Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στάση & συμπεριφορά σε έναν BDSM χώρο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master Electro-pain, στις 30 Μαρτίου 2021.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

      Ο ίδιος πάντως θα το λογάριαζε.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    εξ αυτών έχω συμπεράνει οτι ο καθωσπρεπισμός είναι σωσίβιο  
     
  3. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Ουτε εμενα μ αρεσει οπως και πολλα ακομα δεν μας αρεσουν αλλα δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε
    απο την αλλη απο το αναμασαμε σαν κατσικες(και δεν εννοω εσας σε καμια περιπτωση εξου και ο πληθυντικος) ειναι καλυτερα να βρουμε νεους δρομους
    Ετσι ειναι για εσας αν ετσι θελετε να το βλεπετε σεβαστο αλλωστε δεν με αφορα να σας αλλαξω καμια γνωμη το πραγμα μιλαει μονο του
    κακο πραγμα ο φανατισμος
     
    Last edited: 1 Μαϊου 2021
  4. espimain

    espimain Contributor


    Ακόμα χειρότερο ο "μεσσιανισμός"
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σε αντίθεση με το τι πιστεύει πολύς κόσμος θεωρία και πράξη δεν έχουν συγκρουσιακή σχέση μεταξύ τους παρά το γεγονός ότι πολλές φορές η διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης είναι μικρή στη θεωρία αλλά μεγάλη στην πράξη.

    Το ότι το θεωρητικώς δυνατό δεν είναι πρακτικά δυνατό σε δεδομένη χρονική στιγμή δεν είναι πρόβλημα της θεωρίας, πρόβλημα της θεωρίας είναι όταν το θεωρητικά αδύνατο γίνεται πρακτικά εφικτό και αυτό λύνεται με ακόμα καλύτερη θεωρία.

    Και τέλος, ξέρετε, υπάρχουν και οι αρχιτέκτονες που θα πουν "μάνα μου αν δε μπορείς εσύ δεν πειράζει, θα βρω άλλον που θα μπορεί". Ουδείς αναντικατάστατος.
     
  6. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Ο «καθωσπρεπισμος» θα πρεπει να διακρινεται απο την καθαρη, απλη ευγενεια. Το μεν ειναι προσποιητο,κρατα αποστασεις, κρυβει ισως αμηχανιες και δυσκαμψιες. Το δε, ειναι πηγαιο και εμφυτο συνηθως, βοηθα στην εξομαλυνση δυσκολιων, απωθει ενοχλητικους και «αγροικους». Ο Σωκρατης απο την αλλη ηταν δασκαλος. Ειχε σχολη. Εκπαιδευε νεους στη διαλεκτικη με καθε μεσον μεταξυ αυτων και η ειρωνια. Μεταξυ ανθρωπων που δεν εχουν τη σχεση μαθητη-δασκαλου, τι νοημα εχει η ειρωνια ως μεσον νουθετησης? Γιατι να μπει καν κανεις στον κοπο? Η γιατι να μπει κανεις καν στον κοπο της ανταπαντησης?
    Ο «καθωσπρεπισμος» με την καλη του εννοια, προφυλασσει εν μερει τον γραπτο λογο απο τις εκτροπες. Γιατι οχι. Ειναι διαφορετικη η δια ζωσης αντιμετωπιση. Με την κακη του εννοια, γιατι να απασχολει καν καποιον?
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο καθωσπρεπισμός και η αστική ευγένεια είναι διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα.
     
  8. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Ναι. Συμφωνω. Εγω ρωτω γιατι να μπει κανεις καν στον κοπο να βαλει στη «θεση» του καποιον που εκδηλωνει καθωσπρεπισμο σε γραπτο λογο. (Με την κακη του εννοια).
    Θελω να πω, η ηρα ξεχωριζει απο το σταρι ευκολα. Και γρηγορα. Απο μονη της
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    ο αστικός καθωσπρεπισμός κατάγεται και μιμείται τους κώδικες των ευγενών, κι ονομάζεται απ αυτούς. κληρονομεί το απρόσβλητο κι ανέλεγκτο του ευγενούς, το όριο του εδάφους, την κολακεία και οπωσδήποτε την απόσταση. περιορίζει δραστικά την «ενόχληση» του εκ θεού ακριβού.
    ο σωκράτης απ την άλλη μιλούσε όλη μέρα με οποιονδήποτε γιατί δεν του άρεσε στο σπίτι. προσπαθούσε να είναι ευθύς και εύστοχος. όχι οτι δεν είχε φορτία ή ιδεοληψίες, βέβαια. δεν κρατούσε γιά τον εαυτόν του την ειρωνεία. δεν έχουμε πληροφορίες αν έμπαινε στον κόπο άσκοπα ή χωρίς να θέλει, υποθέτουμε οτι διάλεγε, εκ τούτου όποιος χρησιμοποιεί την ειρωνεία κατά κανόνα διαλέγει. οπωσδήποτε δεν είναι μέσον νουθέτησης, αλλά εργαλείο διευκρινίσεων και διασαφήνισης. όπως όλα τα μέσα διευκρίνισης χρησιμοποιείται όταν υπάρχει στόχος ή δεν φείδεται του κόπου ο χρήστης. όπως όλα τα μέσα απευθύνεται στην αντιληπτική ικανότητα του δέκτη.
    καθωσπρεπισμό με καλή έννοια δεν ξέρω, αλλά δεν θα διαφωνήσω στο ελάχιστο οτι είναι ξεκούραστος και προβλέψιμος, χρήσιμος εξ αυτού.
     
  10. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    @Gangrel
    Αναφέρομενος στην ουσία του νήματος, την οποία σας διευκρινισα, δηλώσετε το κατωθι:

    Μερικά ποστς παρακάτω, απαντώντας σε άλλο μέλος, χαρακτηριζετε το νήμα ως:
    Δυστυχώς και στα επιμέρους ζητήματα, πλην του κυρίου, οι απαντήσεις σας διατηρούν το ίδιο στοιχείο αντίφασης.
    Εάν καταλήξετετε σε συγκεκριμένες, σταθερές, θέσεις, ίσως καταστεί εφικτό για εμένα, αλλά και τα υπόλοιπα μέλη που συνομιλειτε, να σας απαντησουν.
     
  11. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Μου αρεσει πρωτον οτι ομαδικοποιητε την κατασταση δειχνει πολλα
    και δευτερον ριξτε μια ματια στα σχολια
    κανουν τωρα μια αναφορα για την ειρωνια
    και θα καταλαβτε οτι ουδεποτε ειχα αντιφατικες θεσεις
    Οσο για απαντησεις δεν χρειαζεται τις εχω παρει ολες
    και να σας το πω και δημοσια εκτος απο πριβε
    συγνωμη αν αθελα μου χρησιμοποιησα το νημα σας
     
    Last edited: 1 Μαϊου 2021
  12. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Αγαπητέ @Master Electro-pain, δραττομαι της ευκαιρίας τώρα που ησύχασε το νήμα να διατυπώσω την - εν πολλοίς αδιάφορη για την περαιτέρω εξέλιξη της ανθρωπότητας - θέση μου επί του θέματος.

    Δε θα πλατειάσω, διότι εδώ και καιρό έχω βαρεθεί τον εαυτό μου να αναπτύσσει επιχειρήματα, τόσο εντός του φόρουμ όσο και εκτός.

    Είμαι υπέρ του να μην υφίσταται ένας αποκρυσταλλωμενος κώδικας επικοινωνίας συναδων στο στάτους κάθε μέλους. Και αυτό για 3 λόγους:

    1. Μου αρέσει οι άνθρωποι να δείχνουν τι και ποιοι είναι μέσα από τη δράση τους, την οποία δεν μπορούν να την κρύψουν ή καπελωσουν όταν αφήνεται να εκφραστεί, παρά να προσπαθούν με κόπο να υπαγαγουν τις πράξεις τους σε ένα πλαισιο-προτυπο. Ακόμα και σε αυτό το πεδίο της ανθρώπινης πραγματικοτητας είμαι υπέρ του laissez faire, laissez passer, καθώς αφήνει ελεύθερα και πιο ιντριγκαριστικα να διαχυθούν οι πληροφορίες για τους ανθρωπους και τα πράγματα.

    2. Ένας τέτοιος κώδικας θα αφορούσε μόνο τον πυρήνα των παραδοσιακών σχημάτων του bdsm, ήτοι M/s, D/s και θα άφηνε ερωτηματικό ως προς αλλα στάτους, όπως pervert, bottom, top, κτλ.

    3. Θα ενίσχυε την ατμόσφαιρα ελιτισμου μεταξύ εκείνων που χρησιμοποιούν αυτόν τον ιδιαίτερο κώδικα (ανοιχτά) και εκείνων που δε θα ήξεραν να τον αξιοποιούν σε όλες του τις πτυχές ή που δε θα ήθελαν ή που θα ήθελαν αλλά θα τον χρησιμοποιούσαν παραφωνα στα ματια-αυτια των εμπειροτερων και πιο δεσμευμένων σε αυτόν.