Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM χωρίς D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 12 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @espimain:

    Το "κίνκυ" είναι ένας πολύ γενικός όρος που χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει οποιαδήποτε σεξουαλικής υφής δραστηριότητα πέραν της πεπατημένης aka vanilla, συνεπώς αν δεδομένη "κίνκυ" δραστηριότητα περιλαμβάνει ανταλαγή ελέγχου άρα και ισχύος, ναι είναι BDSM, παραδειγμα: ωμό S/M, σκέτο, με το αιματάκι του.

    Με άλλα λόγια: κάθε BDSM δραστηριότητα είναι κίνκυ, αλλά κάθε κίνκυ δραστηριότητα δεν είναι απαραίτητα BDSM.

    Ίσως το D/s να είναι η "πατίνα του πολιτισμού" επί του S/M, αλλά αυτό είναι αντικείμενο μιας άλλης, ιδιαζόντως "φλογερής" φοβάμαι, συζήτησης.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Πολύ ωραίο θέμα  

    Νομίζω ότι BDSM χωρίς D/s δεν υπάρχει. Να εξηγήσω όμως τι εννοώ: θεωρώ ότι για να υπάρξει BDSM (οποιοσδήποτε από τους πυλώνες που αντιπροσωπεύει το αρκτικόλεξο) πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει η έννοια της ανταλλαγής ελέγχου ή ανταλλαγής δύναμης.

    Αυτό μπορεί να περιοριστεί στο σωματικό (S/M, Bondage) ή και να προχωρήσει όσο το σηκώνει το ζεύγος που εμπλέκεται.

    Αν αυτό δεν υπάρχει, για μένα δεν υπάρχει BDSM.

    Με καλύπτει απόλυτα η φράση του @MasterJp "κάθε BDSM δραστηριότητα είναι κίνκυ, αλλά κάθε κίνκυ δραστηριότητα δεν είναι απαραίτητα BDSM". H ειδοποιός διαφορά είναι το power exchange.

    Το περιορισμένο του χρόνου ή της επιθυμίας (δηλαδή να είναι μόνον ένα σέσσιον, να μην θέλουν οι εμπλεκόμενοι να προχωρήσουν σε κάτι παραπέρα από σαδομαζοχιστικές πρακτικές) δεν αναιρεί το bdsmικό.  

    Σχετικά με το ερώτημα του @MasterJp που ομολογώ ότι με "τσίγκλισε"   "Ίσως το D/s να είναι η "πατίνα του πολιτισμού" επί του S/M"... εγώ θα ήθελα να την ξεκινούσαμε αυτή την κουβέντα  
    Το D/s "μιλάει" σε άλλα ανθρώπινα κομμάτια από ότι το S/M και δεν νομίζω ότι έχει ανάγκη τον πολιτισμό για να υπάρξει, υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Το S/M μπορεί να είναι απλά πιο συχνά χρήσιμο εργαλειακά όσο "ξύνουμε" επιστρώσεις πολιτισμού  
     
  3. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    το άγριο σκληρό μαρκαλεμα- γ@μση , ειναι απλά σκληρό μαρκαλεμα.. το πικάντικο ειναι πικάντικο.. είναι μέρος του βδσμ αλλά οχι αυτό στην ουσία του , τα λογοπαιχνια τύπου , ο αστυνόμος είναι όργανο, και το μπουζούκι ειναι οργανο, άρα το μπουζούκι ειναι και μπάτσος, νομίζω μπάζει από παντού , όπως τα εν μέρη βδσμ ευκαιριακά πεπραγμένα. είναι απλά ένα σκληρό με αρκετές δόσεις από βδσμ στοιχειά, αλλά και πάλι δεν είναι βδσμ. για τι Δεν .. υπάρχει... υποταγή... σαν ρόλοι σε ταινία ή θέατρο, ο ηθοποιός έχει ένα ρόλο.. αλαλ ο ρόλος αυτός χάνεται μετά το πέρας του έργου, στην ουσία δεν ταν ποτέ ο ρόλος του, αλλα ας κανουμε λιγο τα στραβα μάτια σε παντρεμενους, που ο γάμπς τπυς ήταν μια αποτυχια στο θεμα... μαρκαλεμα.. ή σε αυτους που τα θελουν ολλα δικα τους.. και ανεξαρτησια και λιγο υποταγμενη γατουλα.. και λιγο ετσι, και λιγο γιουβετσι... ευχαριστω.
     
  4. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    μεχρι να το γραψω.. με προλαβατε...
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Δεν πειράζει  
    Καθένας το λέει με τον τρόπο του και αυτό έχει μεγάλη αξία και χάρη  
     
  6. Janine

    Janine Regular Member

    Θεωρώ ότι το S/M δεν περιλαμβάνει πάντοτε ανταλλαγή ισχύος.

    Αντιστοίχως, θεωρώ ότι υπάρχει BDSM και δίχως D/s, κατά τα ήδη ρηθέντα από την @gaby .

    Το D/s, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι πιο εγκεφαλικό/συναισθηματικό, κι ως τέτοιο, το θεωρώ και πιο επικίνδυνο. Δεν είναι όμως, για μένα, απαραίτητο για να κάνει κάποιος bdsm.


    Για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα, κίνκυ δίχως D/s που είναι όμως BDSM μπορεί να είναι παραδείγματος χάρη η απλή συμφωνημένη πρόκληση πόνου από έναν σαδιστή σε έναν μαζοχιστή. Άλλωστε, νομίζω συμφωνούμε ότι δεν είναι όλοι οι μαζοχιστές υποτακτικοί, ούτε όλοι οι σαδιστές κυριαρχικοί. Σωστά; Δεν νομίζω ότι εξαιρούνται από το bdsm επειδή δεν επιθυμούν την ανταλλαγή ελέγχου.  
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όταν κάποιος πονά κάποιον άλλο δεν ασκεί δύναμη έστω και περιορισμένα πάνω του;
    Επίσης ο μαζοχιστής δεν ασκεί κάποια δύναμη πάνω στον σαδίζοντα αφού του ικανοποιεί αυτός ο δεύτερος κάποιες επιθυμίες/βίτσια του; (ας μην μείνουμε στο στενό όρο του D/s)  
     
  8. Janine

    Janine Regular Member

    Δεν ξέρω. Ποιο είναι το στενό όριο του D/s?   Κι ο άντρας που έρχεται σε συνουσία με τη γυναίκα του μπορεί να την πονέσει, για περιορισμένο χρονικό διάστημα ή και καθ' όλη τη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης. Είναι αυτό S/M; Επίσης, ο ένας ικανοποιεί κάποιες επιθυμίες του άλλου. Θα μπορούσε κανείς να πει κανείς ότι υπάρχει λοιπόν ανταλλαγή ελέγχου και άσκηση δύναμης; Έστω και περιορισμένα;
    Είναι αυτό bdsm;
    Σε ποια περίπτωση η απλή συνουσία γίνεται D/s?

    Στην περίπτωση ενός smart-ass masochist που παίζει με έναν σαδιστή υπάρχει μεταβίβαση ελέγχου;

    Στην περίπτωση ενός rigger που δένει έναν φίλο του υπάρχει μεταβίβαση ελέγχου;
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Janine: Το S/M απαιτεί την ανταλαγή ισχύος για να υλοποιηθεί και την επιβεβαιώνει την στιγμή της υλοποίησης, όταν φυσικά δεν αποκαλούμε S/M τις μπατσούλες στον ποπό.

    Ένα SAM προκαλεί και παίζει με έναν σαδιστή ακριβώς αποσκοπώντας στην μεταβίβαση ισχύος / ελέγχου.

    Υπάρχει μεταβίβαση ελέγχου ακόμη και αν ο rigger δένει την αδελφή/ο του.

    Η αναφορά στην μεταβίβαση αφορά την πράξη όχι την σχέση. Δεν απαιτείται σχέση για να υπάρξει BDSM
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @margarita_nikolayevna : Το D/s προϋποθέτει την ύπαρξη κοινωνικών δομών aka πολιτισμού. Στηρίζεται σε αυτές για να λειτουργήσει σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που στηρίζεται ένα πολίτευμα. Το μόνο που απαιτεί το S/M είναι κορμιά και επιθυμία. Το γεγονός πως το S/M μπορεί ν' αποτελέσει ένα πολύ καλό εργαλείο επιβολής D/s δεν αναιρεί τις αρχές λειτουργίας τους, τουναντίον.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Αν μου επιτρέπετε να χωθώ στις τοποθετήσεις σας, μήπως τελικά το ουσιώδες είναι το είδος του ελέγχου ή της ισχύος που μεταβιβάζεται?

    Γιατί ναι μεν σε όλα όσα αναφέρατε παραπάνω υπάρχει μεταβίβαση ελέγχου, στην περίπτωση του rigger όμως, θα μου επιτρέψετε να πω, ότι αυτού του επιπέδου η μεταβίβαση αφορά ένα ευρύτατο φάσμα σχέσεων, από απλούς σεξουαλικούς συντρόφους, μέχρι τον έλεγχο που θα μεταβιβάσει κάποιος σε κάποιον άλλον αν τον αφήσει να οδηγήσει το αυτοκίνητό του στην Εθνική οδό με 120klm/h και τον εκχωρούντα τον έλεγχο στη θέση του συνοδηγού...

    Συνήθως τον έλεγχο τον εκχωρεί κανείς για την προσωπική του ικανοποίηση, θέλει να μην έχει τον έλεγχο...

    Το D/s, επειδή ενδεχομένως ενέχει και την έννοια της πειθαρχίας, διαφοροποιεί σημαντικά το κομμάτι της βούλησης ως προς την μεταβίβαση του ελέγχου...Η κυριαρχία κάμπτει τις αντιστάσεις να αρνηθεί κάποιος την μεταβίβαση, ακόμη και σε τομείς που ενδεχομένως να είναι ιδιαίτερης ευαισθησίας και ειδικού χειρισμού και για τους δύο...Το αρχικό πλαίσιο, δεν μπορεί να περιλαμβάνει τις υποπεριπτώσεις μίας καθημερινότητας στην σχέση, ούτε και μπορεί να είναι προσυμφωνημένη και στα πλαίσια μίας απόλυτης συναίνεσης, κάθε μεταβίβαση ελέγχου στην ροή της ζωής...Φυσικά, αυτό θεωρητικά είναι ένα κοινό ζητούμενο και για τα δύο μέρη, ωστόσο ο έλεγχος χωρίς μεταβίβαση, ή υπερβαίνοντας τα προσυμφωνημένα, είναι μία συνθήκη που συναντάται αρκετά συχνά, και φυσικά δεν επιθυμούν όλα τα D/s σχήματα TPE...
    Αυτό τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι εγώ...

    Αναφερόμενος λοιπόν στο bdsm, καταλήγετε να λέτε, αν το καταλαβαίνω καλά, ότι υπάρχουν πράξεις bdsm και σχέσεις bdsm?
    Και ότι και στις μεν και στις δε, υπάρχει μεταβίβαση ελέγχου, απλά άλλου είδους?
     
  12. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ειμαι σιγουρος οτι 4,5 kinksters στο ***-τελεια-com θα χαμογελασουν αν τους αποκαλεσετε "απλα" κινκυ....
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2015