Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM ως επιτακτική ανάγκη, και όχι ως εναλλακτική επιλογή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Ιουλίου 2007.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν ειμαι απο αυτους που δεν μπορουν να λειτουργησουν εξω απο τα ορια του bdsm,βρισκω ομως το θεμα του νηματος εξαιρετικα ενδιαφερον και ευκολως γενικευσιμο καθως πολλοι ανθρωποι με αποκλισεις η ιδιαιτεροτητητες εκτος bdsm, επισης δεν μπορουν να λειτουργησουν χωρις να εκπληρωσουν τις αναγκες τους.(Η ετσι νομιζουν...)
    Η αναλυση και οι τροποι αντιμετωπισης (εκτος ισως του 3ου) που θετει η Syrah μπορουν ανετα να προσαρμοστουν σ'ενα γενικοτερο πλαισιο και να συμπεριλαβει διαφορους φετιχιστες π.χ, που αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα.

    Η τεταρτη λυση ειναι θεωρητικα η ιδανικη.Απαιτει ομως πολλη εσωτερικη δυναμη, υπομονη και στερεα συγκροτημενη προσωπικοτητα. Οταν ο πηχυς ειναι ψηλα, ελαχιστοι τον υπερπηδουν απο τους λιγους που ασχολουνται με το αγωνισμα.Και η μοναξια ειδικα οταν παρατεινεται ,θελει πολλα κοτσια για να την υπομεινεις.

    Η δευτερη λυση ειναι η πιο κουτση απ'ολες.Χωρια που για τις γυναικες ειναι εν τοις πραγμασι δυσκολη,αφηνει σχεδον παντα μια πικρη επιγευση.Τελικα μεγεθυνει το εσωτερικο κενο που νοιωθεις.
    Και τη μοναξια...

    Την πρωτη λυση,την μυηση δηλαδη , θα την παρομοιαζα με μια παρτιδα ποκερ.Χρειαζεται τυχη,στρατηγικη, καθαρο μυαλο και σωστη τακτικη.
    Με συναρπαζει.
    Ο θριαμβος ,αν ελθει,θα να ειναι ολοκληρωτικος .Παιζει βεβαια και η πιθανοτητα να σου παρει ο αντιπαλος τα σωβρακα.Διοτι αυτος που εσυ νομιζεις στην αρχη βανιλλα μπορει να ανακαλυψεις οτι ειναι πιπερι.Κι αν (ανακαλυψεις οτι) σου αρεσουν τα καυτερα;
    Αυτο με συναρπαζει περισσοτερο!
    Κι ' αυτο γιατι θεωρω αναποφευκτο και εντελως ανθρωπινο σε μια σχεση που υπαρχει συναισθημα να υπαρχει αμφιπλευρος και οχι μονοπλευρος επηρεασμος.Και δεν εξαιρω τους Κυριαρχους/ες απο τον ισχυρισμο αυτο.
    Ουτε ειναι δυνατον να μπεις σε αυτη τη διαδικασια μονο και μονο για να εκτονωθεις .

    Ποτε δεν ξερουμε ποτε και τι θα συναντησουμε στο δρομο μας.
    Ποτε δεν ξερουμε ποτε και ποιον θα ερωτευθουμε.
    Εινα πολυ εγωιστικο και αλαζονικο να θεωρουμε οτι εμεις δεν μπορουμε να ερωτευθουμε καποιον που δεν ταιριαζουν ,η ετσι νομιζουμε, οι ερωτικες μας προτιμησεις.Ισως και αφελες.

    Εκτος και αν καποια στιγμη καταστει δυνατον να παραχθουν ανθρωποειδη,ωστε να επηρεαζουμε μονο,και να μην επηρεαζομαστε απο την σχεση.
    Θα ηταν ισως η πεμπτη λυση .
     
  2. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Νομίζω πως το να διερωτώμαστε, εάν οι ανάγκες μας και τα πάθη μας,μας επιτάσσουν να δηλώνουμε αυτό που είμαστε και προσδοκάμε από έναν σύντροφο,δεν ευσταθεί.Υπάρχει κάποιος/α που να μην είναι 'υπόδουλος/η' των παθών του?Δηλαδή οι επιθυμίες δεν υπαγορεύονται από τις ανάγκες και τα πάθη μας, τα οποία ενδέχεται να είναι μεταβλητά ή αμετάβλητα με το χρόνο? Δεν έχει νόημα να μιλάμε για ομηρία,αν κάποιος εκπληρώνει τις επιθυμίες και τις ανάγκες του,αλλά μάλλον για ελευθερία επιλογής.

    Όσον αφορά τις επιλογές που παραθέτει η Syrah σίγουρα η No 4, ως και πιο δημοφιλής, είναι αυτή που ασπάζομαι,χωρίς να αποκλείω και την No 1.Nομίζω πως δεν υπάρχουν σχέσεις D/s που να μην έχουν vanilla στιγμές όπως βέβαια και το αντίστροφο.Οπότε από ένα σημείο και έπειτα μάλλον είναι δυσδιάκριτα τα όρια που διαχωρίζουν τους 2 αυτούς τύπους σχέσης. Αυτό έχει χιλιοειπωθεί και παραπάνω και σε άλλα νήματα. Πιστεύω ότι ως απολύτως vanilla ξεκινούν οι σχέσεις και έπειτα ορισμένες μετεξελίσονται (σε D/s, φετιχιστικές κ.α.) ενώ κάποιες άλλες παραμένουν ως έχουν, χωρίς βέβαια να χάνουν το αρχικά τους γνωρίσματα, τον έρωτα πρωτίστως και την αγάπη που επακολουθεί. Όταν αυτά αρχίζουν να εκλείπουν τότε ο οποιοσδήποτε τύπος σχέσης ξεθωριάζει και η αντίστροφη μέτρηση για αυτήν έχει ξεκινήσει. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση να γνωρίζουν ο ένας τις επιθυμίες του άλλου προτού συνάψουν σχέση οπότε στην περίπτωση αυτή είναι πιο γρήγορη η μετάβαση στη σχέση D/s,εφόσον νιώσουν ο ένας άνετα με τον άλλο.

    Αναφερόμενος επιγραμματικά σε κάθε μία από τις επιλογές θα έλεγα τα εξής:
    1) Οι λεγόμενες κατά το forum 'vanilla' σχέσεις, ούτε βαρετές μπορούν να χαρακτηριστούν, ούτε υστερούν σε κάτι από τις D/s.Ίσα ίσα που και σε αυτές ενυπάρχει το παιχνίδι με διάχυτο ερωτισμό σε όλες τις εκφάνσεις και σε όλο του το μεγαλείο.Στιγμές D/s που αναζωογονούν και αναζωπυρώνουν την σχέση καθώς και άλλες. Υπάρχουν βέβαια και vanilla σχέσεις πολύ καθώς πρέπει (ούτε πρωτόκολλο να τηρούσαν   ) αλλά εφόσον περνάνε καλά τα συμβαλλόμενα μέρη, σε μας δεν πέφτει κανένας λόγος.Ίσως όταν διαπιστώσεις κάποιες από τις επιθυμίες της συντρόφου σου με την πάροδο του χρόνου, να εκπλαγείς!

    2) Είμαι ιδεολογικά αντίθετος στην σκέψη να κάνω οτιδήποτε που να αφορά την ερωτική μου ζωή επί χρήμασι και δη μετρητών.Εκτός από το γεγονός ότι δεν υπάρχει συναίσθημα και ερωτισμός (άρα λείπει το άλας), θεωρώ ότι με υποβιβάζει ως άτομο (ενώ άλλα πράγματα που κάποιοι αμιγώς vanilla θεωρούν υποτιμητικά για μένα δεν είναι, εφόσον υπάρχει ερωτισμός).Άλλωστε γιατί να πληρώσω για κάτι που μπορώ να έχω και "τζάμπα"?

    3) Δεν εκφέρω άποψη γιατί δεν την θεωρώ ως εναλλακτική επιλογή

    4) Η ιδανικότερη για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν σε όλα τα προηγούμενα post. Ίσως ότι πιο ολοκληρωμένο για εκείνους που δεν περιορίζονται στην ταμπέλα vanilla αλλά ο ερωτισμός τους έχει και άλλα πλέον ευρύτερα πεδία!

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και με τα λεγόμενα του underherfeet
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Μήπως η αξιολόγηση αυτής της τακτικής ως αναποτελεσματική, οφείλεται σε κακούς χειρισμούς κατά περίπτωση; Λόγου χάρη το να προτείνει ένας υποτακτικός άνδρας role play, και να γίνει δεκτό, πράγματι ενδέχεται να αποκομίσει την εντύπωση που περιγράφεις. Σε άλλες περιπτώσεις, όπως λόγου χάρη να μιλήσει για τα φετίχ του και να συζητήσει το ενδεχόμενο να τα απολαμβάνει συχνότερα, φρονώ πως δεν υπάρχει μεγάλος βαθμός δυσκολίας. Επίσης θα έπρεπε σε αυτές τις περιπτώσεις να καταβάλει προσπάθειες ανάδειξης των σημείων στα οποία η σύντροφός του υπερτερεί έναντι του ίδιου. Ενδιαφέρουσες γνώμες και συμβουλές για κάτι τέτοιο δόθηκαν από συνομιλητές που απάντησαν στο νήμα:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=9357&highlight=%EA%FD%F1%E9%EF%E9

    Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση υπάκουο σκυλάκι;

    Αν ερωτευτείς εκείνη με την οποία δεν ταιριάζεις στο σεξουαλικό σκελος, τι κάνεις; Αν συμβιβάζεσαι, μήπως τελικά το BDSM είχε οριστεί εσφαλμένα ως επιτακτική ανάγκη;

    Δεν τη θεωρείς ορθή επιλογή ή δεν θεωρείς ότι επί του πρακτέου συμβαίνει; Αν απαντάς ναι στην πρώτη περίπτωση, για ποιο λόγο;
     
  4. fractal

    fractal Regular Member

     
  5. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Γιατι να κανω σχεση με κατι που δεν μου ταιριάζει;... είμαι υποτακτική κ ουσιαστικά έχω ανάγκη έναν Κυρίαρχο. Είναι τόσο απλό... ποιος ο λόγος να συμβιβαστώ με κάτι που δεν μου "ταιράζει", που δεν "θελω", που δεν θα με "γεμίζει" επειδή δήθεν έτσι πρέπει...
     
  6. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Σίγουρα μιλούσα εξ ονόματος μου,χωρίς να γενικεύω καταστάσεις.Κάλλιστα μπορεί να συμβαίνει απλώς δεν είναι μέσα στο πεδίο των δικών μου επιλογών.Θεωρώ πως η αυθεντικότητα των ανθρώπων ως προς αυτό που πράγματι είναι και τους αρέσει να κάνουν,είναι το μεγαλύτερο προσόν.

    Αναφορικά με τις υπέρβαρες γυναίκες π.χ. εάν βρίσκονται στον χώρο του BDSM επειδή τους αρέσει κατ'οποιονδήποτε τρόπο και τους εκφράζει αυτή τους η επιλογή, τότε δεν υπάρχει θέμα,ίσα ίσα το επιδοκιμάζω (άλλωστε ουδείς τέλειος).Εφόσον όμως η επιλογή γίνεται ξεκάθαρα για να βρεθεί κάποιος σύντροφος και μόνο, χωρίς η επιλογή να απορρέει από προσωπικές επιθυμίες όσον αφορά το BDSM το ίδιο, κατά την προσωπική ταπεινή μου άποψη, δεν είναι και ότι καλύτερο.Να προσπαθείς να υποκριθείς, να υποδυθείς κάτι που ουσιαστικά δεν είσαι, δεν σε εκφράζει.

    Όσον αφορά την οικονομική εκμετάλλευση για την οποία τόσα και τόσα έχουν αναφερθεί, την στάση ατόμων που εισχωρούν για αυτόν ακριβώς τον λόγο, την θεωρώ άκρως καιροσκοπική. Προσπαθώντας να προωθήσουν τον εύκολο πλουτισμό τους, καταντούν φαιδροί ενώ εύκολα ξεσκεπάζονται και φαίνεται η 'γύμνια' τους. Άτομα απεχθή για μένα, αν και υπάρχουν ίσως κάποιοι που τους αρέσει η οικονομική εκμετάλλευση (από όσο θυμάμαι είχε γίνει μεγάλη συζήτηση σε άλλο νήμα πριν λίγο καιρό για αυτό ακριβώς το ζήτημα).Θεμιτό, περί ορέξεως...Η οικονομική εκμετάλλευση και καταβολή μετρητών αναδεικνύει την μη ύπαρξη διαπροσωπικής σχέσης μεταξύ των 2 μερών, πράγμα ανεπίτρεπτο.

    Γι'αυτούς και άλλους λόγους η επιλογή Νο 3 για μένα δεν αποτελεί εναλλακτική. Αυθεντικότητα και πάλι αυθεντικότητα χωρίς άλλες σκοτεινές προθέσεις
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Οταν ερωτευεσαι συμβιβαζεσαι,πολλες φορες χωρις να το καταλαβαινεις κιολας.Μολις αρχισει να ξεκαθαριζει ο καπνος και υπαρξει μια πιο ψυχραιμη και ορθολογικη αποτιμηση της σχεσης και του συντροφου,εκτιμας,ζυγιζεις και αποφασιζεις πως και αν θα συνεχισεις.
    Επιτακτικη αναγκη για μενα ειναι να αισθανεσαι ομορφα συνολικα σε μια σχεση.Η σεξουαλικη αρμονια ειναι ασφαλεστατα βασικη παραμετρος γι'αυτο,απο μονη της ομως δεν θεωρω οτι καθοριζει την βιωσιμοτητα της.Οσο τουλαχιστον,υπενθυμιζω, εισαι ερωτευμενος.
    Δεν θεωρω δηλαδη,το bdsm η οποιαδηποτε αλλο ιδαιτερο τροπο σεξουαλικης εκφρασης επιτακτικη αναγκη ενος ερωτευμενου ατομου.
     
  8. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Την αλήθεια Κυρία Syrah?To αφήνω...ποτέ δεν κατάλαβα αν είναι η σωστή κίνηση αυτή...ποια η γ΄νωμη Σας?
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor


    Συμφωνώ απόλυτα σκυλάκι, αν κάνουμε λόγο για περιπτώσεις στις οποίες αναζητά κανείς ερωτική σχέση και όχι μεμονωμένες συνευρέσεις με σκοπό τη σεξουαλική του εκτόνωση.  
     
  10. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Κυρία Syrah μπορεί να πρόκειται κάτι παραπάνω από μία σεξουαλική επαφή,όμως και πάλι δεν ρισκάρω.Προτιμώ να έχω δίπλα μου έναν άνθρωπο που να με εκφράζει γενικά.Ώστόσο κάποιες φορές...μου λείπει τρομερά και για πολλοστή φορά ξαναλέω:μακάρι να μην είχα αυτή την ανάγκη για υποταγή.Όμως την έχω...
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Άλλο ένα ενδιαφέρον νήμα.
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Το να μην έχει κανείς ανάγκες και επιθυμίες που πηγάζουν από αυτές το θεωρώ αδύνατο.

    Το να μην προσπαθεί να τις ικανοποιεί ανεξαρτήτως του τι θα σκέπτονταν οι άλλοι το θεωρώ λάθος τρόπο ζωής.

    Το να περιμένει κανείς το ιδανικό χωρίς να υπαναχωρεί σε αυτό ούτε προσωρινά το θεωρώ αδικία προς τον εαυτό του και πηγή δυστυχίας εν δυνάμει χωρίς αντίκρυσμα.

    Και οι 4 επιλογές του νήματος για μένα έχουν προτερήματα και ελαττώματα και τις έχω δοκιμάσει όλες.
    Την τελευταία την προσβλέπω και την καλοδέχομαι ως βέλτιστη εξ' ορισμού, αλλά δεν στερώ τίποτα από τον εαυτό μου περιμένοντάς τη.

    Τα θέλω όλα όσα θέλω κάθε φορά και δεν με απασχολεί ο τρόπος που θα τα αποκτήσω.

    Μόνες προυποθέσεις να μη βλάψω ή αδικήσω κάποιον για να ικανοποιηθώ εγώ στενόμυαλα,
    και να μην επιτρέψω στις ερωτικές επιθυμίες και ανάγκες μου να μου υπαγορεύουν συνολικά τη ζωή μου και να στέκονται εμπόδιο στους στόχους μου.

    Κατά τα άλλα καμία άλλη προυπόθεση.