Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM συμβόλαια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gallant, στις 21 Φεβρουαρίου 2008.


  1. Ο λόγος……Μμμμ…δεν θα το έλεγα πάλι έτσι, επειδή πρόκειται
    για ερωτική σχέση και στις ερωτικές σχέσεις καλύτερα να το πούμε
    «Ερωτική υπόσχεση». Η ερωτική υπόσχεση ισχύει συνήθως όσο
    ισχύει και η καβλα μετά πάει περίπατο και επειδή όλοι το ξέρουν
    αυτό κανείς ποτέ δεν κατηγορεί τον άλλον ότι δεν κράτησε το λόγο του.
    Όσο για τα «συμβόλαια» αυτού του τύπου ισχύει το ίδιο. Έχουν κι αυτά
    την διάρκεια της καβλας.
    Άντε τώρα να αφήσουμε τις θεωρίες και να βοηθήσουμε τους φίλους
    μας να συντάξουν το «συμβόλαιο». Μια και αναφέρθηκα στην διάρκεια
    θ αρχίσω εγώ γράφοντας τον όρο που αφορά το χρόνο που θα ισχύσει
    το «συμβόλαιο»

    «Το παρών ιδιωτικό συμφωνητικό τίθεται σε ισχύ από σήμερα ………
    Η Διάρκεια του ισούται με τον χρόνο διαρκείας της γενετησίας ορμής
    και των δυο συμβαλλομένων.
    Αν δια οιονδήποτε λόγω εις εκ των συμβαλλομένων απολεσει την
    γενετήσια ορμή του προς τον έτερο συμβαλλόμενο το παρών
    συμφωνητικό θεωρείτε λήξαν χωρίς περαιτέρω υποχρέωση εξηγήσεων»


    (Που έμαθα γώ να μιλάω έτσι ο πουστης?) Μάλλον σ εμένα έπρεπε να
    απευθυνθεί η φίλη σου gallant. Να κάτσω να σκεφτώ να ανοίξω
    τα λεξικά και τα σεα να της φτιάξω εγώ ένα «συμβόλαιο» να γλύφει
    τα δάχτυλα της.  
     
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Συμβόλαια...χμμμ, βρίσκεις ένα σωρό τριγύρω, τυποποιημένα, σε στυλ ψυχομετρικού εργαλείου, σε όλα τα σχέδια και χρώματα. Προσωπικά τα βρίσκω cheesy μέχρι δακρύων. Ναι, συμβολικά, ναι, ερεθιστικά δυνάμει, αλλά cheesy...  
     
  3. Battleship

    Battleship New Member

    Λετε ότι θέλετε, εγώ πάντως μια χαρα το συνέταξα το συμβόλαιο και μια χαρά το υπέγραψε. Άσε την ηδονή να την βλέπεις να το υπογράφει γονατισή!.
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    Σαν φαντασίωση ειναι ε-ξαι-ρε-τι-κή!!!!!!!!

    Σαν πραγματικότητα ομως (τι σκληρη που ειναι αυτή η ζωη, που πρεπει να τη ζεις ΚΑΙ πραγματικα), έχει την ίδια ακριβώς αξία που έχουν τα κατοχικά χρήματα κάτω απο το στρώμα.

     
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εννοούνται στη δικη σας σχεση. Για μενα τιποτα δεν εννοειται. τα πραγματα ειναι απλα. αν μου Ζητησει να φαω κοπρανα θα το κανω κι ας μην το θελω, το αιμα δε ειναι μια απο τις πλεον εντονες δικες μου επιθυμιες- αν και σπανια το απολαμβανω.
    Το δικο μας λεχτικο συμβολαιο λεει :Η σκλαβα ειναι στην απολυτη διαθεση Του Αφεντη και δεν εχει δικαιωμα να θετει οποιουσδηποτε ορους.  

    δεν ειναι θεμα φαντασιωσης γιατι με την ιδια λογικη και το κολαρο θα ηταν ενα συμβολο χωρις αξια.
    σαν σκλαβα δεν μπορω να παρω ελαφρια τετοια θεματα. μπορει για καποιον που δεν μπορει να αντιληφθει την ψυχοσυνθεση μου να πει, ενα κοματι χαρτι ειναι ή ενα κοματι δερμα ή ακομη απλα ενα συμβολο [].
    προσωπικα εγω δεν το αντιλαμβανομαι ετσι, ειναι κατι χαραγμενο στο καθε μοριο μου, στην ιδια μου τη ψυχη.
    Γι' αυτο και δεν τα θεωρω απαραιτητα να υφιστανται σε φυσικη μορφη καν. Σαν συμβόλαιο γραπτο ή σαν κολάρο υλικό.
    Όταν αποποιήθηκα το δικαίωμα μου να ζητήσω release δεν το υπεγραψα. Αλλά ούτε όταν ένιωθα μονη παρατημενη, χωρις ιχνος ds, sm ή καν σημασίας δεν μου περασε καν απο το μυαλο πως μπορώ απλα να αποχωρησω. εμεινα εκει και περιμενα (σαν θυμα θα πουν καποιοι) να Παρει Εκεινος τις αποφασεις Του οσο χρονο κι αν Του παρει (και οχι δεν μιλω για βδομαδες). Αντιδρουσα ναι, θυμωνα κτλ αλλα κατι με εμποδιζε να το παρω περα απ αυτο. Αυτό ήταν όχι απλά η αίσθηση πως ανηκω, αλλά η βεβαιοτητα πως ακομη κι αν δεν με θελει, ακομη κι αν δεν μου δινει σημασια, ακομη κι αν ειμαι δυστυχισμενη αν δεν μου Πει Εκεινος - σε διωχνω - θα παραμενω ιδιοκτησια Του.

    Κάποιες φορες ευχήθηκα να ήμουν διαφορετική, αλλα δεν ειμαι.
    Αυτό που ειμαι δεν με κανει παντα ευτυχισμενη, αλλα ειναι αυτο που ειμαι και το μονο που μπορω να κανω ειναι να το γνωρισω οσο καλυτερα μπορω και να το αποδεχτω, γιατι ποτε κανεις δεν αλλαζει το ποιος ειναι, μπορουν να αλλαξουν συμπεριφορες και αντιληψεις αλλα η ουσια μας ποτε.
     
  6. Constan

    Constan Regular Member


    Θα συμφωνησω μαζι σου αλλωστε αυτο εχει μενει (εν μερη) αναλιωτο στις μερες μας. Μπορει μεν οταν το υπογραφει να ειναι κατι ηδονικο παρ ολα αυτα πρεπει να το νιωθει ο αλλος..

    Δηλαδη γινεσαι γυναικα/αντρας καποιου οταν πας στην εκκλησια και υπογραφεις στο χαρτι?
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Από την στιγμή που ο νομοθέτης έχει προασπίσει την ελευθερία του ατόμου με ανάλογα άρθρα, κανένα είδους "συμβόλαιο" δεν έχει ισχύ. Αντίστοιχα, καμία lifestule σχέση δεν χρειάζεται συμφωνητικό για την επικύρωση και την επιβεβαίωσή της.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν νομίζω πως μιλάμε εδώ για νομική ισχύ. Γιατί νομική ισχύ δεν έχει ουτε το στατους της σκλαβας και Αφεντη, έτσι δεν είναι? Δεν σημαίνει όμως αυτό πως μειώνεται το πως νιώθουν τα άτομα μέσα στη σχέση επειδή δεν είναι νομικά κατωχυρωμένα.
    Και μια σχεση δεν εχει καποιου ειδους συμφωνητικο ασχετα αν δεν ειναι γραπτο?
     
  9. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Καλά underherfeet έγραψες!!!! Πολύ γέλιο! Ο Μάκης, τίποτε δεν μένει κρυφό από τον Μάκη. Γιαυτό προσοχή στους συντάκτες τέτοιων συμβολαίων καθώς και επίσης και στους υπογράφοντες αυτά!

    Τώρα όσον και αν εμένα αυτά τα τύποις συμβόλαια δεν μου λένε τίποτα, σέβομαι και καταλαβαίνω τις ανωτέρω, περί του αντιθέτου, απόψεις που εκφράστηκαν.
     
  10. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Όπως πολύ σωστά είπε ο L_Strike
    «Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα»
    Να μια έκφραση που βλέπω να κολλάει τέλεια σε ένα τέτοιο θέμα. Προσωπικά, θα θεωρούσα γελοίο το να μπω σε μια τέτοια διαδικασία. Σε μια διαδικασία που δεν έχει καμία ισχύ από την ώρα που αρκεί η κουβέντα του ενός μέλους από την σχέση για να έχει την αξία χαρτιού υγείας μια τέτοια συμφωνία.
    Προτιμώ, το "ας παίζουμε όσο καιρό μας βγαίνει". Λέξεις όπως συμβόλαιο D/s, σκλάβα, Master (αλήθεια ποια είναι η μετάφραση του όρου Master στα ελληνικά  έχουν ισχύ όπως οι κανόνες ενός παιχνιδιού.
    Δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα με όσους «φτιάχνονται» από τέτοιου είδους παιχνίδια. Απλά στα αυτιά μου χτυπάνε γελοία από την ώρα που φεύγουν από αυτό το πλαίσιο.
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Δεν απαξιώνω, απλά δεν βρίσκω προσωπικά κάποιον λόγο ύπαρξης. Η νομική κάλυψη είναι ανύπαρκτη και η βάση της M/s σχέσης δεν στηρίζεται σε pen and paper συμφωνίες. Τώρα, ως χειρονομία είναι καθαρά θέμα προσωπικής αισθητικής, κάτι που δεν επιδέχεται (προσωπικά θεωρώ) κρίσης ή κατάκρισης.
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Εκτός αν είσαι με δικηγόρο και βάλει διάφορα παραθυράκια μέσα που να έχουν νομική υπόσταση και το κάνει και "by the book" το όλο θέμα, οπότε... την πάτησες (κάτι σαν pre-nup ένα πράγμα). I'd be careful if I were you