Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και πολιτική ιδεολογία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 26 Μαϊου 2009.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Bdsm και πολιτική ιδεολογία


    κι'ομως....
    (επικεντρωθειτε στο τραγουδακι,οχι στο βιντεο , δεν επιδιωκω προπαγανδα κανενος ειδους)

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. gaby

    gaby Guest

    Δεν με απασχολεί η αρχή του παιχνιδιού όπου προφανώς ο Κυρίαρχος δεν μπορεί, στον συγκεκριμένο χώρο-χρόνο, να προχωρήσει με το "έτσι θέλω", με απασχολεί ότι η ουσία της υποταγής αρχίζει όταν η υποτακτική είναι πλέον υποταγμένη, με την έννοια ότι δεν διαννοείται καν ότι έχει επιλογές, όπως να θέσει όρους ή όρια. Με αυτόν τον τρόπο ορίζω το πέραν της συναίνεσης τοπίο, όχι με την έννοια του μαχαιριού στο λαιμό της υποτακτικής, που είναι θέμα του Κυρίαρχου, στον οποίο δεν αναφέρομαι σε αυτό το σημείο.

    Άλλωστε, ποτέ δεν ήμουν της λογικής του "δώρου της υποταγής"  

    Κι εγώ αυτό λέω συνέχεια σε τούτο το νήμα   Αλλά δεν ισχύει απαραίτητα για τον καθένα μας. Και για όσους δεν ισχύει, η αιτία μπορεί να μην είναι η ύπαρξη της συναίνεσης στο βδσμ, αυτό απαντούσα στο ποστ σας.

    Έστω ότι είναι έτσι. Σύμφωνοι. Είναι έτσι. Για τον Κυριάρχο είναι έτσι. Για την υποτακτική είναι έτσι. Για τους σκλάβους είναι έτσι; Ή είναι δεδομένο ότι δεν έχουν πολιτική ιδεολογία; Δεν μπορώ να συντηρώ την διαπερατότητα και τη συναισθηματική ευκαμψία που απαιτείται για τον σκλάβο και συγχρόνως να είμαι ενεργή πολιτικά! Δεν μπορώ και δεν θέλω να υπηρετώ δύο Αφέντες!

    Άλλο οι Κνίτες φίλτατε, άλλα διλήμματα αντιμετωπίζουν, μη μπερδεύουμε τα πράγματα  

    ΥΓ. Γνωρίζω πώς ερωτεύονται οι Κνίτες, δεν έχω τώρα χρόνο να ακούσω τον Μαχαιρίτσα, κάποια άλλη στιγμή.
     
  3. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Απλό είναι το θέμα, γιατί να γαμήσεις όλον τον κόσμο και να μην γαμάς αυτούς που αγαπάς;

    Ή αν γαμάς αυτούς που αγαπάς, γιατί να γαμήσεις όλον τον κόσμο;
     
  4. XnX

    XnX Love Through Discipline

    Απάντηση: Bdsm και πολιτική ιδεολογία

    για αρχή....


    -λέει και για μαζοχισμό μέσα  -

     
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    at your servise madam  


    Στην αγαπη ειμαι Κνιτης
    Στίχοι: Ισαάκ Σούσης
    Μουσική: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Πρώτη εκτέλεση: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

    Σ' όλα τ' άλλα δημοκράτης
    ήπιος και ανεκτικός
    μα στον έρωτα αντάρτης
    και σκληροπυρηνικός
    ο πλουραλισμός δουλεύει
    μόνο στη δημοκρατία
    ο έρωτας ο προλετάριος
    δε σηκώνει αποστασία

    Στην αγάπη είμαι κνίτης
    και να μου τη διαδηλώνεις
    να 'χεις τη γροθιά σφιγμένη
    όταν πρόκειται για μας
    κάθε χάδι σαν τσιτάτο
    θέλω να τ' αφομοιώνεις
    και Σταλινικιά να είσαι
    σε ζητήματα καρδιάς

    Στα συντάγματα οι διατάξεις
    θέλουν εκσυγχρονισμό
    μα στον έρωτα ό,τι αλλάξεις
    πάντα φέρνει διχασμό
    Για το αίσθημα δουλεύω
    έξτρα και υπερωρία
    μα αν δε δώσεις ό,τι παίρνεις
    θα σε στειλω εξορια
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Αν ίσχυαν οι παραπάνω στίχοι για τον έρωτα, τότε για το bdsm το ιδανικό σενάριο θα ήταν υποτακτικός κουμμουνιστής και Κυρίαρχος Nαζιστής  
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Οι καλύτεροι άτυποι Κυρίαρχοι ήταν πάντα με ταυτότητα του ΚΚΕ πάντως και μετά μερικοί άλλοι, άσχετοι από πολιτικά αλλά δεν θα πω ποιοί ...  

    Ευχαριστώ για τους στίχους underherfeet  
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κι οι δικές μου στατιστικές συμφωνούν  
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Θυμάμαι στις σχολές ίσχυε το ότι, αν ήθελες να πηδήξεις ΚΝΗτισσα το έκανες εύκολα… (λόγω κοινοκτημοσύνης   ).
     
  10. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    έχω ακούσει πάντως για αναρχικές που πήγαιναν κρυφά με φασίστες, και δε μου κάνει μεγάλη εντύπωση.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    εγω παντως θυμαμαι οτι την εποχη (την πλειστοκαινο) που ημουνα με μια Κνιτισα ,ειχαμε βγει στη παρανομια γιατι ετσι και το παιρνανε χαμπαρι οι συντροφοι θα την διαγραφανε.
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor


    Για ποιο λόγο;