Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7 Χωρίς συγκατοίκηση.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 25 Απριλίου 2007.

  1. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    24/7 χωρις συγκατοικησι, μπορη να γινη και με sms?
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    24/7, χωρίς συγκατοίκηση νωμίζω δεν υπάρχει. Είναι καθαρά σε επίπεδο φαντασίας, ούτε καν εγκεφαλικό, φαντασίακό προς εγκεφαλικό, με την έννοια ότι δεν έχει την ελάχιστη κοινή συγκατοίκηση. Μάλλον είναι κάτι σαν την... εκπαίδευση εξ αποστάσεως, που δεν αναγνωρίζεται επισήμως.

    Διαφωνώ με την anasia ότι δεν υπάρχουν κανόνες. Υπάρχουν και, ειδικά αυτή το ξέρει πολύ καλά, απλά εμείς δε θέλουμε να τους δεχτούμε γιατί δε μας συμφέρει. Θα μας βγάλουν από την Ουτοπία μας.
     
  3. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Κατα την γνωμη μου μια σχεση 24/7 το λεει ξεκαθαρα πως πρεπει να υπαρχει συνεχης επαφη που ειναι και η συγκατοικηση,το εγκεφαλικο κομματι και μερος αυτης αυξανεται οταν υπαρχουν εξωγεννεις παραγοντες(βλεπε sapfw),οχι οτι δεν υπαρχει και πριν αλλα μετα υπαρχει περιορισμος εκφρασης.Το να υπαρχει 24/7 σχεση με αποσταση πιστευω οτι ειναι οξυμορο σχημα και οσο αν καποιοι αμφιβαλουν γι αυτο ερωτω:συγκρινεται η προσωπικη επαφη με την επαφη απο αλλα μεσα πχ τηλεφωνο;;οσο και αν θελουμε και να φανταζοματε το πραγματικο ειναι κατι πανω απ ολα γιατι εστω και αν φαντασιονομαστε παντα ονειρευομαστε να ειχαμε τον συντροφο μας διπλα μας!
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    καλή ερώτιση Lost boy, που "γεννάει" ακόμη μερικές, για παράδειγμα, ποσοι από αυτους που την σχολιάζουν εχουν δοκιμάσει να την ζήσουν; τι είδους σχέση ήταν (το BDSM είπαμε πως είναι μεγααααλη ομπρέλα); πως το βίωσαν; τι θεωρουν πρωταρχικό; αντιμετώπισαν δυσκολίες και ποιές; "κόλησαν" κάπου και αν ναι που; πως ηταν η καθημερινότητά τους; ήταν αυτό που ζητούσαν;΄τι ακριβώς ζητούσαν; έπαυε να ισχύει όταν o/η sub ή ο/η Dom(me) πήγαινε πχ ταξίδι ή να δεί τους δικούς του/της; πόσο συζητούσαν; ποσο διέφερε από μια vanilla συμβίωση και σε τί; πόσο ποσοστό των "χαρακτηριστικών" που τόσο έχουν αναφερθεί στο φόρουν υπήρχε; 100%; 50%; 10%;

    Ερωτήσεις, ερωτήσεις, ερωτήσεις, συγκεκριμένες, που αποζητούν συγκεκριμένες απαντήσεις, βιώματα και όχι ... απόψεις.

    Ας ορισθεί λοιπόν πρώτα συγκεκριμένα ποιά λογίζονται ως χαρακτηριστικά μιας 24/7 BDSM σχέσης δεδομένου και όχι αφηρημένου τύπου βάσει δεδομένων και όχι αφηρημένων κριτηρίων και μετά συζητάμε αν είναι εφικτή, πότε και πως.
     
    Last edited: 26 Απριλίου 2007
  5. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Ισως τελικα 24/7 χωρις συγκατοικησι να ενοειται μια απο τις πολλες μεταλαγμενες εκφρασεις μοντερνων κοινωνιων, που δεν ειναι τιποτα αλλο απο την προκαταρτικη συμφωνια δεσμευσις δυο ατομων (η και μονομερη ενος) στη καταληξυ μιας πραγματικης και χειροποιαστης 24/7 σχεσης. Δηλαδη ενας νοητος "αραβωνας" που μπορη να εξελιχθη σε παρανοια αν δεν υφιστατε στη πραγματικοτητα. Εξου και το λεγομενο για καποιον/αν οτι αμολυσε χαρταετο!  
     
  6. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Αυτό που οι περισσότεροι εννοούν 24/7 είναι το TPE (Total Power Exchange = ολική ανταλλαγή δύναμης). Ένας πολύ ωραίος ορισμός του TPE είναι ο ακόλουθος:
    Προσωπικά πιστεύω οτι 24/7 θα μπορούσε να υπάρξει ακόμα και χωρίς συγκατοίκηση, γιατί πολύ απλά κάποιος είναι διαθέσιμος αναπάσα στιγμή και ώρα.
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    24/7 για άλλους σημαίνει η σκλάβα να μην βγαίνει από το σπίτι, για άλλους σημαίνει να ζει ο Κυρίαρχος με την σκλάβα/ες και ας εργάζονται ή έχουν άλλες υποχρεώσεις, για άλλους το 24/7 υφίσταται και ας βρίσκονται μακριά ο ένας από τον άλλον. Ουσιαστικά νομίζω πως αυτό που καθορίζει το 24/7 είναι η υποταγμένη σκλάβα 24/7 να ζει με προδιαγραμμένο και προκαθορισμένο από τον Κυρίαρχο τρόπο και ο Κυρίαρχος 24/7 να συναισθάνεται την ευθύνη της ιδιοκτησίας του.

    Με τα σημερινά δεδομένα είναι δυστυχώς πολυτέλεια να πιστεύουμε πως η σκλάβα μπορεί να είναι διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή όταν πχ τρέχουμε να βγάλουμε το ψωμί μας. Από την άλλη, αν και όποτε θελήσει ο Κυρίαρχος την σκλάβα του για κάτι κοντά του, κρίνοντας πως δεν είναι επισφαλές για το σύνολο της ζωής τους, θα την καλέσει και φυσικά εκείνη θα τρέξει.

    Η συμβίωση κατά μια έννοια διευκολύνει την εφαρμογή των παραμέτρων μιας 24/7 σχέσης λόγω της αμεσότητας της επαφής, χωρίς να είναι απαραίτητη όμως προϋπόθεση. Θέλει μαεστρία και υπομονή να κατευθύνεις την ζωή κάποιου από μακριά, κουράγιο και γερά νεύρα όταν δεν μπορείς να είσαι κοντά να ελέγχεις ή να κοντρολάρεις καταστάσεις.

    Έχοντας βιώσει σχέσεις τέτοιου ελέγχου από μακριά, από κοντύτερα και από συμβίωση, πάντα και όχι εσφαλμένα, θεωρούσα πως ήμουν 24/7 σκλάβα μια και οποιαδήποτε στιγμή του 24/7 συνειδητά ανήκα, υπάκουα σε εντολές, ζούσα βάση των αρχών και κανόνων που μου είχαν θέσει και ένιωθα πως βρισκόμουν υπό έλεγχο συνεχώς.

    Με δεδομένο πως οι σχέσεις αυτές βασίζονται στην ειλικρίνεια (αλλιώς πιο το νόημα) οι παρεκτροπές αναφέροντας και οι κυρώσεις εφαρμόζονταν. Μια σκλάβα άλλωστε θέλει να ελέγχεται και η ειλικρίνεια είναι ένα από τα μέσα με τα οποία παραχωρεί τον έλεγχο της ζωής της.

    Ζω μια ευλογία αφού βρίσκομαι υπό την σκέπη Του Κυρίου μου και Τον βλέπω καθημερινά, αλλά και μακριά Του να έμενα όπου μπορεί να έβγαζα περισσότερες αντιδράσεις, λιγότερο από 24/7 σκλάβα Του δεν θα ήμουν.
     
  8. Gandalf

    Gandalf Storyteller, Rebel, Mentor

    Απάντηση: 24/7 Χωρίς συγκατοίκηση.

    Συνήθως, με τον όρο 24/7 δηλώνουμε μία σχέση συμβίωσης.

    Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω πως μία σκλάβα, είναι έτσι κι αλλιώς 24/7 σκλάβα. Η υποταγή είναι ολοκληρωτική και δεν υφίσταται θέμα χώρου ή χρόνου. Είναι θέμα του Κυρίου της, να φροντίζει να κυλά αρμονικά η ζωή της σκλάβας το διάστημα που δεν είναι μαζί.

    Φυσικά, είναι αδύνατον σήμερα να υπάρξει έλεγχος και προκαθορισμένη συμπεριφορά σε όλα τα σημεία. Για παράδειγμα, δεν είναι δυνατόν ο Κύριος να καθορίσει τον τρόπο με τον οποίο η σκλάβα θα χειριστεί θέματα εργασιακά, ειδικά όταν η εργασία είναι εξειδικευμένη. Μπορεί όμως να καθορίσει τον γενικό πλαίσιο, μέσα στο οποίο θα κινείται η σκλάβα, σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Ο εξ αποστάσεως έλεγχος, είναι ιδιαίτερα δύσκολος. Χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία, απόλυτη υποταγή, και πάνω απ’ όλα, πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη και ειλικρίνεια.

    Αυτό που πιστεύω όμως, είναι πως η απόσταση οδηγεί εκ των πραγμάτων σε πιο χαλαρές (όχι λιγότερο δυνατές) σχέσεις. Είναι λογικό, πως και ο Αφέντης αλλά και η σκλάβα, έχουν περισσότερο προσωπικό χρόνο, και σίγουρα μπορούν να είναι ποιο χαλαροί.

    Χαλαρότητα όμως μπορεί να υπάρξει και σε μία 24/7 σχέση με συμβίωση. Σκεφτείτε ένα παντρεμένο ζευγάρι με μωρό. Όταν το παιδί κλαίει το βράδυ, τι πρέπει να κάνει η σκλάβα που κοιμάται δεμένη στο κρεβάτι? Ή πρέπει να πάει ο Κύριος να το νταντέψει, η θα έχει τη σκλάβα χαλαρά δεμένη, έτσι ώστε να μπορεί να σηκωθεί χωρίς να τον ξυπνήσει για να τη λύσει και όταν τελειώσει, να επιστρέψει μόνη της στα δεσμά της.

    Επειδή λοιπόν, για κάθε καινούργιο πρόβλημα πρέπει να βρίσκουμε μια καινούργια λύση, είμαι σχεδόν έτοιμος να δεχθώ και 24/7 από απόσταση!!
     
  9. aesop

    aesop New Member

    24/7 μπορεί να υπάρξει ακόμη και χωρίς συγκατοίκηση. Είναι πιστεύω εγκεφαλικό όπως σε μια vanilla σχέση. Είμαι πχ ερωτευμένος και αυτό με "ακολουθεί" και όταν είμαι έξω με φίλους ή μόνος και δεν γουστάρω να "πάω με άλλη". Κάπως έτσι και το 24/7, αισθάνομαι την παρουσία της ανα πάσα ώρα και στιγμή της ζωής μου και προσπαθώ να εφαρμόσω τους όρους της σχέσης αλλά και τις ηθικές μου δεσμεύσεις απέναντι στην γυναίκα που με κυριαρχεί. Όμως η 24/7 σχέση είτε με συγκατοίκηση είτε απο απόσταση πιστεύω πως πρέπει να έχει και καποια ελαστικά όρια, για παράδειγμα στην δημόσια συναναστροφή, με την οικογένεια ή τους φίλους.
     
  10. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    aesop, πως το εννοείς; Σε μια vanilla σχέση μπορεί κάποιος να κάνει έρωτα με τον άλλο από απόσταση; Μπορείς να μου το πεις να το κάνω και εγώ; (Εκτός και αν έχει ζηλευτά προσόντα.)
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Διαχωρίζω τις έννοιες "σχέση χωρίς συγκατοίκηση" και "σχέση από απόσταση".

    Πιστεύω ότι μία μόνιμη D/s 24/7 σχέση δεν μπορεί να αναπτυχθεί μεταξύ ανθρώπων που ζουν χωριστά. Η ταύτιση της συσχέτισής τους (όσο έντονα και αν βιώνουν τα συναισθήματά τους) με μία 24/7 σχέση θα ήταν αφελής και ισοπεδωτική. Κατά τη δική μου αντίληψη δεν υφίσταται ερωτική σχέση άνευ σαρκικής επαφής και είναι παράλογη κάθε προσπάθεια διαχωρισμού του πνεύματος και του σώματος.

    Πιστεύω όμως ότι μία 24/7 σχέση είναι εφικτή μεταξύ ανθρώπων που δεν συγκατοικούν, αλλά έχουν την επιθυμία και τη δυνατότητα να συναντιούνται συχνά, να έρχονται σε σεξουαλική επαφή συχνά, να κοιμούνται κάποιες φορές μαζί, να τρώνε, να πηγαίνουν διακοπές, να παρακολουθούν ο ένας τη ζωή του άλλου βήμα προς βήμα, να έχουν κοινούς φίλους, να ζουν μαζί.

    Ακόμη και στην περίπτωση της συγκατοίκησης, το "24/7" είναι σχήμα λόγου καθώς τόσο ο Αφέντης όσο και ο σκλάβος έχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα που τους οδηγούν σε προσωρινή ολιγόωρη ή πολύωρη διάσταση.
     
  12. Karxarias

    Karxarias New Member

    Συμφωνώ μαζι σού Syrah.