Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 3 Νοεμβρίου 2010.

  1. DexterWantsToPlay

    DexterWantsToPlay Regular Member

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    +++Mental rep points to Storm

    Αυτο το "Δειτε με" που λες...
    πραγματικα γιατι να πρεπει να το φαει ο αλλος στα μουτρα, ειτε του χωρου ειτε οχι;
    Εχει τοση μεγαλη σημασια "κινκιδες" του φορουμ, το να σας δουν να επιβαλλεστε ή να ταπεινώνεστε;
    Μπορειτε να μας εξηγησετε γιατι;
    Γιατι εγω μπορει να ειμαι στοκος sociopath και να μην καταλαβαινω πχ...

    Ειλικρινης απορια, ποτε δεν το καταλαβα αυτο,
    ουτε με ενοιαζε να δειχνω το τι ειμαι και το τι κανω στη ομηγυρη.
    Πραγματικα δεν μπορω να κατανοησω για πιο λογο ειμαστε εμεις οι συντηρητικοι και εσεις οι "Προχώ" και καλα,
    ενω αυτο που κανετε, για μενα ειναι ναι μεν ενα βημα μπροστα για την ελευθερια εκφρασης αλλα τρια βηματα πισω για τον λαθος τροπο και το "με το ζορι".
    Ακομα και μεσα στον χωρο υπαρχουν ανθρωποι με γουστα που απεχουν χιλιομετρα..
    Δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι στο ιδιο bdsm-ικο σακι, γιατι απλα θα φαγωθουμε σαν τις γατες.
    Οπως ειπωθηκε και παραπανω, παρεουλες που ξερουμε τι παιζει, και οπου ειμαστε ανεκτοι, δεν ειναι αναγκη να βγαινουν ολα προς τα εξω βρε παιδια.....
     
  2. devine_sub

    devine_sub Contributor

    BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Διακρίνω πως:
    α) δεν απαντάτε ευθέως σε όσα ευθέως ρώτησα
    β) κάνετε χρήση ρητών της χριστιανικής ηθικής διδασκαλίας, για να θολώσετε τα νερά.

    Ξαναρωτάω λοιπόν, για να έχετε την ευκαιρία να απαντήσετε, ευθέως. Η λογική σας είναι:
    “Επειδή {μάλλον / ίσως} δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αποτρέψω τα α,β,γ,δ ... όταν ρωτηθώ τη γνώμη μου για το "ε" θα πρέπει να εκφραστώ θετικά, επειδή ... έχω ήδη υποστεί τα α-δ?”

    Αυτό ευαγγελίζεσθε; Ναι ή όχι;

    Απάντηση επί του φρέσκου σχολίου σας:
    Δεν είμαι χριστιανή, ούτε και ασπάζομαι την ηθική διδασκαλία της εν λόγω θρησκείας {σε κανένα από τα παρακλάδια της}. Διαπιστώνω πως πολλοί, οι παρόντες μη εξαιρούμενοι, από τη μία την κατακρίνουν κι από την άλλη την επικαλούνται. Κλασσική ελληναράδικη τακτική: τα καλά και συμφέροντα.  

    Eξ αρχής {σχόλιο #5} δήλωσα πως: “Άλλο πράγμα μια γιορτή, μια συνάντηση, μια παράσταση ... κι άλλο το όποιον άσχετο πάρει ο χάρος”.

    Τι ακριβώς ήταν δυσνόητο σε αυτή τη δήλωση;

    Η κριτική θέση αρκετών, αφορά {εξ όσων διάβασα στο thread} την επίδειξη που γίνεται σε μη-προκαθορισμένο γεγονός, μη-ειδικό χώρο, όταν η είσοδος στο κοινό γίνεται χωρίς εισιτήριο ή άλλο σαφές κριτήριο {“πόρτα”}.

    Κανείς δεν σχολίασε το χ-ψ κωλόμπαρο, ή στριπτιζάδικο, κανείς δεν κατέκρινε ένα ιδιωτικό πάρτι, κανείς δεν σχολίασε ένα συγκεκριμένο event / επίδειξη κλπ. When in Rome, είναι φυσιολογικό to do as the Romans.

    Βολεύει η ισοπέδωση, όταν δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα.

    Καλή εικόνα.   Δεν διαθέτω βέβαια αντίστοιχες εμπειρίες για να ξέρω κατά πόσο είναι ρεαλιστική, αλλά, δέχομαι την αυθεντία σας επί του θέματος. Αν μη τι άλλο, κάποιος που περνάει μήνες ή χρόνια στο πληκτρολόγιο, ψάχνοντας σκλάβα από τις ΗΠΑ, ξέρει και να το περιγράψει: τι πυτζάμες φοράει, τι σκέφτεται όταν αυνανίζεται κλπ.

    Σας διαβεβαιώ {αν δεν ήταν σαφές} πως δεν είχα ποτέ στόχο να συνεισφέρω κάτι σε θέματα γενικής ηθικής. Δεν δήλωσα ποτέ ειδική, ούτε και με ενδιαφέρει η ηθική κανενός {πλην της ατομικής μου και εκείνης των ερωτικών συντρόφων μου} στο βαθμό που δεν επηρεάζει την καθημερινότητά μου. Δηλαδή, όταν δεν προσπαθεί να μου την επιβάλει, είτε ως “ο άγνωστος από το διπλανό τραπέζι”, είτε ως “ο άγνωστος από τη διπλανή ξαπλώστρα”.

    {Μία εξαίρεση κάνω ως προς τους προσωπικούς φίλους και εδώ αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Arioch, αλλά, η σχέση μας είναι πολύ διαφορετική, επειδή εκείνος ζητάει τη γνώμη μου κι εγώ τη δική του.}

    Διαπιστώνω αντιθέτως, πως η ελευθερία του λόγου και των απόψεων {και μάλιστα σε ένα φόρουμ για τη διαφορετικότητα, τι θλιβερό!} ενοχλεί κάποιους που, σπεύδουν άκριτα να κάνουν λόγο για “πουριτανούς”, “συντηρητικούς” και άλλα αστεία συμπεράσματα.

    Αστεία, επειδή, ο καθένας ξέρει τι είναι και τι όχι ... και ευτυχώς, ορισμένοι εξ ημών, δεν έχουμε ανάγκη να το απο/επι-δείξουμε. Ευτυχώς, δεν είμαστε όλοι 5 ετών {ανεξαρτήτου ηλικίας}.

    {Btw, storm, έχεις δίκιο ως προς το “δείτε με!” ... αλλά θα συμπλήρωνα κάτι: “δείτε με, είτε θέλετε, είτε όχι! Κι αν δε θέλετε, είστε οπισθοδρομικοί!”}

    Ειρήσθω εν παρόδω, επειδή έγινε λόγος για ένα συγκεκριμένο καφέ, θα ήθελα να μου πει κάποιος πού αναφέρονται σε σόου και / ή sessions. Μεταφέρω, αυτούσιο το κείμενο από την ιστοσελίδα του καφέ:

    ~~~~~~
    Καλωσήρθατε στο The Kinky Café. Είμαστε το πρώτο καφέ, cocktail bar και γκαλερί ερωτικής τέχνης στην Ελλάδα (ναι, όλα μαζί — μας αρέσει να τα συνδυάζουμε).
    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι σκοπός μας είναι να έχουμε άψογους καφέδες, προσεγμένα cocktail και τέλεια ερωτική τέχνη, αλλά αυτό θα ήταν στεγνή και ανακριβής περιγραφή.
    Πέρα από το προσωπικό μας με διεθνή εμπειρία, μανία με τον σωστό καφέ και φετίχ για τα κοκτέιλ, αυτό που θέλουμε είναι να σας κάνουμε να νιώσετε σαν στο σπίτι σας. Μπορεί το σπίτι σας να μην έχει την ίδια διάρθρωση και να μην είναι τόσο φοβερά μωβ, αλλά εμείς αυτό προσπαθούμε να κάνουμε. Περάστε να μας επισκεφθείτε και θα δείτε!
    Οι προσπάθειές μας να ικανοποιήσουμε τους πελάτες μας (με καφέ, ποτά και ατμόσφαιρα· μην πάει στο πονηρό ο νους σας!) απαιτούν όλο μας το χρόνο (και είμαστε και τελειομανείς), κι έτσι δεν έχουμε πολύ υλικό στο site μας ακόμα, αλλά μπορείτε να δείτε τις σελίδες μας σε άλλα site: {παραπέμπει σε facebook και twitter}.
    ~~~~~~

    Ένα ζεστό και φιλικό κείμενο που μας καλεί να πιούμε καφέ, σε ένα ζεστό, μωβ και φιλικό περιβάλλον, με εκθέσεις ερωτικής τέχνης κλπ.  

    Όσοι εξ υμών είναι θαμώνες σε γκαλερί και μουσεία, παρακαλώ να με ενημερώσουν αν συνηθίζονται τα πάσης φύσεως sessions μπροστά από τα γυμνά έργα. Μπροστά από την Αφροδίτη της Μήλου, ή την οδαλίσκη του Ingres, δεν άκουσα να αυνανίζεται κανείς. Όχι στο Λούβρο τουλάχιστον. Σπίτι του, με καμία γιγαντοαφίσα της π.χ., δεν ξέρω, ούτε και με αφορά.

    Υ.Γ. Θεωρώ εξετάσιμα τα κίνητρα ορισμένων που, *καταθέτουν* εναντίον άλλων. Ίσως είναι η βαθύτερη ανάγκη για "ένταξη" και "αποδοχή". Η ανασφάλεια και η από/επί-δειξη που προανέφερα.
    {Η διατύπωση του υστερόγραφου είναι επιλεγμένη έτσι, ώστε να μην έρθει κάποιος σε δύσκολη θέση. Φιλική συμβουλή: μην εκλάβετε την ευγένεια ως αδυναμία.}
     
  3. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Οσα λες, θα μπορουσαν με τον ιδιο τροπο να απαξιωσουν οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα του bdsm.
    Θελεις να στο αναπτυξω;
    Ακομη μια φορα, καποιος που δεν εχει ενα συγκεκριμενο βιτσιο, τοποθετειται ως κριτης και απαξιωτης αλλων bdsmers που το εχουν.
     
  4. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    deviantsub,
    Εχω ξαναγινει στοχος προσωπικης επιθεσης και κατηγοριων εδω μεσα. Μαλιστα, αρχιζει αυτο να γινεται μοτιβο, ιδιαιτερα οταν πω κατι ενδιαφερον ή σημαντικο. Κατι σαν παρασημο.
    Απο κει και περα, αν θελεις να προσεξω τις λεπτομερειες σ αυτα που λες, (που μπορει να ειναι εγκυρες τοποθετησεις και να με ενδιεφεραν) και να σου απαντησω, θα πρεπει να μην μου γαυγιζεις, αλλα να μου μιλας. Αναφερομαι βεβαια στην προσπαθεια σου να εξεφτελισεις κομματια της δραστηριοτητας μου στο χωρο που μοιραστηκα δημοσια.
    Εξεφρασα τη θεση μου για το πως μπορουμε να συνεννοουμαστε, στο ποστ μου #124
     
  5. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Δηλαδή, επιλέγετε να μην απαντήσετε.
    Απολύτως κατανοητή η στάση σας: κι εγώ, αν δεν είχα επιχειρήματα, τη σιωπή θα επέλεγα.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    [quote='lara[E-p];348683'Θα ήθελα να παραθέσω την άποψη μου μέσα από ποστ άλλων:[/quote]

    Αρχικό μήνυμα απο MindMaster
    ....μπορεί να προσβάλεσαι επίσης από τη γριά που ζητιανεύει στη γωνία (αλλά παρά ταύτα, εκεί παραμένει, και ζητιανεύει), από την συμπεριφορά ενός δημοσίου υπαλλήλου όταν εσύ ζητάς λύσεις την ώρα που εκείνος έχει προεπιλέξει γιά να "τα ξύσει", από τα στίφη αλλοφρόνων θαυμαστών που πήγαν στο Ολυμπιακό στάδιο από το πρωί προχθές γιά ν' απολαύσουν τη Maddona, πληρώνοντας εισιτήριο που το αντίτιμό του θα μπορούσε να κρατήσει ζωντανό ένα παιδί στην Αφρική γιά μήνες ή και χρόνια, από τον ανεγκέφαλο που περνάει στις 4 η ώρα το πρωί κάτω από το παράθυρό σου με τη "Μπέμπα" και το Μαργαρίτη στην τσίτα και σου τσιτώνει τα νεύρα και ίσως γιά χιλιάδες ανάλογα πράγματα...

    Κάποιοι προσβάλονται λιγότερο από κάποια, άλλοι περισσότερο με άλλα. Σε τελικά ανάλυση πάντως, αν και μιά σκηνή public humiliation θα ενοχλούσε πιθανότατα πολλούς και πολύ, ως ιδιαίτερα ασυνήθιστη σε σχέση με τα πιό πάνω παραδείγματα, και πάλι, το θέμα είναι θέμα ορίων... Ορίων όχι των συμμετεχόντων αυτή τη φορά, αλλά των αυτοπτών περαστικών, δηλαδή ορίων, τελικά, της κοινωνίας. Δηλαδή, ακόμη πιό τελικά, όλων μας...

    Αρχικό μήνυμα απο MindMaster
    Όλες οι κοινωνίες δεν "σοκάρονται" από τα ίδια πράγματα, όπως πιστεύω ότι είναι γνωστό σε όλους μας, και δεν χρειάζεται να αναλύσω εκτενώς. Στο Αφγανιστάν ένα δημόσιο φιλί μπορεί να επιφέρει ίσως την καταδίκη σε λιθοβολισμό. Σίγουρα μέσα σε κάποια πλαίσια, είτε οφείλουμε να κινούμαστε, είτε δεν μπορούμε να κάνουμε αλλοιώς. Οφείλουμε όμως σίγουρα να τεντώνουμε τα όρια της κοινωνίας μέσα στην οποία εμείς ζούμε, έτσι που σταδιακά να παρέχει περισσότερες ελευθερίες και λιγότερες απαγορεύσεις, είτε νομικές είτε ηθικές. Ασφαλώς, αυτό δεν γίνεται χωρίς συγκρούσεις, τριγμούς και κραδασμούς, όμως, αν είμασταν πάντα ικανοποιημένοι μ' αυτό που έχουμε και δεν ζητάγαμε διαρκώς το κάτι παραπάνω, άντρες και γυναίκες ακόμη σήμερα θα λούονταν σε χωριστές παραλίες. Θεωρείτε μικρή κατάκτηση γιά το ανθρώπινο γένος, την καθιέρωση των μπεν-μιξ;

    Αρχικό μήνυμα απο G_E
    Η δημοσιοποίηση ιδιωτικών του θεμάτων από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο είναι θέμα καθαρά δικό του. Η δημοσιοποίηση του προσωπικού δεν είναι πλέον ούτε παράδοξη, ούτε τολμηρή πράξη. Μην ξεχνάμε πως ζούμε σε εποχή της οφθαλμολαγνείας των reality και της τατιάνας από τη μια πλευρά και της κρατικής ωμής παραβίασης της σφαίρας του ατομικού και ιδιωτικού διεθνώς από την άλλη.

    Οι τρίτοι, οι παρατηρητές, δικαιούνται να σχολιάσουν κάθε δημόσιο γεγονός. Δικαιούνται ακόμα και να διαμαρτυρηθούν και να αντιδράσουν σε εκδηλώσεις δημοσιοποίησης που περιορίζουν τα δικά τους δικαιώματα ή τους ενοχλούν. Δικαιούμαι να ενοχληθώ σε ένα ζεύγος πορδολάγνων που δημοσιοποιεί ηχηρά το φετίχ του σε διπλανό τραπέζι εστιατορίου και να αντιδράσω όταν μια κρατική ή ιδιωτική υπηρεσία αρχειοθετεί τις καταναλωτικές μου συνήθειες, τις αγορές μου με πιστωτικές κάρτες και το ιατρικό μου ιστορικό προς μελλοντική χρήση.

    Θέλω να πιστεύω πως σ’ αυτό το φόρουμ δεν είμαστε ευαίσθητοι σε θέματα «δημοσίας αιδούς», όποτε ένα δημόσιο θέαμα bdsm ούτε μας ενοχλεί ούτε περιορίζει τα δικαιώματατά μας. Αναγνωρίζουμε δηλαδή το δικαίωμα σε άτομα και ομάδες να κάνουν δημόσια bdsm θεάματα ή να εκδηλωνουν δημοσία bdsm συμπεριφορές. Η προστασία μας, εάν θεωρούμε ότι κινδυνεύουμε, επιτυγχάνεται απλώς με τη μη συμμετοχή μας.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Θυμάμαι πολύ καλά εκείνη τη συζήτηση.Δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς με το πλαίσιο της σκέψης του
    MindMaster ,είναι πράγματι Master του λόγου ,όμως....

    οταν θέλουμε να τεντώσουμε τα όρια της κοινωνίας ,να τα επεκτέινουμε , ενεργουμε,δρουμε λιγο πιο εξω από τα όρια αυτά,κοντά στην γραμμή,δεν τα παραβιάζουμε βίαια.Το public humiliation σε μιά καφετέρια στην Ελλάδα είναι ο,τι και το δημόσιο φιλί στο Αφγανιστάν.Ακόμα και οι "προχωρημένοι" Ολλανδοί ,που επέτρεψαν το δημόσιο σεξ σ'ενα πάρκο - οχι στα πλοιαράκια που πάνε βόλτα τους τουρίστες στα κανάλια- ,έβαλαν περιορισμούς: μετά την δύση του ήλιου,οχι κοντά σε παιδικές χαρές, καθαριότητα του χώρου.

    σε κάθε περίπτωση δε, δεν νομίζω πως στο μυαλό οσων υπερασπίζονται το public humiliation in public αι οχι σε ειδικές βραδυές στο κινκυ καφέ, είναι να εκτείνουν τα όρια της ελληνικής κοινωνίας ,η να την αμφισβητήσουν , μην τρελλαθούμε κιόλας....

    Ο G_E από την άλλη αναγνωρίζει στους παρατηρητές ο,τι "δικαιούνται ακόμα και να διαμαρτυρηθούν και να αντιδράσουν σε εκδηλώσεις δημοσιοποίησης που περιορίζουν τα δικά τους δικαιώματα ή τους ενοχλούν."
    Ωραία και λοιπόν; Δηλαδή τι πρέπει να γίνει; Κάθε φορά που βγαίνω έξω για να φάω ,να πλακώνομαι μέ τον κάθε βαρεμένο που θα κλάνει η θα βάζει την γκόμενα να του παίρνει πίπα η να του γλύφει τα παπούτσια η φέρεται τέλος πάντων όπως του καυλώσει εκείνη την ώρα ;

    Απαντώ σε αυτά γιατί τα επανέφερες ,Λαρα, σαν δικά σου.Ημουν και τότε και παραμένω και τώρα ,αντίθετος σε αυτές τις απόψεις,που ,το μόνο που δείχνουν,είναι πλήρη έλλειψη σεβασμού στον διπλανό μας, και άκρατο εγωϊσμό. Τουλάχιστον.
     
  7. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Αντιθετα με σενα, εγω δεν κανω προσωπικη επιθεση σε κανεναν οταν δεν πειθουν τα επιχειρηματα μου
     
  8. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Αντίθετα με σας, δεν βαφτίζω τα πάντα ως προσωπικές επιθέσεις για να αποφύγω να απαντήσω.  

    Δεν επιχειρηματολόγησα για να σας πείσω. Η άποψή σας προφανώς και έχει διαμορφωθεί και δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε με κανόνια. Συγκεκριμένες ερωτήσεις απηύθυνα, στις οποίες δεν έχετε καταφέρει έως τώρα να απαντήσετε. Γιατί άραγε;
     
  9. Storm

    Storm Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Ουδέποτε μίλησα για βίτσιο. Το βίτσιο μου είναι απολύτως κατανοητό.
    Μίλησα μόνο για διάθεση επίδειξης και αυτοπροβολής, μια απέλπιδα προσπάθεια του υπό παρατήρηση υποκειμένου να αποδείξει κάτι.

    Κι αν δεν κάνω λάθος, ουδέποτε επιτέθηκα προσωπικά, αν ορθώς ενθυμούμαι.
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    +1
     
  11. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Αγαπητη Storm, για πολλους και εδω και εξω, το public play ειναι βιτσιο.
    Και οπως με ολα τα βιτσια, μπορει να εξηγηθει ψυχολογικα. Καθε εξηγηση μπορει να τεθει ως υποτιμηση και απαξιωση του βιτσιου.
    Δεν θελουμε να χωριζομαστε οι μεν βιτσιοζοι και να απαξιωνουμε τους δε βιτσιοζους, ετσι δεν ειναι;
    Δεν θεωρω οτι εκανες προσωπικη επιθεση, ουτε οτι την απαντηση μου την εγραψα ως τετοια.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

    Προσωπικά δεν νιώθω να προσβάλλομαι από οτιδήποτε κάνουν οι άλλοι, ίσως επειδή δεν με αφορά.
    Ίσως επειδή δεν είμαι στην κατηγορία των ατόμων που όλα πρέπει σώνει και καλά να αφορούν εμένα, τα συμπλέγματα μου, την ηθική μου και ίσως επειδή δεν θεωρώ πως όλο το σύμπαν οφείλει να υποτάσσεται και να κινείται ανάλογα με το πως εγώ προσωπικά αξιολογώ την κάθε πράξη, συμπεριφορά, εμφάνιση κ.ο.κ. του οποιουδήποτε.

    Όσο για το ποια θέση δείχνει άκρατο εγωισμό, είναι για μένα ξεκάθαρο.
    Εκείνη που πρεσβεύει πως όλοι γύρω μας οφείλουν να μας δίνουν λόγο για την κάθε τους πράξη για το κάθε τους βίτσιο και για την κάθε τους συμπεριφορά και θέτει εαυτό ως φύλακα της ηθικής και αντίληψης που ο ίδιος κουβαλά.

    Αν νιώθω άβολα σε ένα περιβάλλον, σηκώνομαι και φεύγω. Δεν θεωρώ εαυτό τόσο σημαντικό ώστε να υπαγορεύω στους πάντες πως να συμπεριφέρονται, δεν θεωρώ πως είμαι ο ομφαλός της γής και όλο το σύμπαν οφείλει να προσέχει μπας και βγω από τη ζώνη άνεσης μου.

    Αν δεν γουστάρω να πηγαίνω σε συναντήσεις όπου υπάρχει πιθανότητα να γίνει παιγνίδι, εφόσον με ενοχλεί, απλά δεν πηγαίνω.
    Αν δεν γουστάρω να βλέπω δύο άντρες να φιλιούνται δεν κάθομαι να τους κοιτάω και μετά να ουρλιάζω για το πόσο άβολα νιώθω γι αυτό.
    Αν με ενοχλεί να πηγαίνω σε χώρο που επιτρέπεται το κάπνισμα, απλά δεν πηγαίνω.
    Εγωισμός θα ήταν να προσπαθώ να εξαναγκάσω τους πάντες και παντού να συμπεριφέρονται όπως εγώ απαιτώ και ορίζω ως πρέπον και σωστό, δίνοντας τους δε και προσβλητικούς κι ανυπόστατους χαρακτηρισμούς κι απαξιώνοντας τους, επειδή δεν διεγείρονται, δεν σκέφτονται, δεν αντιδρούν, δεν συμπεριφέρονται σαν εμένα.

    Δεν θεωρώ πως έχω μεγαλύτερο δικαίωμα έκφρασης από όλους όσων τα δικαιώματα με οποιοδήποτε τρόπο ενοχλούν εμένα για να τα καταπατήσω.