Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Ιουλίου 2007.

  1. adelina

    adelina Regular Member

    θα προσθετα στην πιο πανω επιλογη μου πως κατα τη διαρκεια της αναμονης, ερωτικα θα μπορουσα να καλυπτομαι απο φιλους-Κυριαρχους.
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    ίσως φταίει το ότι μόλις ξύπνησα και ακόμα δεν ήπια καφέ... δεν κατάλαβα τι εννοείς...
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Το κουτί φαντάζομαι ε; Γιατί η κουρτίνα δύο κρύβει το ζόνγκ.
     
  4. Aris

    Aris New Member

  5. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: Re: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή


    πριν χρονια ναι εκανα... αυτος ειναι ενας απο τους λογους για να καταληξω σε αυτο που ειπα παραπανω...
     
  6. adelina

    adelina Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    δεν αναφερεις αν μετα που ηπιες τον καφε το καταλαβες, ετσι επεξηγω.

    οσο ειμαι σε αναζητηση του ενος στον οποιο θα υποταχθω, με απωτερο σκοπο την νοητικη-ψυχικη-σωματικη ολοκληρωση, για καλυψη των σωματικων μου αναγκων μπορω να εχω καποια sessions με Κυριαρχους που σεβομαι και αγαπω σαν φιλους, με τους οποιους για τους οποιους λογους δεν μπορω να ανηκω.
    ειναι αν το παρομοιασω με το βανιλλα, το να κανεις σεξ με καποιο φιλο για καλυψη των σεξουαλικων σου αναγκων χωρις να σκοπευεις να εχεις μακροχρονια σχεση μαζι του.
    απλα μια συνεχιση της φιλικης επικοινωνιας σε ακομη ενα τομεα με ευχαριστο αποτελεσμα και για τους δυο.
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    ευχαριστώ για την απάντηση  
     
  8. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    Επιτακτική αναγκη?
    Πόσο κυριαρχος μπορει να ειναι κάποιος όταν απο επιτακτική αναγκη βρισκεται στον χώρο αυτό? Εξ ορισμού ειναι υπόδουλος κ υποχείριο της αναγκης του.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    Ενίοτε μία ερώτηση ενέχει και την απάντηση που ο ερωτών επιθυμεί να λάβει, και στη δική σου ερώτηση αυτό φαίνεται ξεκάθαρα. Πάραυτα σου γράφω και τη δική μου απάντηση:

    Τόσο ώστε να μην μπορεί να παραβλέψει αυτή την ιδιότητά του ώστε να δημιουργήσει μία Vanilla σχέση.
    Υπάρχουν κάποιοι κυρίαρχοι σε αυτό το forum, που δεν λειτουργούν εντός Vanilla σχέσεων. Εγώ για παράδειγμα δεν υπήρξα ποτέ Vanilla, και αποδεδειγμένα είμαι ανίκανη τόσο να ερωτευτώ έναν μη (συνειδητοποιημένα) υποτακτικό άνδρα, όσο και να προχωρήσω μαζί του σε σεξουαλική πράξη (για πρακτικούς λόγους βλ. νήμα BDSM=sex?, όπου έκανα λόγο για ερωτικές υπηρεσίες του σκλάβου). Είναι απολύτως ξεκάθαρο μέσα μου ότι δεν είμαι Vanilla και δεν μπορώ ούτε θέλω να γίνω ποτέ.

    Σίγουρα όλοι είμαστε δέσμιοι των όποιων ανυπέρβλητων αναγκών μας σε κάθε τομέα, έτσι και στο BDSM, πλην όμως αυτό δεν καθιστά έναν μη εν-δυνάμει-Vanilla κυρίαρχο, μη κυρίαρχο. Δεν στέκει αυτή η συνεπαγωγή.
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    Η ερωτηση μου δεν αναφεροταν στην βανιλοποιηση ή οχι καποιου.
    Αναφεροταν στην κυριαρχικότητα του .
    Πως να ζητησει απο άλλον να υπερβει τα ορια του όταν ο ιδιος δεν μπορει να υπερβει τα δικά του.
     
    Last edited: 13 Ιουλίου 2007
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

    Μα δεν μπορεί να του ζητήσει να υπερβεί τα όριά του όταν αυτά διαχωρίζουν το μαζοχισμό από το Vanilla πχ. Ο μαζοχιστής δεν μπορεί να γίνει Vanilla. Η δυνατότητα κατάργησης της κυριαρχικότητας, της υποτακτικότητας, του σαδισμού και του μαζοχισμού είναι ένα υπαρξιακό θέμα (μαλλον ανεπίλυτο), όχι ένα θέμα προς διαπραγμάτευση εντός μίας M/s σχέσης.
    Το αν υπάρχει τελικά, με τη βοήθεια των επιστημών, ή όχι αυτή η δυνατότητα (για όσους αντιμετωπίζουν το γεγονός ότι δεν είναι εν δυνάμει Vanilla, ως πάθηση) δεν καταδείχνει το πόσο κυριαρχικός είναι κάποιος στην αλληλεπίδρασή του με τον υποτακτικό του. Η κυριαρχικότητα και η υποτακτικότητα ως BDSM Status αφορούν στη συμπεριφορά ενός ανθρώπου εντός μίας D/s ή M/s σχέσης, σε συνάρτηση με το άλλο μέλος αυτής της σχέσης, Δεν είναι κοινωνικά Status. O κυρίαρχος (ως BDSM Status) δεν κυριαρχεί (κυριολεκτικά) επί παντός επιστητού. Αυτό θα ήταν Gorean αντίληψη, αλλά πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα κάπως ρεαλιστικά, αν θέλουμε κάνουμε λόγο για ένα βιώσιμο BDSM και όχι για ένα BDSM φαντασιακού μονάχα επιπέδου.
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτικη επιλογή

    Ας αφήσουμε το βανιλα στην άκρη.
    Ας δούμε εντος bdsm κ πως συνήθως διαμορφώνονται τα στατους κ ποιες αναγκες εξυπηρετούν.
    Η δική μου οπτική - οχι οπωσδηποτε κ η σωστή για όλους- λέει ότι ο μαζοχιστης, ο σαδιστης κλπ ειναι "υποδουλοι" της αναγκης τους.. εφόσον δεν μπορούν να εισπραξουν ευχαριστηση παρά μόνο μέσα απο την ικανοποίηση αυτης της συγκεκριμένης ανάγκης.
    Γιατι θα πρέπει ο σαδιστής πχ να ειναι Κυρίαρχος κ όχι απλως σαδιστής επειδή κ μόνο κρατάει το μαστίγιο? υπηρετει κ αυτός την εσωτερική του ανάγκη όπως κ ο μαζό.

    κατ εμε καλιστα θα μπορουσε ενας μαζο να έχει εναν σαδιστή υπο να τον βαζει να του κάνει ότι θέλει κ μετά να τον κλεινει σε ενα κλουβι. Ο δε επιθετικός (ίσως) χαρακτήρας του σαδιστή μπορεί με την κατάληλη εκπαίδευση να έρθει στα μέτρα κ τα σταθμά του Κυρίαρχου του..
    λιονταρια ημερευουν..
    Εν ολιγοις.. η ενσταση μου ειναι:
    οταν κ οι δυο λειτουργούν υπο την πίεση όποιας επιτακτικής ανάγκης.. τι διαχωριζει τον ενα απο τον αλλο κ τι δηλωνει ποιος θα είναι ο κυριαρχος κ ποιος ο υπό..