Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM: απλη καυλα vs life style

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 2 Νοεμβρίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Το bdsm δεν εχει την ιδια σημασια για ολους που "ασχολουνται" με αυτο.
    Για καποιους ειναι απλως ενας τροπος να διοχετευουν την καυλα τους, να πραγματοποιουν τις φαντασιωσεις τους και τις κρυφες τους επιθυμιες,να εκτονωνουν τα παθη τους.
    Για καποιους αλλους τροπος ζωης. Απολυτος και συγκεκριμενος.Μεσα σε ορια και προκαθοριμενους ρολους.
    Καποιοι το ανακαλυπτουν νωρις, καποιοι στην πορεια της ζωης τους και καποιοι ισως αργα.....
    Για ολους ομως ειναι ενας μαγικος κοσμος αισθησεων, πραξεων, σκεψεων!
    Ολους τους ενωνει η απολαυση που απορρεει απο τις ιδιατερες αυτες σχεσεις.
    Συχνα πυκνα συγκρουονται οι μεν με τους δε.
    Λογικο και ανθρωπινο.
    Δεν μπορουμε να συγκρινουμε και να κρινουμε την ζωη κανενος.
    Αλλος θελει ετσι, αλλος αλλιως.
    Ουτε αν καποιος αρεσκεται στο bdsm μονο στο κρεβατι του ειναι λιγοτερος απο καποιον που το ζει 24/7.
    Σημασια εχει του καθενα η επιλογη να μην δεσμευει την ελευθερια της επιλογης του αλλου.
    Κι οπωε λεει και καποιο μελος "το bdsm ειναι ενας χορος με πολλες φιγουρες".Εγω θα πω ειναι ενας χορος με βασικα βηματα και πολλες φιγουρες και παραλλαγες.
    Κανεις δεν ειναι ειδημων και κανεις δεν επιδιωκει τη θεση λεκτορα στο πανεπιστημιο του bdsm.
    Ειμαστε ολοι κομματια ενος παζλ που καποιες φορες "κουμπωνουμε" μεταξυ μας και καποιες οχι.
    Αλλα ποτε δεν ξερει κανεις μας πως μας τα φερνει η ζωη......σημερα ειμαστε ετσι, αυριο αλλιως.
    Σημερα απλως καυλωνουμε και αυριο παθιαζομαστε.....
    Οπως και να χει, το bdsm ειναι......εμεις!
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    του ενώνει όμως ?? δεν νομίζω...
     
  3. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    κοινως παρανομαστής μήπως..?
    Σίγουρα όμως καμία σχεση δεν έχει με την έννοια του life style είναι κάτι παραπάνω... γιατι το style έρχεται και φεύγει, είναι κατί προσωρινό.
    Το bdsm όπως το ζούμε δεν νομίζω κατί περαστικό... και το πιο ωραίο το είπε η νηματοθέτρια...
    Για ολους ομως ειναι ενας μαγικος κοσμος αισθησεων, πραξεων, σκεψεων!
    Ολους τους ενωνει η απολαυση που απορρεει απο τις ιδιατερες αυτες σχεσεις.
     
  4. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    αυτό που σκεφτόμουνα είναι το εξής.

    πχ αυτοί που είναι gay, swingers, αριστεροί, δεξιοί, γαύροι, βάζελοι κτλ. όλοι έχουν ένα κοινό παρανομαστή μεταξύ τους.

    όμως βλέπεις ότι μπορεί αυτός ο κοινός παρανομαστής να είναι το μόνο κοινό που έχουν μεταξύ τους και τίποτα άλλο. οπότε τρώγονται, τσακώνονται και δεν μπορούν να συνυπάρξουν στην ίδια παρέα πχ μεταξύ τους.

    Αντίθετα άτομα χωρίς κανένα κοινό παρανομαστή πολλές φορές μπορούν να είναι πιο ενωμένοι λόγω της αύρας που υπάρχει μεταξύ τους η γιατί έχουν καλό vibe, συνεννοούνται και τα βρίσκουν μια χαρά μεταξύ τους.

    Πολλές φορές ο κοινός παρανομαστής δημιουργεί ένα είδους ανταγωνισμού που μόνο ενωτικός δεν είναι.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: BDSM: απλη καυλα vs life style

    Κάποτε είχε περάσει από δω μια ζουρλή που μίλαγε για της κάβλες της μόνον, με τρόπο κομψότατο. Είχε γίνει αντικείμενο σχολίων μεταξύ δύο αγαπητότατων φιλενάδων: "Μα δεν ντρέπεται λίγο να μιλά για τις κάβλες της χωρίς ούτε μια θεωρία κάβλας;"

    Αυτό μου θύμισες σήμερα, Astrovroxi και να σαι καλά   Ελπίζω να μη σε πειράζει λίγη πλακίτσα...
    Successful living, άμα τα πέτυχαν όλα αυτά. "Απλή κάβλα" το λες; Εμένα μου φαίνονται τουλάχιστον σύνθετη κάβλα  
    Και αυτοί successful living, άμα το ζουν και δεν το φαντάζονται πως το ζουν.
    Ως άνθρωπος και ερωτικό ενεργούμενο όχι βέβαια, δεν είναι πιο λίγος από άλλον που το ζει 24/7. Οι vanilla καμιά φορά έχουν τέτοιες έγνοιες ως προς τους BDSM ανθρώπους αλλά εμένα πάντα μου φαινόταν αστείο.

    Ως BDSMer, σε σχέση με τον άλλο και με δεδομένο ότι και οι δύο μιλούν για πραγματικές καταστάσεις και τις ζουν, τότε ο 24/7 μπορεί να έχει περισσότερα να πει, να έχει κάνει ισχυρότερες υπερβάσεις - ως προς BDSM πάντα - να έχει περισσότερους προβληματισμούς σε αυτά που αφορούν τον ίδιο.

    Πάντως, έχω τη γνώμη πως κανένα είδος πραγματικού BDSM δεν είναι εύκολο ή ευκολότερο από το άλλο να λειτουργήσει σε βάθος χρόνου.
    Άνοιξε ποτέ κανείς κανένα νήμα που να περιγράφει τις γκάφες του, αλλά πραγματικά, να καλεί και άλλους να συμμετέχουν και να μαζεύεται κόσμος να γράφει τη μαλακία του που έκανε κάποτε για να μαθαίνουν οι υπόλοιποι;
    Πολλοί όμως επιδιώκουν θέση αλέκτορα στο κοτέτσι του BDSM. Με αυτούς τι γίνεται; Σε παρακαλώ να τοποθετηθείς επ αυτού.
    Καλά... Να προσέχουμε να μη μπούμε όλοι μαζί σε κανένα ασανσέρ γιατί έτσι και πέσει, πάει το BDSM μαζί μ εμάς!
     
  6. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    κοινός παρονομαστης αναφέρεται στα πλαίσια του "λογου" που βρίσκονται στο χωρο. Εχει σχεση με τη λειτουργία τους - επικοινωνια στο χωρο.
     
  7. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    ναι οκ, και πάλι δεν σημαίνει πως αυτός ο λόγος είναι προυπόθεση για να υπάρχει αυτή η "ένωση"
    το λέει και η Αστροβροχή στο αρχικό ποστ.
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: BDSM: απλη καυλα vs life style



    Εμενα να πειραξει η πλακα? Λες και δεν με ξερεις......δωσμου πλακα και παρε μου την ψυχη!



    Πολλα ζητας φιλεναδα.....σιγα μην το κανει αυτο κανεις....η ανασφαλεια θεριζει!



    Αυτοι ειναι πολλοι αγαπη μου.Πανε,ερχονται,ψαχνουν βημα να μιλησουν για να ακουνε τη φωνη τους....Να επιβεβαιωθουν και να πεισουν εκτος απο τον εαυτο τους και τους αλλους οτι "το 'χουν", ειναι εδω, ειναι οι γνησιοι, οι γνωστες, οι παντογνωστες, οι παντοδυναμοι, οι απανταχου παρον και τα παντα πληρων......και παει λεγοντας.
    Και? Ολο λαδι λαδι και απο τηγανιτα τιποτα λενε στην πολη μου.
    Αλλα κι αυτοι μερος του συστηματος ειναι.
    Απαραιτητοι για αυτους που εχουν αναγκη συμβουλατορα, δασκαλο, καθοδηγητη.
    Το κακο γινεται οταν καταντανε γραφικοι και φαιδροι.
    Αλλα μεσα στην ζωη ειναι ολα.....γιατι οχι και στο bdsm?
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM: απλη καυλα vs life style

    Χμ... αγαπητή μου, λέτε να είμαστε τόσοι πολλοί bdsmers που μπορούμε να γεμίσουμε ενα ολόκληρο ασανσέρ...; 
     
  10. annoulasl

    annoulasl Regular Member

    Απάντηση: BDSM: απλη καυλα vs life style

    Το BDSM είναι μέσο σεξουαλικής ευχαρίστησης, αλλά και τρόπος ζωής για ορισμένους...! Νομίζω πως ο καθένας μπορεί να ξέρει τι τον ευχαριστεί και να προσαρμόζει την ζωή του ανάλογα...!

    Το κακό είναι πως υπάρχουν ορισμένοι που μένουν στο να φαντάζονται πράγματα, κι ενώ δεν έχουν εμπειρίες, αντί να ενταχθούν, (όλοι κάπως αρχίσαμε), το παίζουν ειδήμονες...
    Δυστυχώς έχουμε πέσει σε πολλούς τέτοιους ανά εποχές...

    Αν δεν μπορείς να παραδεχθείς την αλήθεια, να γνωρίσεις τα όριά σου σε όποια όχθη και να βρίσκεσαι, δεν μπορείς να μπεις σε αυτόν τον χώρο πιστεύω...! Είναι επικίνδυνο και για τους άλλους και για σένα...!
     
  11. mariosexy

    mariosexy New Member

    Ακριβώς !! Πιο σωστά δε θα μπορούσες να τα θέσεις... Ειδικά η τελευταία γραμμή τα σπάει !!
    υγ: να συμπληρώσω, χωρίς να θέλω να ακουστώ απόλυτως.. πως εάν κάτι υπάρχει στο μυαλό μέσα.. και το έχεις εγκλωβισμένο πάντα... χωρίς να τολμάς να το δοκιμάσεις.. για τον οποιοδήποτε λόγο... πιστεύω είσαι φυλακισμένος στο κορμί σου...έτσι νοιώθω εγώ τουλάχιστον..
     
  12. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Ολα κατακτωνται μεσω της γνωσης μεσω της εμπειρίας μέσω του πειραματισμού... για όλα υπάρχει αρχή για ολα υπάρχει πρωτη φορά.
    Επομενως πρεπει να ξερεις τι ζητάς, τι σε ικανοποιεί, από ποιοα πλευρά, και πάνω από όλα πως το βιωνεις... Μονο έτσι θα μπορεις ισως να διακρίνεις αν για σενα είναι τρόπος ζωής, αν είναι ενα μπουμ, ενα ξεσπασμα επιθυμιών χωρίς διάρκεια... κατι που ήρθε και έφυγε...