Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

τι Δεν είΝαι BDSM;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 23 Ιουνίου 2016.

  1. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Θα μπορούσες να το αναλύσεις αυτο;
    Και για τις δυο παραμετρους που αναφερεις.
    Ευχαριστω.
     
  2. zeusgr

    zeusgr Guest

    https://el.wikipedia.org/wiki/BDSM
    Ο όρος BDSM είναι ένα σύνθετο αρκτικόλεξο που αντιπροσωπεύει τις έξι αγγλικές λέξεις "Bondage, Discipline, Dominance, Submission, Sadism, and Masochism", οι οποίες μεταφράζονται σε δυάδες ως "Δεσμά & Πειθαρχία" (B/D), "Κυριαρχία & Υποταγή" (D/S) , "Σαδισμός & Μαζοχισμός" (S/M).

    Αν λειπει κατι απο αυτα δεν ειναι bdsm ειναι κατι αλλο, ειναι πολυ συγκεκριμενες οι λεξεις που αντιπροσωπευουν αυτα τα αρχικα ....
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Γουί κόουτ άουρ μάνι... γέα..!
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    κρατώ μόνο την πρώτη λέξη.
    Ακριβώς τίποτε δεν μπορεί να πει η να μην πει ότι είναι η δεν είναι bdsm όταν μιλάμε για ατομικότητα.
    τα υπόλοιπα τα αφήνω στην άκρη μιας που προσωπικά γνωρίζεις καλα πως ειδικά για εμένα είναι φαμφάρες για να μακρενουμε ρόλους.
    την καλημέρα μου αγαπητέ.
    καλός ο μαιδανος αλλα δεν ταιριάζει σε ολα τα φαγητά  
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    μπορεις να μου αναπτύξεις το σκεπτικό σου για να το κατανοήσω καλύτερα;
     
  6. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    η παραδοση του ελεγχου ειναι το στοιχειο το οποιο καλυπτει και τις δυο περιπτωσεις και την υποτακτικη και την σκλαβα.
    Χωρις παραδοση του ελεγχου και στις δυο περιπτωσεις δεν προκειται να ειναι d/s ειναι μια αλλη σχεση σιγουρα αλλα οχι d/s και πόσω μαλλον s/m.
    Η διαφοροποιηση αναμεσα στο υποτακτικη και σκλαβα δεν γινεται στην παραδοση του ελεγχου και πιο συγκεκριμενα του ολοκληρωτικου ελεγχου
    αλλα στην υποταγη του ατομου. Πχ εχεις μια σκλαβα και μια υποτακτικη δεμενες και τις μαστιγωνεις. Εχεις τον ιδιο ελεγχο και στις δυο και πονας το ιδιο και τις δυο η διαφορα ειναι οτι η σκλαβα δεχεται λογω της υποταγης της να βρισκεται σε αυτη την θεση, η υποτακτικη δεν εχει αναγκη την υποταγη για να ειναι σ᾽αυτη την θεση, αλλωστε εκεινη μπορει να βγει απο αυτη τη θεση, η σκλαβα δεν μπορει, δεν εχει την επιλογη και αυτο το υπαγορευει η εκφραση της υποταγης, οχι η παραδοση του ελεγχου.

    * @Justmeandme και για σενα. Παρακαλω.
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    θα διαφωνήσω μόνο προς την χρήση των λέξεων.
    προσωπικά θα άλλαζα την υποταγή με την παράδοση ελέγχου. Και εξηγώ.
    το κοινό σημείο μιας μποτομ μιας υποτακτικής αλλα και μιας σκλάβας είναι η ανάγκη τους για υποταγή.
    αυτο που κάνει τα τρία στάτους να ξεχωριζουν είναι η παράδοση ελέγχου.
    δλδ νια μποτομ θα παραδώσει τον έλεγχο μόνο μέσα στη συνεδρία.
    η υποτακτική θα παραδώσει τον έλεγχο πέραν της συνεδρίας και σε κάποια κομμάτια της καθημερινότητας της που εκείνη επιθυμεί.
    η σκλάβα θα παραδώσει τον πλήρη έλεγχο για τα πάντα χωρίς να έχει λόγο για το οτιδήποτε.
    πέραν αυτών δεν διαφωνώ σε τίποτα
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εξίσου αγαπητή, έχετε δίκιο, ο μαϊντανός δεν πάει μέχρι και στον καφέ. Ισχύει και για σας αυτό, όχι μόνο για μένα.
    Το λοιπόν, αν τα λόγια μου σας ενόχλησαν για κάποιο λόγο, το γνωρίζετε μονάχα εσείς. Εγώ για μένα μιλάω και για κανέναν άλλο/η.
    Για μένα - ξανά - bdsm δίχως την παραμικρή φυσική επαφή, bdsm δεν είναι. Καλύτερα, είναι αέρας κοπανιστός από κάθε άποψη, δλδ, δεν είναι ούτε bdsm, ούτε βανίλλια.
    Αν για κάποιους/ες είναι bdsm, μια φωνή ή μια φιγούρα σε μια οθόνη ( μπορεί και κάποιος/α του/της οποίου/ας δεν γνωρίζουμε καν τη μούρη σε φώτο ) , ή μια αράδα λέξεις που λέει "κάνε αυτό, κάνε τ' άλλο".
    Χαρά και πανηγύρι τους, σε μένα ειλικρινά δεν καίγεται καρφάκι. Αλλά επιτρέπεις να μην τ΄ονομάζω bdsm, ούτε να το γούσταρα για την δική μου πάρτη.

    Υ.Γ.

    Πολλές καλημέρες.  
     
  9. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Η διαφορα μας ειναι στο σημειο οτι η υποταγη ειναι αναγκη. Θεωρω την υποταγη, επιθυμια, χαρακτηριστικο ανθρωπου αλλα οχι αναγκη.
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    χαίρομαι που πάντα ερχόμαστε σε συμφωνία...  
     
  11. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    να ρωτησω κατι και εγω απο την στιγμη που μια/ενας γινει Σκλαβα/σκλαβος ..... εχει safeword ?
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    και να που τώρα παίζουμεμε τις λέξεις.
    ας είναι.
    θεωρείς λοιπόν πως η επιθυμία δεν είναι ανάγκη;
    οσο για το ότι η υποταγή είναι χαρακτηριστικό ανθρώπου δεν θα ήθελα να το αναπτύξω μιας που δεν αφορά το παρόν νήμα.