Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM συμβόλαια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gallant, στις 21 Φεβρουαρίου 2008.

  1. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Μηχανική είπατε? Στο στοιχείο μου δηλαδή. (λέμε τώρα   )

    Ξέρω ότι η απάντηση μου αυτή, δίνει τροφή για πολλά σχόλια επί του θέματος.   (τρομάρα μου!) Θα με συγχωρέσετε όμως για αυτό, αλλά δεν μπορώ ειδικά αυτή την ώρα να σκεφτώ, να εκφράσω, να γράψω πρόταση, να ξαναδιαβάσω... Τοο much mess... για ένα "καμένο" μυαλό. Νομίζω πως και το ποτό έχει βάλει λίγο το χεράκι του
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Προς Syrah / alnair

    Από μια άποψη, το να παίζουμε με την καθαρή λογική είναι διασκεδαστικό και εν τέλει αξιοπρεπές, σε ένα ευρύτερο κλίμα απώλειας της κοινής λογικής, μέτρου και αισθητικής.
    Τονίζω τη λέξη «παίζουμε» γιατί έχω προ δεκαετιών πάψει να επιχειρώ να λύσω τις μεταφυσικές και υπαρξιακές μου απορίες με μεθόδους που μυαλά, απείρως λαμπρότερα απ΄ το δικό μου, απέτυχαν παταγωδώς (απόδειξη ότι διαφώνησαν ή αυτοκαταστράφηκαν). Τις κράτησα μόνο ως διασκεδαστικό παιχνίδι

    Αλλά ας επανέλθουμε στα καθ’ ημάς.

    Η παρατήρησή μου πάνω στο post της alnair (όσο και το ίδιο το post της alnair, όπως το κατάλαβα) είχε να κάνει με την τεχνοκρατική/ ορθολογική / νομικίστικη / συμβολαιογραφική αντίληψη περί bdsm.

    Η παράθεση τύπων συμβολαίων, ο προβληματισμός περί της νομικής βάσης τους και ισχύος τους, ποσώς με απασχολούν. ‘H μάλλον με απασχολούν γιατί δείχνουν μια αντίληψη με την οποία διαφωνώ ριζικά.

    Κατά την άποψή μου το BDSM (ερωτικό, διαστροφικό ή ότι άλλο) δεν είναι FIDIC (International Federation of Consulting Engineers) . Η προσέγγισή του, (ύφος, περιεχόμενο, αίσθηση) λοιπόν ως προς τα συμβόλαια πρέπει να διαφέρει και όχι να υιοθετεί την προσέγγιση της FIDIC.

    Τα οικοδομικά, ή ορθολογιστικά έργα κατασκευάζονται κατά FIDIC. Το συμβόλαιο κατά BDSM είναι κατά βάση καύλα, έρωτας, αγχολυτικό για κυριάρχους και σκλάβες μα όχι οικοδομικό ή ορθολογιστικό έργο.

    Αποτελεί, όπως λεει κι ο ποιητής «επιτακτικήν, αδήριτον ανάγκην να δημιουργηθούν αι προϋποθέσεις και εκτελεσθούν όχι οικοδομικά, ή ορθολογιστικά, μα διαφορετικά τελείως έργα, εις την καρδιά του μέλλοντος, εις την καρδιά των υψηλών οροπεδίων και προ παντός μέσ στην καρδιά του κάθε ανθρώπου».

    Κι αυτό, για όσους τουλάχιστον δεν βλέπουν τις BDSM σχεσεις σαν projects, πρέπει εκφράζει ο λόγος τους και να αποπνέει το ύφος τους και οχι το αντιθετο.
     
    Last edited: 3 Μαρτίου 2008
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Αν μου επιτρέψεις μία μικρή παρέμβαση, θα έλεγα πως η Επιστήμη εδώ και πολλά χρόνια δημιούργησε τις προϋποθέσεις (παρείχε τις απαραίτητες γνώσεις) ώστε οι περισσότεροι άνθρωποι να δέχονται "εντολές" από εγκεφάλους που δεν βρίσκονται μέσα τους ώστε να πράττουν και να σκέφτονται κατά τον τρόπο που υπαγορεύουν άλλοι. Ένα μικρό compilation από παραδείγματα, μετά από πρόχειρη έρευνα, εδώ:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Behavior_modification

    http://www.thenakedscientists.com/HTML/content/interviews/interview/466/

    http://www.donniemckinney.com/conditioning.htm

    http://ppw.kuleuven.be/ecnet/meeting.html

    Οι μπιντιεσεμικές προεκτάσεις ανήκουν στο section του training προφανώς.
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor


    Σε ότι αφορά το ποιός θα συντάξει το συμβόλαιο δεν βλέπω κανένα θέμα. Κάλλιστα ο Κυρίαρχος μπορεί να ΄ζητήσει απο την υπο Του να το κάνει και μάλιστα θα ήταν και ένας τρόπος για να διερευνήσει και να εξακριβώσει τις προθέσεις της. Εννοείται ότι η υπογραφή του θα γίνει μετά τις απαραίτητες διορθώσεις ή διευκρινήσεις κλπ.

    Ισχύς των συμβολαίων? Η ερώτηση υποθέτω δεν αφορά την νομική πλευρά , καθότι είναι σαφές ότι δεν υπάρχει νομική υπόσταση απο όσο ξέρω.

    Ομως ποια η ισχύς του λόγου? του "σ'αγαπώ" ? του "είμαι δική Σου"? του "θα είμαι σκλάβα Σου"?
    Θέλω να πω ότι συναισθήματα και θέλω , εκφράζονται συχνά με λέξεις ή φράσεις που είναι σχεδόν κοινότυπες και αόριστες. Το "θα είμαι η σκλάβα Σου" μπορεί να σημαίνει 1002 διαφορετικά πράγματα αναλόγως ποιος το λέει και ποιος το ακούει

    Πρακτικά λοιπόν θεωρώ ότι (ακόμα και αν δεν πέσουν οι υπογραφές   ) μια προσπάθεια σύνταξης, απο κοινού, ενός τέτοιου κειμένου βοηθά να βάλουμε ξεκάθαρα -όσο το δυνατόν- τους κανόνες τους όρους τα ζητούμενα.

    Απο την άλλη - τη ρομαντική πλευρά - η υπογραφή ενός τέτοιου συμβολαίου θα μπορούσε να αποτελέσει ενα πολύ αισθαντικό, ρομαντικό και σημαντικο γεγονός που σαφώς μεν θα δώσει αφορμή για συζήτηση , για ξεκαθαρισμα σκέψεων αλλα και όμορφες , μοναδικές στιγμές (αν ολα πανε κατ' ευχήν  ), ανάλογες λχ ενός βανίλα αρραβώνα ή ακόμα και γάμου.

    Είμαι της άποψης ότι , ό,τι συμβαίνει σε μια bsdm σχέση είναι ανάλογο της βανίλα κοινωνίας με διαφορά ότι όλα είναι πιο έντονα , πιο δυνατά και πιο ουσιαστικά (δεν μιλω για τις πρακτικές φυσικά!)