Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στάση & συμπεριφορά σε έναν BDSM χώρο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master Electro-pain, στις 30 Μαρτίου 2021.

  1. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Για εμένα, όσο καλή η κακή εικονική παρουσία και να έχει κάποιος, στην πραγματική συσχέτιση, θα φανεί αν υποστηρίζει το status η όχι.

    Αν θεωρώ ότι με ενοχλεί κάτι στην διαδικτυακή του παρουσία, πατάω ignore, και τον αγνοώ.

    Γενικά, εδώ είναι μια βιτρίνα, που καθένας παρουσιάζει εαυτόν όπως θέλει, ίσως για να βρει ταίρι ίσως και όχι. Δεν με απασχολεί τόσο το φαίνεσθαι. Γενικά προτιμώ να υπάρχει μια ευγένεια και καλή διάθεση, αλλά κι αν δεν υπάρχει, όπως προείπα, υπάρχει και το ignore.

    Γιατι όσο ενοχλητικά είναι κάποιος υποτακτικός να λέει μαστορια, εξίσου ενοχλητικό είναι Κ να μαλώνουν μεταξύ τους σαν τα κοκόρια υποτιμώντας ο ένας τον άλλο λες και είναι στα μπαλκόνια της γειτονιάς και ξεκατινιάζονται.
     
  2. GreatA

    GreatA No life without a fall...

    κατά την άποψή μου όλα έχουν να κάνουν με την παιδεία που έχει ο άλλος. θεωρώ πως είναι λάθος να το εξετάζουμε απο το πρίσμα της εκάστοτε ταμπέλας που έχει βάλει ο άλλος στον εαυτό του (Κ - υ ). έχοντας το ίντερνετ καθημερινά στην ζωή μας - ίσως να ζούμε περισσότερο μέσα απο ενα φόρουμ ή το FB - και γνωρίζοντας οτι είμαστε "ανώνυμοι", βγάζουμε τον πραγματικό μας εαυτό ή αυτόν που νομίζουμε οτι είναι περισσότερο αρεστός στον εκάστοτε κύκλο ανθρώπων που μας περιβάλουν. Αν πρέπει οπωσδήποτε να το εξετάσω απο το πρίσμα Κ-υ, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει ( απο κουβέντες σε προσωπικό επίπεδο και όχι μέσω ίντερνετ), είναι πως οι άνθρωποι που ασχολούνται με το BDSM είναι πιο έξυπνοι σε σχέση με αυτούς που έχουν μια "νορμάλ" σεξουαλική ζωή.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Γιατί να φερθεί κάποιος διαφορετικά σε μια δημόσια διαδικτυακή συνομιλία απ'ότι θα φερόταν σε μια αντίστοιχη δια ζώσης;

    Επιπροσθέτως θα φερθεί πραγματικά διαφορετικά ή και στις 2 περιπτώσεις προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την διαφορά στον όγκο των μεταδιδόμενων δεδομένων θεωρώντας τους συνομιλητές του αδαείς ή, όπως ειπώθηκε,. αδιάφορους;
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μπορώ εύκολα να σκεφτώ ένα λόγο τουλάχιστον, για τον οποίο έχετε πολύ καλύτερες γνώσεις από μένα, οπότε μόνον επιγραμματικά θα αναφέρω: άμυνες.

    Και τα δυο ενδεχόμενα.
     
  5. GreatA

    GreatA No life without a fall...

    το Εγώ του ανθρώπου γίνεται τεράστιο τις περισσότερες φορές... όποιος πει οτι δεν πορεύεται με το Εγώ του, πολύ ευχαρίστως να παραθέσει την γνώμη του.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Που δείχνει ότι ο πράττων έχει πολύ δουλειά με τον εαυτό του.
     
  7. bluesky

    bluesky Regular Member

    Η αλήθεια είναι πως πρέπει να είναι κάποιος πολύ συμφιλιωμενος με τον εαυτό του, να ξέρει τι θέλει και ποιος είναι ώστε να είναι συνεπής σε αυτά που λέει και κάνει. Δεν είναι κάτι εύκολο.
    Ίσως για αυτό κάποιοι έχουν αμυντική στάση.
     
  8. KYRIOS-OLA

    KYRIOS-OLA μεταποιητης Premium Member

    Ο γιατρός κρίνεται για την ιατρική του δεινότητα όχι για τον υγιεινό τρόπο ζωής του. Το στάτους του το υποστηρίζει στο χειρουργείο ας πούμε κι όχι στην αγορά όπου τρώει και πίνει και λογαριασμό δεν δίνει.

    Μια αγορά είμαστε κι εδώ, σχετιζόμαστε, μαθαίνουμε, προχωράμε, γνωριζόμαστε, καυγαδίζουμε, τρώμε τις μούρες μας, ζευγαρώνουμε ενίοτε, μάλιστα πολύ φρέσκια αγορά. Για διευκόλυνση αυτής της επικοινωνίας δηλώνουμε στάτους με διάφορες ερωτικές σηματοδοτήσεις (φανταστείτε για μια στιγμή το φορουμ χωρίς στάτους, μόνο με τα nick name ας πούμε -καλά εγω δεν θα ειχα θέμα-πόσο χαοτικό θα ήταν). Αυτή η αναγκαιότητα δήλωσης στάτους δεν μπορεί όμως να αποτελεί δυνάστη συμπεριφοράς.

    Σιγά! Εμείς οι υπόλοιποι να κρίνουμε τι; Την δυναμική της αυτοέκφρασης; Το στενό κουστούμι ενός στάτους; Που ενδέχεται να ξεπέρασε κάποια συμπεριφορικά χαρακτηριστικά που εμείς θέτουμε για τους εαυτούς μας; Κι αν κριθεί άδικα που θα καταφύγει; Στην δημογεροντία του φόρουμ; Έχει πιστοποίηση αυτή;

    Μέσα στην ίδια τη σχέση κρίνεται το στάτους, πάνω στο χειρουργικό κρεβάτι. Κι εκεί με επιφύλαξη όμως, γιατι εκτός απο την χημεία κλπ κλπ ποιο μέρος αυτής είναι ικανό να κρίνει το άλλο με αυστηρό κριτήριο το δηλωθέν στάτους και των δύο μερών; Αυτό που ενδέχεται να μην γνωρίζει την τύφλα του; Που έχει μια, δυο, τρεις εμπειρίες (ίσως και τραυματικές κατά 50%) στον χώρο; Που μπορεί να έχει λανθάνουσα σχέση με το ίδιο το στάτους του; (για τον γιατρό τουλάχιστον υπάρχουν εγκύκλιες σπουδές δέκα αιώνων, παράδοση είκοσι πέντε αιώνων και γαμημένες ειδικές ανώτατες πιστοποιημένες σπουδές 12 χρόνων τουλάχιστον)

    Χαλαρά πιστεύω πρέπει να εξελίσσεται αυτό, το δηλωθέν στάτους, η συμπεριφορά στην αγορά, η σχέση, η κρίση και στο τέλος κάθε μέρας να μένει το απόσταγμα και η επίγευση που μας αφήνει ο Άλλος από την εν γένει συμπεριφορά του. Άλλωστε είμαστε τόσο πολύπλοκοι μηχανισμοί που μερικές φορές ερχόμαστε σε αντιφάσεις και με τον εαυτό μας. Τώρα, αν κάποιος παραλογίζεται γενικώς, προφανώς δεν το κάνει μόνο σε σχέση με το δηλωθέν στάτους του. Αυτός/η, το τελευταίο που θα απασχολήσει την κοινότητα είναι αν μπορεί να το υπερασπιστεί την δεδομένη στιγμή.

    Θα έχει ενδιαφέρον εδώ να δούμε αν το δηλωμένο στάτους είναι συνειδητά ψεύτικο εξ αρχής –κι όχι δόκιμο ας πούμε ή ανώριμο ή περιστασιακό ή λανθάνων . Μια πρόχειρη απάντηση είναι πως όταν υπάρχουν «σοβαροί» ιδιοτελείς σκοποί τότε ο δρών φροντίζει να υποστηρίζει πολύ καλά την «εικόνα» του. Κι αν είναι μάγκας πολύ ή μαγκίορα δεν θα γίνει αντιληπτός ούτε καν μέσα στη σχέση. Αυτό το δράμα τους όμως ας τους αφήσουμε μόνους τους να το λουστούν.
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2021
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Η συνέπεια μεταξύ status και συμπεριφοράς εντός forum, είναι ευθέως ανάλογη με την συνειδητοποίηση/αυθεντικότητα έκαστου.

    Ένα status που απορρέει από φιλοσοφία και συνειδητή επίγνωση, απέχει παρασάγγας σε συνοχή, από αυτό που υιοθετείται σαν παροδικός ρόλος παίγνιου , προς χάριν (συνήθως) εντυπωσιασμού.

    Σε κάθε περίπτωση, τα ανωτέρω μπορεί να αποτελούν ενδείξεις, αλλά όχι εχέγγυα.
    Ωστόσο, πολλάκις η δημόσια έκθεση είναι εύγλωττα ενδεικτική, για το αν ( και κατά πόσο ) η όποια συνέπεια/στάση συνάδει με την ουσία του καθενός.
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Προσωπικά έχω παρατηρήσει πως μεγαλύτερη σύγχυση σε ότι αφορά τα στάτους υπάρχει στο αντρικό φύλο πάρα στο γυναικείο (πείτε με σεξιστρια) ειδικότερα δε στο sub, slave. Οι περισσότεροι σύμφωνα πάντα με αυτά που γράφουν και τα δικά μου κριτήρια είναι φετιχιστες - bottoms που μιλάνε για strap on, ποδολαγνεια, καλσόν, cuckold, τσόντες και πόσο τους αρέσει να φοράνε γυναικεία ρούχα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως στο φόρουμ παρόλο υπάρχει υπερπληθωρα εγγεγραμμένων χρηστών αρσενικών τέτοιων στάτους, δεν συμμετέχουν ποτέ στα νήματα στο bdsm discussion, όπως και σε άλλες ιστοσελίδες ανάλογου περιεχομένου.
    Βέβαια τα ίδια γίνονται και με υπόλοιπα στάτους σε όλα τα Genders απλά σε μικρότερο βαθμό. Μην ξεχνάμε και τις 50 αποχρώσεις του γκρι, lol Δεν θα ασχοληθώ μαζί τους.

    Υπάρχει το ενδεχόμενο του κάποιος-οια να μην έχει εμπειρία. Και τι θέλω να πω εδώ.... Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών που κάνουν εγγραφή εδώ μέσα, κάτι ψάχνουν, συνήθως. Είτε ταίρι, είτε μέντορα, είτε κάποιον να συζητήσουν, είτε να διαβάσουν και να λύσουν τις όποιες απορίες μπορεί να έχουν. Θεωρητικά έχουν λάθος εντύπωση για το τι σημαίνει το κάθε στάτους, να είναι μπερδεμένοι, κατα συνέπεια να τα λένε και μπερδεμένα. Πιστεύω πως οταν βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος και το θέλουν πραγματικά όλα θα μπούνε σε μια σειρά. Εκεί κολλάει το κατ' ιδίαν. Μπορεί να ασχοληθώ

    Βέβαια υπάρχει και η μερίδα χρηστών που με εκνευρίζει. Έχουν μια εντελώς λανθασμένη εντύπωση για το τι είναι bdsm, δεν έχουν καταλάβει τι είναι και δεν έχουν διάθεση να το κάνουν. Μπαίνουν εδώ μέσα και ακυρώνουν, χλευαζουν, κοροϊδεύουν τους πάντες που ασχολούνται με το άθλημα. Έχουν γραφτεί διάφορα ωραία ανά διαστήματα για πουτανες, παρτουζιαρες, σάπια μουνια εάν δεν κάνω λάθος, νταβατζήδες, άτομα που χρήζουν ιατρικής βοήθειας κτλ. Είναι ανεπιθύμητοι, θα ασχοληθώ και με το παραπάνω.

    Δεν γνωρίζω γιατί. Εχω κάνει γνωριμίες δια ζώσης όπου ο χρήστης _dimitris_ με το χ avatar που συνομιλουσα στο φόρουμ είναι το ίδιο άτομο με τον Δημήτρη που έχει κάστανα ματιά, φοράει γυαλιά και κάθεται αυτή τη στιγμή απέναντι μου (οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική) , αλλά μου έχει τύχει και το αντίθετο, σπάνιο βέβαια αλλά πραγματικότητα.

    Σε γενικές γραμμές για να υπάρχει επικοδομητικος διάλογος πρέπει ναι μεν να γνωρίζουμε όλοι τι είναι μήλο, αλλά εγώ προσωπικά στο πίσω μέρος του μυαλού μου γνωρίζω πως υπάρχουν σμιθ, σταρκινγκ, γκολντεν, Pink Lady κτλ Κατά τον ίδιο τρόπο γνωρίζω τι είναι D/s και τι M/s πράγμα που πολλές φορές πάλι σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια συγχέεται εδώ μέσα

    Το δικό μου status, ο τρόπος και το εάν θα μιλήσω σε κάποιον δεν έχει καμία σχέση με το status του απέναντι, παρά μόνο με τον τρόπο που κινείται και γράφει. Κεκλεισμένων των θυρών ξέρω εγώ και ο άμεσα ενδιαφερόμενος, αλλά για να λέμε και τα πράγματα ως έχουν είναι πολύ άβολο από μεριάς μου το να συζητάμε και να μου έρχονται κατάμουτρα στο viber copy paste ολόκληρα ποστ μου από το bdsm discussion με ακριβή ημερομηνία, χειρότερο δε να κάθομαι απέναντι, να μου κάνει απαγγελία τα μαργαριτάρια μου που βρίσκει εδώ μέσα και να ζητάει εμπεριστατωμενη ανάλυση κομμάτι, κομμάτι   
     
  11. GreatA

    GreatA No life without a fall...

    μήπως λοιπόν, όλες αυτές οι ταμπέλες δημιουργούν περισσότερα προβλήματα απο όσα λύνουν, μας κάνουμε να ξεχνάμε το πραγματικό λόγο που είμαστε εδώ και το τι πραγματικά ζητάμε? είναι στη φύση του ανθρώπου να θέλει να ανήκει κάπου - σε ένα σύνολο ομοίων του - αλλά πολλές φορές ξεχνάμε το τι πραγματικά θέλουμε και τι πραγματικά είμαστε βάζοντας μπροστά την ταμπέλα? γιατί δεν μπορούμε να έχουμε δύο ταμπέλες δηλαδή??? γιατί πρέπει να είμαστε ή το ένα ή το άλλο και όχι αυτό, το άλλο, το παρ άλλο και αυτό που δεν έχει ταμπέλα και περιγράφεται με μια παράγραφο απο λέξεις που μας προσδιορίζουν καλύτερα?
     
  12. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Η ολη συζητηση θυμιζει συζητησεις κομμωτηριου (να ζησουν οι κομμωτριες τα ομορφα κοριτσα - λαικο ασμα) και επαρχιακος καφενες. Ο ενας δλδ να λεει στον αλλον φρασεις τυπου "αφου εισαι χριστιανος γιατι δεν νηστευεις?", "αφου εισαι πατριωτης γιατι δεν κρεμας την σημαια στο μπαλκονι σου?", "αφου εισαι οπαδος της ομαδας γιατι δεν πας την Κυριακή στο γηπεδο?", "αφου υποστηριζεις αυτο το κομμα γιατι δεν κατεβαινεις στις πορειες?" κτλ...
    Καπως ετσι και εδω...