Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM συμβόλαια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gallant, στις 21 Φεβρουαρίου 2008.

  1. zwg

    zwg Regular Member

    Ένα συμβόλαιο όταν το σκεύτομε με ανάβει απίστευτα μόνο που σκεύτομε τους όρους του ανάβω διπλά... αν θα μου άρεσε ? δεν ξέρω πραγματικά γιατιί σκεύτομε οτί κάτι τέτειο θα μπόρουσε να γίνει αίτιο για να χαλάσει η σχέση μας.... αν για καπιο λόγο δεν τηρούνταν κάπιος απ τους όρους
     
  2. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Σωστη η παρατηρηση
    αλλα μαλλον επιλεκτικη την βρισκω, αν κρινω απο το παρακατω σχολιο που προσπεραστηκε ασχολιαστο


    Αυτο ειναι παραδειγμα απαξιωσης και οχι το οτι μερικοι υποστηριζουν πως τα συμβολαια ειναι ενα παιχνιδι.

    Τα συμβολαια και οτι δηποτε αλλο, ειναι καλα αν νοστιμευουν τη σχεση και εξαπτουν τη φαντασια και τον ερωτισμο. Ειναι σαν τους ορκους των ερωτευμενων. Μπορει καποιοι ελαχιστοι ερωτευμενοι να τηρησαν τους ορκους τους και καλα εκαναν. Αυτο δε σημαινει πως οποιος υποστηριζει οτι οι ορκοι των ερωτευμενων είναι ωραια παχια λογια της στιγμης πανω στη φουντωση, τους απαξιωνει.
    Σα μεγαλο παιδι βλεπει την πραγματικοτητα.


    (τα bold δικα μου)
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2008
  3. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Ναι, αλλα εχουν πολυ μικρη πελατια. Και χρειαζετε να ταξιδευουν αποστασεις.
     
  4. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Tο συμβόλαιο πρέπει να καταρτίζεται από το υποτακτικό ή από το κυρίαρχο μέρος;

    Ας τα πάρουμε με την σειρά.. Ο Κυρίαρχος έδωσε εντολή.. οπότε η Υπό πρέπει να την εκτελέσει.. Προφανώς δεν υφίσταται to πρέπει σε αυτήν την περίπτωση, αλλά σε συνθήκες που δεν εμπλέκονται εντολές λογικό να πρέπει ο Κυρίαρχος να καταρτίσει το συμβόλαιο αλλά σε κοινή συνενέση


    Υπάρχει αναγκαιότητα σύνταξης συμβολαίου για τη διευθέτηση των μεταξύ τους σχέσεων;

    Το θεωρώ εντελώς βλακώδες και άσκοπο παρά αναγκαιότητα.. Ένα συμβόλαιο σκίζετε και ακυρώνετε στο άψε σβήσε, το θεωρώ μεγάλη τυπικούρα! Ο προφορικός Λόγος αρκεί πιστεύω και θα συμφωνίσω με την Georgia που λεει ότι « ένα τέτοιο συμβόλαιο πρέπει να συντάσσεται και από τους δυο καθώς αφορά και τους δυο»

    Τα συμβόλαια είναι για επαγγελματικές υποθέσεις, Όχι για τις ανθρώπινες σχέσεις !
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Άλλο ένα toy (και μόνο) του bdsm.
     
  6. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι είναι στην κρίση και των δύο μερών
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Συμφωνουμε. Δεν ειδα το post σου ως "απαξια" των "συμβολαιων". Ως "απαξια" "συμβολων" το ειδα και γι αυτο απορησα που περασε επιλεκτικα ασχολίαστο.
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2008
  8. gallant

    gallant Regular Member

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και θα σας παρακαλούσα να συνεχίσετε να γράφετε. Το Thread το έγραψα για να μπορέσω να ενημερωθώ για ένα θέμα στο οποίο έχω μαύρα μεσάνυχτα και είπα μήπως και υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει και να μπορέσει να βοηθήσει. Όχι μόνο από σελίδες του νετ αλλά και με δικές του εμπειρίες που έχει ζήσει στο παρελθόν. Αυτό για όσους νομίζουν ότι θα μπορούσε να συνταχθεί ένα συμβόλαιο γιατί από ότι κατάλαβα υπάρχουν και αυτοί που το απορρίπτουν (τους οποίους και αυτούς διαβάζω με πολύ μεγάλη προσοχή). Σας είπα ότι στο συγκεκριμένο αντικείμενο έχω μεσάνυχτα και θα ήθελα να μάθω ορισμένα πράγματα (έως πάρα πολλά). Οπότε Σας παρακαλώ εξακολουθήστε (αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης ενός τέτοιου forum). Όλες οι γνώμες και οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες ακόμα και ο... "σαρκασμός", η "ειρωνεία", και οι "αφορισμοί". Όλα μπορούν να φανούν χρήσιμα. Μόνο θα σας παρακαλούσα να κρατηθούμε στο θέμα και μην ξεφεύγουμε σε καυγάδες χωρίς νόημα. Δεν με ενδιαφέρει ποιός είναι ειδήμονας και ποιός είναι άσχετος (ακόμα και αν είναι moderator). Τη γνώμη σας πάνω στο θέμα θα ήθελα να ακούσω μήπως μπορέσω να βγάλω άκρη.
    Και πάλι θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και να σας παρακαλέσω να συνεχίσετε.
     
  9. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Aν θα ειχα το παραμικρό ανγχος,δεν θα ήταν αν θα υπογράφονταν συμβόλαιο,αλλά τι θα την υποχρεωνε να το τιμά!!!!!Και ασφαλως μιλάω για ενα MASTER γιατί για DOMINA δεν εχω σκεφτει ποτέ και δεν με αφορά.....

    Ενα πράγμα μπορει να την υποχρεωσει να τηρει 1 ή 1000 συμβολαια.Να κραταω το μυαλουδάκι της σε διέργεση.Τίποτα αλλο.!!!!!!

    Και οσο καλύτερα ξέρει κάποιος να το κάνει αυτό........γίνεται υπογραφή η ιδια.....
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Κάθε συμφωνία γραπτή ή προφορική προαπαιτεί εξ ορισμού δύο συμβαλλόμενα μέλη. Το ποιος συντάσσει το κείμενο, εν προκειμένω είναι αδιάφορο, καθώς τόσο ο κυρίαρχος, όσο και ο υποτακτικός θα πρέπει να το εγκρίνουν.

    Εικάζω πως τα συμβόλαια διευθετούν διαδικαστικά θέματα μίας σχέσης, μα δεν είναι αυτά που θα δώσουν κίνητρο για την ύπαρξή της, ούτε και εγγύηση για τη βιωσιμότητά της.

    Η συναισθηματική τους ισχύ αξιολογείται κατά περίπτωση, προσωπικά δεν αναγνωρίζω σε αυτά καμία συναισθηματική αξία. Νομική ισχύ ασφαλώς δεν έχουν. Τη δε σύγχυση μεταξύ υψηλής συναισθηματικής αξίας για τα συμβαλλόμενα μέρη, και την αντικειμενική ισχύ κατά γενική αντίληψη, τη βρίσκω το λιγότερο αφελή.

    ΥΓ. @ hermis: θα επιτρέψεις να αποφασίζω μόνη αναφορικά με το τι συνιστά ειρωνία ή αγένεια απέναντί μου και τι όχι, καθώς επίσης και το κατά πόσο έχω ανάγκη τα επικουρικού χαρακτήρα posts άλλων χρηστών προς υπεράσπιση/ενίσχυση των τοποθετήσεών μου.
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Ασφαλώς. Οποιοσδήποτε παραχωρεί οτιδήποτε εγγράφως, το παραχωρεί με την ιδιότητα του ιδιοκτήτη, και ως τέτοιος υπογράφει, ανεξάρτητα από το ποιο θα είναι το status του ένα δευτερόλεπτο αργότερα.

    Αναμφίβολα το σημείο εκκίνησης για τη σκλάβα, είναι αυτό στο οποίο είναι κυρία του εαυτού της. Αν υποθέσουμε ότι παραχωρεί την κυριότητα του εαυτού της, και εφόσον αυτό νομικά δεν κατοχυρώνεται από κάποιο θεσμικό πλαίσιο, η πράξη μεταβίβασης έχει νόημα εφόσον μπορεί να εξασφαλήσει την κατάργηση του αυθύπαρκτου της βούλησής της.

    Δεν βλέπω κάποιο λογικό σφάλμα στο συλλογισμό όσων διατείνονται πως τα συμβόλαια έχουν ισχύ πέρα της συναισθηματικής τους αξίας σε επίπεδο συμβολισμών, αν μπορούν να εξασφαλίσουν ότι η μονάδα ελέγχου της σκλάβας περιέρχεται στη δικαιοδοσία του Αφέντη της. Το μόνο πρόσκομμα έγκειται στο ότι η Επιστήμη δεν έχει δώσει ακόμη τη δυνατότητα το σώμα να δέχεται εντολές από εγκέφαλο που δεν βρίσκεται μέσα σε αυτό.

    Λογικά στέκει δηλαδή, τεχνικά χωλαίνει.   Η άλγεβρα boole πετά το γάντι στην Μηχανική.
     
    Last edited: 3 Μαρτίου 2008
  12. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Syrah, παρόμοιες τοποθετήσεις είχα στο μυαλό μου, και οδηγήθηκα στις απορίες του #43 ποστ μου (οι σχετικές με τη μηχανική παρατηρήσεις σου βρίσκονται σε καλό δρόμο). Συνεπώς, διατελώ ακόμα εν αναμονή.

    Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν οι απαντήσεις που χρησιμοποιούν τη μέθοδο πρόταση-προς-πρόταση, δεν αγνοούσαν κάποια από τα ερωτήματα που έθεσα. Τα θεωρώ εξίσου σημαντικά.