα που έχω στο μπαλκόνι.
    Εσάς τι σας είχε προσελκύσει όταν ήρθατε;

    Χρειάζεται να διαβάσετε κι άλλο στο φόρουμ κάτι (πολλά) καταλάβατε λάθος.

    Για την ικανοποίηση αυτής σας της επιθυμίας, υπάρχουν πολλά λογοτεχνικά αλλά και πορνογραφικά κείμενα στα βιβλιοπωλεία όπως και στο ίντερνετ.
    Ο προβληματισμός δεν είναι κακό πράγμα.
     
    Last edited: 16 Ιανουαρίου 2021
  3. ευχαριστώ για τις αποσπασματικές σας απαντήσεις ωστόσο απάντηση στο ερώτημα που καταλήγω δε παίρνω.

    μου λέτε ελαφρά τη καρδία πως ο προβληματισμός δεν είναι κακό πράγμα ενώ στην πραγματικότητα δεν επιλέξατε ούτε να συμμεριστείτε κάποιον από αυτούς ούτε να προβληματιστείτε εξίσου, μόνο να με παραπέμψετε σε άλλες αόριστες πηγές γιατί έτσι 'θα σταματήσω να καταλαβαίνω πολλά λάθος'.

    κοινώς απαντήσατε μόνο για να αμφισβήτησετε άρα δε βοηθάτε κάπως στην προκειμένη.

    και όσον αφορά το γιατί παραμένω, παραμένω εδω και ψάχνομαι γιατί δε θέλω να τα έχω με την πίστη επειδή προβληματίζομαι σχετικά με τους πιστούς που τα πάνε καλά με την εκκλησία.
    (είμαι άθεη, απλός παραλληλισμός)
     
  4. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    χμ...;
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η Αλίκη στην χώρα των θαυμάτωνε ήταν πιο κουλ...
     
  6. δεν ήταν αυτός ο στόχος μου στην προκειμένη.
    αν δε συμμερίζεστε, πείτε την Αλίκη κουλ και αράξτε μαζί της στα γρασίδια!
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    ένα νέο μέλος καταθέτει σκέψεις και προβληματισμούς από όσα είδε μέχρι τώρα στο φόρουμ... προσωπικά με προβληματίζει η οπτική που σχημάτισε αλλά θα συμφωνήσω με τον @cadpmpc...

    @Antigoni1997 βρίσκεσαι σε ένα bdsm forum... δεν ξέρω τι περίμενες να βρεις αλλά από ό,τι είδες υπάρχει αυτό, υπάρχει και το άλλο... keep digging
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εξ αντικειμένου το κείμενό σου δεν έχει κάτι να κάνει με στόχο έτσι κι αλλιώς, ααα, η Αλίκη στέλνει τα ειλικρινή της χαιρετίσματα, να την σχωρνάς που δεν μπορεί να σου μιλήσει, τακτοποιεί τα του πικνίκ...
     
  9. ευχαριστώ για την απάντηση σας.

    γνωρίζω πλέον τι επιδιώκω να βρω απλά με ρίχνει και μου δημιουργούνται αμφιβολίες το ότι αυτό δε συνάδει με το πώς το βλέπει η πλειοψηφία.

    εν τέλει η ροή θα επέλθει βλέποντας τα πράγματα όπως ακριβώς αναφέρετε.

    χθες ήταν μια στιγμή απλώς που στάθηκα και εξέφρασα πράγματα που σκέφτομαι καιρό, για να δω εάν υπάρχουν άλλοι με ίδους προβληματισμούς.
     
  10. οκ
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Antigoni1997 έστω ότι απολαμβάνετε να οδηγείτε ένα αυτοκίνητο ή ονειρεύεστε να αποκτήσετε αυτό το αυτοκίνητο και να το οδηγείτε. Θα σας σταματούσε το γεγονός ότι υπάρχουν και μερικοί, που σε κάποιο φανάρι, θα φώναζαν "άντε να πλύνεις πιάτα!"; Θα σας άγγιζε αυτό καθόλου; Θα άλλαζε την απόλαυσή σας ή το όνειρό σας; Το γεγονός ότι γίνονται και ατυχήματα θα σας απέτρεπε; Ή θα κοιτάζατε να μάθετε πώς να μην σας συμβούν και τι πρέπει να κάνετε για αυτό;
     
  12. Brt

    Brt #ολαπολυ

      καλώς το! Ποια εμπειρία/κατάσταση σε προβλημάτισε, να στην εξηγήσουμε, να μην σε βασανίζει.

    Ως προς το πως θα εξιστορήσει κανεις την εμπειρία του, προσωπικά απλά την γράφω. Να, πήγαμε εκεί, κάναμε αυτό, περάσαμε καλά, και εις αλλά με υγεία. Γιατί αυτό να με προβληματίζει