Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

10 Kανόνες για submissives

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος miranda, στις 28 Μαϊου 2005.

  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δηλαδή η μαριγούλα από την άνω ραχούλα που ονειρεύεται τον μήτσο Άνδρα και Αφέντη της ζωής της και του λέει δώσε μου δυο χαστούκια μήτσο μ, και αυτός της τα δίνει, χτύπα μου και το κωλαράκι μήτσο μ, κι αυτός της το χτυπάει, καυλώνουν και οι δύο και πηδιούνται και του λέει ναι Αφέντη μου έτσι κάνε με ότι θες κάνε με δικιά σου έχει βρει τον Αφέντη της ζωής της και αυτό είναι bdsm αφού η μαριγούλα και τον υπηρετεί και τις επιθυμίες της καλύπτει (και τον έχει σήκω κάτσε με τον τρόπο της).

    Με συγχωρείτε αλλά δεν διέκρινα καμία ανάλυση κανενός μηχανισμού.
    Αν η υποταγή υπήρχε επειδή η υποτακτική αισθάνεται καλά προσφέροντας την σε κάποιον τότε θα την προσέφερε στον οποιοδήποτε, κάτι το οποίο συχνά συμβαίνει από υ που είναι ή αισθάνονται έρμαια καθοδηγούμενα από τέτοια παραδείγματα του νήματος και καταλήγουν να νομίζουν πως υπηρετούν τον Έναν ενώ απλά υποκύπτουν στις ίδιες τους τις επιθυμίες.

    Προσωπικές απόψεις by the way...
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Διαβάζοντας αυτά που λέει το λινκ της Βικιπαίδεια, που δόθηκε σαν τεκμηρίωση της εγκυρότητας των κανόνων, καταλαβαίνει κάποιος ότι η Society of Janus είναι μια εταιρία που ίδρυσαν φεμινίστριες λεσβίες οι οποίες αρέσκονταν στο S/m.
    Αυτή η εταιρία συστάθηκε το 1978 για ένα χρόνο και μετά κομματιάστηκε, έγραψε και κανόνες, σιγά τους κανόνες και σιγά στην σοβαρότητα και σημασία τους.
    Όταν η Ιστορία της Ο έχει γραφτεί το 1954, χωρίς να έχει κανόνες, περιγράφοντας όμως συμπεριφορές και πρακτικές S/m αλλά με σαφείς αναφορές σε σχέσεις Κυριαρχίας – υποταγής, τι να σου κάνει η Society of Janus;

    Μια χαρά τα λέει η @snoopy
     
  3. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    Όταν έγραφα οτι εδώ μέσα έχετε ταυτίσει το BDSM με το D/s - Μ/s πέσατε να με φάτε και η άλλη μου ζητούσε παραδείγματα. E νατα.

    Φυσικά και είναι BDSM, αν αυτοί που συμμετέχουν πιστεύουν πως είναι. Δεν θα μας ζητήσουν και την άδεια.
     
  4. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Καπου εδω νομίζω πως θα σταματησω την ανταλλγή απόψεων. Η κυρα Μαρηιγούλα είναι πιο αρμόδια να σας απαντήσει τι κανει με τον Μήτσο...

    Και κλείνω με ενα ρητορικό ερώτημα πιστεύετε πραγματικά πως υπάρχει κάποια υπό που κάνει οτι και αν κάνει χωρίς να βρίσκει ευχαρίστηση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε αυτό που κάνει?
    ΑΝ ναι τότε οι απόψεις μας απέχουν παρασαγκας.
     
  5. eeny-meeny-miny-moe

    eeny-meeny-miny-moe *don't blink*

    Θα μείνω σε αυτό για να πω ότι οι απόψεις που γράφουμε δεν έχουν μονο ως παραλήπτη το συνομιλητή μας, αλλά όλους όσους τις διαβάζουν.
    Και πολλοί από αυτούς που τις διαβάζουν τις βρίσκουν τραγικά ενδιαφέρουσες.
     
  6. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    Ξαναδιάβασε τι διάβασες μπας και καταλάβεις τι διαβάζεις αυτή τη φορά.
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Είναι κυριαρχία με μια εσσανς κωλοφαρδιας.
     
  8. eeny-meeny-miny-moe

    eeny-meeny-miny-moe *don't blink*

    Ναι ισχύει. Είναι ρίσκο.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Στο χέρι σας είναι να μην συμβαίνει, εφόσον το βλέπετε μόνον έτσι και δεν είστε διατεθειμένη να το δείτε από οποιαδήποτε άλλη άποψη. Δεν θέλησα να σας προσβάλω. Συζήτησα μαζί σας γιατί τόσο έντονη απόρριψη επί της αρχής, γιατί αν απλά δεν σας άρεσε ως πρακτική δεν σας ανάγκασε κανείς να την ακολουθήσετε, ένα νήμα ή μάλλον δύο ανάμεσα σε εκατοντάδες είναι, στην πραγματικότητα.

    Άλλωστε, στο κομμάτι που κρατήσατε δεν μιλάει για D/s γενικώς και αορίστως αλλά για σκηνή
    και αυτό, κατά τη γνώμη μου, τα λέει όλα.

    Νομίζω ότι φαίνεται για ποιο λόγο "παροτρύνει ανθρώπους", για να μπορέσουν να συνεννοηθούν, να παίξουν όμορφα και να απολαύσουν το κάνει. Και με αυτά που προτείνει μειώνει αρκετά την πιθανότητα των "επίδοξων Κ" και κάθε άλλο παρά έρμαια κάνει τα υ, ίσα ίσα, τα βοηθά να ελέγχουν την συμπεριφορά τους και να αναγνωρίζουν πού πηγαίνουν και τι ζητούν. Στο χέρι του κάθε υ είναι και αυτό, να μην ταλαιπωρηθεί με "επίδοξο Κ" με την κακή έννοια.

    Κλείνοντας, ασφαλώς οι όποιοι κανόνες δεν είναι το όλον, αλίμονο, ασφαλώς είναι στο χέρι του Κ να επιλέξει να κινηθεί διαφορετικά αν και νομίζω ότι αυτό το κάνουν Κ που γνωρίζουν πάρα πολύ καλά πώς μπορούν να τους υπερβούν, αλλά από αυτό μέχρι να θεωρούνται γελοία, κείμενα που απλά βοηθούν ένα υ, στην προκειμένη, να αναλάβει την ευθύνη των επιλογών του, βρίσκω ότι υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση.
     
  10. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @gaby_m δε θα αναλωθώ μπαίνοντας στο τρυπάκι που επιχειρείτε να με βάλετε κάνοντας την τρίχα τριχιά, λυπάμαι.
    Σας είπα εξ αρχής πως δεν επιχειρώ να αποδείξω ποιος την έχει μεγαλύτερη αλλά κρινω ως έχω κάθε δικαίωμα αυτό που διάβασα. Και το κρίνω όπως μου αρέσει και ταιριάζει σε μένα.
    Δε γνωρίζω αν παραφράζετε το κείμενο όπως σας βολευει η αν αυτό που ισχυρίζεστε θέλετε να δείτε. Δικαίωμα σας. Μη μου λέτε όμως πως να το δω εγώ . Αν κατά τη γνώμη σας η τόσο υποτακτική συμπεριφορά προς κάθε επίδοξο Κ θεωρείται θεμιτή και τόσο όμορφη όσο προσπαθείτε να την παρουσιάσετε λυπάμαι αλλά έχω πολύ διαφορετική άποψη και θα την εκφράζω εφόσον το επιθυμώ. Επίσης η προσπάθειά σας να βαπτίσετε την ονομασία που ήδη εδώθει "κανόνες για υ" σε συμβουλές καλων πράξεων δεν ξέρω που αποσκοπεί, ξέρω σίγουρα όμως τη διαφορά τους.

    Καλή συνέχεια εύχομαι
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτό που νομίζω ότι εννοεί η @gaby_m -αν κάνω λάθος διόρθωσέ με- είναι ότι οι "κανόνες" που αναφέρονται δεν είναι νόμοι γραμμένοι στην πέτρα αλλά περισσότερο συμβουλές/οδηγίες προς τους νεοεισερχόμενους.

    Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει κατά τα περιεχόμενα της κεφαλής του.
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Σαν πολλά δεν μου αποδίδετε, @snoopy; Κατά τα λοιπά, είστε σίγουρη ότι δεν είναι εντελώς υποκειμενική η προσέγγισή σας σε ένα κείμενο που μπορούν να διαβάσουν όλοι σε όλον τον κόσμο και δεν νομίζω ότι το έχουν θεωρήσει γενικά αποπροσανατολιστικό; Γράφει ξεκάθαρα ότι αναφέρεται σε σκηνή αυτό που πηγαίνετε να κάνετε παντιέρα. Σάμπως λέει ψέματα, άλλωστε;

    Καλή συνέχεια επίσης.