Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και πολιτική ιδεολογία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 26 Μαϊου 2009.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Μην το πάτε μακριά μάγκες.
    Δικό σας είναι το γήπεδο, δική σας η μπάλα και παλεύετε εναντίον ενός αόρατου εχθρού (στο τέλος θα καυχιέστε πως κερδίσατε).

    Εγώ μιας κι έχω ιδεολογία εθνικιστή (ναι, έτσι ακριβώς), ποτέ δεν προσπάθησα να μπλέξω το bdsm με πολιτικές ιδεολογίες. Κανείς σοβαρός άνθρωπος δε θα έκανε κάτι τέτοιο εξάλλου. Οι ιδεολογίες χρησιμοποιούνται σε άλλους αγώνες κι όχι σε fora σεξουαλικών θεμάτων.

    Φωτογραφίες ναζιστών; Ναι αναρτήθηκαν.
    Κείμενα εθνικιστικά; Ναι, γράφονται.

    Ποιος προσπάθησε να τα συνδέσει όμως με το bdsm;

    Αντίθετα βλέπω έναν ιδιαίτερα μεγάλο αγώνα από τους αριστεριστές να συνδέσουν την ιδεολογία τους με το bdsm, φωνάζοντας μόλις δουν μια φωτογραφία πολιτικού αντιπάλου πως γίνεται απόπειρα να τους πάρουν το έδαφος. Ποιος σοβαρός ιδεολόγος ασχολείται με το να κατακτήσει αυτό το έδαφος;

    Το bdsm είναι σεξουαλική επιθυμία. Είτε την έχεις, είτε όχι.
    Το να δικαιολογείς την επιθυμία σου αυτή βάσει των πολιτικών σου ιδεολογιών (σαν πολύ αργά δεν θυμήθηκαν το bdsm μερικοί  ισοδυναμεί με το να δικαιολογείς τις όποιες ενοχές που αισθάνεσαι μέσω της πολιτικής.


    Θέλετε να βάλετε γκολ;

    Ορίστε… άδειο είναι το τέρμα.


    Υ.Γ. Πρέπει κάποια στιγμή όμως να απαρνηθείτε τις συκοφαντικές μεθόδους και να γράφετε τα πράγματα με το όνομά τους. Είδε κανείς προσπάθεια να συσχετιστεί το bdsm με το φασισμό πραγματικά;

    OXI.

    Γιατί δεν έχει τα κότσια να βγει κάποιος να το πει;
    Πως έκανε λάθος, πως παρασύρθηκε... κάτι... Τόσο πολύ σας αρέσει που συκοφαντήσατε κάποιους;

    Αν πιστεύετε πως δεν είναι έτσι τα πράγματα, περιμένω για άλλη μια φορά τα quotes από posts «φασιστών» που συνδέει τη φασιστική, (ναζιστική, 4Αυγουστιανή όπως την ονομάσατε) ιδεολογία με το bdsm (20 σελίδες νήμα φτιάξατε).
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2009
  2. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Ναι, εχω ακουσει και τετοια μαλακια και μαλιστα απο κατι μπετοβλακες στο indy... Η μαλακια δε παει στα βουνα... Αλλα ειναι αυτο που λεει ο λαος μας, η ημιμαθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας.

    Ηλία, δε καταλαβαινω που κολλαει το ποστ που εχεις παραθεσει με το ολοκαυτωμα και τους εβραιους, με το θεμα "bdsm και πολιτικη ιδεολογια"...
     
  3. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Καταρχην φιλε Μαsterjp σε ευχαριστω πολυ,αλλα δεν χρειαζομαι και ουδεποτε ζητησα ''ιδιαιτερη διαφημιση'' γι'αυτο και δεν καταλαβαινω την αναγκη τετοιου ''πλασαρισματος'' του δικου μου nick.....!!!!??????
    Eπειδη μαλλον δεν εγινα κατανοητος.......εξηγω συμπληρωματικα την αποψη μου και δεν θα ξαναενοχλησω.....!!!
    ΠΟΤΕ δεν υποστηριξα οτι παρομοια θεματα σαν και αυτο δεν εχουν λογο υπαρξης(εχω παρει στο παρελθον μερος σε πολλα εξαλλου).Γνωριζω επισης χωρις να μου το υποδειξουν,οτι μπορω να μην εχω συμμετοχη αν δεν το επιθυμω.
    Επειδη ομως τοσο καιρο,η δικια μου εμπειρια στο σαιτ αυτο λεει οτι τετοια θεματα καταληγουν στο closed,μπηκα στον κοπο να ρωτησω δημοσια γιατι ξεκιναμε ξανα ενα γυρω κουβεντας με ''αναλογη παραλια'' πολυ προσφατα κλεισμενων νηματων.
    Η μηπως δεν κατεληξαν εκει(ασχετα που νομιζει ο καθενας μας οτι βρισκεται η ευθυνη)..????Αυτο και τιποτα περισσοτερο!!!!!
    Δεξου λοιπον οτι η διαπιστωση μου ειναι λαθος και συνεχισε την συζητηση.Ασφαλως και δεν υποχρεωνομαι να συμμετασχω απο δω και μπρος...... και το βασικοτερο δεν θαμαι απο αυτους που θα ''κλαψουριζουν'' αργοτερα οταν θα ξαναεμφανιστει το περιφημο ''closed'' ψαχνοντας ευθυνες ''δεξια και αριστερα''...!!!!!
    Καλα να περνατε......!!!!! 
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Είμαι επιρρεπής στις συζητήσεις ακόμα κι αν έχει φανεί που πάει το πράγμα. Άλλωστε «το πράγμα» (γενικότερα και πέρα απʼ το BDSM) πάντα αρμενίζει στραβά αλλά εξακολουθούμε να συζητούμε και να αναζητούμε. Δε θα είχα αντίρρηση να συζητήσω μια σειρά θέματα (συμπεριλαμβανομένου και της σχέσης φασισμού ή εθνικισμού και BDSM) αλλά δυσκολεύομαι να το κάνω με όρους συνθηματολογίας κερκίδας. Ίσως γιατί παρασύρομαι και σύντομα πλήττω.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @G_E: δεν θα μπορούσα ποτέ να διαφωνήσω σε αυτό (περί κερκίδας και πλήξης)
     
  6. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Το bdsm δεν εχει υψηλα ιδανικά ουτε μαχεται για ανατροπη ή εξέλιξη, παρα μόνο περιστρέφεται γύρω απο τις εκφάνσεις της απολαυσης και τις παραλλαγές αυτής. Μιας απολαυσης πολυπλοκης και πολυδιάστατης που ξεφέυγει απο τη νορμα ( εξου και παραφιλια κατα Dsm -IV).
    Ομως καθε πραξη ειναι πολιτική και ο τρόπος που διαχειριζεται κανεις τις bdsm τασεις και επιθυμίες του αντανακλουν πολλα για τις πολιτικές του πεποιθήσεις και την γενικοτερη σταση ζωής του.
    Αυτοι που ταυτίζονται με την σαδομαζοχιστική σχολή και εστιαζουν στον πονο ως την πεμπτουσια του bdsm εχουν να διαχειριστουν τον σαδισμο ή τον μαζοχισμο τους. Η φροντιδα για τη διατηρηση της ψυχικής και σωματικής ακεραιοτητας της μαζοχίστριας αποτελει το κριτήριο για το χαρακτηρισμο των πραξεων του σαδιστη . Πραξεις που θετουν σε κινδυνο τη ζωή και την υγέια της μαζοχιστριας ειναι φανερο πως κατατασουν τον σαδιστη σε μια συγκεριμενη κατηγορία. Αυτή του μισανθρωπου που προβάλει την δικη του απογνωση και μισος στους αλλους.

    Το bdsm μπορει να αποτελεσει καταφύγιο για μισανθρωπους οι οποιοι α) ειναι απενοχοποιημενοι η β) ενοχικοί
    Οι δευτεροι ψαχνουν αλλοθι εξειδανικευοντας την επιθυμία τους σε κατι ιδεαλιστικό και κατα κανονα ηθικά αποδεκτο απαλλασοντας ετσι τη συνειδηση τους απο το βάρος της ενοχής του να απολαμβανεις εις βάρος του αλλου.Βρίσκονται συνηθως στις επαλξεις του D/s ως κύρηκες των υψηλών ιδανικών του χαρισματικου μεντορα που αναλαμβάνει την ευθύνη της καθοδήγησης και εξελιξης της υπο.

    οι πρώτοι ενεργουν αυτονομα με απωτερο ιδανικο την ολοκληρωτική υποταγή της υποτακτικής και τις μεθοδους που οδηγουν σε αυτό. Ειναι ελευθεριακοι μελετητες του τροπου ισοπέδωσης του αμυντικου μηχανισμου του Εγω που λεγεται αρνηση και της διεισδυσης σε βαθύτερα στρώματα της ψυχικής σφάιρας , όντας ερασιτέχνες που κανουν αποπειρες επηρεασμου του ασυνειδήτου αδιαφοροντας προκλητικά για τις συνεπειες πανω στην υπο που φυσικα δεν μπορουν να προβλεψουν.
    Αυτοι είναι μικροι μεγκελε που παραβλεπουν εν γνωση τους τον φυσικο αμυντικο μηχανισμο της αρνησης για την ναρκισιστική ικανοποιηση των «κυριαρχικων » τους επιθυμιών. Παιζουν με τις υπο σαν να ηταν τα πειραματοζωά τους.Ομως τους διεφευγει κατι : η φύση δεν σφάλλει. Και αν η φύση επελεξε αμυντικους μηχανισμους είναι γιατι προστατευει κατι που δεν είναι αλλο από την ψυχική υγεια Είναι περιττό να αναφέρω που πιστευω ότι πολιτικα κατατάσσονται αυτοι οι μικροι μεγκελε.
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία


    Συμφωνώ αγαπητή μου. Ούτε εγώ πιστεύω στις σκλαβοκεντικές θεωρίες και συμφωνώ πως την εξουσία έχει εκείνος που μπορεί. Οι θιασώτες όμως των αυταρχικών καθεστώτων είναι απλά οι ρομαντικοί νοσταλγοί μιας εξουσίας που θα θελαν να έχουν αλλά ΔΕΝ έχουν (ακόμα κι οταν το καθεστώς που ακολουθούν την έχει προσωρινά).

    Υπενθυμίζω ότι ο Χίτλερ έχει ηττηθεί εδώ και πάνω από μισό αιώνα τώρα και πως η εξουσία βρίσκεται στους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς κλπ. Λογικά, σήμερα θαʼ πρεπε να καυλώνουμε με τις τράπεζες κι όχι με το Χίτλερ.
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2009
  8. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Παντως αυτες σιγουρα καυλωνουν μ'εμας ετσι που τους τ'ακουμπαμε!! Αν καυλωσουμε κι εμεις , θα ειναι ο τελειος ορισμος της συναινεσης.  
     
  9. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Δε καβλωνουμε με τις τραπεζες αλλα με αυτα που θα αγορασουμε με τα καταναλωτικα τουης δανεια. Και ο καταναλωτισμος ειναι εφευρεσή τους. Αρα υπαρχει μια (εμμεση) συναίνεση.
     
  10. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Παρεμβαίνω άμεσα για μια διευκρίνιση:

    Ο MasterJp, ως Advisor του φόρουμ, μου πρότεινε να μεταφέρει το κείμενό μου στο Φτάνει πιά!!! μολονότι το νήμα ήταν κλειδωμένο, κρίνοντας πως η άποψη που κατέγραφα θα ήταν χρήσιμη εκεί, για την πληρότητα του νήματος - όση πληρότητα μπορεί να έχει ένα κλειδωμένο νήμα. Τον ευχαριστώ.

    Συμφωνώ με τον Aldur ότι θα έπρεπε σε τούτο το νήμα να μπει αν μη τι άλλο ένα λινκ στο αρχικό κείμενο του Aldur ως αφορμή της παρέμβασής μου, οπότε το κάνω εγώ: διαβάστε αν θέλετε το αρχικό κείμενο του Aldur.

    Ωραία, συμφωνούμε απόλυτα. Γι αυτό και επικρότησα την αντίδρασή σας. Εκανα μια ένσταση στο ότι αφήνει να εννοηθεί πως υπάρχει κάποια "ενορχηστρωμένη" προσπάθεια (δείτε την τελευταία σας παράγραφο, που φεύγει από το event με την Syrah και πάει στο γενικό "εδώ μέσα" κλπ.). Φαντάζομαι συμφωνείτε ότι πίσω από την άνοδο των ζωδίων δεν κρύβεται το Κέντρο Αστρομαντείας που έβγαλε δεκαετές πλάνο, έτσι δεν είναι; Μικρές (μαλακισμένες) λεπτομέρειες και τοπικά οφέλη έκριναν την άνοδό τους, νομίζω.

    Δείτε όμως: αν επικαλεστεί κανείς "συνωμοσία", αμέσως δέχεται "προκλήσεις" του τύπου "φέρε τα ντοκουμέντα". Προσπάθησα να εμποδίσω μια τέτοια αντ-αντίδραση.

    Θα επανέλθω μόλις μπορέσω στο βασικό μου ερώτημα, και συναφές με το νήμα, όπως το επανεπισήμανε ο MasterJp.

    Dream

    ΥΓ. Εχω εξηγήσει πολλάκις ότι λογοκρισία συνιστά η απαγόρευση άποψης ΠΡΙΝ αυτή εκφραστεί, όχι το κράξιμό της όταν αυτή έχει εκφραστεί. Βαρέθηκα να τα ξαναλέω στο Φτάνει πια!!! για τους "γκρινιάρηδες" υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
     
    Last edited by a moderator: 28 Μαϊου 2009
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Και πως ονομαζεται το οταν μια ηδη εξεφρασμενη γνώμη αποσιωπείται;
     
  12. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Το αυτό και από 'μένα..


    Ο Elysium τα λέει μια χαρά.. Ουδεμία σχέση έχει το bdsm με τις πολιτικές ιδεολογίες του καθενός και έτσι πρέπει να είναι άλλωστε.