Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

2 Eρωτήσεις για τις Κυρίες της κοινότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος peterpan, στις 11 Οκτωβρίου 2006.

  1. zinnia

    zinnia Contributor

    Εμενα παλι μ ενοχλει να λεμε τους υποτακτικους ανδρες "συμπαθης ταξη" . Μου θυμιζει τη συμπαθη ταξη των πολυτεκνων, των συνταξιουχων, γενικως ανθρωπων που μειοψηφουν, που χρηζουν βοηθεια, μεριμνα και που φυσικα παιρνουν (θα το πω ευγενικα) την αδιαφορια της πολιτείας.

    Αγαπητη Ευα, εχω δει παμπολους που δεν ειναι υποτακτικοι σεξουαλικα και κοινωνικα, αλλα διατεινονται πως ειναι Αφεντες της ζωης τους και μετα κι αλλων προσωπων, που συμπεριφερονται σαν κεραμιδογατοι..μπα παλι ευγενικα το ειπα, που συμπεριφερονται με γνωμωνα τι κινειται γυρω απο τον αφαλο τους και στελνουν στα κομματια τους γυρω τους , που φευγουν απο τη μια γυναικα και πανε στην αλλη γιατι εχουν ωφελη φτιαχνοντας ενα παραμυθι για να το αντεξουν και να μειωσουν τις τυχον ενοχες τους. Μετα απο κατι τετοιο δεν γινεσαι κυριαρχη (εννοω να παρεις τη ζωη σου στα χερια σου) και να τον στειλεις πακετο στη μαμα του (η οπου αλλου θελει) ;
     
  2. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

     
  3. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: 2 Eρωτήσεις για τις Κυρίες της κοινότητας

    Να αγιάσει το στόμα σου χρυσόστομη.

    Πες τα LilthOnTop με τις ωραιες μπότες.

    Ετσι.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν έχεις άδικο Lil αλλά μην τα βάζεις με τον φίλτατο Phoenixxx , τα κίνητρα του είναι αγαθά . Θα με ενδιέφερε και μένα να ακούω πιο συχνά τις απόψεις σου , όπως και από άλλες γυναίκες κυριαρχικές . Δεν χρειάζονται δοκίμια για να ξεδιπλώσετε το χρώμα σας...
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Το’ χω πει επανειλημμένως και το πιστεύω ακράδαντα, ότι οι υποτακτικές κρύβουν καλά μέσα τους μεγάλη δύναμη και αντοχή, μεγάλη καρδιά αλλά και θέληση. Γίνονται γατούλες αλλά και μέγαιρες!!
    Έχουν όλα τα καλά .... και φυσικά είναι πάνω απ’ όλα γυναίκες που ξέρουν καλά το πως να πακετώσουν τους δήθεν Κυριαρχικούς, αυτούς που τους γαργαλάει μόνο ότι έχουν στο παντελόνι τους και δεν έχουν τίποτε άλλο να δώσουν και να δείξουν πέρα από αυτό (και αυτό με αμφιβολία αν είναι ικανοί να το φέρουν και αν ξέρουν και να το χειρίζονται).

    Μπορούν και πρέπει σαφώς οι υποτακτικές, να στείλουν στην μαμά τους η στο πυρ το εξώτερο την συγκεκριμένη κατηγορία "Κυριαρχικών κεραμιδογατων".

    ....Σαν Κυριαρχική έγραψα για τους "υποτακτικούς κεραμιδόγατους" Σαν Γυναίκα όμως ξέρω καλά ότι γέμισε ο κόσμος από δαύτους υποτακτικούς και Κυριαρχικούς...

    Μάθετε να τους διακρίνετε καλά μέσα στο πλήθος αρσενικών Γ/γάτων που κυκλοφορούν και αναλόγως αφορίστε τους ή αγαπήστε τους όπως έχουν.
     
  6. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

    καλημερα Ηλια  

    φυσικα και αναγνωριζω τα αγαθα του κινητρα !
    και φυσικα εχω εκτιμησει την μεχρι τωρα (γραπτη)πορεια του εδω μεσα!

    αλλιως δεν θα ασχολιομουν καν  

    προσωπικα ομολογω οτι δεν ειμαι της γραπτης παραθεσης
    αλλα της διαπροσωπικης...αντιπαραθεσης!!!   ¨

    ομως δεν γινεται αδικος για αλλες Κυριαρχικες που συμμετεχουν ενεργα???

    οσο για το ..χρωμα μου ειναι τοσο εντονο, που οποτε ξεδιπλωνεται ...φουντωνει παθη και μιση , εξαγριωνει τα πληθη και αμφισβητει τα ηθη !!!
    (αστειευομαι... αλλα , παλι, ισως και οχι!!)


    Lil
     
  7. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Κατ' αρχίν οφείλω να διευκρινήσω πως δεν αναφερόμουν προσωπικά στην Εύα. Ως τόσο, καθώς σηκώνει το βάρος της υπεράσπισης όντε βάλονται οι κυριαρχικές κυρίες του forum από φαλλοκρατικά γουρούνια σαν του λόγου μου, είναι μάλλον κατανοητή η αποστροφή του λόγου από τον συμπαθέστατο (αν και υπερβολικά πρόθυμο) Phoenixxx. Η αγαπητή Lilith έχει επίσης δίκιο (εν μέρει) και θα το τόνιζε εμφατικά αν συμμετείχε ενεργότερα καθώς δε τση λήβονται οι διαλεκτικές αρετές ώστε να το πράξει εποικοδομητικά. Αν μάλιστα συμπεριλάβει την χρήση σημείων στίξεως σε αυτές τις αρετές, θα εκτιμηθεί η συμβολή περισσότερο.


    Ασφαλώς δεν αναφερόμουν στο συγκεκριμένο νήμα. Επί προσθέτω οι απόψεις των κυριών σε μια σειρά θεμάτων (προσφάτων και μη) βρίθουν απαξιωτικών χαρακτηρισμών για τους υποτακτικούς και, πολλώ δε μάλλον, απαξιωτικής αντιμετώπισης που πρωτίστως συνίσταται στην απόρριψη των ως δυνάμενων να καλύψουν τις γενετήσιες ορμές υμών. Δεν έχω χρόνο να σταχυολογήσω τα μαργαρητάρια που κατά καιρούς έχουν στολίσει τα θέματα αυτά, ως τόσο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ανατρέξει. Επαναλαμβάνω πως δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά. Είναι κατανοητό πως εκφράζοντας προσωπικές απόψεις που ευχάριστα αποκλίνουν από το παραπάνω πλαίσιο επιχειρήται αυτόχρημα υπεράσπιση των κυριαρχικών γυναικών εν τω συνόλω μα η προβολή της αυτής εικόνας δεν τεκμαίρεται πουθενά.

    Τέλος, θαρρώ λογούμαι κατεχάρης της υμετέρας ψυχοσύνθεσης.
    Σαφώς δεν έχω χρήσει Mistress, έχω όμως βατέψει αρκετές.


    zinnia, αυτό που περιγράφεις έχω τονίσει πολλές φορές.
    Μάθετε σε ποιόν πρέπει να παραδίδεσθε.
     
  8. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member


    ΕΓΡΑΨΕΣ λεμεεε !!!

    και ο ορος 'κεραμιδογατος' ειναι un-pai-xta-ble!!!

    συγχαιρω , συναινω και συνυπογραφω!!!


    Λιλ
     
  9. Aς τα πάρουμε πάλι ένα ένα αγαπητέ Phoenixxx

    Phoenixxx wrote:
    "Με παρεξήγησες: Δεν θεώρησα πως επιτέθηκες. Εννούσα πως κάποιος θα μπορούσε να βγάλει λάθος συμπεράσματα, και εννοούσα (παράληψη μου που δεν το περιέλαβα), πως κάποιος (π.χ. νέος στο forum) θα μπορούσε να παρεξηγήσει πράγματα, αν δεν ήξερε προσωπα και καταστάσεις. Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως όντως έκανες μια συλλογή από κάποια "χαρακτηριστικά" που θα μπορούσε να βρει κάποιος εδώ μέσα και πως όντως δεν ανήκουν μόνο σε ένα άτομο, αλλά σε πολλά, και βασίστηκες πάνω τους. Το μόνο πράγμα που είχα αντίρρηση, ως προς εσένα, είναι πως θεώρησα πως έπρεπε να διευκρυνιστούν κάποια πράγματα..."

    Είναι πολύ καλύτερα να μιλάς γενικά (χωρίς να λες τι και ποιός, όπως και έκανα), γιατί έτσι γίνεσαι συλλογικός, σε καταλαβαίνει πιο πολύς κόσμος (δια της ανωνυμίας, όποιος είναι να καταλάβει, θα καταλάβει). Είσαι πιο αποτελεσματικός αν "φωτογραφίσεις" μια γενική κατάστασή (που βλέπεις), έστω και μικρά ψύγματα αυτής, παρά τα πρόσωπα καθεαυτά που την εκπροσωπούν (αν το κάνεις θα σε πούνε λασπολόγο ή θα πούνε ότι έχεις μια προσωπική αντιδικία και είσαι συναισθηματικά ασταθής και μπούρου μπούρου). Όσον αφορά τους νέους, η πιο πάνω μου παρατήρηση μέσω του νήματος μου (και ΜΑΚΑΡΙ να είναι πιο υπερβολική από την πραγματικότητα, το εύχομαι) είναι ΚΑΙ ένα προειδοποιητικό σήμα κινδύνου για αυτούς, αχρείαστο να ναι. Το σήμα αυτό Phoenixxx έπρεπε να το δίνετε εσείς, όχι εγώ, σας έβγαλα και από τον κόπο. Ξέρεις όμως γιατί δίνω εγώ αυτό το σήμα?
    Όχιιιι δεν τρέφω περισσότερη συμπάθεια στις σχέσεις Femdom και θέλω να τις προστατέψω από τις στιγνές εκμεταλεύτριες που χαλάνε την πιάτσα. Αλλά, Phoenixxx, αν αφήσω αυτές τις εκμεταλεύτριες που περιγράφω να πάρουνε παραπάνω θέση ή αξίωμα (μήπως δεν έχουνε ήδη μερικές?), χωρίς να εκθέτω τις διαπιστώσεις μου, έστω και μέσα από εδώ, και οι απόψεις τους μετά, φτάσουνε σε σημείο να θεωρούνται θέσφατο για το Bdsm γενικότερα, τότε.... ας το αφήσουμε καλύτερα (ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να σκέφτεται αυτήν την πιθανότητα).
    Το ίδιο επίσης ισχύει και για κάθε ακραία θέση από οποιονδήποτε (ανεξαρτήτως στάτους)

    Phoenixxx wrote:
    "Δεν είχα, ούτε έχω σκοπό, να αμυνθώ επιτιθέμενος σε κανένα. Προσωπικά κατανόησα τι εννοείς και πως το εννοείς και συμφωνούμε σε μεγάλο βαθμό, κιόλας... Αν σε έκανα να καταλάβεις λάθος, σου ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση..."

    Δεν χρειάζεται να μου ζητάς συγνώμη, γιατί δεν με αναστάτωσες. Χαίρομαι που συμφωνούμε.

    Phoenixxx wrote:
    "Το μόνο που δεν συμφωνώ μαζί σου, τελικά, είναι πως δεν θεωρώ πως με τα υπάρχοντα γραπτά μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα... Πιστεύω πως πολλά διαστρεβλώνονται στην διαδικασία ενός forum, και του γραπτού λόγου, που πολλές φορές, κάτι που νομίζουμε, είναι κάτι άλλο, και εκείνος που το έγραψε, εννούσε άλλα (λ.χ. πάρε την συζήτηση που έχουμε εδώ). Θέλει πολύ περισσότερη έρευνα και κατανόηση, πριν βγάλει κανείς συμπεράσματα, και πολλές περισσότερες από μια πηγές, έστω και αν αυτή η μια είναι πλούσια, όπως αυτό το forum."

    Φυσικά και θεωρώ ότι μόνο με γραπτά δεν μπορούμε να βγάλουμε ΕΥΚΟΛΑ συμπεράσματα.
    Όμως μπορούμε να πάρουμε μια 1η γεύση. Και 2ον τα συμπεράσματα που έχω βγάλει ΕΓΩ στηρίζονται σε πηγές και όχι σε γραπτά (τις πηγές ασφαλώς και ΔΕΝ θα αναφέρω)

    Phoenixxx wrote:
    "Εμμένω όμως στην άποψη μου πως δεν μπορώ να δεχτώ την ισοπέδωση ενός κοματιού του BDSM, όπως το FemDom. Ο λόγος είναι καταρχάς πως αυτό εκφράζει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων, που μπορεί να μην έχουν μεγάλη συμμετοχή εδώ μέσα, αλλά υπάρχουν γύρω μας. Αν το ισοπεδώσουμε, τους ακυρώνουμε και αυτό είναι λάθος, ακόμα και αν αυτοί είναι "κεραμιδόγατοι"! (που στην τελική δεν έχουν σχέση με το FemDom...)"

    Aκόμα και να υπήρχε η δυνατότητα της ισοπέδωσης (εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα), ανόητοι αυτοί που θα το ισοπεδώνανε χωρίς πρώτα να ανοίξουνε ένα αντίστοιχο (με παρόμοιες υπηρεσίες-συμπεριφορές) "μαγαζί". Κανόνας βασικός. Αυτοί που θα ισωπέδωναν το FemDom θα ήτανε στην δισχερή θέση να αντιμετωπίσουνε τους 1000άδες οπαδούς του, που θα έπληταν χωρίς αυτό. Έχω όμως την εντύπωση ότι η ισοπέδωση ξεκινά από τα παραδείγματα που έφερα στο νήμα μου.

    Phoenixxx wrote:
    "Θεωρώ δε πως είναι λάθος να προσπαθήσει κανείς να βγάλει συμπεράσματα, υπολογίζοντας μόνο στο ότι υπάρχουν άτομα που μπορεί να εκμεταλλεύονται καταστάσεις, ή άλλα που ψωνίζονται επειδή τους δίνουν σημασία. Όταν μιλάμε για πολλές χιλιάδες κόσμο στην Ελλάδα, και εκατομμύρια αλλού, θα οδηγηθούμε οπωσδήποτε σε λάθος συμπεράσματα, αν προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε τα πράγματα..."

    Στο νήμα μου μίλαγα μόνο για Ελλάδα.

    Phoenixxx wrote:
    "Είναι σαν να προσπαθήσει κάποιος να κατανοήσει το FemDom, μόνο και μόνο με το να μπει π.χ. σε ορισμένα paysites που αυτοαποκαλούνται FemDοm και να πει πως το έχει καταλάβει και πως αυτό το αισχρό πράγμα που είδε το θεωρεί πως είναι το FemDom και πως πλέον ξέρει περί τίνως πρόκειται... Δεν είναι όμως."

    Εδώ συμφωνώ και τα ίδια ισχύουνε για κάθε τέτοιο site και όχι μόνο FemDom αλλά και MaleDom
     
  10. Ο Μavrobasilis, στο παρών thread, τα θέτει πολύ σωστά.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ο Phoenixxx θεωρώ ότι σωστά βρήκε και "πάτησε" επάνω μου αναφερόμενος σε Μένα (σαν παράδειγμα) μια που σαν φίλος μου ζει κάποιες καταστάσεις από κοντά και εκ των έσω.
    Άλλωστε σαν "πολυγραφότατη" Mistress μια που μου το αναγνωρίζεται εκτίθεμαι αρκετά από μόνη μου μέσω του λόγου μου.

    Η φιλία που έχω με τον Phoenixxx του έχει δώσει την ευκαιρία να έχει πρόσβαση και να συμμετέχει σε αρκετές συζητήσεις με φίλες μου Mistress που πάνω κάτω αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα στις σχέσεις μας με υποτακτικά άτομα και φυσικά και μεταξύ μας τα συζητάμε. (Είναι και από τις λίγες φορές που δεν θα τον επιπλήξω που το έκανε)

    Αρνούμαι φίλε Sweet_Distress να δεχτώ αυτό που γράφεις περί εκμετάλλευσης από τις Mistress προς τους subs. Η τουλάχιστον ότι αυτό συμβαίνει κατά κόρον.
    Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω δει να συμβαίνει το αντίθετο και μάλιστα αυτό τείνει να γίνεται πλέον σε ρυθμό χιονοστιβάδας.
    Απίστευτο ναι, αλλά πέρα για πέρα αληθινό.
    Δεν θα κόλλαγα να εκθέσω την άποψη μου αν αυτή ήταν διαφορετική.

    Οι πηγές σου έχω την αίσθηση ότι είναι μονόπλευρες και γι αυτό μονόπαντες η έστω λειψές. Θα σε συμβούλευα να μάθεις περισσότερα που θα αφορούν και τις δυο πλευρές του νομίσματος.
    Προσπάθησε να με διαβάζεις με περισσότερη προσοχή δίνοντας σημασία σε αυτά που γράφω. Δεν είμαι από αυτές που προασπίζονται τα δικαιώματα των Κυρίαρχων αποκλειστικά...δεν είμαι από αυτές που υποτιμούν το slavery.
    Είμαι όμως από αυτές που μέσω των γραπτών μου κατά κάποιο τρόπο ευθαρσώς "καταγγέλλω" και συμπεριφορές Κυριαρχικών και εκθέτω τα προβλήματα μας, τα παράπονα μας από την συμπεριφορά των "αυτοαποκαλούμενων" και "υποτιθέμενων" υποτακτικών και γενικά εκθέτω τις απόψεις μας.

    Δεν είμαι εδώ σε αυτό το forum για να ισοπεδώνω με την παρουσία μου άτομα με οποιοσδήποτε status η και καταστάσεις.
    Αλλά και η παρουσία μου με την συμμετοχή μου, δεν έχει ανάγκη να είναι αρεστή σε κανένα.

    Γράφω ότι ζω, μοιράζομαι γράφω ότι αισθάνομαι, καταθέτω ότι γνωρίζω, είτε αυτά αρέσουν, είτε πληγώνουν, είτε απογοητεύουν.
    Προσπαθώ πάντα να φιλτράρω τα συναισθήματα μου, μαστορεύοντας κατάλληλα τις λέξεις, για να μη γίνομαι προσβλητική και ισοπεδωτική.
    Άλλες φορές το πετυχαίνω και άλλες όχι....
    Ας μου συγχωρεθεί πολλές φορές αυτή μου η αποτυχία στο να χρυσώνω το χάπι.
    .....
    Φιλικά
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    (...και τωρα οι δύο Μας...)
    Mavrobasili αλήθεια πίστευες ότι θα άρχιζα να ωρύομαι με αυτά που έγραψες....Ετσι?

    Μπα, δεν θα το κάνω διότι αντίθετα συμφωνώ μαζί σου .... (Ω, τι έπληξη!!)
    Αυτά που γράφω καταγγέλλοντας ορισμένες συμπεριφορές υποτακτικών αν εσύ (και κάποιοι άλλοι) τα ονομάζεις απαξίωση, καλά κανείς διότι βρήκες την κατάλληλη λέξη.

    Το να υπερασπίζομαι όμως τις Κυρίαρχες όμως δεν είναι ο σκοπός μου.
    Είναι άξιες να το κάνουν απο μόνες τους με όποιο δικό τους τρόπο.

    Ναι λοιπόν, απαξιώνω κακές συμπεριφορές υποτακτικών αρσενικών και αυτό φαίνεται μέσα από πολλά post μου.
    Δεν χαϊδεύω αυτιά απροσάρμοστων υποτακτικών ...όπως και δεν γλύφω κώλους Κυριαρχικών.

    Θα προσθέσω όμως ότι, εκτός του ότι απαξιώνω με τα γραπτά μου ότι είναι κατακριτέο και δεν πρέπει να συμβαίνει, το συναίσθημα που με διακατέχει όταν αναγκάζομαι να το κάνω, είναι το παράπονο και η απογοήτευση.
    Έτσι εκθέτω την κακή συμπεριφορά ορισμένων που το μόνο σκοπό έχει να εντοπίσουν τα λάθη τους, να αναθεωρήσουν την στάση τους, να προβληματισθούν και κατά συνέπεια έτσι να βοηθηθεί η περαιτέρω βελτίωση τους (αν αυτό το επιθυμούν).

    Δυστυχώς (για μένα περισσότερο) πολλές Κυρίες που γράφουν συμμετέχοντας στο forum δεν γράφουν καταστάσεις η προσωπικές τους απόψεις, δεν καταγελούν τα άσχημα και παρεξηγημένα και έτσι η προάσπιση μας στο σύνολο όντως δεν "τεκμαίρεται πουθενά" η αυτό συμβαίνει στο ελάχιστο, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα.

    Ίσως με κάποιες Κυρίες, να μην έχουμε την ίδια οπτική των πραγμάτων, ίσως να μην αναζητάμε τα ίδια πράγματα, ίσως να μη θέλουν να εκτεθούν, ίσως ...και τόσα ίσως....
    Εκφράζω Εμενα αλλα και μεγάλη μερίδα Κυρίαρχων Γυναικών μια που αυτό ανακαλύπτω μέσα από τις κατ΄ ιδίαν συζητήσεις μας η και από τα pm που οι ιδέες μου στέλνουν.

    Η ύπαρξη μου εδώ λοιπόν και ως μια "Καταγελούσα" Mistress με κάνει να γίνομαι βορά των θηρίων και μεγάλος στόχος των επίδοξων σκοπευτών.
    Το θέμα είναι ότι το κάνω με όλο το θάρρος της γνώμης μου, αναλαμβάνοντας την ευθύνη των λόγων μου.
    Επίσης κρίνω ότι καλώς το κάνω αν και επιθυμία μου είναι ότι θα ήθελα και άλλες Κυρίες να περνούν θέση. Εκτός και αν είναι όλα αγγελικά πλασμένα και βρίσκω προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν, η Είμαι απαιτητική, ίσως και παράξενη, η δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να Είμαι.

    Λυπάμαι αν στεναχωρώ πολλούς μέσα από τον λόγο μου.
    Λυπάμαι επίσης, που κάποιοι εδώ κακοπροαίρετοι παίρνουν μεμονωμένες περιπτώσεις και κρίνουν όλους στο σύνολο τρίβοντας με ικανοποίηση της χούφτες τους (είναι σαν να τους βλέπω).
    Θέλω να πιστεύω ότι αυτοί οι αλαζόνες και αφελείς είναι ελάχιστοι και δεν αξίζει να τους δίνουμε σημασία.

    Ανεχθείτε με λοιπόν και όπως λεει ο φίλος μου ο Phoenixxx :
    “Μην μου πυροβολείτε τις Mistress!”

    Με εκτίμηση