Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

10 Kανόνες για submissives

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος miranda, στις 28 Μαϊου 2005.

  1. eeny-meeny-miny-moe

    eeny-meeny-miny-moe *don't blink*

    ..προς τους νεοεισερχόμενους σε μια συγκεκριμένη ομάδα, επίσης.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    οι κανόνες, κατά κανόνα  , είναι διαπιστώσεις από παρατήρηση. οι επινοημένοι ονομάζονται κανονισμοί, και είναι αυθαίρετοι.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εκτός ότι η μουτρωμένη γκρινιούλα σας είναι διασκεδαστικότατη, η άλλη τώρα βεβαιώθηκε ότι έχετε και δυσκολίες κατανόησης κειμένου: έκπληξη, το παράδειγμα της @snoopy λέει τελείως άλλα από αυτά που καταλάβατε. Και μπορεί και να περιέχει ίχνη σαρκασμού.
    Αλλά δεν πειράζει. Όπου φτάσει ο καθένας.  
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Για έναν υποθετικό Κ λέτε ότι μπορεί το θέλω του να είναι να μην φέρνει αντίρρηση σε τίποτα; Ο Κ να μην φέρνει αντίρρηση σε τίποτα ή να μην του φέρνει το υ αντίρρηση σε τίποτα; Γιατί δεν είμαι σίγουρη αν σας έχω καταλάβει. Γιατί αν λέτε το πρώτο, ο Κ που δεν φέρνει αντίρρηση σε τίποτα δεν λαβαίνει από το υ το παραμικρό, δεν κατισχύει, δεν κυριαρχεί ποτέ των ποτών και φαντάζομαι ότι η wannabe υ που πλησίασε αυτό το Κ και του φέρθηκε, ενδεχομένως, όπως διάβασε στο νήμα τούτο, φεύγει κακήν κακώς γιατί αυτή να υποταχτεί ήθελε και αντί για αυτό πήρε συμφωνία με όλα, που ποιο υ θέλει τέτοιο πράγμα;

    Αν στα ενδιαφέροντα και στα γούστα ενός πετυχημένου ζευγαριού δεν περιλαμβάνεται η κατίσχυση, η κυριαρχία και η υποταγή που έρχεται από την κατίσχυση, το πετυχημένο αυτό ζευγάρι δεν κάνει BDSM.

    Είναι πάρα πολύ απαραίτητο να ξεκαθαριστούν ορισμένα πράγματα και όχι με αφορμή ένα νήμα προ αμνημόνευτων μιας άλλης κουλτούρας που η ίδια διατείνεται ότι τηρεί κάποιους κανόνες και από κοντά δεν την ξέρει κανένας να βγάζουμε λογικές που δεν έχουν καμία σχέση με το BDSM.

    Αλίμονο αν ο Κ αποδεχόταν παθητικά την ικανοποίηση των επιθυμιών εκείνων της υποτακτικής που συμπίπτουν ή συμπληρώνουν τις δικές του! Αλίμονο αν το έκανε αυτό από φόβο μην την κακοποιήσει. Όχι κύριε! Ο Κ δεν μπορεί να αποφύγει να κατισχύσει της υποτακτικής - που επέλεξε για να κατισχύσει - και προφανώς δεν την κακοποιεί κατισχύοντας. Αλλιώς, χωρίς τον Κ να ενεργεί δεν έχουμε το παραμικρό BDSM, δεν έχουμε ούτε BDSM ούτε κουβέντα για BDSM.

    Είναι κάτι που προσφέρεται η υποταγή; Και πού ξέρει η υποτακτική τι να "προσφέρει" στον Κ; Είναι ο Κ που περιμένει να του προσφέρει η υποτακτική την υποταγή της και ως τότε δεν φέρνει αντίρρηση σε τίποτα, όπως μας λέτε παραπάνω;

    Η υποταγή της υποτακτικής προκύπτει από την κατισχυτική δράση του Κυρίαρχου και η υποτακτική τότε δεν αισθάνεται καλά, αισθάνεται ευτυχισμένη με τον μόνο τρόπο και το μόνο πρόσωπο που μπορεί να την κάνει ευτυχισμένη. Γιατί η υποτακτική, από το κεφάλι της, δεν μπορεί να κάνει τον Κ ευτυχισμένο. Ο Κυρίαρχος, με την δράση του, μπορεί να κάνει την επίδοξη υποτακτική και υποτακτική και ευτυχισμένη. Αυτό δεν το εξασφαλίζουν οι δέκα κανόνες, είναι μάλλον εκτός ύλης για την Society of Janus, για κάποιον δικό της λόγο, για όποιον λόγο και αν το κάνει, που λέτε και εσείς, συνήθως αυτός ο λόγος έχει να κάνει με το ότι διαβάζουν και άσχετοι. Σε κάθε περίπτωση, είναι και πάρα πολύ προσωπικό του κάθε Κ το πώς γίνεται. Αλλά χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτα.

    Ότι δεν είναι κακοποίηση εξασφαλίζεται από την επίγνωση του Κ ότι μπορεί η κατισχυτική του δράση να μην γίνει αποδεκτή από μια συγκεκριμένη επίδοξη υποτακτική.

    Αν δεν την έχει υποτάξει ο Μήτσος, τι να πει η έρμη η Μαριγούλα, ξέρει τι να πει;

    Βρίσκει τεράστια και μοναδική ευχαρίστηση ακόμα και κάνοντας πράγματα που είχε ορκιστεί ποτέ στη ζωή της να μην κάνει. Με την προϋπόθεση ότι έχει υποταχτεί. Και δεν υποτάσσεται αν κάποιος περιμένει να του προσφέρει η υποτακτική την υποταγή της. Δεν υποτάσσεται διόλου έτσι!
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2021
  5. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    Δηλαδή δεν θα φτάσω ποτέ στο ανώτερο επίπεδο διαφώτισης της σνούπι και του εσπιμειν που ξέρουν καλύτερα από τις φεμινίστριες λεσβίες? Το λες και πρόοδο.

    Πως με πετσοκόβετε έτσι βρε κάθε φορά  
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Για εσένα υπάρχει πάντα και η Mistress Scarlet, θα σου μάθει και το vanilla time.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Αν θες να είσαι «φεμινίστρια λεσβία» δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για εσένα.
    Σωστά απευθύνεσαι σε αυτές και ακολουθείς τους κανόνες τους.
    Εγώ από τέτοια δεν κατέχω αφού.
     
  8. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Μια χαρά το καταφέρνετε και μόνος το πετσόκομά σας.
     
  9. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    RACK
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Eh, αν αυτό καταλάβατε απ' όσα είπα δεν θα το' λεγα και πρόοδο...
    Καλή καρδιά.
     
  11. RAIN

    RAIN nefelibata

    Για μένα σε αυτό το νήμα όλα τα λεφτά είναι το παρακάτω.

     
  12. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ο δαίμων του πληκτρολογίου. "Για εκείνον μπορει τοθελω του είναι να μην φέρνει αντιρηση σε τίποτε και..." = "Για εκείνον μπορεί το θέλω του είναι να μην ΤΟΥ φέρνει αντίρρηση σε τίποτε και..."

    Δηλαδή όλοι οι kinksters για να μην επεκταθώ δεν κάνουν BDSM? Στο BDSM υπάρχει ή "κατίσχυση" ή τίποτε. Υπάρχουν ένα σωρό ενδιάμεσα στάδια. Θα συμφωνήσω όμως πως η ύπαρξη d/s εστω και κατ ελάχιστο είναι απαραίτητη.

    Κάντε το ποιο συγκεκριμένο να καταλάβω σε τι αναφέρεστε και να το συζητήσουμε.

    Δεν θυμάμαι να έχω πει πουθενά κάτι τέτοιο. Εγω δεν είπα πουθενά πως πρέπει να αλλάξει απόψεις συνήθειες και θέλω!!!!

    Και ποιος του το ζήτησε αυτό? Ποιος είπε πως ο κύριος δεν θα κάνει τίποτε? Ποιος είπε πως ο κύριος δεν θα ζητάει αυτα που θέλει. Αυτό που ελέχθη είναι πως η υποτακτική ψάχνοντας για κύριο πρέπει να να κοιτάει τα δικά του θέλω να συμβαδίζουν με τις δικές της ανάγκες. ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οι ανάγκες της μπορεί να είναι να την οδηγεί συνεχώς στα όρια της. Αλλά πρέπει να ταιριάζουν με τις δικές του. Nuance... (για τους γαλλομαθείς της παρέας)
    Από την άλλη αυτό το "που επέλεξε για να κατισχύσει" είναι πολύ ρομαντικό αλλά «it takes two to tango. ΑΝ η άλλη δεν θέλει τον κώλο κάτω να βαράει...

    Αυτα είναι δικά σας αυθαίρετα συμπεράσματα. Αλλά φυσικά και πρέπει να ξέρει με ποιον μπλέκει. Φυσικά και πρέπει να υπάρξει περίοδος αναγνώρισης εκατέρωθεν. Η υποταγή στα θέλω κάποιου είναι πολύ σημαντικό και σοβαρό πράγμα. Δεν είναι παιγνίδι για το παίρνει καποιος στα αστεία. Αν βεβαίως δεν θελοει κάποιος να βρεθεί προ εκπλήξεων. Συνήθως δυσάρεστων.

    Μέχρι να πέσει η υποτακτική στον μ... . Και τέτοια έχουμε ουκ ολίγα παραδείγματα στην ελληνική "σκηνή". Οχι λοιπόν.Η υποτακτική καλά θα κάνει να μην πέφτει με τα μούτρα κάπου χωρίς έχει τσεκάρει αν έχει βράχια από κάτω. Η συμβουλή μου προς όλες τις υποτακτικές είναι πάρτε το χρόνο σας να γνωρίσετε το υποψήφιο Κ σας. Και φροντίστε να έχετε ομοειδή ή συμπληρωματικά γούστα, ενδιαφέροντα ακόμα και πολιτικές απόψεις.


    Να ρωτήσετε την Μαριγούλα. Δεν ασχολούμαι με Μαριγούλες και δεν ξέρω.


    Φυσικά και την υποταγή της την προσφέρει μια υποτακτική στον κύριο της για του λόγους που αυτή θεωρεί πως θέλει. Είπαμε δεν ζούμε στην Λουιζιάνα του 1800.
    Αλλα κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν είναι όλες οι υποτακτικές το ίδιο και δεν είναι όλες οι σχέσεις M/s. Ούτε πρέπει σώνει και ντε να είναι.

    Και κλείνω αυτή την κουβέντα με άλλη μια ρητορική ερώτηση (γιατί δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος αυτές τις μέρες).
    «Αν ξέρατε πως ο Κυριος που θέλει να σας κατισχύσει, είναι ζωόφιλος και αρέσκεται σε παιγνίδια με ζώα, βάζοντας την υποτακτική του να "παίζει" με τον Ντορή το γαϊδουράκι του... θα υποτασσόσαστε ποτέ σε αυτόν?»
    Ολοι έχουμε όρια και ταμπού απλώς δεν έχουμε όλοι τα ίδια.
     
    Last edited: 11 Σεπτεμβρίου 2021