Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στάση & συμπεριφορά σε έναν BDSM χώρο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master Electro-pain, στις 30 Μαρτίου 2021.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Κατανοώ τι λέτε και δεν διαφωνώ ως προς τις πιθανές προεκτάσεις, φρονώ όμως πως μπορούμε να κρατήσουμε το
    στην τρέχουσα συζήτηση την στιγμή που έχουν δωθεί διευκρινήσεις.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Το ότι κάτι γίνεται αντιληπτό και κατανοητό δεν σημαίνει πως αυτόματα "υιοθετείται" καθεαυτό.



     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Φυσικά, δεν ήταν τυχαία η αναφορά στις προεκτάσεις.
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Καταλαβαίνω την αναλογία, παρατηρώ τον αόριστο "θεωρείτο", δεν νομίζω ότι έχω κάτι να προσφέρω περισσότερο στην συζήτηση, θα την παρακολουθήσω με ενδιαφέρον.

    Ευχαριστώ.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Μια σημαντική υποκουλτούρα του 20 αιώνα είναι το κιτς.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Η ομοφυλοφιλία ουδέποτε απετέλεσε υποκουλτούρα. Όχι μόνο της καθεστηκυίας τάξης, αλλά κανενός.
    Παρεκτροπή από την κανονικότητα την θεωρούσαν και διαταραχή. Πολύ πρόσφατα έπαψε να θεωρείται στον "δυτικό κόσμο" (με επιστημονική τεκμηρίωση) μη διαστροφή και αυτό χωρίς να γίνεται ακόμη γενικά αποδεκτό.
    Υποκουλτούρα θα μπορούσε να θεωρηθεί η χρήση των "καλιαρντών", οι «παρελάσεις υπερηφάνειας» και η ύπαρξη ειδικών κλαμπ, γιατί τότε εμφανίζεται ομαδικότητα από κάποια κοινά χαρακτηριστικά.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @espimain : θα πρότεινα να τα ψάξετε καλύτερα (συνήθως το κάνετε), στο ίδιο σας το ποστ αναιρείστε με τον διαχωρισμό που κάνετε
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Τα δύο συνεχόμενα ποστ που ανέβασα, δεν είναι αποτέλεσμα καλού η κακού ψαξίματος. Αποτελούν διατύπωσης προσωπικής άποψης, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί από τις γνώσεις και τις εμπειρίες μου.
    Η γενική πρόταση σας «να ψάξω καλύτερα» χωρίς να αποσαφηνίζετε την ένστασή σας και χωρίς να εστιάζετε το σημείο στο οποίο αναιρούμαι (όπως αναφέρετε) δεν μπορεί να συμπεριληφθεί (τουλάχιστον από εμένα) στις συνήθως σαφείς ενστάσεις σας.
    Μια ασάφεια την έχει όσο να’ ναι.
     
    Last edited: 5 Απριλίου 2021
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @espimain : διαχωρίζετε (συγχέετε) τους τρόπους έκφρασης μιας υποκουλτούρας από την ίδια την υποκουλτούρα.

    Δεν έχω να προσθέσω κάτι.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Η υποκουλτούρα είναι έκφραση και συμπεριφορά δεν αποτελεί οντότητα ή ομάδα.
    Ούτε εγώ έχω να προσθέσω κάτι.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Πιο γαμάτη αποτύπωση της σύγχισης που επικρατεί περί "υποκουλτούρας" σε κάθε της παράμετρο, δεν γίνεται.
    Το "μπέρδεψαμαν την πούτσα με την βούρτσα" ωχριά μπροστά του..!
    Δεν λείπει ποτέ μια δημιουργικότη, όταν προσπαθάμε να "χωρέσουμε" τις πεποιθήσεις μας με το στανιό, σε "κάτι" που για κάποιο λόγο μοιάζει να μας "κάθεται".
    Πώς καθόμαστε πάνω στη βαλίτσα για να ζντουμπίξουμι τα ρούχα να χωρέσουν, ένα πράμα..; Έτσι..!
    Το θέμα είναι η βαλίτσα, αφού, το πλαίσιο, τα "κουφώματα", η "κορνίζα", πώς σταδιάλα τα λένε τεσπά...    
     
  12. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    Ακριβώς.