Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

σωματικη αναπηρια και bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος paraple, στις 16 Απριλίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    Eσυ μικρο και βιαστικο μου διαβασε πιο πανω την απαντηση μου....και συμφωνω για τους διανοητικα προβληματικους.Ο ερωτισμος δεν κρινεται απο τα ποδια καποιου,ουτε η ικανοτητα του να βρεθει σε μια σχεση,ουτε η κυριαρχια του.
    (σου εχω πει οτι θα σε δαγκωσω αποψε?)
     
  2. heeler

    heeler Regular Member

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    Ξερω καλέ πολύ καλά τι λες και δεν νευρίασα με σένα, αλίμονο... Πως θα μπορούσα άλλωστε;! Με τους ηλίθιους νευριάζω...

    Αχ ναι? Γουστάρωωωωω!!!  
     
  3. zou

    zou

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    για μενα σημασια εχει να ειναι ανθρωπος ειλικρινης και ακομπλεξαριστος... απο κει και περα, αν ειναι τυφλος, κουτσος, κουλος, οτιδηποτε, δεν με απασχολει, αρκει να μην χρησιμοποιει την "ιδιαιτερη ικανοτητα" του ως μεσω "χειρισμου" των αλλων και να μην του δημιουργει κομπλεξ.
     
  4. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm


    Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

    Τα γαϊδούρια δεν ανήκουν στην ανθρώπινη ράτσα (human race) άρα δεν τίθεται θέμα ρατσισμού, πόσο μάλλον κοινωνικού.


    Rep.

    Η μόνη γραμμή που αξίζει μνείας από ολόκληρο το νήμα.
     
  5. paraple

    paraple Regular Member

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    Mε βρισκεις απολυτα συμφωνο φιλε μου.
    Η ηλιθιοτητα,δεν ειναι αναπηρια.ειναι... 

    ---------- Post added at 02:59 ---------- Previous post was at 02:38 ----------

    συνηθως ετσι ειμαστε οι πιο πολλοι,απλα λογω συνθηκων και μη προσβασιμοτητας,μενουμε στο περιθωριο και δεν μας "βλεπετε".
    οσο για τα υπολοιπα περι"ιδιαιτερων ικανοτητων" και"χειρισμου" τους....ειναι ευνοητο πως συμβαινει.
    αναπτυσονται αλλες"ικανοτητες-ιδοτητες",που ερχονται σαν "αντιβαρο" στο οποιο disalble..and become diferent able  
    συνηθως δε εχει ρολο master.. 
     
  6. zou

    zou

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm



    αληθεια? ειναι κομπλεξαρισμενοι τοσοι ανθρωποι που αθλουνται και διαπρεπουν στους ολυμπιακους αγωνες? ειναι κομπλεξαρισμενα τοσα μεγαλα μυαλα που εχουν σωματικη αναπηρια? συνηθιζω να θαυμαζω αυτους τους ανθρωπους που εχουν τεραστια δυναμη μεσα τους, ομως δεν τους διακρινω απο τους υπολοιπους. αν αξιζει καποιος ανθρωπος αξιζει γι αυτο που ειναι και οχι για το που καθεται. ικανοτητες εχουν ολοι οι ανθρωποι!
     
  7. paraple

    paraple Regular Member

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    προφανως δε καταλαβες τι ειπα,την απαντηση μου καλη μου.
    εγραψες"για μενα σημασια εχει να ειναι ανθρωπος ειλικρινης και ακομπλεξαριστος... απο κει και περα, αν ειναι τυφλος, κουτσος, κουλος, οτιδηποτε, δεν με απασχολει, αρκει να μην χρησιμοποιει την "ιδιαιτερη ικανοτητα" του ως μεσω "χειρισμου" των αλλων και να μην του δημιουργει κομπλεξ." και απαντησα¨"συνηθως ετσι ειμαστε οι πιο πολλοι,απλα λογω συνθηκων και μη προσβασιμοτητας,μενουμε στο περιθωριο και δεν μας "βλεπετε".
    οσο για τα υπολοιπα περι"ιδιαιτερων ικανοτητων" και"χειρισμου" τους....ειναι ευνοητο πως συμβαινει.
    αναπτυσονται αλλες"ικανοτητες-ιδοτητες",που ερχονται σαν "αντιβαρο" στο οποιο disalble..and become diferent able
    συνηθως δε εχει ρολο master"..

    που σημαινει φυσικα πως καθε αλλο παρα κομπλεξαριεμσνοι αισθανομαστε(αν και υπαρχει ενας σχετικος αποκελισμος λογω μη μπροσβασιμοτητας σε ολα τα μερη)....και αντιθετα εχουμε αναπτυξει"ιδιοτητες" ....και το οποιο disable το διαμορφωσαμε σε diferent able..και συνηθως ρολο master  
     
  8. zou

    zou

    Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    γιατι μου επαναλαμβανεις αυτα που ειπες? anyway...
     
  9. Elvira

    Elvira Regular Member

    Re: Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    Ε/ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια  

    Για μία εκτενέστερη απάντηση επί του θέματος θα Ε/επανέλθουμε εντός των ημερών.
     
  10. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    Οι περισσότεροι με γνωρίζετε και προσωπικά πλέον. Θα ήθελα λοιπόν να ξεκινήσω το σχόλιό μου με μια διαπίστωση αλλά και μια δημόσια ευχαριστία. Στα δύο και πλέον έτη που συμμετέχω στο φόρουμ πολλά αρνητικά υπέπεσαν στην αντίληψή μου, ποτέ όμως δεν αντιμετώπισα καχυποψία, προκατάληψη ή διακρίσεις εξαιτίας της αναπηρίας μου. Τουναντίον, βρήκα πολύ φιλική κι εγκάρδια υποδοχή, και κυρίως, την έμπρακτη εκείνη βοήθεια που μου ήταν απαραίτητη ώστε να μπορώ να συμμετάσχω σε εκδηλώσεις και συναντήσεις της κοινότητας ή μεμονωμένων μελών. Δεν θα αναφερθώ ονομαστικά σε συγκεκριμένα άτομα από φόβο μήπως αδικήσω κανέναν δια της παραλείψεως, οφείλω όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ προς όλους όσους μου προσέφεραν κατά καιρούς την συνδρομή τους.

    Τις απόψεις μου για το θέμα τις είχα εκφράσει προ διετίας σε ανάλογο νήμα και δεν έχουν μεταβληθεί σημαντικά από τότε.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/15347-bdsm-σε-συνθήκες-αναπηρίας.html

    Δεν συμφωνώ με τις ωραιοποιήσεις ορισμένων συνομιλητών που εξιδανικεύουν την κατάσταση. Η ίδια η διαβίωση σε συνθήκες αναπηρίας είναι ήδη από μόνη της αρκετά δύσκολη, πόσο μάλλον το να κάνεις BDSM όντας ταυτόχρονα ανάπηρος. Συνήθως οι καλοπροαίρετοι αλλά αδαείς τρίτοι αναφέρονται στη δύναμη του μυαλού ως αντιστάθμισμα στη σωματική μειονεξία και νομίζουν ότι ξεμπέρδεψαν.

    Για να παραφράσω τον Σαίξπηρ σε… Σεξ Πυρ:
    Θα προτιμούσα να κάθομαι σ’ ασάλιωτο στραπόν μεγάλου μεγέθους παρά σ’ αυτόν τον «θρόνο» που μου έταξαν οι μοίρες…  

    Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα. Τα προβλήματα αρχίζουν να εμφανίζονται ακριβώς τη στιγμή που το μυαλό φαντασιώνεται καταστάσεις που το σώμα αδυνατεί να υλοποιήσει. Πως γεφυρώνεις το χάσμα ανάμεσα στο «θέλω» και το «μπορώ»; Απλό παράδειγμα: είμαι τετραπληγικός και μου αρέσει το δέσιμο κι ειδικά το shibari. Πως θα δέσω και θα λύσω την υποτακτική; Με τη δύναμη του μυαλού; Τηλεπαθητικά δηλαδή; Στο σημείο αυτό ανακύπτει η ανάγκη συμβιβασμών οι οποίοι με τη σειρά τους εγείρουν άλλα διλήμματα. Γιατί πολύ εύκολα η αλεπού κάνει κρεμαστάρια όσα δεν φτάνει, πως όμως θα πείσει και τον ερωτικό της σύντροφο να μην αναζητήσει αλλού τα ζουμερά σταφύλια που εκείνη δεν μπορεί να του προσφέρει;

    Φυσικά, αυτονόητο είναι πως το μέγεθος της απόκλισης μεταξύ εφικτού κι επιθυμητού ποικίλει ανάλογα με τον βαθμό και τη σοβαρότητα της αναπηρίας. Και βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δύσκολο δεν σημαίνει αναγκαστικά κι ακατόρθωτο και πως ακριβώς η υπερπήδηση της δυσκολίας είναι αυτή που συχνά δίνει νόημα κι ιδιαίτερη ένταση στην απόλαυση της επιτυχίας.
     
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    Πάρε λευκή επιταγή και βάλε όσα ρεπ θέλεις, κάθε φορά που γράφεις σε θαυμάζω όλο και περισσότερο. Χαίρομαι που δεν πατάς στα σύννεφα αλλά στην γη!!!
     
  12. paraple

    paraple Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: σωματικη αναπηρια και bdsm

    και οπως αναφερω στην...υπογραφη μου"there is not disabled but differently abled"