Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM vs ΒΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kardy_, στις 22 Μαϊου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM vs BIA

    Ποιος αναζήτησε οφέλη από τη μη αντίσταση? Κάτι σου έχει διαφύγει μάλλον. Το να διασώζεις τον εαυτό από τα χειρότερα είναι το άπαν. Μάλλον δεν έχεις εμπλακεί ποτέ σε βίαια επεισόδιο (man to man) ειδικά από τη θέση του αδυνάτου. Κατά τα άλλα συμφωνούμε.
     
  2. atasai

    atasai Regular Member

    Να κάνω μια διευκρίνηση. Έβαλα αυτό το "εκτός παιχνιδιών" γιατί μίλησα για παιχνίδια που πιθανόν να συμβαίνουν πράγματα που δεν σου αρέσουν, αλλά σου αρέσει ακριβώς το γεγονός ότι δεν συναινείς σε όλα. Το "μου άρεσε"-"δεν μου άρεσε" το τάδε δεν μπορεί να απαντηθεί. Δηλαδή ναι, επιδιώκω το φόβο, αλλά τη στιγμή που το ζω μπορώ με σιγουριά να σου πω πως θέλω να σταματήσει γιατί έχω κατουρηθεί πάνω μου.  

    Βρίσκω πολύ καλή την προσέγγιση της elfcat, αλλά απέφυγα να το κάνω γιατί είδα ότι επιλέχθηκε το bdsm discussions για το νήμα (συνεπώς ο στόχος ήταν η γενίκευση). Το τι ακριβώς συνέβη μεταξύ τους είναι κάτι που το γνωρίζουν αυτοί. Το γιατί συνεχίζει μια γυναίκα και μένει σε μια σχέση υπό αυτές τις συνθήκες το ξέρει επίσης μόνο η ίδια. Οι "ενοχές" είναι κάτι πολύ πιθανό, αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα με τόση ευκολία. Η ίδια η νηματοθέτρια με το δίλλημα βδσμ ή βία στην ουσία δεν έχει αποφασίσει αν της αρέσει (δεν θέλω ούτε να φανταστώ την περίπτωση πως γνωρίζει ότι δεν τις άρεσε και αναρωτιέται αν μπορεί να βαφτιστεί bdsm για να το μετουσιώσει σε απόλαυση).

    edit:
    "Με λιγα λογια πανω σε εναν "καυγα" ας το θεσω πανω στα νευρα του με αρπαξε απο τον λαιμο." Σε περίπτωση που ήμουν βέβαιη πως έγινε πάνω στα νεύρα κάποιου χωρίς καμιά άλλη διάθεση πέρα από την εκτόνωσή τους, δεν θα αναρωτιόμουν καθόλου. Θα έπαιρνα τα μπογαλάκια μου να φύγω. Άνθρωποι που διαχειρίζονται με τέτοιο τρόπο τα νεύρα τους είναι επικίνδυνοι για παιχνίδια εξουσίας.
     
    Last edited: 22 Μαϊου 2009
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: BDSM vs BIA

    Τελικά μια δεύτερη ανάγνωση είναι πάντοτε χρήσιμη. Σε κάνει να δεις πράγματα που βγάζουν μάτι, αλλά με την πρώτη ούτε καν έδωσες σημασία. Αν δεν είναι βία το bdsm τότε τι είναι; Δεν κάνουμε λόγο για κατίσχυση επί του άλλου με τη χρήση βίας, σωματικής ή ψυχολογικής; Μπορεί μεν η βία αυτή να είναι συναινετική και ελεγχόμενη, αλλά δεν παύει να είναι βία.

    Ευτυχώς για μένα, όχι δεν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση. Λύνω τις διαφορές μου με άλλους τρόπους, λιγότερο επικίνδυνους και περισσότερο επωφελείς. Τα οφέλη από τη μη αντίσταση δεν τα αναζήτησε άλλος από τη νηματοθέτρια. Δέχομαι σαν δικαιολογία το "πάγωσα", το "φοβήθηκα". Όμως την πλήρη απουσία αντίδρασης, έστω και εκ των υστέρων δεν την κατανοώ.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: BDSM vs BIA

     .
     
  5. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Σας ευχαριστω για τις οσες απαντησεις μεχρι τωρα και ας λυσουμε μερικα θεματα.

    Α)ουδεποτε ειπα πως εμεινα με τον ανθρωπο αυτον .
    β)φυσικα και δεν απολαμβανω να με κακομεταχειριζονται
    γ)ειπα πως απο το σκηνικο που σας περιεγραψα μετα μου ηρθε η απορια σχετικα με το βδσμ και παρα το γεγονος πως ο καυγας ηταν αναμεσα σε μια σκλαβα και εναν υποθετικα Κυριαρχο(ας μην παρουμε τον ορο κυριολεκτικα σε αυτην την φαση)
    δ)αναφερθηκαν τα safeword και ειμαι μια απο τις θερμες υποστηρικτριες και στην ζωη μου αλλα και σε ολα τα νηματα εδω μεσα οτι πρεπει να υπαρχει αλλα σε εναν καυγα safeword?και οκ αντε να σου ρθει στο μυαλο εσενα...

    φοβαμαι οτι κολαμε στις λεπτομερειες ομως και θα μου πειτε οτι αυτες παιζουν ρολο
    και τελειωνοντας να σημειωσω πως ουδεποτε θελησα αναλυση περι του γεγονοτος απλα τις αποψεις σας στο αν και ποτε το βδσμ γινετε βια.


    Υ.Γ φιλτατε Durcet το βδσμ δεν ειναι βια μιας και υπαρχει η συναινεση του ατομου
     
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Καταλαβαίνω πως η λέξη "βία" είναι αρνητικά φορτισμένη. Ας αφαιρέσουμε, όμως, όλα αυτά που μας έρχονται στο νου ακούγοντάς την, κι ας τη δούμε ψυχρά. Τότε, μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε πως το bdsm αν όχι είναι, τουλάχιστον εμπεριέχει βία. Η συναίνεση και τα όρια δεν αναιρούν αυτή τη βίαιη φύση του bdsm. Απλά τη νομιμοποιούν και την περιορίζουν. Με λίγα λόγια, από κάτι το, ομολογουμένως αρνητικό, τη μετατρέπουν σε κάτι που μπορεί να προσφέρει ευχαρίστηση στους συμμετέχοντες.

    Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω αργότερα.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Θα μπορούσαν να υπάρχουν υποτακτικές που τελικά να απολαμβάνουν ή να νιώθουν ότι βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον όταν τις κακομεταχειρίζεται ο Κύριός τους;

    Για μένα, το BDSM δεν ταυτίζεται με την βία, περιέχει όμως βία. Δε νομίζω να υπάρχει σταθερός πήχυς του πότε το BDSM γίνεται βία άλλος από την μετρήσιμη και σημαντική βλάβη πάνω στο θύμα, είτε σωματική, είτε ψυχική.

    Η κοινή βία που ασκείται σε κάποιον είναι βέβαιο ότι δεν είναι BDSM. Λέω το αυτονόητο; Δεν έχετε παρά να γελάσετε. Όμως, κρίνοντας από μένα, από τη μια φορά στη ζωή μου που έχω φάει μη συναινετικό ξύλο στη δουλειά μου (!!), οι μη σεξουαλικές αντιδράσεις μου ως δαρμένης ήταν πολύ ίδιες με το μη σεξουαλικό κομμάτι της αντίδρασης που θα είχα και εντός BDSM.

    Η τρωτότητα που νιώθει η υποτακτική απέναντι στον Κύριό της, ιδιαίτερα αν είναι η ίδια η αιτία της οργής του, σαν τί ρόλο να παίζει στο τί εκλαμβάνει η ίδια ως βία;
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Το bdsm εμπεριεχει συμφωνημενη βια και δεικλιδες ασφαλειας οταν υπερβαινονται τα ορια εν ψυχρω,η καλυτερα,εν λαγνεια.
    Η οποιαδηποτε σχεση μπορει να συμπεριλαβει εν θερμω βιαιες καταστασεις που δεν τις σωνουν τα safe words ,παρα η συνεση ,η αυτοσυγκρατηση και η ωριμοτητα που υπαρχει, η δεν υπαρχει στα δυο μερη και κυριως στο σωματικα υπερτερο .
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αναρωτιέμαι, την στιγμή που αναφέρθηκε από την νηματοθέτιδα, ο όρος "σκλάβα" τι μπορεί να είναι αυτό που θα οδηγούσε σε καυγά και όχι απλά σε τιμωρία;

    Αν κάποιος επιθυμεί να λύσει την απορία μου, παρακαλώ να μην καταλήξει σε βεβιασμένα συμπεράσματα πως επικροτώ την χμμμ ας την χαρακτηρίσω "ωμή" βία από την πλευρά του Κ.

    Η απορία μου προήλθε από αυτο "ο καυγας ηταν αναμεσα σε μια σκλαβα και εναν υποθετικα Κυριαρχο".

    Η ερώτηση μου δεν αποσκοπεί στην αναζήτηση λεπτομερειών περί των αιτιών του καυγά, αλλά στον προσδιορισμό του πλαισίου λειτουργίας της (όποιας) σχέσης.
     
  10. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Η ταπεινη μου αποψη λεει το εξης : άλλο το βδσμ κι αλλο η κακοποίηση. Τα υπολοιπα ειναι πρασινα δαμασκινα και ψιλες ελιες. Δεν θελει τρελλη αναλυση. Αυτος που το βιώνει ξερει ακριβως τι απο τα δύο είναι. Κι αν δεν ξερει καλα θα κανει να το ψαξει. Κι αν το ψαξει και παλι δεν ξερει καλα θα κανει να την "κάνει" !
     
    Last edited by a moderator: 22 Μαϊου 2009
  11. Zondag

    Zondag Regular Member




    Απορώ γιατί βάζεις τον καυγά σε εισαγωγικά... Αυτό που περιγράφεις είναι καθαρή βιαιοπραγία
    και πρέπει να αισθάνεσαι τυχερή που την έβγαλες καθαρή... αυτή τη φορά...Το γεγονός μάλιστα
    ότι το απολαυσες θα πρέπει να σε προβληματίζει ιδιαίτερα νομίζω...

    Η διαφορά της "βίας"του bdsm με την αυθεντική βία βρίσκεται στην παρουσία του παράγοντα
    "έλεγχος" και στην απουσία των παραγόντων "θυμός, οργή". Αυτό που περιγράφεις μόνο bdsm
    δεν ειναι, οπότε δεν έχει και κανένα νόημα να ψάχνεσαι σε σχέση με τα όρια σου κλπ...

    Αυτή ειναι η άποψη μου τέλος πάντων.