Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Abusive σχέσεις και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Ερατώ, στις 25 Αυγούστου 2016.

  1. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    η διαφορά μεταξύ του abuse και του bdsm στην συγκεκριμένη περίπτωση έγκειται στη παροχή συναίνεσης από το υποτακτικό μέλος.
    Η παροχή συναίνεσης έχει ως προυπόθεση το υποτακτικό μέλος να είναι υποτακτικό με την βδσμική έννοια.
    Αν είναι απλά για ψυχολογικό ξύσιμο είναι βράστα η υπόθεση.
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Σε πολύ γενικές γραμμές μιλώντας,
    αφενός μεν το bdsm δεν σημαίνει εξορισμού ξύλο και κακοποίηση,
    αφετέρου εάν το «παιχνίδι» αυτό παιχτεί σωστά και πέρα από τα όρια του σεξ, έχει δηλαδή ψυχολογικές προεκτάσεις, τότε όντος μπορεί ένα άτομο κακοποιημένο ακόμα και βιασμένο να σταθεί στα ποδιά του.

    Και αυτό επειδή μέσα από όλη αυτή την διαδικασία, θα γνωρίσει τον εαυτό του, θα αντιμετωπίσει της φοβίες του και η αδυναμία του θα γίνει η δύναμη του.

    Όλα αυτά, εφόσον βέβαια το κυριαρχικό άτομο θα ασχοληθεί με το bdsm σε όλο το πλάτος και το βάθος της έννοιας αυτής.

    ΥΓ. προσωπικά, όλα αυτά τα χρόνια μου έχουν τύχει διάφορες καταστάσεις αντίστοιχες, μέχρι και ακραίες (παιδική σεξουαλική κακοποίηση). Θέλει όμως πολύ υπομονή, στογή και φροντίδα ώστε πλέον να μεταφράζει το σεξ σωστά, όχι σαν κακοποίηση αλλά σαν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, χωρίς τύψεις και ενοχές.
     
  3. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Δεν θεωρώ πως μιλάμε για ένα άτομο που μπορεί να διαχειριστεί σχέσεις εντός ή εκτός από τον χώρο. Και το θέμα που υπάρχει με τον εαυτό της και πόσο τον ξέρει είναι πολύ στη μέση.
    Θέλει εκείνη να γνωρίσει τον εαυτό της και όχι να γνωρίσει τον bdsm και όλα τα άλλα.
    Γνώμη μου.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αλήθεια τώρα.. γνωρίζεις πολλές τέτοιες σχέσεις?
     
  5. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Δεν ήταν αυτής την τροχιάς η τοποθέτηση μου. Αλλά το άτομο που περιγράφεται στο νήμα έχει ανάγκη μεγαλύτερη πολύ πιο εσωτερικά της θέματα.
     
  6. Θα πω το εξης... δεν μπορει κανεις να νιωσει τι χρειαζεται ενα θυμα κακοποιησης αν δεν ειναι ο ιδιος..
    Και ναι μπορει να βρει τη λυτρωση να πεταξει απο πανω του αυτο το στιγμα...
    Δεν το ξεχνα ειναι ενα κομματι της πραγματικοτητας του ομως μεσα απο μια υγιη bdsm σχεση το αντιμετωπιζει με αλλα ματια..
    Ευχομαι η φιλη σου να βρει τη γαληνη..
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Και γιατι να της το μαθει? Απο πού προκύπτει απο αυτά που αναφέρετε ότι η φίλη σας επιθυμει ασυμμετρη σχέση?
     
  8. Και εγώ νομίζω όχι.... και θα συμφωνήσω από πάνω με την γλυκύτατη μωβ..
    Χρειάζεται βοήθεια πρωτίστως.. ακόμα και αν έχει περάσει καιρός.. το ότι βρίσκει περίεργη μια "νορμαλ αγαπησιαρικη " σχέση λέει πολλά.. προφανώς το μυαλό της έχει συνδεσει με κάποιο τρόπο την κακοποίηση με την συντροφικότητα..
    Το να μπει σε μια σχέση με έντονα bdsm στοιχεία με τόσα άλυτα θέματα το θεωρώ σφάλμα..
    Ας τολμησω να μπω λίγο στο μυαλό της..
    Ίσως λέω ίσως βιώνοντας τόσα χρόνια πραγματική κακοποίηση δέχτηκε λανθασμένα ότι αυτό είναι το σωστό για εκείνη, της ταιριάζει της αρέσει (!?) ..και τώρα το αποζητά.. δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το σύνδρομο της Στοκχόλμης (δεν είμαι σίγουρη ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο βέβαια ).όπου το θύμα αναπτύσει μια σχέση εξάρτησης με τον θύτη και όσα της έκανε..

    Με λίγα λόγια.. θεωρώ τραγικό λάθος να μπει στο bdsm πιστεύοντας πως θα βρει λύτρωση η ανακούφιση..
     
  9. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Και γενικά καλά θα ήταν λιγότερα άτομα με σοβαρά θεματάκια στον χώρο..
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πολλά θες. xaxaxxa  
     
  11. Ερατώ

    Ερατώ Earth without art is just Eh...

    Σε κάποια ανύποπτη στιγμή που την επισκέφτηκα και της αποκάλυψα ότι ασχολούμαι με το χώρο, την είδα ότι ενδιαφέρθηκε να μάθει περισσότερα. Πχ μου ζήτησε να τη συμβουλέψω στο τι να κάνει με τον τωρινό της σύντροφο για να "ξεφύγει" από τα συνηθισμένα. Δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για το χώρο με άλλο τρόπο, γι' αυτό και το συζητάω τώρα.
     
  12. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Εντός και εκτός υπάρχουν αυτά. Ας δει πρώτα ο καθένας εντός του και με αυτό ας πορευτεί. Γιατί έτσι θα μειωθούν τα θεματάκια σε κάθε χώρο όπως το μετρό, τα εστιατόρια, τα πλοία, τα σχολεία, τα υπουργεία κ.ο.κ.