Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

τροποι τιμωριας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Fetish' που ξεκίνησε από το μέλος bitchs, στις 19 Ιανουαρίου 2007.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν κατάλαβες πως δεν μπορείς να «τιμωρείς» κάποιον που για τις πράξεις του είσαι «υπεύθυνος» εσύ.
     
  2. TangoHotel

    TangoHotel New Member

    Και σκλαβα/σκλαβος και Αφεντης/ντρα και πολλα αλλα τοτε ειναι λαθος. Σαν vanilla μπορει να εννοεις το ιδιο οταν λες "τι θα σου κανω μανα μου", για καποιον lifestyler ομως αποδυναμωνεται η εννοια του ετσι. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Είναι;
     
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Οταν ομως μια πραξη δεν εκτελειται συμφωνα με την υπευθυνοτητα και την αναλογη συμπεριφορα που εχει λαβει αναλογα με την εκπαιδευση της δεν τιμωρεις?
     
  5. TangoHotel

    TangoHotel New Member

    Αυτο δεν το καταλαβα πραγματι, γιατι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Τον εαυτό σου; Βέβαια τον τιμωρείς.

    Υ.Γ. Μπορεί να μην είμαι ακριβολόγος. Αλλά μ΄ αρέσει να παίζω.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Προσωπικά θέλω να πιστεύω πως οι λέξεις χρησιμοποιούνται αλληγορικά.

    Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι πως ο καθένας τις χρησιμοποιεί όπως νομίζει.
    Ή ίσως δεν θα ήταν πρόβλημα, αν δεν πίστευε πως μόνο ο ίδιος έχει δίκιο...

    Βλέπεις, ποτέ δεν υπήρξαν σαφείς ορισμοί γι’ αυτές και μάλλον ούτε θα υπάρξουν.
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Στον κόσμο, έξω από τις d/s σχέσεις ναι έτσι είναι. Μέσα σε αυτές είναι;


    Υ.Γ. Μην ξεχνάτε πως εγώ απλά είμαι ένας ανωμαλιάρης ( perv βαρβαριστί ) Φαντάζομαι πως η δική σας άποψη βαρύνει περισσότερο από την δική μου. Θα ήθελα να την ακούσω.
     
  9. TangoHotel

    TangoHotel New Member

    Νομιζω ειναι απλο, βγαζεις απο το μυαλο σου οτιδηποτε εχει σχεση με αυτα που καταδικαζει η Διεθνης Αμνηστια, προσθετεις αισθησιασμο και ιδρωτα, και εχεις μια υγιη οπτικη.Εχω δικιο μονο για τον εαυτο μου με την επιφυλαξη να το αλλαζω οποτε θελω χωρις προειδοποιηση.



    Κατι τετοιες αποψεις γκετοποιουν απολυτα φυσιολογικες σεξουαλικες εκφανσεις οπως και το BDSM, για να μη πω οτι τουλαχιστον προσδιοριζουν καποιον ακαταλληλο να καθοδηγει, μετα συγχωρησεως, τιποτε προσωπικο. Ισως να υπαρχει κατι αλλο που να λεγεται DADASM, απο το νταντα δηλαδη, και δεν το ξερω, τοτε εκει ισως η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι αρνητικη, αλλα μου ειναι αδιαφορο.
     
    Last edited: 2 Μαϊου 2008
  10. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Θα πω αυτο και θα κλεισω.Δεν σημαινει οτι επειδη εισαι σε μια D/s σχεση μπορεις να ελεγχεις τον αλλον 100% 24'7.Και λαθη θα κανει και θα ξεχασει καποι στιγμη την εκπαιδευση του χαριν συναισθηματων και αλλα πολλα.Εκει ειναι το D/s για μενα.Να ξερεις να ξεχωριζεις την διαφορα του λαθους λογω "ανωτερας βιας" και του λαθους με καποιο σκοπο.
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν διαφωνώ μόνο που αν πρόσεξες δεν ήταν άποψη αλλά ερώτηση. Το αντιπαρέρχομαι πάντως.

    Δεν διαφωνώ λοιπόν. Πολύ πιθανόν να το γκετοποιούν και να το οδηγούν στο περιθώριο.
    Αυτό με το Νταντά δεν το είχα ομολογώ σκεφτεί, θα το ερευνήσω όμως.

    Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα όμως, το οποίο δεν απαντήθηκε τουλάχιστον επαρκώς. Ποια είναι η θέση της τιμωρίας στο bdsm;
    Ποιος τιμωρεί ποιόν και για ποιο λόγο;
    Θα επιθυμούσα να ακριβολογούμε στους ορισμούς μας , διαφορετικά μπορεί να μην γκετοποιούμε το bdsm αλλά να το γελοιοποιούμε.
     
  12. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: τροποι τιμωριας

    @Χάινριχ_φον_Κλάιστ
    Ορισμό ζήτησες. Ιδού: "Η τιμωρία είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να αλλάξει μια λάθος συμπεριφορά/στάση της υποτακτικής, που είναι τελικώς οδυνηρή γι αυτήν (η συμπεριφορά/στάση εννοώ), πιο οδυνηρή δηλαδή απ την τιμωρία."