Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και οικονομική εκμετάλλευση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 13 Ιουνίου 2006.

  1. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    ...και να σε εκμεταλευθω οικονομικα!!!
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Συμφωνώ με τον KyriosG ότι η οικονομική απάτη διαφοροποιείται από την οικονομική εκμετάλλευση και ότι η πρώτη βαρύνει αποκλειστικά τον θύτη ενώ η δεύτερη και το θύμα. Προσωπικά δεν βρίσκω λογικό η οικονομική διαχείριση ενός ζευγαριού να γίνεται κατά κανόνα από τον Κυρίαρχο. Πιστεύω ότι σωστότερο είναι να γίνεται από τον έχοντα τις περισσότερες οικονομολογικές γνώσεις. Δεν παίζουμε με τα χρήματα  

    Για ό,τι αφορά ιστορίες οικονομικής εκμετάλλευσης από Αφέντρες (γνωρίζω προσωπικά τέτοιες περιπτώσεις και αντιλαμβάνομαι απόλυτα τα όσα γράφει ο Grenadieros) θεωρώ ότι το κόστος μίας τηλεκάρτας ή ενός καλσόν που βαρύνει τον sub είναι δραματικά μικρότερο από το κόστος ευκαιρίας* που βαρύνει μία γυναίκα, όσο εκείνη προσπαθεί να εκμαιεύσει τα παραπάνω (ή και κάτι παραπάνω) ενώ θα μπορούσε να εργαστεί νόμιμα και αξιοπρεπώς και να κερδίζει περισσότερα χρήματα (και με λιγότερο ταπεινωτικό τρόπο, εφόσον θέλει να είναι και μία αγέρωχη Αφέντρα). Οπότε, κάνετε υπομονή για τον τελικό απολογισμό σας.

    *Κόστος ευκαιρίας ενός αγαθού είναι η ποσότητα ενός άλλου αγαθού που πρέπει να θυσιαστεί για να παραχθεί μια επιπλέον μονάδα του πρώτου αγαθού. Κόστος Ευκαιρίας του Αγαθού α σε όρους του Αγαθού β = Μονάδες του β που Θυσιάζονται / Μονάδες του α που παράγονται. Κόστος ευκαιρίας του β σε όρους του β = Δβ/Δα
     
  3. substraponslave

    substraponslave New Member

    ενδιαφέρον θέμα
     
  4. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα, παρατήρησα ότι πολλοί επικεντρώθηκαν στις τηλεκάρτες, στα δώρα, την εξαπάτηση και τον εκβιασμό.

    Προσωπικά πιστεύω πως το συγκεκριμένο θέμα δεν έγκειται μόνο στις bdsm σχέσεις αλλά απαρτίζει όλων των ειδών τις σχέσεις ανάμεσα στο αρσενικό και το θηλυκό.

    Όσον αφορά την Ελληνική κοινωνία τουλάχιστον (μόνο γι αυτή μπορώ να εκφέρω άποψη) ανέκαθεν ο άνδρας ήταν εκείνος που σε μια κοινή έξοδο θα κάλυπτε το οικονομικό κόστος. To αντίθετο θεωρείτο προσβλητικό. Έτσι και σε μια D/s σχέση, προσωπικά θα αισθανόμουν άβολα αν σε μια έξοδο με τον υποτακτικό μου, έβγαζα χρήματα να πληρώσω. Κάποιοι θα υποστηρίξουν πως εσφαλμένα ίσως συμβαίνει αυτό , ωστόσο έτσι έχω μάθει να συμβαίνει στη δική μου γενιά, και αν αυτό αποτελεί λάθος άποψη, τότε μακάρι κάποτε να μπορέσω να το αλλάξω.

    Ο Photographer επίσης τοποθετήθηκε πολύ ορθά στο θέμα της διαχείρισης των οικονομικών ανάμεσα σε ένα D/s και όχι μόνο, ζευγάρι. Καλό είναι να αναλαμβάνει την διαχείριση τους εκείνος που έχει μεγαλύτερη έφεση.

    Ακόμα και οι γονείς μου αποτέλεσαν παράδειγμα σε εμένα για το συγκεκριμένο ζήτημα. Ο εργαζόμενος της οικογένειας, ο πατέρας μου, έδινε κάθε μήνα τον μισθό του στην μητέρα μου, η οποία πραγματικά πολύ άξια, τον διαχειριζόταν.


    Αναφορικά με τα δώρα τώρα, αγαπώ να κάνω και να λαμβάνω δώρα. Δεν θεωρώ ότι με εκμεταλλεύονται όταν προσφέρω ένα δώρο, και το αντίστροφο, δεν πιστεύω ότι εκμεταλλεύομαι όταν μου το προσφέρουν. Καθένας με την οικονομική του δυνατότητα βέβαια, όπως θα συνέβαινε και σε οποιαδήποτε άλλη μορφή σχέσης.

    Όι τηλεκάρτες, συγχωρήστε με γι αυτό που θα πω, αλλά έφεραν χαμόγελο στα χείλη μου για τον εξής λόγο.....
    Δεν ξέρω ποιος πραγματικά είναι ο απατεώνας της υπόθεσης. Εκείνος που τις ζητά, ή εκείνος που αποβλέποντας κάπου, ηθελημένα την "πατάει" και ενδίδει.
    Όπως πολύ αφειδώς έχουν υποστηρίξει κάποιοι στο παρελθόν σε άλλα θέματα, δεν ευθύνεται ο θύτης αλλά το θύμα.

    Η υποτακτική που παρασύρεται από τις ψεύτικες υποσχέσεις κάποιου ασυνείδητου Κυριάρχου και δεν είχε το μυαλό να προφυλαχθεί, ο υποτακτικός που παρασύρεται από τις ψεύτικες υποσχέσεις μιας συμφεροντολόγας Κυριάρχου...
    Όχι τίποτα άλλο αλλά για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφος...  
    (Προσωπικά δε συνηγορώ με την άποψη αυτή, αλλά για να το υποστηρίζουν με τόσο σθένος οι πολλοί, δε μπορεί, κάτι θα ξέρουν....)

    Όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω με τον υποτακτικό μου, ο οποίος και κατοικεί εκτός Ελλάδος, δεν του ζήτησα κάρτα για να το κάνω. Θα μπορούσα ωστόσο, διότι τα οικονομικά μου δεν επιτρέπουν τέτοιες χλίδες. Αντιθέτως, όποτε υπήρχε λόγος να επικοινωνήσουμε κι εγώ δεν μπορούσα να τον καλέσω, ζητούσα να μου τηλεφωνήσει εκείνος. Τελικά για τα πάντα υπάρχει λύση, δε νομίζετε?

    Στο μόνο που θα συμφωνήσω και θα υποστηρίξω με όλο μου το είναι, είναι το θέμα του εκβιασμού. Αυτό είναι κάτι που με βρίσκει καθολικά αντίθετη, καθώς πιστεύω ότι είναι κυριολεκτικά κακούργημα !

    Γι αυτό και χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή και σοφότερη επιλογή των παρτενέρ μας, όταν πρόκειται για τόσο ευαίσθητα θέματα !
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Bdsm και οικονομική εκμετάλλευση...


    λυπάμαι, αλλά αυτό μου θυμίζει το κλασσικό επιχείρημα των βιαστών: "τα ήθελε ο κ...λος της".

    Hliostalaxth, δεν είναι μομφή για σένα, εξάλλου το ξεκαθάρισες πως διαφωνείς με αυτή την τόποθέτηση, όμως γιατί την περιλαμβάνεις στο post σου;
     
  6. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    sapfw έχω αγανακτήσει όσες φορές αντίκρυσαν τα μάτια μου την φράση αυτή. Απο παρόρμηση, είναι η απάντηση στο ερώτημά σου λοιπόν και θέλοντας να δώ αν οι ίδιες απόψεις θα κυριαρχήσουν τοποθετόντας την ίδια άποψη διατυπωμένη αντίστροφως ανάλογα.

    Όπως πολύ σωστά παρατήρησες άλλωστε, διαφωνώ καθέτως οριζοντίως και διαγωνίως !
     
    Last edited by a moderator: 10 Ιανουαρίου 2007
  7. sw

    sw

    Εχω δει σε διαφορα sites κατηγορια money slave !!!!! Στη δικη μου αντιληψη αυτο ειναι ενα δειγμα της καταστασης υποβολης στην οποια μπορει να μπει ενας ανθρωπος (βλεπε 99,9% ανδρας) με τον καταιγισμο των (ευκολων λογω του θεματος μας) τεχνικων του marketing.Ενταξει ρε αδερφε σου εχουν ριξει ολλες τις αμυνες εκεινη τη στιγμη της προσμονης, της συγχισης, της λαγνειας, σου εχουν δημιουργησει μια επιλεκτικη σκεψη (συγκεντρωση σε μονο ενα πραγμα), σε εχουν υπνωτισει. Και τοτε ειναι που ενδιδεις. Ας ειναι.Να το δικαιολογησω .Και μια και δυο και δεκα. Ασφαλως μετα καταλαβαινεις . Εχεις επιγνωση του τι εκανες. Πληρωσες καποιες φορες επαγκελματια.Αυτη την απιστευτη (για μενα βλακωδη) εξειδικευση του ρολου του ...money slave ,πραγματικα δεν την καταλαβαινω...Τον εχω για money slave!!!;;; Και μιλαει για σχεση!!! Και στις τρεις σχεσεις που εχω κανει με ρολο Top οι sub μου αφ ενος εμεναν στο σπιτι μου , αφ εταιρου στις εξοδους μας δεν χρειαζοταν ποτε το πορτοφολι τους.Δεν μιλαω για χλιδη , αλλα το εισοδημα τους , ατοφιο στο λογαριασμο τους. Και αυτο μου γυρισε πισω.Οι δυο σχεσεις που εκανα σαν υποτακτικος (αναμεσα σε πολλες αποπειρες!) ,στηριχθηκαν αποκλειστικα σε ερωτικη, συναισθηματικη, αρμονικη BDSMικη βαση . Παρα το γεγονος πως το εισοδημα μου και στις δυο περιπτωσεις ηταν πολλαπλασιο,πολλες απο τις BDSMικες τους πρωτοβουλιες τιςκαλυπταν με δικα τους εξοδα ! Πραγματικη αυθεντικη συμπεριφορα Τορ ( Σου πηρα και θα φορας αυτο το σουτιεν και αυτο το κιλοτακι τοτε, και το αλλο τοτε! Σε αυτο το νεσσεσσερ θα βαζεις τα καλυντικα σου και μ αυτο το κραγιον θα βαφεις την τυπα του κωλου σου τοτε και με το αλλο τοτε!( Τα περισσοτερα αξεσουαρ τα κατασκευαζα μονος μου κατοπιν απαιτησης τους για την καθε χρηση που η φαντασια τους επεβαλλε -εχουμε αυτο το χρησιμοτατο ταλεντο στις ιδιοκατασκευες -) Ο Τορ εχει αλλη οντοτητα οταν συμπεριφερεται σαν υπερανω παντου!!! Φυσικα τις περισσοτερες φορες στις εξοδους μας αναλαμβανα εγω .Γυναικα συνοδευα , αλλα ποτε δεν ζητησαν η απαιτησαν χρηματα.Μαλιστα η πρωτη σχεση (Δικηγορος) ηθελε να προβαλλει την οικονομικη της οντοτητα σαν ταχα να ξεπερνουσε τη δικη μου.Κατι που δεν ισχυε. Η δευτερη χαλαλιζε τοσο συχνα εξοδα και χρονο, (εμενε σε νησι) και ποτε δεν ζητησε οικονομικη υποστηριξη.Με τετοιες συμπεριφορες πως να μην νοιωθεις εμπιστοσυνη στα αυθεντικα αισθηματα και τις ειλικρινεις προθεσεις !!!Απο την αλλη εχω ακουσει... Εχω καποια εξοδα απο τα οποια εσυ θα καλυπτεις 400€ το μηνα,... Θα παμε εκει που κανει τοσο... Θελω αυτες τις μποτες , αυτα τα Latex, αυτο κ αυτο αυτο κ αυτο...και μαλιστα πριν καν βρεθω σε καποιο session η μλησω για καποια ορια-επιθυμιες καποιο υποτυπωδες contract . A... το οικονομικο μπαινει στα σκληρα μου ορια...ειμαι πολυ τρυφερος στα αισθηματα μου για να ΑΓΟΡΑΣΩ Αφεντρα... (καμια μομφη για οσους και οσες το κανουν. Δικαιωμα τους) .Για μενα μιλαω ... να σε εχω ΒΑΣΙΛΙΣΑ παντου , αλλα με ταριφα;;;;..οχι με χαλαει! Ουτε ...τηλεκαρτα κατοπιν παραγγελιας!!!
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ενδιαφέρον θέμα, αν και μεγάλο μέρος της συζήτησης αναλώθηκε σε κατηγορίες και υπονοούμενα για... καλσόν και τηλεκάρτες. Παρατήρησα πως οι περισσότεροι αναφέρθηκαν στη θέση των Κυρίαρχων (κυρίως γυναικών) πάνω στο θέμα κι οι αναφορές στους slaves περιορίστηκαν μόνο σε αναφορές του στιλ υπάρχουν άτομα που αναζητούν το money slavery. Όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο sw, σε πολλά sites βλέπει κανείς άτομα να παρουσιάζουν τον εαυτό τους ως money slaves.

    Θα ήθελα, λοιπόν, να εκφράσω την απορία μου για ποιο λόγο κάποιος υποτακτικός θα μπορούσε να μπει σε μία M/s σχέση που να βασίζεται και στην οικονομική εκμετάλλευση. Τρεις λόγοι μου έρχονται στο νου:

    1. Το κάνουν επειδή θεωρούν πως είναι ένας τρόπος μεγιστοποίησης της υποταγής τους σε κάποια Κυρίαρχο. Μέσω του πλήρους ελέγχου των οικονομικών, ενός τομέα δηλαδή που ακόμη και σε μακροχρόνιες σχέσεις οι περισσότεροι επιδιώκουν την αυτονομία τους, η Κυρίαρχος καθύσταται ο απόλυτος ρυθμιστής της ζωής τους.

    2. Θεωρούν πως δεν έχουν τίποτα ιδιαίτερο να προσφέρουν σε κάποια Κυρίαρχο, συνεπώς προσφέρουν την όποια οικονομική τους άνεση. Με άλλα λόγια προσπαθούν να προσελκύσουν το ενδιαφέρον Κάποιας, απευθυνόμενοι στο κατώτερο αίσθημα της απληστίας της, με τον ίδιο τρόπο που κάποιος προσπαθεί να προσελκύσει σύντροφο εμφανίζοντας ως προσόν του το ακριβό του αυτοκίνητο ή τις υψηλές οικονομικές απολαβές του.

    3. Παρόλο που θεωρούν τους εαυτούς τους slaves, θέλουν να δείξουν πως έχουν το πάνω χέρι στη σχέση, μια και αυτοί είναι που θα συνεισφέρουν οικονομικά ή κάποιες φορές θα συντηρούν αποκλειστικά την Κυρίαρχό τους. Και, φυσικά, όταν τελειώσει η σχέση δε θα χάσουν την ευκαιρία να πετάξουν κάποια κακία του τύπου "όταν ξοδευόμουν για σένα ήταν καλά;". Άρα, μιλάμε για μία καθαρή περίπτωση topping from bottom.

    Αυτοί είναι οι λόγοι που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.Θα ήθελα όμως ν' ακούσω τις απόψεις των υποτακτικών, ειδικά αυτών που είναι διατεθειμένοι να παραδώσουν τον πλήρη έλεγχο των οικονομικών τους σε κάποια Κυρία...
     
  9. vorgias

    vorgias New Member

    Η οικονομική εκμετάλευση είναι γενικό φαινόμενο στις σχέσεις, Vanilla ή BDSM. Πολλοί επιδέξιοι εκμεταλεύτηκαν αθώες κυρίες και πολλές επιδέξιες εκμεταλεύτηκαν αθώους κυρίους. Μέχρι που το θύμα δεν μπορούσε άλλο να ανταπεξέλθει και το εγκατέλειψαν.

    Δεν μπορώ, όμως, να κατηγορήσω μια Κυρία που στους όρους που θέτει από την αρχή, απαιτεί τον απόλυτο έλεγχο στα οικονομικά του υποτακτικού Της. Το θεωρώ και τίμιο. Ο καθένας έχει την ευθύνη των πράξεων του. Κρίνει αν θέλει και αν μπορεί.

    Αν, όμως, η απαίτηση εμφανιστεί αργότερα με τη μορφή ωμού εκβιασμού τότε το θύμα έχει πρόβλημα. Η αστυνομία έχει μεγαλύτερη κατανόηση από όσο νομίζουμε αλλά και μικρότερη από όσο θα θέλαμε.

    Ακόμα χειρότερη είναι η έντεχνη εκμετάλευση του θύματος. Από μια τηλεκάρτα φτάνουμε σε μια πιστωτική κάρτα. Το έχω δει να συμβαίνει σε Vanilla και φαντάζομαι ότι σε BDSM σχέσεις είναι ευκολότερο.
     
  10. sw

    sw

    Ευχαριστω Durcet , πραγματι λογικες αφορμες ,ισως, για καποιους να γινουν money slaves, καλυψες την απορια μου.
     
  11. το ψάρι βρωμά από το κεφάλι...συνιστώ προσόχη.
     
  12. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: Bdsm και οικονομική εκμετάλλευση...

    RESPECT + 1000

    Επισης για να προσθεσω κατι που ισως ξεχασες οτι τις περισσοτερες φορες πολυ συχνα
    δεν προκειται καν για Αφεντρες. Προκειται για κοινα πορνίδια που αναμεσα στο
    πολυωρο surfing τυχαινει να βρουν και ενα BDSM site ή εικονες και παιρνουν αμεσως
    την εμπνευση για ευκολο κερδος.... Συνηθως ειναι πολυ βαθια νυχτωμενες και
    μαλιστα αν τις παρατηρησεις προσεκτικοτερα ειναι και ανασφαλεις υποτακτικες που
    προσπαθουν να βρουν παρηγορια στο χρημα (συνηθως ειναι και ανεργες και τις
    ενοχλει να τις ελεγχει οικονομικα ο συζηγος τους.)

    Υπαρχουν ομως και εκεινες οπως σωστα ειπες που ναι μεν ψαχνουν money slaves
    αλλα ειναι ειλικρινεις, αμεσες, διχως περιστροφες, διαθετουν πρωτοβουλια,
    φαντασια και εχουν ιδεα απο D/S αρκετα καλη.

    Ο χειροτερος τυπος αφεντρουλας ειναι ο τυπος της Αφεντοτηλεκάρτας !

    Προτιμηστε σταθερη συνδεση λοιπον και ας εχουν παγιο, πεταξτε στα σκουπιδια τις
    Αφεντοτηλεκάρτες ! ΒΕ-FREE