Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

2 Eρωτήσεις για τις Κυρίες της κοινότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος peterpan, στις 11 Οκτωβρίου 2006.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Εγώ δεν έχω πρόβλημα να με παραχωρήσει η Κυρία σε μια άλλη. Παίρνουμε σα δεδομένο ότι είμαι σκλάβος της και ότι είμαι ερωτευμένος μαζί της. Τότε τα "θέλω" μου ταυτίζονται με τα δικά της ή για να ακριβολογούμε,τα "θέλω" μου απλά δεν υπάρχουν, υπάρχουν μόνο τα δικά της. Αν πάτε στο νήμα "Σκλάβα σαν αντικείμενο", εκεί έχου εκφραστεί κάποιες απόψεις περί αυτού, άλλο αν έχει ξεστρατίσει αυτό το νήμα από το θέμα του.

    Άρα η απάντησή μου είναι ΝΑΙ και στα δύο αν συμφωνεί και διατάσσει η Κυρία μου,αν όχι τότε ΟΧΙ ή επιμέρους ΝΑΙ. Αυτός είναι για μένα ο σωστός σκλάβος. Κάνει αυτό που η Κυρία του θέλει με τον πιο καλό τρόπο, σα να ήταν Αυτή όταν το κάνει με μια άλλη, στην οποία τον έχουν δανείσει.
     
  2. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: 2 Eρωτήσεις για τις Κυρίες της κοινότητας

    Τα ΘΕΛΩ ΜΟΥ σε όποια αρεσουν.

    Οι αξίωσεις που θα εχουν απο μένα θα είναι αυτές που τους αξίζουν σε κάθε περίπτωση.

    Ευκολα θα τις κερδίσουν, εύκολα και θα τις χάσουν.

    Τελος.
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Re: 2 Eρωτήσεις για τις Κυρίες της κοινότητας

    LoL
     
  4. Παρατηρώ μια θεμελιώδη διαφορά, με βάση το thread,
    σχετικά με τις διαφορές στα δίπολα Femdom-malesub, Maledom-femsub
    (μιλάω πάντα για Ελλάδα)

    Προσέχτε είναι σημαντικό: Μaledom-femsub
    Oι γυναίκες subs δεν δίνονται στον οποιοδήποτε παρά μόνο σε Έναν, έχουν δε μια μαχητικότητα και αποφασιστηκότητα ιδιάζουσα, ενώ οι περισσότερες είναι ιδιοκτησίες ανθρώπων που τις αγαπούν (βαθύτατα πολλές φορές) και τις φροντίζουν (με τον τρόπο τους). Πουθενά δε οι Doms (πέραν μερικών στα όρια της παράνοιας) δεν εκστομίζουνε με ευκολία λέξεις όπως: Σκουλίκια υποτακτικές, Είμεθα Ανώτεροι από τη φύση ως άνδρες και άλλα κουλά. Ακόμα και η βία τους εκπέμπει θέρμη στο βάθος. Σπάνια ακούς παράπονα.


    Femdom-malesub
    Oι άντρες υπό τρέχουνε και δεν φτάνουνε, με το καλημέρα σας, στην 1η αγνωστη πέφτουνε στα 4 και αρχίζουνε παρακαλετά και άλλα κουλά περι Ανωτερότητας της Γυναίκας. Οι Αφέντρες το πέρνουνε πάνω τους και μοστράρουνε σαν παγώνια και αντί για σχέση και εκπαιδευση το ρίχνουνε στο αλλαξοκώλικι (το βαφτήσανε και αρετή), την αγοραπολησία, μετονομάζουνε σκλάβο τον 1ο ποδολάγνο που τρέχει σαν σκύλος. Κοινώς ΕΚΜΕΤΑΛΑ. Η βια τους αποπνέει ψύχρα, μίσος και απωθημένο - ένα ρυπαρός υπόνομος διακοσμημένος με μωβ τούλι και λύκρα, πατσουλί που δεν καταφέρνει να κρίψει τη μπόχα. Πολλά παράπονα από όλες τις πλευρές. Αποτυχημένες σχέσεις (υποκινούμενες ή όχι), χλευασμοί, εκβιασμοί, κανένα σέβας μέσα από μια σχέση που στην τελική πρέπει να αλληλοσυμπληρώνει τους 2 ακρογονιέους λίθους (άντρα γυναίκα). Εκός πια αν μιλάμε μόνο για ένα θεατρικό δρώμενο (role play) με πάνω κάτω πανομοιότυπη τραγική έκβαση.
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Sweet_Distress τα φαινομενα απατουν.
     
  6. Iσως Sm_Art_Lady. Μακάρι να υπάρχει ισοροπία παντού.
    Έγραψα αυτό που ένιωσα μέσα από την παρατήρηση του Thread...καθώς και παρελθοντικών κειμένων. Αυτό ένιωσα, αυτό έγραψα, τίποτα λιγότερο ή περισσότερο.
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Μην μου πυροβολείτε τις Mistress!

    Επέτρεψε μου να σου πω πως είσαι λίγο άδικος με αυτό σου το post, Sweet_Distress.

    Χρησιμοποιείς δύο μέτρα και δύο σταθμά, για να περιγράψεις μια κατάσταση. Από την μια, τονίζεις την αγάπη, το γούτσου γούτσου, και την αρμονία του MaleDom και από την άλλη την σκληρότητα, την αρπακτικότητα και την εκμετάλλευση του FemDom. Aπο την μία, μας παραθέτεις την μέση οδό της Ανδρικής Κυριαρχίας (αυτό που φαίνεται πιο εύκολα παραέξω), και από την άλλη παίρνεις την πιο ακραία μορφή Γυναικείας Κυριαρχίας (αυτή που τονίζεται, λόγω αρνητικών πράξεων, ιστοριών και μύθων) και την θεωρείς τον κανόνα, που δεν είναι.

    Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα. Καρπούζια με αχλάδια.

    Έχουμε μια μεγάλη ανισορροπία μέσα σε αυτό το forum, σε αντίθεση με άλλα αντίστοιχα forum του εξωτερικού. Το πρόβλημα είναι πως οι Κυριαρχικές γυναίκες δεν γράφουν εδώ μέσα. Μπορεί να είναι μέλη, αλλά δεν εκτίθενται και παρακολουθούν εκ του ασφαλούς. Από την άλλη, έχουμε μια πλειάδα (δεκάδες) από Κυρίαρχους άνδρες, με λόγο και παρουσία, πολλές υποτακτικές, με λόγο και παρουσία, και μερικούς άνδρες υποτακτικούς που το παλεύουν και έχουν και αυτοί κάποιο μικρό λόγο και παρουσία.

    Από αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε όμως ασφαλή συμπεράσματα για το αν το FemDom έχει καμία σχέση με το ανθρώπινο είδος, ή αν απλώς είναι μια "παγίδα εκμετάλλευσης" για τους "ανόητους" υποτακτικούς αρσενικούς. Από την στιγμή που έχουμε 5-6 μετρημένες Κυριαρχικές, οι εξής 3-4 να μιλούν, τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε για το όλο θέμα; Κανένα... Αν δεν αρχίσουν να μιλούν και όσες υπόλοιπες λαμβάνουν μέρος στο forum, δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

    Επίσης: Θεωρώ άδικο πως όλες αυτές οι αρνητικές εικόνες αποδίδονται (άθελα σου, πιστεύω) σε ένα συγκεκριμένο άτομο, την εξής SM_Art_Lady. Όπως τα γράφεις, που αναφέρεσαι σε παλαιότερα post, αυτό αφήνεται να διαφανεί. Εσύ όμως απλά αναφέρεσαι σε ένα συνονθύλευμα από ποιότητες που εμφανίζουν διάφορες Κυριαρχικές, μέσα και έξω από το forum. (Διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

    Το ζήτημα είναι πως επειδή είναι η μοναδική η οποία υποστηρίζει το Femdom ανοιχτά στο forum (ενώ οι υπόλοιπες απλά παρακολουθούν), το post σου αφήνει να εννοηθεί πως κάποια από τα αρνητικά πράγματα τα οποία ακούστηκαν εδώ μέσα, προέρχονται από εκείνη. Αφήνεται να διαφανεί πως είναι εκμεταλλεύτρια, πως πουλάει και αγοράζει (αυτό το κάνει, αλλά μόνο σκλάβους!), πως αποκαλεί τους υποτακτικούς με ονόματα ζώων, πως δεν ξέρει να ξεχωρίσει έναν ποδολάτρη από έναν υποτακτικό, πως τους κάνει αλλαξοκωλιές κλπ κλπ.  

    Είναι άδικο, γιατί απλά είναι η μόνη η οποία έχει το κουράγιο να εκτίθεται (ως προς τις απόψεις της) και πίστεψε με, δεν το κάνει επειδή είναι χοντρόπετση και δεν την ενδιαφέρει. Το κάνει γιατί έχει να δώσει κάτι. Καλό είναι να διευκρινιστεί πως δεν αναφέρεσαι αποκλειστικά σε αυτή.



    Αν πάμε παραπέρα, ακόμα και αλήθεια να ήταν όλα αυτά, στην τελική, ούτε αυτό θα αρκούσε για να καταδικάσει και το ίδιο το FemDom στο πυρ το εξώτερο.

    Υπάρχει και μια τεράστια διαφορά ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες υποτακτικούς, ως προς την ψυχοσύνθεση. Δεν είναι τυχαίο το post της SM_Art_Lady περί "κεραμιδόγατων υποτακτικών" που μπορεί να βρει κανείς εδώ. Οι "κεραμιδόγατοι" είναι η πλειοψηφία των υποτακτικών, τουλάχιστον στον Ελληνικό χώρο. Είναι θέμα πολιτισμού και παιδείας; Είναι θέμα γονιδίων; Δεν ξέρω. Πάντως το θέμα είναι πως το "χτυπάω και την κάνω" είναι η νόρμα. Σπάνια θα βρεις "μερακλήδες" υποτακτικούς, που ψάχνουν να υπηρετήσουν μια Κυρία, σε μόνιμη βάση, για να της προσφέρουν κάτι από τον εαυτό τους...

    Και η σκληρότητα και η που αναφέρεις είναι το κομμάτι εκείνο που αποζητούν οι περισσότεροι άνδρες υποτακτικοί και το περιμένουν, για να μην πω το "απαιτούν" κιόλας σαν βασική προϋπόθεση από τις Κυρίες τους. Αναζητούν την γυναίκα εκείνη που θα τους προσφέρει όλα αυτά. Το πρόβλημα είναι πως στο τέλος, επειδή εκείνη δεν θα είναι πια "γυναίκα" στα μάτια τους αλλά θα έχει μεταμορφωθεί σε μια υπέρλαμπρη μέγαιρα – Ναζί, (εκείνη το κάνει για να τους δώσει αυτό που χρειάζονται, γιατί αυτό είναι που βλέπει σαν Κυρίαρχος), αρχίζουν και ψάχνονται για την επόμενη και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια με την πρώτη ευκαιρία. Με γεια τους με χαρά τους, δεν τους κατηγορώ, αλλά αυτό είναι μια πραγματικότητα που πρέπει να γνωρίζουμε και να την συνυπολογίσουμε στην συζήτηση μας και για αυτό και την αναφέρω.

    Θεωρώ πως η φιλία μου με την SM_Art_Lady με έχει βάλει σε μια θέση να μπορώ να παρατηρώ τις καταστάσεις από κοντά και να έχω δει πολλές φορές τέτοιες σκηνές να ξετυλίγονται, ξανά και ξανά, στην προσωπική της ζωή. Επαναλαμβάνονται δε με την ίδια ακρίβεια ρολογιού. Και έχω ακούσει πολλά τραγικά να ξεστομίζονται από στόματα υποτακτικών προς εκείνη, σαν δικαιολογίες για τις αποφάσεις τους, για την συμπεριφορά τους, για την ίδια τους την στάση απέναντι στην ζωή...

    Επίσης: Δεν έχουν ευθύνη και οι άνδρες υποτακτικοί στις καταστάσεις που αναφέρεις; Γιατί να βγάζουν την ουρίτσα τους απέξω και να μην αναλαμβάνουν το μερίδιο της ευθύνης που τους αναλογεί και να έχουμε καταλήξει να κλαψουρίζουμε όλοι μαζί, Κύριοι και υποτακτικοί, πως φταίει το κακό Femdom για όλα και πως όλες οι Mistress είναι εκμεταλλεύτριες; Είναι αλήθεια οι υποτακτικοί άβουλα όντα, χωρίς προσωπικότητα, που η κάθε επιτήδεια Mistress τους κάνει ότι θέλει και τα καημενάκια δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και χωρίς κανένα μερίδιο ευθύνης; Ή μήπως δεν συναινούν και επιδιώκουν να νιώσουν έτσι οι ίδιοι, όταν αυτό συμβαίνει; Ας σοβαρευτούμε λίγο! Εγώ δεν έχω γνωρίσει κανέναν άβουλο άνθρωπο εδώ μέσα και είμαι βέβαιος πως δεν υπάρχουν, έξω από την κρεβατοκάμαρα ή το dungeon! Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου, σε αρκετά μεγάλο βαθμό, αλλά το βλέπω το θέμα από μια λίγο διαφορετική οπτική γωνία.

    Από την άλλη πλευρά του λόφου, υπάρχουν όντως οι περισσότερες υποτακτικές που αποζητούν πιο μόνιμες σχέσεις, που επιθυμούν σταθερότητα, που επενδύουν με αγάπη και προσπάθεια μέσα στην σχέση, που προσφέρουν, που ψάχνουν να γίνουν καλύτερες, και δέχονται να υποστούν εκπαίδευση για να το πετύχουν. (Όλο αυτό, πιστεύω, είναι ένα οικείο κομμάτι του BDSM σε εσένα, στο οποίο έχεις εμπειρία και θεωρώ πως σου έδωσε και την αφορμή για να γράψεις το post αυτό). Αναζητούν δηλαδή αυτό που είναι φυσιολογικό για μια γυναίκα, είτε vanilla, είτε BDSM: Ισορροπία, άνεση, ασφάλεια, αγάπη, με έναν καθαρά γυναικείο τρόπο.

    Το ίδιο ακριβώς που ψάχνει και μια Mistress σε μια σχέση με έναν υποτακτικό. Γιατί, ας μην το ξεχνάμε πως και αυτή είναι γυναίκα, με παρόμοιες ανάγκες, και σαν υποτακτικοί, καλούμαστε να τις ικανοποιήσουμε.

    Όμως, εμείς έχουμε κακομάθει και περπατάμε στα κεραμίδια, και πολλές φορές το ξεχνάμε αυτό και προσανατολιζόμαστε στα δικά μας θέλω, στις δικές μας φαντασιώσεις και ανάγκες που θέλουμε να πραγματοποιήσουμε. Οτιδήποτε άλλο δεν συμβαδίζει με αυτό, το πετάμε και πάμε παρακάτω. Καλοί είμαστε και του λόγου μας!

    (Συμπεριλαμβάνω και την πάρτη μου, γιατί μπορεί σαν υποτακτικός, ή σαν Dom, να μην το έχω κάνει αυτό, το έχω κάνει σαν vanilla όμως στο αμαρτωλό παρελθόν μου)

    Όσο και να διαφέρουν οι λέξεις και τα status, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μια γυναίκα είναι γυναίκα, είτε Mistress, είτε sub, είτε δουλικό, είτε vanilla, είτε αστροναύτης, είτε γραμματέας. Και αυτό που χρειάζονται είναι να τις φερόμαστε σωστά...
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Phoenixxx Φίλε μου...ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από Καρδιάς.
    Ο λόγος σου με συγκίνησε....
    Mου είσαι πάντα πολύτιμος!
     
  9. Πάμε να τα πάρουμε ένα ένα Phoenixxx:

    Phoenixxx wrote:
    "Επέτρεψε μου να σου πω πως είσαι λίγο άδικος με αυτό σου το post, Sweet_Distress."

    Χρησιμοποιείς δύο μέτρα και δύο σταθμά, για να περιγράψεις μια κατάσταση. Από την μια, τονίζεις την αγάπη, το γούτσου γούτσου, και την αρμονία του MaleDom και από την άλλη την σκληρότητα, την αρπακτικότητα και την εκμετάλλευση του FemDom. Aπο την μία, μας παραθέτεις την μέση οδό της Ανδρικής Κυριαρχίας (αυτό που φαίνεται πιο εύκολα παραέξω), και από την άλλη παίρνεις την πιο ακραία μορφή Γυναικείας Κυριαρχίας (αυτή που τονίζεται, λόγω αρνητικών πράξεων, ιστοριών και μύθων) και την θεωρείς τον κανόνα, που δεν είναι."

    Πουθενά δεν έγραψα ότι είναι ο κανόνας (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ) μην βάζεις πράματα που δεν έχω πει,
    Πουθενά δεν ανέφερα Γούτσου Γούτσου
    Τόνισα τις διαφορές που παρατήρησα μέσα από τα γραπτά.
    Στην τελική εδώ γίνονται κουβέντες περι ορθογραφίας και καπνίσματος, ποία η σχέση τους η μη με το bdsm (και βγαίνουνε και αλλοπρόσαλα συμπεράσματα για το τι εστί ο καθένας μόνο μέσα από αυτά τα 2) και δεν μπορώ EΓΩ να γράψω ΑΠΛΑ την άποψη μου και κάποια συμπεράσματα σχετικά με κάποια γραπτά που ανάγνωσα μέσα από εδώ?

    Phoenixxx wrote:
    "Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα. Καρπούζια με αχλάδια.

    Έχουμε μια μεγάλη ανισορροπία μέσα σε αυτό το forum, σε αντίθεση με άλλα αντίστοιχα forum του εξωτερικού. Το πρόβλημα είναι πως οι Κυριαρχικές γυναίκες δεν γράφουν εδώ μέσα. Μπορεί να είναι μέλη, αλλά δεν εκτίθενται και παρακολουθούν εκ του ασφαλούς. Από την άλλη, έχουμε μια πλειάδα (δεκάδες) από Κυρίαρχους άνδρες, με λόγο και παρουσία, πολλές υποτακτικές, με λόγο και παρουσία, και μερικούς άνδρες υποτακτικούς που το παλεύουν και έχουν και αυτοί κάποιο μικρό λόγο και παρουσία."

    Eδω θα συμφωνήσω

    Phoenixxx wrote:
    "Από αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε όμως ασφαλή συμπεράσματα για το αν το FemDom έχει καμία σχέση με το ανθρώπινο είδος, ή αν απλώς είναι μια "παγίδα εκμετάλλευσης" για τους "ανόητους" υποτακτικούς αρσενικούς. Από την στιγμή που έχουμε 5-6 μετρημένες Κυριαρχικές, οι εξής 3-4 να μιλούν, τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε για το όλο θέμα; Κανένα... Αν δεν αρχίσουν να μιλούν και όσες υπόλοιπες λαμβάνουν μέρος στο forum, δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα."

    Με βάση τα ίδη υπάρχοντα γραπτά και μόνο μπορούμε να έχουμε μια γενική άποψη δεν νομίζεις?

    Phoenixxx wrote:
    "Επίσης: Θεωρώ άδικο πως όλες αυτές οι αρνητικές εικόνες αποδίδονται (άθελα σου, πιστεύω) σε ένα συγκεκριμένο άτομο, την εξής SM_Art_Lady. Όπως τα γράφεις, που αναφέρεσαι σε παλαιότερα post, αυτό αφήνεται να διαφανεί. Εσύ όμως απλά αναφέρεσαι σε ένα συνονθύλευμα από ποιότητες που εμφανίζουν διάφορες Κυριαρχικές, μέσα και έξω από το forum. (Διόρθωσε με αν κάνω λάθος)"

    Σε διορθώνω γιατί είσαι λάθος δεν ανέφερα πουθενά το όνομα Sm_Art_Lady
    Δεν επιτέθηκα (έβγαλα ένα συμπέρασμα από τα γραπτά) σε κανένα προσωπικά

    Phoenixxx wrote:
    "Το ζήτημα είναι πως επειδή είναι η μοναδική η οποία υποστηρίζει το Femdom ανοιχτά στο forum (ενώ οι υπόλοιπες απλά παρακολουθούν), το post σου αφήνει να εννοηθεί πως κάποια από τα αρνητικά πράγματα τα οποία ακούστηκαν εδώ μέσα, προέρχονται από εκείνη. Αφήνεται να διαφανεί πως είναι εκμεταλλεύτρια, πως πουλάει και αγοράζει (αυτό το κάνει, αλλά μόνο σκλάβους!), πως αποκαλεί τους υποτακτικούς με ονόματα ζώων, πως δεν ξέρει να ξεχωρίσει έναν ποδολάτρη από έναν υποτακτικό, πως τους κάνει αλλαξοκωλιές κλπ κλπ.

    Είναι άδικο, γιατί απλά είναι η μόνη η οποία έχει το κουράγιο να εκτίθεται (ως προς τις απόψεις της) και πίστεψε με, δεν το κάνει επειδή είναι χοντρόπετση και δεν την ενδιαφέρει. Το κάνει γιατί έχει να δώσει κάτι. Καλό είναι να διευκρινιστεί πως δεν αναφέρεσαι αποκλειστικά σε αυτή."

    Δες παραπάνω Phoenixxx και θα καταλάβεις ότι δεν επιτίθεμαι στην Sm_Art_Lady
    έπρεπε ήδη να το έχεις καταλάβει. Απορώ γιατί αμύνεσαι στο ντούκου.
    Έγραψα τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ συμπεράσματα (βάση γραπτών που είδα) και απλά τα ανέφερα.
    Τόσο κακό είναι για?

    Τα υπόλοιπα που έγραψες είναι πάνω κάτω δικές σου κρίσεις
     
  10. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Σαφώς, έχεις δίκιο Sweet_Distress
    (και σαφώς τα υπόλοιπα είναι δικές μου κρίσεις) .

    Με παρεξήγησες: Δεν θεώρησα πως επιτέθηκες. Εννούσα πως κάποιος θα μπορούσε να βγάλει λάθος συμπεράσματα, και εννοούσα (παράληψη μου που δεν το περιέλαβα), πως κάποιος (π.χ. νέος στο forum) θα μπορούσε να παρεξηγήσει πράγματα, αν δεν ήξερε προσωπα και καταστάσεις. Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως όντως έκανες μια συλλογή από κάποια "χαρακτηριστικά" που θα μπορούσε να βρει κάποιος εδώ μέσα και πως όντως δεν ανήκουν μόνο σε ένα άτομο, αλλά σε πολλά, και βασίστηκες πάνω τους. Το μόνο πράγμα που είχα αντίρρηση, ως προς εσένα, είναι πως θεώρησα πως έπρεπε να διευκρυνιστούν κάποια πράγματα...

    Δεν είχα, ούτε έχω σκοπό, να αμυνθώ επιτιθέμενος σε κανένα. Προσωπικά κατανόησα τι εννοείς και πως το εννοείς και συμφωνούμε σε μεγάλο βαθμό, κιόλας... Αν σε έκανα να καταλάβεις λάθος, σου ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση...
    Το μόνο που δεν συμφωνώ μαζί σου, τελικά, είναι πως δεν θεωρώ πως με τα υπάρχοντα γραπτά μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα... Πιστεύω πως πολλά διαστρεβλώνονται στην διαδικασία ενός forum, και του γραπτού λόγου, που πολλές φορές, κάτι που νομίζουμε, είναι κάτι άλλο, και εκείνος που το έγραψε, εννούσε άλλα (λ.χ. πάρε την συζήτηση που έχουμε εδώ). Θέλει πολύ περισσότερη έρευνα και κατανόηση, πριν βγάλει κανείς συμπεράσματα, και πολλές περισσότερες από μια πηγές, έστω και αν αυτή η μια είναι πλούσια, όπως αυτό το forum.

    Εμμένω όμως στην άποψη μου πως δεν μπορώ να δεχτώ την ισοπέδωση ενός κοματιού του BDSM, όπως το FemDom. Ο λόγος είναι καταρχάς πως αυτό εκφράζει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων, που μπορεί να μην έχουν μεγάλη συμμετοχή εδώ μέσα, αλλά υπάρχουν γύρω μας. Αν το ισοπεδώσουμε, τους ακυρώνουμε και αυτό είναι λάθος, ακόμα και αν αυτοί είναι "κεραμιδόγατοι"!   (που στην τελική δεν έχουν σχέση με το FemDom...)
    Θεωρώ δε πως είναι λάθος να προσπαθήσει κανείς να βγάλει συμπεράσματα, υπολογίζοντας μόνο στο ότι υπάρχουν άτομα που μπορεί να εκμεταλλεύονται καταστάσεις, ή άλλα που ψωνίζονται επειδή τους δίνουν σημασία. Όταν μιλάμε για πολλές χιλιάδες κόσμο στην Ελλάδα, και εκατομμύρια αλλού, θα οδηγηθούμε οπωσδήποτε σε λάθος συμπεράσματα, αν προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε τα πράγματα...

    Είναι σαν να προσπαθήσει κάποιος να κατανοήσει το FemDom, μόνο και μόνο με το να μπει π.χ. σε ορισμένα paysites που αυτοαποκαλούνται FemDοm και να πει πως το έχει καταλάβει και πως αυτό το αισχρό πράγμα που είδε το θεωρεί πως είναι το FemDom και πως πλέον ξέρει περί τίνως πρόκειται... Δεν είναι όμως.
    Όσο για το γούτσου γούτσου, σίγουρα δεν το είπες έτσι. Απλά τόνιζα την διαφορά στα σταθμά που χρησιμοποίησες για να συγκρίνεις. Σαφώς δεν θεωρώ πως σε εκφράζει το γούτσου γούτσου και ανακαλώ!  
     
  11. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Παραδόξως πως, οι ίδιες διατείνονται γλαφυρότατα πως επιλέγουν να μην ικανοποιούν όλες τις ανάγκες των με τους υποτακτικούς (ιδέ σχετικά θέματα). Και μην αρχίσομε πάλι τις αηδίες περί απαξίωσης- αν κάποιος σας μειώνει ομάδι (την αναξιοπαθούσα και δια τούτο συμπαθή τάξη των υποτακτικών) είναι οι ίδιες που εξιδανικεύετε.
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Α. Παραδόξως πως, Εμείς οι ίδιες διατεινόμαστε γλαφυρότατα πως, θα επιλέγαμε να ικανοποιούμε όλες τις ανάγκες Μας με τον υποτακτικό Μας αν αυτός το άξιζε, κερδίζοντας το.

    Β. Καμιά Κυρία δεν μειώνει ομάδι την "συμπαθή" τάξη των υποτακτικών, αλλ' αυτό συμβαίνει μεμονωμένα και κατά περίπτωση, όταν αυτός λειτουργεί και συμπεριφέρεται σαν "κεραμιδόγατος" (και το δυστυχώς είναι ότι αυτό ισχύει τις περισσότερες φορές).

    Συνεπώς, ουδεμία από τις Κυρίες δεν ευθύνεται γι αυτήν την απαξίωση που ισχυει για την συγκεκριμένη κατηγορία υποτακτικών, παρά μόνο αυτοί οι ίδιοι οι "κεραμιδόγατοι", που όπως και όπου στρώνουν κοιμούνται.

    Παρατήρηση: Είναι καλύτερα να μιλούν οι κατέχοντες και γνωρίζοντες και αυτό για να μη βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα και γίνονται και παρεξηγήσεις.

    Διευκρίνηση: Η πλάνη είναι, η αποτυχία του να συμπεριλάβουμε τις φυσικές και αναπόφευκτες διακυμάνσεις των γεγονότων, όταν τους αποδίδουμε αιτίες
     
    Last edited: 14 Οκτωβρίου 2006