Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και Ναρκισσισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Jack Wolfskin, στις 9 Ιανουαρίου 2015.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ ξέρω για την υπογραφή και το μόριο...εγώ μόριο δεν έχω, οπότε θα προσέχω μόνο την υπογραφή μου. Είναι η μόνη που με δεσμεύει νομικά.... 
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Ας μας πει τώρα και αυτός που άνοιξε το νήμα για τη σχέση με το BDSM, αφού την ξέρει. Άλλωστε και αυτό αν το γκουγκλάρει αφθονεί η συναφής "πληροφόρηση" στο διαδίκτυο.

    Δύο εξειδικευμένοι όροι της ψυχανάλυσης χρησιμοποιούνται καθημερινά, συνήθως εναντίον άλλων και με τρόπο που δεν τους αρμόζει. Η μία είναι η "ματαίωση" και η άλλη είναι… μαντέψτε, χα χα "ο ναρκισσισμός". Επειδή η μαγκιά - και το πτυχίο και η άδεια άσκησης επαγγέλματος - του παρέχοντος την ρημάδα την "συμβουλευτική ψυχολογία" είναι να πει πότε συμβαίνει πράγματι κάτι με τον ψυχισμό του άλλου που τον εμπιστεύτηκε και πότε όχι. Το θέμα είναι πού μπαίνει ο πήχυς στις διαγνωστικές λίστες. Που υπάρχει σαφές πρόβλημα, πού υπάρχει οριακή απόκλιση και πού δεν υπάρχει πρόβλημα ή είναι μια προσωρινή φάση. Και αυτό αν ο "ψυ" δεν είναι του συμπεριφορικού.

    Αλλέως πως, δεν μπορεί ο καθένας να κάνει διαγνώσεις στα τυφλά και καταλήγει να διακινεί προλήψεις και πασαλείμματα αντί για γνώση ενός θέματος και μάλιστα να δίνει συμβουλές ποιον να αποφεύγει κανείς. Αποφεύγω αυτούς που δεν μου αρέσουν και τελειώνει η ιστορία, δεν είναι ανάγκη να λέω για τους ανθρώπους ότι δεν είναι και εντάξει. Μακριά και όξω…
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Καφέ για ανοίξει το μάτι!...   
     
  4. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    αμ ελα που δεν !  
     
  5. Θα συμφωνήσω με την @gaby. Ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια για τις παρέες του ή το σύντροφό του. Προσωπικά, δε μου ταιριάζουν οι νάρκισσοι, αλλά υπάρχει και κόσμος που έλκεται από τέτοιες προσωπικότητες, τι να κάνουμε; Δεν είναι ανάγκη να χαλάμε τις καρδιές μας, επικεντρωνόμαστε στα άτομα που μας ενδιαφέρουν (εκτός κι αν είμαστε εμείς οι νάρκισσοι και επιδιώκουμε να τραβάμε την προσοχή των άλλων όχι πάντα με θετικό τρόπο   )
     
  6. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    ο ναρκισσισμός πιστευω ειναι ενα απο τα ανθρωπινα χαρακτηριστικά που εχουν οι περισσοτεροι μεσα τους λιγο η πολυ.κατανταει αρνητικο οταν ειναι σε υπερβολικη δοση!στα 25-30 μου ειχα στην παρεα ενα φιλο που ηταν ναρκισσος.δεν ειχα κανενα προβλημα γιατι ηξερα να τον χειριζομαι(ειχα ενα αλλο κουσουρι που ηταν σαν αντιδοτο την ειρωνια ).και μπορω να πω πως στις κοπελες ειχε μεγαλητερη περαση γιατι το εκλαμβανανε σαν γοητεια.εξαλλου καλα ειναι να εχεις τετεια ατομα διπλα σου για να μενεις ο ιδιος ταπεινος και προσγειωμενος 
     
  7. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    εγω δεν ειπα να τους πεταξουμε τους ναρκισσους στην πυρρα... αν και θα καιγονταν ωραια... αλλα τελος παντων...

    αρχιζει και μαζευει ωραιες απαντησεις το θεμα, κι ας μην ριχνω ΠΜ  
     
  8. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    φιλε μου αν αρχισουμε να πεταμε οποιον εχει αρνητικα στην πυρρα δεν θα μεινει κανεις,ο τελευταιος να κλεισει την πορτα χεχεχεχε
     
  9. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    Εγω ειμαι αυτος που ανοιξε αυτο το νημα, αρα σε μενα απευθυνεσαι. Ανοιξα το νημα, οπως ολα τα μελη του φορουμ εχουν δικαιωμα -και υποχρεωση- να ανοιγουν νηματα που σχετιζονται με τη θεματολογια του φορουμ. Δεν ανοιξα αυτο το νημα με εναν φανερα ειρωνικο ή απαξιωτικό υποννούμενο, πχ, δεν ειναι νημα του τυπου "BDSM και παστιτσιο". Ετσι λοιπον δεν καταλαβαινω την προταση σου "Ας μας πει τώρα και αυτός που άνοιξε το νήμα για τη σχέση με το BDSM, αφού την ξέρει". Την βρισκω απλα ... εμπρηστικη.
    Ακομα δε χειροτερη ειναι η επόμενη, "Άλλωστε και αυτό αν το γκουγκλάρει αφθονεί η συναφής "πληροφόρηση" στο διαδίκτυο. ". Με το ιδιο σκεπτικο, θα μπορουσα καθε τιτλο τοπικ του φορουμ να τον γκουκλαρω και να μην υπαρχει φορουμ, αφου πληροφορηση υπαρχει. Λιγο οξυμωρο δεν ειναι αυτο ?

    δε συμφωνω σε αυτο. Υπαρχουν χιλιαδες αρθρα που τα υπογραφουν ατομα με αδεια εξασκησεως επαγγελματος και δημοσιοποιουνται στο διαδικτυο. Ενας γιατρος πχ υπογραφει ενα αρθρο, που λειι ξεκαθαρα, αποφυγε φαγητα με κακα συστατικα γιατι μπορει να παθεις καρκινο, μπορει και στο αρθρο να λεει, αν δεις μια κρεατοελια να μαυριζει πηγαινε να τη δει ο ειδικος, μπορει να ειναι καρκινος του δερματος. Επισης μπορει να λεει και τι να αποφυγει κανεις γενικοτερα, και βαζω εδω τελεια.

    Οτι αφορα τη διαγνωση, το ιδιο το αρθρο που παραθεσα λεει, προσοχη στην υπερβολη, αλλα καποια κριτηρια ειναι αυτα και αυτα. Πουθενα δεν αναφερει πηγη για ξυλα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για το "καψιμο της μαγισσας". Λεει αποφυγετε. Τιποτ αλλο. Και στην τελικη, και εγω αποφευγω αυτους/ες που δεν μου αρεσουν και τελειωνει και για μενα η ιστορια...

    Πρωτη φορα βλεπω mod να επικρινει μελος φορουμ, γιατι ανοιξε θεμα στο οποιο παρεθεσε κειμενο απο το νετ και με αναφορα πηγης/προελευσης παρακαλω !
    χωρις να εχει κανει το ιδιο το μελος (εγω δηλ) διατριβη πανω στο θεμα ! Ημαρτον δηλαδη !
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είμαι Νάρκισσος και είμαι καλά!.. 
     
  11. danos

    danos Regular Member

    και γω γι αυτο σε γουστάρω  
     
  12. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    εγνοια σου και θα σε κανονισουμε ... σε καποια σκοτεινη γωνια