Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στάση & συμπεριφορά σε έναν BDSM χώρο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master Electro-pain, στις 30 Μαρτίου 2021.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι ο πράττων το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αποδεχτεί ότι είναι μια δουλειά που έως και αδύνατον να καταφέρει να κάνει μόνος του και να αιτηθεί βοηθείας.
    Αλλά ακόμη και αυτό μπορεί να έχει άμυνες στο να το δει και... φαύλος κύκλος.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Υπάρχει και το:
    - Ξέρετε εγώ πιστεύω ότ...
    - Στ' @ρχιδι@ Μου (με χαμόγελο πάντα)
    - Ναι αλλά εγώωω...
    - Ε ναι, είπαμε, στ'@ρχίδι@ Μου (με χαμόγελο πάντα και όχι ειρωνικό)
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αντιθέτως εγώ θα το έβρισκα πολύ ενδιαφέρον.
    Θα ήταν πολύ λιγότερο χαοτικό.
    Καθένας θα κρινόταν μόνον βάσει των λόγων (γραπτών) του.  
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αυτό και αν θέλει δουλειά με τον εαυτό του
     
  5. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Αγαπητέ @Master Electro-pain αγγίξατε ένα θέμα το οποίο έχει πλέον της μίας αναγνώσεις, ικανές, σχεδόν όλες, να έχουν εκκίνηση και τερματισμό σε παντελώς διαφορετικά σημεία, με πιθανές παράλληλες, αλλά και διασταυρούμενες πορείες.
    Είναι και φαίνεσθαι.
    Άτομα τα οποία βιώνουν.
    Άτομα τα οποία υποδύονται ρόλους.
    Κουστούμια που ράβονται στα μέτρα ή σώματα που τροποποιούνται για να χωρέσουν σε κουστούμια.

    Εκτιμώ ότι το νήμα σας, βρήκε την αρχική απάντησή του στη φράση
    Και λέω αρχική, διότι η απάντηση αυτή γεννά μια ακόμη ερώτηση. Ποια παιδεία?
    Όσον αφορά την εν τω βδσμ παιδεία η κατά τον @MasterJp διαφορά Ε/εκείνων οι οποίοι απέκτησαν αυτήν την παιδεία δια του Μαρκησίου, του Apollinaire, του Wilde, του Salo, άντε να βάλω και τον Lacan, αν και σφόδρα με εκνευρίζει, και το βίωσαν, δεν πρόκειται ποτέ να γεφυρωθεί με την φερομένη παιδεία των σπουδασάντων τις αποχρώσεις.

    Υπό το πρίσμα αυτό η φράση
    συνδυασμένη με
    και την κρίση που δύναται να παρέχει ο κοινός νους, καθιστά αρκούντως απλές τις ουσιαστικές επιλογές Ε/εκάστου.

    Λίγο μετά την είσοδό μου στο παρόν φόρουμ, ένα έμπειρο σκλαβί μου είχε πει : " Εάν επιθυμείτε να σχηματίσετε εικόνα για Κ/κάποιον επό εδώ μέσα, η οποία να είναι σχετικά ασφαλής, μιλήστε στο chat, όπου δεν θα έχει χρόνο να στυλιζάρει την απάντησή του".
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι ίσως. Δεν ξέρω.
    Ή αλλιώς θέλει απλά μια μετωπική σύγκρουση.

    Τουλάχιστον σε μένα έτσι λειτούργησε.
    Δεν ξέρω... εγώ δεν είμαι άνθρωπος να με αφήνουν να μιλάω και να κάνω statements κλπ. Επειδή ξέρω να χειρίζομαι το λόγο σχετικά καλά, είναι εύκολο να χτίσω άμυνες με αυτόν.
    Μόλις μου αφαιρεθεί αυτό το όπλο, τα πράγματα γίνονται πολύ πιο απλά και ξεκάθαρα.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Να μην η να;
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σε ποιον δημιουργούνε προβλήματα;

    Ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που είμαστε εδώ;

    Για να ανήκει κάποιος σε ένα σύνολο ομοίων πρέπει να υπάρχει κάτι όμοιο, δε συμφωνείτε;

    Μπορείτε να είσαστε ότι θέλετε, δεν μπορεί να σας το απαγορέψει κάνεις, ειδικά εγώ.

    Από τη μια θέλετε να μην έχετε ταμπέλα, αλλά από την άλλη θέλετε να έχετε δύο ή τρεις.

    Η ταμπέλα αποτελείται από ένα σύνολο λέξεων που περιγράφεται σε μια παράγραφο.

    Τι ακριβώς δηλώνετε με το status Master το οποίο διαλέξατε;
     
  9. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Διορθώθηκε. Ευχαριστω
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ισχύει, αναφερόμουν όμως σε περιπτώσεις χωρίς εξωτερική βοήθεια, επίσης η σύγκρουση που αναφέρετε μπορεί να γεννήσει άλλες εσωτερικές συγκρούσεις η ομαλή επίλυση των οποίων επίσης απαιτεί δουλειά για εκείνους τουλάχιστον που
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Αυτός είναι ένας διάλογος που γίνεται συνεχώς, όπου @ρχιδι@ βάλε "μου είναι αδιάφορο". Δεν μπορώ να μιλάει έτσι ο άλλος  
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μπορώ να φανταστώ κάμποσους λόγους, όχι απαραίτητα "κακούς". Επίσης η εικόνα που εκλαμβάνουμε μέσα από τα γραπτά μπορεί να απέχει παρασάγγας από την εικόνα στην πραγματική ζωή και όχι απαραίτητα επειδή ο απέναντί μας προσπαθούσε να κρύψει κάτι ή προσποιούνταν κάτι που δεν είναι ή οτιδήποτε αλλά επειδή αυτό είναι εγγενής αδυναμία της γραπτής επικοινωνίας. Εμένα τουλάχιστον σε κάθε συνάντηση που πηγαίνω -αν και δεν πηγαίνω και πολύ συχνά- είναι συνήθες να ακούω στο τέλος "δεν σε περίμενα έτσι" από άτομα που δε με γνώριζαν παλαιότερα δια ζώσης αλλά αυτό το έχω πάθει κι εγώ, έχω γνωρίσει κάμποσους που η εικόνα που είχα πλάσει στο μυαλό μου μόνο από το γραπτό τους ήταν τελείως διαφορετική και αυτό φανταζόμουν. Όχι γιατί άλλα έλεγαν και άλλα έκαναν αλλά, όπως και να το κάνουμε, η διά ζώσης επικοινωνία είναι πιο πλούσια σε πληροφορία που μπορεί να μεταδωθεί.