Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Interiοr Design

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 20 Ιανουαρίου 2009.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    whipmarks δεν καταλαβαίνω τί με ρωτάς. (Δεν έχει ρήμα η πρότασή σου.)
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2009
  2. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    τι ειναι ρημα??
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Ας μην το συζητήσουμε τώρα αυτό. Αν θέλεις να σου απαντήσω, παρακαλώ επαναδιατύπωσε την ερώτησή σου.
     
  4. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    βδσμ σε δωματιο ξενοδοχειου ειναι σαν σουπα χωρις αλατι.η μονη μου απορια ειναι πως εσυ που αποκαλεις τον εαυτο σου αφεντρα θα εβρισκες ενα τετοιο δωματιο ικανοποιητικο.
     
  5. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Καταρχήν να καταστήσω σαφές ότι δεν μίλησα για έναν χώρο με καθαρά BDSM προσανατολισμό. Μιλάμε για ένα σπίτι ή απλά ένα χώρο διακοσμημένο και επιπλωμένο κατά τέτοιον τρόπο ούτως ώστε να είναι λειτουργικός για τον ένοικο όλη την ημέρα αλλά ανά πάσα στιγμή να μπορεί να μεταμορφωθεί σε ένα πολύ κλασσάτο και λειτουργικό dungeon.
    Εάν δεν καταλάβατε το πνεύμα μου παρακαλώ ρωτήστε με ότι θέλετε.



    Υ.Γ Αγαπητέ whipmarks για να σου λύσω την απορία δεν είναι ο χώρος που κάνει έναν άνθρωπο Master/Misstress. Ο χώρος είναι απλά ένας χώρος "ασφάλειας" έκφρασης της κυριαρχίας. Αυτή μπορεί να υπάρξει και να εφαρμοστεί οπουδήποτε.
     
  6. kiss_me

    kiss_me Regular Member

    Ειδικά όταν εχουν γοητευτική minimal διακοσμηση κ σωστό φωτισμό...

    ετσι ακριβώς...
     
  7. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    για αυτο συχναζουν τοσο πολλοι σε κυριλε καφετεριες,εμπορικα κεντρα,multiplex cinema,αγοραζουν φλαττηλ.και οι βαζελοι θελουν γηπεδο στον βοτανικο?κανω λαθως να πιστευω οτι η διακοσμιση και η αρχιτεκτονικη ειναι η νεα θρησκεια του συνχρωνου ανθρωπου. 
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητέ whipmarks, ο νηματοθέτης αναζητά ιδέες και προτάσεις διακόσμησης χώρων που δεν χρησιμεύουν πρωτογενώς ως play rooms (γίνεται λ.χ. λόγος για ένα σαλόνι ή ένα υπνοδωμάτιο) με αισθητικά ευρήματα βγαλμένα από το BDSM. Σε αυτό απάντησα ότι προσωπικά βδελύσσομαι τη BDSMική αισθητική (δεν θέλω στο υπνοδωμάτιό μου να υπάρχουν αλυσίδες και κλουβιά) αλλά λατρεύω τους απρόσωπους χώρους (θέλω να υπάρχει η κλασική πολυθρόνα με το τραπεζάκι δίπλα από το κρεβάτι για να ακουμπάω το τσάι μου όταν διαβάζω).

    Εικάζω πως κατάλαβες ότι αυτό που ισχυρίστηκα είναι πως δέον είναι όπως προχωρά κανείς σε συνεδρίες, σε δωμάτια ξενοδοχείων. Αν έχω δίκιο, τότε οφείλω να διευκρινίσω ότι δεν εννοούσα αυτό.

    Αναφορικά με την απορία σου, δεν αισθάνομαι ότι ετεροκαθορίζομαι από το χώρο στον οποίο υπάρχω, αλλά περισσότερο ότι καθορίζω το χαρακτήρα του χώρου αυτού. Η δε έγκριση του μοντέλου διακόσμησης που ανέφερα (που θυμίζει ξενοδοχεία ή άλλα ιδρύματα που προσφέρουν παραμονή) απορρέει από τη βιωματικά κεκτημένη αίσθησή μου πως η εκάστοτε κατοικία στην οποία διαμένω δεν είναι η "φωλιά" μου. Δηλαδή οποιοδήποτε οίκημα αν είναι εξοπλισμένο με τρόπο ώστε να καθίσταται πρακτικώς τόσο φιλόξενο όσο ένα δωμάτιο ξενοδοχείου μπορεί να γίνει για εμένα "house" αλλά κανένα οίκημα δεν είναι για εμένα "home". Είμαι ελεύθερη.


    ΥΓ. Iwnas αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, σχεδιάζεις και έπιπλα;
     
    Last edited: 31 Ιανουαρίου 2009
  9. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Πρόσφατα απέκτησα δύο ζευγάρια κρίκων τα οποία τοποθετήθηκαν κατά μήκος του τοίχου του καθιστικού μου.Αν και δεν κάνει τόσο "μπαμ" στο μάτι του ανυποψίαστου επισκέπτη,φρόντισα να είμαι απόλυτα σίγουρη γι'αυτο,περνώντας ενδοιάμεσα των κρίκων,ένα τεράστιο ύφασμα,κάτι σαν κουρτίνα. Στα ενδοιάμεσα κενά που δημιουργούνται ανέμεσα στους κρίκους,έχω τοποθετήσει κηροπήγια τοίχου.

     
  10. thanasis

    thanasis Contributor

    Μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά.
     
  11. k-nos

    k-nos Regular Member

    Αν η διακόσμηση και η αρχιτεκτονική ειναι η νεα θρησκεία του σύγχρονου ανθρώπου, τότε έχουμε γεμίσει με άθεους στην Ελλάδα, και το χειρότερο ειναι οτι έχουν και λεφτά, και επιρροή.
     
  12. Iwnas

    Iwnas Regular Member



    Μέσα σε όλα τα άλλα ναι σχεδιάζω και έπιπλα (σε φόρμες βικτωριανές αλλά και με μια πιο μελλοντολογική προσέγγιση.) Κύρια υλικά που μου αρέσουν το ξύλο και το ανθρακόνημα.