Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και πολιτική ιδεολογία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 26 Μαϊου 2009.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest


    Κλαίω, έρχονται, χμμμ...

    Πεινάω, κλαίω, ελάτε. Θέλω αγκαλίτσες, κλαίω, κάντε γρήγορα. Με άφησες κάτω, κλαίω, ξαναπάρε με στην αγκαλιά. Τι θα γίνει τώρα, δεν σας μυρίζει που σας έχεσα, πρέπει να κλάψω κιόλας;

    Αγνός και ανόθευτος από τον πολιτισμό εγωισμός. Άνθρωπος στην πιο ειλικρινής έκφραση του.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Ο πολιτισμός εξευγένισε τον άνθρωπο και τους απογόνους του μαχαιρόδοντα τους έκανε χαλί μπροστά στο τζάκι.

    Αλήθεια η συμπεριφορά μας προς το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο πως μπορεί να χαρακτηριστεί; Ή μήπως αυτά είναι ζώα οπότε δεν χρήζει στην διαχείριση τους από τον άνθρωπο πολιτικός προσδιορισμός;
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν είναι δικό μου αγαπητέ DreamMaster το επιχείρημα, του Spinoza ήταν, και σαφώς η έννοια της σπινοζικής ελευθερίας αυτοαναιρείται, με την έννοια πως αναγνωρίζεται εκεί όπου δεν υπάρχουν εξωτερικές επιρροές (περιβάλλον), αυτό που εσύ μνημόνευσες σαν "πόλις"*. Αν υπήρχε μια τέτοια κατάσταση σαν αυτή που ο Spinoza βαπτίζει ελευθερία, δεν θα νοηματοδοτούνταν ως τέτοια, γιατί δεν θα είχε πολιτικό χαρακτήρα. Για να είμαι ελεύθερος από κάτι, θα πρέπει αυτό το κάτι να υπάρχει. Όσο το ξανασκέπτομαι ίσως το επιχειρήμα να ήταν και του Παρμενίδη (hahahahahh). Αρχαίο ή κλασσικό παραμένει passe ομολογουμένως - απομένει να εξηγήσεις αν μεταφράζεις το "passe" ως "παρελθοντικό" ή "παρωχημένο".

    Πέρα από αυτό, το γεγονός ότι οποιαδήποτε απάντηση σε ένα ερώτημα δημιουργεί περισσότερα ερωτήματα από όσα απαντά, δεν καθιστά το ερώτημα μάταιο. Απλώς δύσκολο.

    * Θα μπορούσε ως περιβάλλον να θεωρηθεί οτιδήποτε δεν περιέχω. (Η παρακάτω αναφορά είναι από ένα παλαιότερο νήμα μου, και η συγκεκριμένη σκέψη αν θυμάμαι σωστά ήταν δανεισμένη από συζήτησή μου με το MasterJp στα πλαίσια advisoring που ζητώ ενίοτε.)
    * * * * * *

     
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Λέω ότι υπερεκτιμάται το 'κτήνος" όσο πιθανόν και ο πολιτισμός. Μάλλον ο άνθρωπος είναι και τα δύο.
    Η πρώτη παράγραφός σου αποδεικνύει ότι το "κτήνος' εν τέλει ηττήθηκε από την 3η του Μπετόβεν.

    Η δεύτερη παράγραφός σου αποδεικνύει ότι το "κτήνος" διαβιοί καλώς και μετά την 3η του Μπετόβεν εις βάρος των λοιπών "κτηνών".

    Ένας αστεροειδής/μετεωρίτης θα λύσει το πρόβλημα 
     
  6. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Μάλιστα, το πρόβλημα θα λυθεί, φτάνει να μη λοξοδρομήσει ο μετεωρίτης, στοχεύοντας κατευθείαν στην κεφαλή... 

     

    'la nona ora’, 1999 - Μaurizio cattelan

    Εδώ σε αναμονή του μετεωρίτη, ενώ τελείται εξάσκηση της στάσης nadu!

     

    'him’ 2001- Μaurizio cattelan
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    Ο τοίχος του σπιτιού δεν κάνει;
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    είμαι υπέρ των "ολοκληρωτικών" λύσεων 
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    αυτό θα το έγραφες κι όταν θα ήθελες να περιγράψεις τις αντιδράσεις ενός μωρού κάποιου ζώου;; δηλαδή θα του απέδιδες (του μωρού) στοιχεία κυριαρχικότητας ή υποταγής;;;;;;;;;;;;

    τα μωρά δεν νοιάζονται για τις λέξεις και τις έννοιες που τους δίνουμε εμείς (και που κακά τα ψέματα εμάς προσδιορίζουν). Για το μόνο που νοιάζονται είναι η επιβίωσή τους. (και καλοδεχούμενος όποιος τους την προσφέρει).
     
  10. gaby

    gaby Guest

    @ Ηλίας,
    προσπαθώντας να αποδώσεις έναν - ισμό στα μωρά χάνεις την ευκαιρία να μελετήσεις, μέσα από αυτά, τί πραγματικά είναι η ανθρώπινη ανάγκη. Το μωρό δεν είναι εγωιστής, το μωρό είναι σκέτο "εγώ" και αν λίγο λίγο μεγαλώνοντας το νοθεύει αυτό το εγώ ή το στρεβλώνει σε εγωϊσμό είναι επειδή δεν μπορεί να το στηρίξει, καθώς διαπιστώνει στην πορεία ότι γι αυτή τη δουλειά χρειάζεται τους άλλους ...

    Κατά τ άλλα, συνεχίζω να πιστεύω ότι ο σαδομαζοχισμός του καθένα ουδεμία σχέση με την πολιτική έχει. Ιδίως όταν ο σαδομαζοχισμός αυτός δεν είναι μόνον σεξ.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    συμφωνώ και συμπληρώνω: Ένα μωρό στη σαβάνα, το φυσικό περιβάλλον του κτήνους. Από εκεί κάπου ξεκίνησε... Κλαίει για φαί... η μητέρα του απομακρυσμένη... ένα αρπακτικό τυχαία περναέι από εκεί... πάει το μωρό - κτήνος... 
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία






    Αγαπητή tender lilly, σου απαντάω ολίγον αργοπορημένα... αλλά έλειπα στο έξωτερικό.

    Ας έρθουμε λοιπόν στην πρώτη σου ερώτηση.

    Πιστεύεις εσύ ότι ο κυρίαρχος παίρνει την εξουσία από την υποτακτική (σκλάβα) του με το "έτσι θέλω" ή κατ' ουσία συναινεί και αυτή, άρα δίνει σ' αυτόν που έχει επιλέξει (αφού φυσικά και αυτός έχει δεχτεί την επιλογή της) την εξουσία να την υποτάξει;

    Όσο για την δεύτερη παράγραφό σου θα σου πω το εξής: οι δικτατορίες αλλά και οι δημοκρατίες δεν είχαν ούτε έχουν ποτέ την αποδοχή απ' όλους τους πολίτες της εκάστοτε χώρας.

    Aλλά έτερον εκάτερον. Εγώ με αυτό που έγραψα στην Syrah δεν εννοούσα αυτό που εννόησες εσύ. Απλά ήθελα να πω ότι οι πολιτικές ιδεολογίες δεν έχουν καμία σχέση με την σεξουαλικότητα του καθενός μας όποια και να είναι αυτή, όπως bdsm, βανίλλα, ομοφυλοφιλική, κ.λ.π.

    Π.χ. το ότι εγώ είμαι κυρίαρχος σαδιστής δεν με κάνει ταυτόχρονα και φασίστα ή το ότι εσύ είσαι υποτακτική δεν σημαίνει ότι είσαι απαραιτήτως και ιδεολογικά δημοκρατική!

    Την καλημέρα μου.

    Φίλτατε, επειδή δεν κατάλαβα την απορία σου, μπορείς να μου την διατυπώσεις καλύτερα;

    Και μια ακόμα ερώτηση: υπάρχουν άραγε πολλά είδη bdsm ή ο καθένας το απολαμβάνει με τον δικόν του τρόπο που μπορεί να διαφέρει από τον τρόπο με τον οποίο το απολαμβάνουν οι άλλοι;
     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2009