Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και Ψυχοθεραπεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος boulakos, στις 6 Μαϊου 2019.

  1. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Τα όσα γράφετε δείχνουν πως, αφήνοντας στην άκρη αφοριστικα τσιτατα ή - στον αντίποδα- καθολικες αποδοχές, είναι εφικτό να συνεννοηθούμε εδώ μέσα. Με αντιρρήσεις, αμφιβολίες, ακομα και μεροληπτικες θεωρησεις, εκατέρωθεν. Αλλά εφικτό!

    Όσον αφορά στον "ενθουσιασμο" που εγραψα, δέχομαι τα όσα λέτε. Ας δεχτούμε, τουλάχιστον - εαν βέβαια συμφωνείτε- τον χαρακτηρισμό του λόγου σας, στο συγκεκριμένο ποστ, ως ενθουσιωδη!
     
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Θεωρείτε λοιπόν την υπερβολή τρόπο αντίδρασης και δη θεμιτό. Και η κινδυνολογία θεμιτή είναι;
     
  3. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Της μόδας έχουν γίνει πάντως και οι "συνταγές" που μοιράζουν οι μέν και οι δέ... για τα πολύχρωμα χάπια ονόματι "Λεξους" είτε διατρέχουν οι "θεραπευόμενοι" "σοβαρά" προβλήματα είτε όχι .
    Δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχουν σημειωθεί ψηλά επίπεδα εισαγωγής τέτοιου είδους φαρμάκων στην χώρα .
    Κατά τα λεγόμενα φίλης εργαζόμενη σε
    φαρμακαποθηκη.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    σε «μυστήρια», «δυσνόητα», μύστες και παραμυθίες, αλλά και επικοινωνία. σε κάθε μορφής συνεδρίες θεραπευτικές κι ετεροθεραπευτικές. αγωνιώδεις και μη.

    εντελώς ενδεικτικά, εντελώς, όμως: https://www.psychologynow.gr/arthra...-telika-xreiazomaste-oloi-psyxotherapeia.html
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    χειριστική και καθωσπρέπει, κατ ελάχιστον. σαν την εκπαίδευση περίπου, αλλά πιο προσωποποιημένη φαινομενικά.  


    ο εξιδανικευτικός ολοκληρωτισμός της ιδέας δεν αλλάζει με τροποποίηση του όρου, το τέχνασμα αυτό χρησιμοποιείται ήδη εκτεταμένα.


    δεν είμαι σίγουρος ποιοί εννοείτε οτι δέχεστε πιό ελαφρά τους εμπορικά διεισδυτικότερους όρους, αν εννοείτε την ενδεχόμενη ύπαρξη μιάς προκατάληψης έναντι στην ιδέα της θεραπείας, που οι εμπορικοί όροι απαλύνουν, είναι υπαρκτή σχεδόν στον ίδιο βαθμό με την «αντίπαλη» αλλά ομόδοξη κατά βάση προκατάληψη «όλοι χρειάζονται θεραπεία».
     
  6. sigh

    sigh .

    Ψυχοθεραπεία ξεκινά όποιος αισθάνεται πως η όποια προσπάθεια διαχείρισης προσωπικών θεμάτων μέσω οικείων ή εαυτού, δεν λειτούργησε και τα μπερδεμένα και άλυτα εντός του, επηρεάζουν την καθημερινότητα και την προσωπική του ζωή.
    Η αλληλεπίδραση με άτομα που βρίσκονται σε εσωτερική αναταραχή, μπορεί να είναι απο αμήχανη εως και επώδυνη και η λύση δεν βρίσκεται στον βουδουσουμικό σύντροφο ή παρτενερ, ο οποίος καλείται να παίξει μεταξύ άλλων και τον "θεράποντα", τις περισσότερες φορές χωρίς αυτό να ήταν καν πρόθεσή του.
    Όταν ένας άνθρωπος υποφέρει απο διάφορες ψυχικές διαταραχές είναι από δύσκολο εως επικίνδυνο να διαχειριστεί έντονες συγκινησιακές φορτίσεις που σχετίζονται με s/m πρακτικές, οπότε πιθανότατα να βοηθηθεί απο τις συνεδρίες με τον κατάλληλο ψυχοθεραπευτή, που θα συμβάλλει στο γενικότερο "συγύρισμα" εντός του.
     
  7. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Τη γνώμη σο
    Τη γνώμη σου κάνεις άριστα και τη λες ελευθερα.
    Όταν όμως τσουβαλιαζεις και άλλους που δε σου φταιξανε σε τιποτα, τότε θα πρέπει να περιμένεις αντιλογο. Επί του οποίου, μπορείς να απαντήσεις ή μπορείς να τυρβαζεις περί αλλων. Επέλεξε και πάρε (ελευθερα)
     
  8. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

  9. Πολύ ωραία. Δηλαδή εσύ είσαι τέλειος, δεν έχεις κανένα ελάττωμα, δεν έχεις να δουλέψεις τίποτα με τον εαυτό σου, ο χαρακτήρας σου είναι άψογος και έχεις και το αλάθητο. Δε μιλάω για να πας σε ψυχολόγο γιατί στο μήνυμα μου ήμουν σαφέστατη. Είπα είμαι κατά της αναγκαστικής προσφυγής σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο, αλλά κανείς δεν είναι τέλειος. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα σου και θίχτηκες τόσο, ώστε να προβείς και σε προσωπική επίθεση; Γιατί αυτό έγινε, μην κρυβόμαστε.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    @ilias1
    είπες κομπλεξικούς τους καθηγητές σου; προσωπικά;
      


    δύσκολα θα μπορούσε να αντιλέξει κάποιος στον ισχυρισμό οτι θα ήταν χρήσιμη η συμβουλευτική σε όποιον βλέπει προσωπικές επιθέσεις στους αντιλόγους, χωρίς μάλιστα να διστάζει νε μεταστρέψει ευθέως σε προσωπική αναμέτρηση την αντιγνωμία. η συζήτηση όμως γίνεται γιά την ανάγκη θεραπευτικής παρέμβασης και σε όσους δεν παρουσιάζουν παρόμοιες εκδηλώσεις.
     
    Last edited: 7 Ιανουαρίου 2020
  11. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    @tithon
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Κατανοητόν. Μπορω να πω ότι έχω συναντήσει κάποιες λαμπρες εξαιρέσεις (ως προς το καθωσπρεπει, τουλάχιστον). Αυτό, όμως, δεν θα αλλαζε το ότι σε μεγάλο βαθμό τα όσα αναφέρετε ισχύουν.

    Χαίρομαι, ιδιαίτερα, για την σαφηνεια της θεσης σας!
    Πιστεύω πως θα βοηθήσει στο ομαλοτερο ξετυλιγμα του παρόντος νήματος, εφόσον ξεκαθαρίζει πως οι - όποιες- διαφωνίες αναπτύσσονται επί της ουσίας και όχι λογω καποιου συνθετικου ή ύφους μιας λεξης.

    Ούτε εγώ είμαι σίγουρος για το ποιους εννοώ. Νομίζω πως ισχύει για όσους θα απαντούσαν καταφατικα στο β' ερωτημα, εξ ου και η προσπάθεια γεφυρωσης: "Εαν ναι, τοτε..."

    Κάνετε, όμως, μια απρόσμενη - για μένα τουλάχιστον - σύνδεση μεταξύ αυτών των δύο, για την οποία θα με ενδιέφερε να διαβασω και απόψεις από άλλα άτομα στη συνέχεια.

    Ευχαριστώ
    Πραγματικά ενδιαφερουσες τοποθετήσεις.
     
  12. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Το παλιό αστειάκι μου θύμησες:

    Ερώτηση: " πόσοι Ψ χρειάζονται για να αλλάξουν μία λάμπα";;
    Απάντηση: "Ένας, αρκεί και η λάμπα να θέλει να αλλάξει"...

    Συνήθως η "λάμπα" αποφασίζει να αλλάξει είτε όταν βαρεθεί τα απόνερα της νεύρωσης, φοβίας, αγχώδους συνδρομής κλπ που την ταλανίζουν είτε συνειδητοποιήσει πόσο χρόνο και χρήμα ξοδεύει για να μιλάει για το πρόβλημα ή και τα δύο.

    Σε κάθε περίπτωση ο Ψ παραμένει όλβιος και on the safe side, περιμένοντας την ¨λάμπα¨να αλλάξει...