Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM ,ανοικτά συστήματα vs κλειστά και πολιτισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 8 Οκτωβρίου 2012.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: BDSM ,ανοικτά συστήματα vs κλειστά και πολιτισμός

    Η γνώμη μου είναι πως μόνο η αυτόνομη θεώρηση και αυτοθέσμιση μιας κοινωνίας ,καθώς και η διαρκής αυτοεξεταση και αμφισβήτηση της θα μπορούσε να προσφέρει την βάση που ζητάς.
    Στο βαθμό που οι συνθήκες που οργανώνουν τη σημερινή κοινωνία οχι μόνο δεν περιλαμβάνουν αυτά τα προαπαιτούμενα, αλλά μάλλον τείνουν με τον ενα η τον άλλο τρόπο στα αντίθετα,ας αρκεστούμε στο αυτόνομο και αρα δημοκρατικό - αν η αυτονομία είναι το πρόταγμα της δημοκρατίας - βδσμ! . 


    μ' άλλα λόγια....
    Καληνύχτα Κεμάλ , αυτός ο κόσμος δεν θ'αλλάξει ποτέ .... καληνύχτα!

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Ως Καστοριαδικός συνυπογράφω.Πλην όμως έχω και κάποιες δεύτερες σκέψεις.
    Κι αυτό διότι ,αν η αυτονομία δε μπορεί να είναι εφικτή παρά σε ένα αποσπασματικό επίπεδο , τότε ουσιαστικά δε φέρει ακούσια και το ρόλο μιας έμμεσης στήριξης (για να μη πω νομιμοποίησης) του κατά τ' άλλα εκμαυλισμένου συστήματος ? (ατομικού και κοινωνικού)
    Πώς επιλύεται δυναμικά ,λοιπόν ,τούτη η παραδοξότητα ,πέραν της προσμονής των κατάλληλων συνθηκών ?

    Αν και ο Γκάτσος μας έκανε την τιμή να μας δώσει πολύ ξεκάθαρα νομίζω την απάντηση...