Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zoyzoy_, στις 17 Νοεμβρίου 2008.

  1. master00dragon

    master00dragon Regular Member

    το να βιωνεις καταστασεις με διαφορετικο τροπο σε σχεση με το περιβαλλον σου
    σε κανει να αναπτυσεις συνηθως διαφορετικη αντιληψη των πραγματων
    αυτο που για τους γυρω ειναι προφανες αρχιζει για σενα αρχιζει να μην ειναι
    με αυτη τη διαδικασια αρχιζεις να θετεις ερωτηματα για πολλα ΄΄προφανη΄΄ ζητηματα
    και να επαναπροσδιοριζεις τον τροπο σκεψης σου
    για αλλους αυτο δεν οδηγει πουθενα ισως απο υπερβολικες ενοχες ή απο αδιαφορια
    σε αλλουςι ομως η αμφισβητηση επαπροσδιοριζει το ΄΄προφανες΄΄
    με αποτελεσμα την βαθυτερη γνωση του κοσμου και κατα συνεπεια του εαυτου μας
    που ειναι και το ζητουμενο

    ο ΄΄διαφορετικος΄΄ εχει συνηθως τα ματια του καλλιτεχνη οταν αποκτα συνειδηση
    βλεπει τον κοσμο απο διαφορετικη οπτικη γωνια απο τους γυρω


    σσσσσσσσσσ μην μιλας ,μην μιλας    
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2008
  2. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Η κανονικότητα σε μια σχέση είναι αυτή που η κοινή λογική θεωρεί ως κανονικότητα ... π.χ. πριν από λίγα χρόνια το προγαμιαίο σεξ ήταν μη κανονικό, με την έννοια ότι δεν ήταν αποδεκτό, διαδεδομένο, κοινή συμπεριφορά. Επίσης - οι αρχαίοι θα το ενθυμούνται - κατέβαλες μεγάλη προσπάθεια δι' οτιδήποτε εκτός των συνήθων vanilla πρακτικών, και αυτών όχι όλων- αυτές οι πρακτικές λοιπόν ηταν η κανονικότητα της εποχής Αργότερα αυτό άλλαξε, έτσι ώστε σήμερα να θεωρείται ακόμη και ο bdsm σχεδόν φυσιολογικός (από άτομα του forum βέβαια και όχι από τους απέξω)

    Η κανονικότητα δεν σημαίνει ομοιομορφία - σημαίνει ΜΟΝΟ τήρηση γενικών κανόνων ... όπως για παράδειγμα η κανονικότητα της ορθόδοξης εκκλησίας και το τι θεωρεί ως αίρεση - συνεπώς αν εννοείς ότι όλοι οι vanilla είναι όλοι ίδιοι .. δεν είναι .. αν εννοείς ότι όλοι είναι εντός ορίων ... ναι είναι .. αν πάλι θεωρείς ότι τα όιρια είναι στενά, αυτή είναι προσωπική κρίση .. αλλάζουν για τον καθένα μας .. το σίγουρο όμως είναι ότι όλοι οι ασχολούμενοι με το Bdsm είναι ολίγον abnormal, αφού δεν εμπίπτουν στην κανονικότητα της κοινωνίας μέσα στην οποία ζουν .. αν είναι και ίδιες φαντάζομαι όχι .. μια και δεν είμαι ποδολάγνος πχ ... άρα και εδώ υπάρχει μια διαφορετικότητα

    Υμέτερος

    Αυτός ο χρόνος που παίρνει για να κατακάτσει το πράγμα είναι ο χρόνος συμφιλίωσης με τον εαυτό σου για τα ανομήματα σου .. ο χρόνος που χάνεις τις όποιες τύψεις σε εσωτερικό επίπεδο - όχι επιφανειακά εννοώ - η περίοδος ωρίμανσης ενός ατόμου. Πολλές φορές γίνομαι μάρτυρας διαμαρτυριών ένθεν και ένθεν για ανάρμοστες συμπεριφορές είτε κυριάρχων είτε υποτακτικών .. είναι στην πρωτη περίοδο νομίζω που συμβαίνουν αυτά ... τα post όσων την έχουν ξεπεράσει είνα συνήθως,.. επειδή δεν θέλω να χάνω τον χρόνο μου .. κλπ λπ
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2008
  3. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Εμείς όμως μιλάμε, όχι για αυτούς που δοκίμασαν κάτι διαφορετικό άπαξ, για να ξεφύγουν από την ανία
    αλλά για ανθρώπους που έχουν το bdsm ως βασικό μέσο έκφρασης τους. Επίσης δεν νομίχω ότι το κάνουν για να ξεφύγουν από αυτό που κάνει όλος ο κόσμος, για να διαφέρουν δηλαδή, ούτε επειδή έχουν βαερθεί την vanilla συμπεριφορά.
    Όσους bdsm γνωρίζω είναι τόσο, μα τόσο, κανονικοί άνθρωποι που θα εκπλαγείτε.
     
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Νομιζω ειναι λαθος να στεκομαστε στο τι ειναι κανονικο και τι οχι......
    Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, εχει διαφορετικα ερεθισματα και αντιδρασεις.
    Με βαση αυτο λοιπον επιλεγει αν θα χρησιμοποιησει το bdsm στο κρεβατι και γενικα σε ο,τι εχει να κανει με το ερωτικο παιχνιδι...
    ή μπορει να φτασει στο συμπερασμα πως το Bdsm πλησιαζει περισσοτερο στο lifestyle του,
    οποτε και το προσαρμοζει.
    Ολα ομως ειναι θεμα διαφορετικοτητας του καθενος μας, και δε χρειαζεται να υποπεσουμε
    σε συγκρισεις αναμεσα σε Bdsm και Vanila.
     
  5. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

    (το εφερα εδω για να καταλαβαινουμε για τι μιλαμε και για να μην αποπροσανατολιζουμε το αλλο νημα.)
    Μα δε ζητησα την αποψη σου σχετικα με το Lifestyle, ουτε να μου μαρτυρησεις καποια ανακαλυψη. 

    Τις διαφορες που οπως ειπες εχεις δει σε βδσμ ζευγαρια σε σχεση με τα βανιλλα ρωτησα και αυτο χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης. Πεστο περιεργεια. 
     
  6. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Ναι σίγουρα έχει να κάνει κύριος με το ‘’κρεβάτι’’ μα στη περίπτωση μου όμως όταν έρχονται οι σκλάβοι να μου κάνουν διαφορές οικιακές δουλείες τότε επεκτείνετε και εκτός κρεβατιού άσε που τους περισσότερους τους έχω στο πάτωμα και όχι στο κρεβάτι…
     
  7. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Είναι πολλά παραπάνω για κάποιους, για κάποιους άλλους είναι μόνο το κρεβάτι.
    Δεν είναι θέμα "σωστό ή λάθος".
    Είναι θέμα επι8υμιών, αναγκών, γούστου, επιλογών κλπ