Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Ιουλίου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτικη επιλογή

    Η φύση τους, που ωθεί τον ένα στην υποτακτικότητα και τον άλλο στην κυριαρχικότητα. Δεν είναι κατόρθωμα του Master η συσχέτισή του με τον slave. Και οι δύο τη φύση τους ακολουθούν.

    Δεν είναι απαραίτητο ο σαδιστής να είναι κυριαρχικού χαρακτήρα, ως παράδειγμα το ανέφερα. Αλλά και η κυριαρχικότητα/υποτακτικότητα είναι εξίσου επιτακτικές ως ανάγκες όπως και ο σαδισμός/μαζοχισμός.

    Δεν ξέρω αν σε έχω καλύψει, δεν είμαι σίγουρη και για το αν σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ίσως κάποιος τρίτος μας διαφωτίσει...
     
  2. Syrah wrote:

    "Η κυριαρχικότητα και η υποτακτικότητα ως BDSM Status αφορούν στη συμπεριφορά ενός ανθρώπου εντός μίας D/s ή M/s σχέσης, σε συνάρτηση με το άλλο μέλος αυτής της σχέσης, Δεν είναι κοινωνικά Status. O κυρίαρχος (ως BDSM Status) δεν κυριαρχεί (κυριολεκτικά) επί παντός επιστητού. Αυτό θα ήταν Gorean αντίληψη, αλλά πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα κάπως ρεαλιστικά, αν θέλουμε κάνουμε λόγο για ένα βιώσιμο BDSM και όχι για ένα BDSM φαντασιακού μονάχα επιπέδου."

    Κρατώ αυτό το εξαιρετικό κομμάτι γραπτού λόγου της Syrah (2 thumbs up), το οποίο, κατά τη γνώμη μου, δίνει μια πλήρη και σαφή εικόνα για το πως θα έπρεπε να βλέπουμε το Bdsm (τόσο οι Bdsmers όσο και οι Vanilla). Ας τονίσουμε ξανά εκεί που λέει: ... ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ, και εκείνο το τόσο όμορφο: ... ΕΝΤΟΣ ΜΙΑΣ D/S Η Μ/S (δηλαδή, πάντα εντός ενός πλαισίου όπου και τα 2 μέρη βρίσκουν καταφύγιο - του σαδομαζοχιστικού πλαισίου στην προκειμένη)

    Μikra Psemata wrote:
    "Πως να ζητησει απο άλλον να υπερβει τα ορια του όταν ο ιδιος δεν μπορει να υπερβει τα δικά του."

    Aυτή η άποψη, κατεμέ, vanilliζει και μοιάζει να εξισώνει τα 2 σε ένα (μοιάζει σα να μας λέει: αφού εγώ - η υπό ίσως? - κάνω αυτό, γιατί και Αυτός να μην κάνει το ίδιο?)

    Mikra Psemata also wrote:

    "Η δική μου οπτική - οχι οπωσδηποτε κ η σωστή για όλους- λέει ότι ο μαζοχιστης, ο σαδιστης κλπ ειναι "υποδουλοι" της αναγκης τους.. εφόσον δεν μπορούν να εισπραξουν ευχαριστηση παρά μόνο μέσα απο την ικανοποίηση αυτης της συγκεκριμένης ανάγκης"

    Kαι ερωτώ, αν δεν το 'χανε ανάγκη αμφότεροι, αν δεν ήσαν "υπόδουλοι" - όπως αναφέρεις - στα πάθη τους (και εδώ που τα λέμε ο εναγκαλισμός των παθών και όχι η αποτίναξη αυτών, είναι το ζητούμενο, όχι μόνο εδώ, αλλά και γύρω μας στον έξω κόσμο), τότε... τι στο καλό κάνουνε σε ένα χώρο όπως αυτός. Να "βρωμίσουνε" και να το γλεντίσουνε ήρθαν, όχι για να αποστυρωθούν.

    Mikra Psemata also wrote:

    "Γιατι θα πρέπει ο σαδιστής πχ να ειναι Κυρίαρχος κ όχι απλως σαδιστής επειδή κ μόνο κρατάει το μαστίγιο? υπηρετει κ αυτός την εσωτερική του ανάγκη όπως κ ο μαζό."

    Πέραν του ότι, σαφώς, εξυπηρετεί την εσώτερη ανάγκη του (αυτή η φωνούλα με το όνομα ένστικτο), δεν είναι απαραίτητο να είναι, αυστηρά ας πούμε, σεξουαλικός σαδιστής ο κάθε Κυρίαρχος (με την βαριά και ασήκωτη έννοια - για μερικές γυναίκες κυρίως μιλάω - των σεξουαλικών "βασανιστηρίων"), αλλά από την άλλη, δεν μπορεί να μην είναι και καθόλου σεξ. σαδιστής, γιατί τότε τι μένει?. Κατεμέ, πάντα, η BDSM Κυριαρχικότητα πηγάζει μέσα από το σεξουαλικό σαδισμό, που φωλιάζει ήδη στην ψιχούλα μας από τις προεφηβικές μας ηλικίες, καθώς και από την διεύρυνση / επέκταση της ενυπάρχουσας ανάγκης (στους περισσότερους άντρες είναι τίγκα αυτό το συναίσθημα, ακόμα και σε εκείνους που έχουνε μαζοχιστικά "βίτσια") για διαφέντευμα και κτητικότητα (Ναι... δεν γουστάρουμε να παίζουνε με τα παιχνίδια ΜΑΣ, που με τόσο κόπο αποκτήσαμε - γέλια).

    Μikra Psemata also wrote:

    "κατ εμε καλιστα θα μπορουσε ενας μαζο να έχει εναν σαδιστή υπο να τον βαζει να του κάνει ότι θέλει κ μετά να τον κλεινει σε ενα κλουβι. Ο δε επιθετικός (ίσως) χαρακτήρας του σαδιστή μπορεί με την κατάληλη εκπαίδευση να έρθει στα μέτρα κ τα σταθμά του Κυρίαρχου του.."

    Bασικά ΟΧΙ, το παραπάνω που περιγράφεις, μάλλον δεν θα μπορούσε να υπάρχει, αλλά υπάρχουνε Κυρίαρχοι που αρέσκονται ΚΑΙ σε σεξουαλικές αλγολαγνικές πρακτικές, που έχουμε συνηθίσει να τις εντάσουμε στο σαδιστικό κομμάτι του SM. Τίποτα δεν αναιρέι την Κυριαρχικότητά τους, από την στιγμή που, ταυτόχρονα, ευχαριστιούνται τον σεξ. σαδισμό που παραδίδουν (sic) στο σώμα του υπό, έχουνε σωστή επικοινωνία μαζί του (πράγμα σπάνιο όχι μόνο για τους Vanilla, αλλά και για τους Bdsmers), και φυσικά εφόσον τον διαφεντεύουν (Το D/s ή M/s κομμάτι εδώ) και τον εμπιστεύονται (αυτό ισχύει και για τις 2 πλευρές). Ας μην ξεχνάμε, βέβαια και το κομμάτι της υπηρετικής (εξυπηρετικής), από την πλευρά του υπό ως προς τον Κυριάρχο, στο οποίο τόσο το Discipline (Πειθαρχία), όσο και το ΒD(SM) training βρίσκουν αντίκρισμα. (το δε άτοπο ότι μια Μistress - δεν μιλώ για Pro -δεν μπορεί να κάνει σεξ - η μάλλον να βάλει τον υπό να της κάνει σεξ - εκπορθίζεται σε αυτό το σημείο).

    Δεν ξέρω αν συμφωνώ με την πλειοψηφία (δεν με αφορά βασικά) αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου.. έτσι τα έχω μάθει και συνεχίζω, συν το χρόνο, να μαθαίνω (εδώ η έννοια του Δάσκαλος-Μαθητής και όχι σκέτο Δάσκαλος)
     
  3. Striker

    Striker Regular Member

    Με αυτην την λογικη ενας βανιλλα θα πει οτι μια μονιμη BDSM σχεση ειναι μη βιωσιμη και θα εχει το ιδιο δικιο με εσενα εδω, ενας Gorean οτι μια μονιμη βανιλλα ή BDSM σχεση ειναι μη βιωσιμη και θα εχει δικιο απο την δικη του πλευρα. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κρινουμε τι ειναι ρεαλιστικο και τι οχι για χωρους που δεν εχουμε ιδια πειρα και βιωματα.
     
  4. latexduck

    latexduck Contributor

    Εδώ Syrah κάνεις λάθος... σε όλες τις vanilla σχέσεις μου εγώ προσωπικά έχω μιλήσει για αυτή μου την ιδιαιτερότητα, το βλέπω σαν κάτι που μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, απλα δεν έχει καταλήξει εκεί που το πήγαινα... Να συμπληρώσω ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο το τι αναζητάει κ.τ.λ
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν ακολουθήθηκε κάποια συνεπαγωγή για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι ο Κυρίαρχος μίας D/s ή M/s σχέσης δεν κυριαρχεί επί παντός επιστητού. Αυτό είναι μία διαπίστωση.
    Με ποια συνεπαγωγή/λογική θα σκεφτεί ένας Vanilla ότι μία μόνιμη D/s σχέση δεν είναι βιώσιμη (εφόσον φυσικά έχει κατανού ζευγάρια που διατηρούν μία τέτοια σχέση); Και όταν λές "ένας Gorean" τι εννοείς; Ένας κάτοικος του πλανήτη Gor;;;

    Συμφωνώ, το τί ζητάει κανείς (και σε ποια ένταση) θα κρίνει το τελικό αποτέλεσμα. Πού διαφωνείς δεν κατάλαβα.
     
  6. latexduck

    latexduck Contributor

    συγνώμη Syrah νόμιζα ότι ήταν απόλυτο αυτό που έγραφες...
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Jim_Jailor δεν είμαι απόλυτη, γι αυτό έγραψα πώς ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία και το περιβάλλον του καθενός, αυτή η επιλογή μπορεί κατά τη γνώμη μου να καταστήσει την ερωτική του ζωή από εύκολη έως απαγορευτική. Την εφάρμοσα και εγώ αυτή την επιλογή (αναγκαστικά) στην εφηβική μου ηλικία, με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα.  
     
  8. zou

    zou

    Για μενα ειναι επιτακτικη αναγκη να βρισκομαι μαζι Του....
    Να ξερω οτι θα ειμαι εκει και θα Τον γλυφω απο το πρωι μεχρι το βραδυ...
    Να μην νιωθω τα ποδια μου μετα απο 8 ωρες που καθαριζω το σπιτι Του και να ερχεται απο η δουλεια και να πρεπει να ειμαι εκει... γονατιστη μπροστα Του.... να Τον πλυνω, να Τον βαλω να φαει.. να Τον ικανοποιω σεξουαλικα.... και για να κοιμηθω να κουρνιαζομαι στα ποδια Του...
    ΝΑΙ, επιτακτικη αναγκη να μην υπολογιζω κανεναν, οταν μου λεει, εισαι τρελη......... και να σκεφτομαι μονο πως θα καταφερω να βρω χρονο (και χρημα) για να ταξιδεψω 500 χιλιομετρα....
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    tereza το νήμα αναφέρεται σε περιπτώσεις όπου η ανάγκη είναι επιτακτική, αλλά το υποκείμενο δεν έχει βρει το σύντροφο της αρεσκείας του. Σε αυτή την περίπτωση πως θα έπραττες; Σε εκφράζει κάποιος από τους τέσσερις τρόπους που προτείνω στο αρχικό μου post ή θα το αντιμετώπιζες εναλλακτικά; Και αν ισχύει η τελευταία συνθήκη, πώς θα το αντιμετώπιζες;
     
  10. fractal

    fractal Regular Member

    Συμβιβάζομαι με τις αντιφάσεις μου.

    Έφτασα ως εδώ ,στα 43 ,ζωντανός και με μια μια μόνο σύντομη επίσκεψη στο ψυχιατρείο .
    Ας πούμε ότι πριν από 15 χρόνια δικαιολογείται λόγω στρατού, θανάτων και χωρισμών.
    Μέσα μου όλα τα χρόνια κρύβω σε ένα μυστικό και αγαπημένο μέρος ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ! Ονειρεύομαι τρυφερά εικόνες αφοσίωσης ,πόνου και λύτρωσης.
    Σε μερικές meetings ειπώθηκε πόσο αφύσικη είναι η θέση ενός άντρα να είναι υπό. Πόσο δύσκολο είναι να βρεις το τέλειο. Ας πούμε σε ανύποτπτο χρόνο ζήλεψα τον doormouse που χωρίς να τους ξέρω μου ειπώθηκε τι καλό παιδί που είναι και τι όμορφη και έξυπνη που είναι η Mistress Vanda.Να λοιπόν που υπάρχει ελπίδα στην απελπισία.
    Ποιος ξέρει τι σενάρια έχω στήσει ,με άπειρες ώρες μπλα μπλα για να φτιάξω κάποια επίδοξη "Κυρία" και να χαλάει στηνπράξη γιατί δεν το νοιώθει πραγματικά και στο κάτω κάτω αν φτιάξω εγώ το σκηνικό δεν είναι αντίφαση;
    Επαγγελματίες ίσως κάποια καλά ..αλλά πάντα η αίσθηση του μισού.
    Στην πορεία μου με ειρωνεύτηκαν , με εκμεταλεύτηκαν, αδιαφόρησαν,τρόμαξαν.
    Δεν ξέρω αν είπε τίποτα ο johny walker αλλά πέρασαν από πάνω μου και συνεχίζουν ....τις ευχαριστώ και συνεχίζω
    Fuckin great!!
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτικη επιλογή


    "BDSM να κάνουν μόνο αυτοί που δεν μπορούν να το αποφύγουν". DreamMaster
     
  12. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Μετά από 10 χρόνια εσωτερικής αναζήτησης θεωρώ ότι αυτό που εγώ θεωρώ ιδανικό για μένα δεν υπάρχει εκεί έξω.Επομένως μπαίνω σε διαδικασία να συμβιβαστώ.Αν υποθέσουμε ότι σε μία γυναίκα ψάχνουμε 10 πράγματα θεωρώ αδύνατο να υπάρχει κάποια που έχει και τα 10.Θα βρεις μία που έχει 5,άλλη που θα έχει 6 ,ίσως και κάποια που έχει 8...μετά πρέπει να μπεις στη διαδικασία να δεις την σημαντικότητα που μπορεί να έχουν για σένα αυτά τα 10.πχ για μένα το bdsm είναι ανάγκη.Είναι το νούμερο 1 από τα 10.Όμως φανταστείτε να βρείτε το νούμερο 1 και όταν πχ βγείτε έξω με παρέα να έχετε δίπλα σας έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να συναναστραφεί με άλλους ανθρώπους.Anyway σας μπέρδεψα λίγο όμως νόμιζω ότι με καταλαβαίνετε...
    Το συμπέρασμα είναι ότι συμβιβάζεσαι είτε μέσω μίας vanilla σχέσης,είτε μέσω μίας prof Domme,είτε απλά το ''ονειρεύεσαι''...

    Υ.Γ. Θα ήθελα να μην είχα αυτή την ανάγκη για υποταγή όμως δυστυχώς ή ευτυχώς την έχω...